Ўзбекистоннинг бебаҳо маънавият хазинаси дунё жамоатчилиги эътиборида
Пойтахтимизда 28 ноябрь куни “Замонлар чорраҳаси: ўтмишнинг буюк мероси–маърифатли келажак пойдевори” мавзуида халқаро медиа-форум бошланди.
Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Ўзбекистон Фанлар академияси, ЮНЕСКО ҳамда Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг (Германия) мамлакатимиздаги ваколатхоналари ҳамкорлигида ташкил этилган халқаро анжуманда сенаторлар, депутатлар, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, дунёдаги етакчи музей, кутубхона, илмий институтлар, халқаро ташкилотлар вакиллари, олимлар ва экспертлар иштирок этмоқда.
Ўзбекистон заминидан етишиб чиққан буюк алломалар инсоният тамаддунига улкан ҳисса қўшгани тарихдан маълум. Улар яратган нодир асарлар бугун ҳам маънавий ҳаётимизнинг асоси, фундаментал тадқиқотлар ва илмий изланишлар учун манба бўлиб хизмат қилмоқда.
Медиа-форумнинг очилишида Ўзбекистон Респубикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, маданият вазири ўринбосари К.Оқилова, Ўзбекистон Фанлар академияси вице-президенти Б.Абдуҳалимов, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси Ф.Абдухолиқов, ЮНЕСКОнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси раҳбари вазифасини бажарувчи Д.Бадарч мамлакатимизда тарихий-маданий меросни ҳар томонлама чуқур ўрганишга алоҳида аҳамият қаратилаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан буюк алломаларимизнинг илмий-маънавий меросини асраб-авайлаш ва чуқур ўрганиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Бунда давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 24 майдаги “Қадимий ёзма манбаларни сақлаш, тадқиқ ва тарғиб қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори дастуриламал бўлмоқда.
Ўзбекистоннинг бой маданий меросига оид ноёб манбалар дунёдаги кўплаб музейлар, илмий-тадқиқот институтлари, галереялар ва архив фондларида сақланмоқда. Уларни излаб топиш ва халқимизга етказиш мақсадида “Ўзбекистон маданий мероси” медиа-лойиҳаси доирасида салмоқли ишлар амалга оширилмоқда. Халқаро форум доирасида лойиҳанинг “Шарқ ёзма ёдгорликлари дурдоналари” номли янги туркуми тақдимоти ўтказилди.
Россия Фанлар академиясининг Шарқ қўлёзмалари институти ва Франция миллий кутубхонасида сақланаётган “Катта Лангар Қуръони”, “Меърожнома”, “Темур тузуклари”, “Девони Ҳусайн Бойқаро”, “Равзатус-Сафо” (Поклик боғи) қўлёзмаларининг факсимиле нусхалари Ўзбекистонга топширилиши тадбирнинг муҳим воқеаси бўлди. Ушбу нусхалар қўлёзмаларнинг аслига жуда яқин, олтин қопламали қоғозда битилган.
– Ушбу асарлар Шарқ уйғониш даврининг бебаҳо намуналаридир, – дейди Ўзбекистон Фанлар академияси Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти илмий ходими Комилжон Раҳимов. – “Катта Лангар Қуръони” VIII аср охирларида куфий-ҳижозий хатида битилган, дунёга машҳур “Усмон Мусҳафи”нинг нодир нусхаларидан. Темурийлар сулоласи вакили Ҳусайн Бойқаро қаламига мансуб “Девони Ҳусайн Бойқаро” нафис миниатюралар билан безатилган. Тарихчи Мирхонднинг “Равзатус-Сафо” асарида пайғамбарлар, Шарқда ҳукмронлик қилган сулолалар тарихи ҳикоя қилинади. Ушбу лойиҳа Президентимизнинг ноёб тарихий-маданий меросимиз намуналарини Ватанимизга қайтариш борасидаги хайрли ташаббуслари доирасида амалга оширилаётгани қувонарли.
Шу йил май ойида “Ўзбекистон маданий мероси – халқлар ва давлатлар ўртасидаги мулоқотга йўл” мавзуидаги халқаро илмий-маданий конгрессида “Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида” лойиҳасининг илк тақдимоти ўтказилган эди.
Анжуманда ушбу туркумга кирувчи навбатдаги бешта китоб-альбом тақдимоти бўлиб ўтди. Мазкур тўпламлар Ўзбекистоннинг бой маданий мероси дурдоналари ҳақида ҳикоя қилади. Хусусан, VI жилд Россиянинг М.Глинка номидаги музейида сақланаётган юртимизнинг ноёб мусиқа асбоблари ва нота ёзувларига бағишланган бўлса, VII жилд Россия Фанлар академияси Шарқ қўлёзмалари институти ёзма мероси тўпламларидан жой олган қимматбаҳо ёдгорликларимизга оид маълумотларни тақдим этади. Санкт-Петербургдаги Давлат Эрмитажи, Давлат тарихи ҳамда Бутунроссия амалий безак ва халқ санъати музейларидаги халқимиз маданияти ва тарихи билан боғлиқ экспонатлар тўпламнинг VIII ва X жилдларидан ўрин эгаллаган. И.Савицкий номидаги Қорақалпоғистон давлат санъат музейидаги маданий меросга бағишланган альбом (IX жилд) илк бор чоп этилди. Китоб Туркистон авангардининг ноёб асарлари ҳақида гувоҳлик беради.
Тадбирда ушбу тўпламлар 49 мамлакатдан келган 136 музей ва кутубхона вакилларига топширилди.
АҚШнинг Hofstra университети профессори А.Наймаркнинг қайд этишича, мазкур йирик медиа-лойиҳа Ўзбекистон маданий меросини дунёга кенг ёйиш, халқаро маданий алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади. Шу маънода, лойиҳа қамровини янада кенгайтириш, янги нашрлар тайёрлаш устидаги ҳамкорликни давом эттириш зарур.
Тадбирда 2018 йилда чоп этилиши режалаштирилган китоб-альбомлар ва фильмлар ҳақида ҳам маълумот берилди. Китоблар Ўзбекистон, Буюк Британия, Россия, Франция, Туркия ва Япониядаги фондларда сақланаётган, юртимизнинг нодир осори-атиқаларига бағишланади.
Медиа-форумнинг биринчи кунида Ўзбекистон ҳудудида турли маданиятлар ва бадиий анъаналар, жаҳон коллекцияларида Ўзбекистон санъати каби мавзуларда маърузалар тингланди. Япониялик олимларнинг музей экспонатлари ёшини аниқлаш бўйича янги технологиялар ҳақидаги тақдимоти иштирокчиларда қизиқиш уйғотди.
Россиянинг “Культура” телеканали томонидан тақдим этилган “Ўзбекистон: кашф этилган синоатлар” ҳужжатли фильми қатнашчиларда катта таассурот қолдирди. Ўтган асрнинг 20-йилларида мамлакатимизда ёзиб олинган ноёб аудиоёзувлар илк бор эшиттирилди. Улар Россия Фанлар академиясининг Санкт-Петербург шаҳри Рус адабиёти институти (Пушкин уйи) фондларида сақлаб келинмоқда.
Санъат усталари томонидан ижро этилган куй-қўшиқлар, фольклор намуналари тадбирга кўтаринки руҳ бағишлади.

Бесценное духовное наследие Узбекистана в центре внимания мировой общественности
В Ташкенте 28 ноября начался международный медиа-форум на тему “Перекресток времен: великое наследие прошлого–основа просвещенного будущего”.
В мероприятии, организованном Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана совместно с Министерством культуры Узбекистана, Академией наук Узбекистана, представительствами ЮНЕСКО и фонда имени Конрада Аденауэра (Германия), принимают участие сенаторы, депутаты, руководители министерств и ведомств, представители ведущих музеев, библиотек, научных институтов, международных организаций, ученые и эксперты.
Из истории известно, что выдающиеся мыслители узбекского народа внесли огромный вклад в развитие человеческой цивилизации. Созданные ими уникальные произведения и сегодня составляют основу нашей духовной жизни, служат источником для фундаментальных исследований и научных поисков.
На открытии медиа-форума первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Респубики Узбекистан С. Сафоев, заместитель министра культуры К. Окилова, вице-президент Академии наук Узбекистана Б. Абдухалимов, председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф. Абдухаликов, исполняющий обязанности главы представительства ЮНЕСКО в нашей стране Д. Бадарч отметили, что в Узбекистане уделяется особое внимание всестороннему и глубокому изучению историко-культурного наследия.
По инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева реализуется широкомасштабная работа по бережному сохранению и изучению научного и духовного наследия наших великих мыслителей. При этом руководством к действию служит постановление главы нашего государства “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы хранения, исследования и пропаганды древних письменных источников” от 24 мая 2017 года.
Уникальные источники, касающиеся богатого культурного наследия Узбекистана, хранятся в многочисленных музеях, научно-исследовательских институтах, галереях и архивных фондах мира. В рамках медиа-проекта “Культурное наследие Узбекистана” реализуется масштабная работа по их поиску и возвращению на Родину. В рамках международного форума состоялась презентация новой серии проекта “Шедевры письменных памятников Востока”.
Важным событием мероприятия стала передача факсимильных копий рукописей, хранящихся в Институте восточных рукописей Академии наук Российской Федерации и Национальной библиотеке Франции. Это копии “Корана из Катта Лангара”, “Миражнамэ”, “Уложения Темура”, “Раузат-ас-Сафа” (Сад чистоты). Эти копии созданы на максимально приближенных к оригиналу типах бумаги с использованием золотого вкрапления, их трудно отличить от подлинных фолиантов.
- Эти произведения являются бесценными образцами эпохи Восточного ренессанса, - говорит научный сотрудник Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Узбекистана Комилжон Рахимов. – “Коран из Катта Лангара” написан в конце VIII века на письменности куфи-хижози. Книга представителя династии Темуридов Хусейна Байкара “Диван Султана Хусейна Байкара” оформлен искусными миниатюрами. В книге историка Мирхонда “Раузат-ас-Сафа” повествуется о пророках, истории правивших на Востоке династий. Отрадно, что этот проект реализуется в рамках добрых инициатив Президента нашей страны по возвращению на Родину уникальных образцов нашего историко-культурного наследия.
В мае этого года на международном научно-культурном конгрессе на тему “Культурное наследие Узбекистана – путь к диалогу между народами и странами” состоялась первая презентация проекта “Культурное наследие Узбекистана в мировых сборниках”.
На конференции презентованы очередные пять книг-альбомов, входящих в эту серию. Эти сборники повествуют о шедеврах богатого культурного наследия Узбекистана. В частности, VI том посвящен уникальным музыкальным инструментам и нотным записям, хранящимся в Музее музыкальной культуры имени М. Глинки. VII том содержит сведения о ценных памятниках, хранящихся в сборниках письменного наследия Института восточных рукописей Академии наук Российской Федерации. В VIII и X томах содержатся сведения об экспонатах, связанных с историей и культурой нашего народа, хранящихся в Государственном Эрмитаже, Государственном музее истории, Всероссийском музее декоративно-прикладного и народного искусства. Впервые издан альбом (IX том), посвященный культурному наследию нашего народа, хранящемуся в Государственном музее Каракалпакстана имени И. Савицкого. Книга повествует об уникальных образцах туркестанского авангарда.
На мероприятии эти сборники переданы представителям 136 музеев и библиотек из 49 стран.
Как отмечает профессор американского Университета Хофстра А. Наймарк, этот проект служит широкой популяризации культурного наследия Узбекистана во всем мире, дальнейшему укреплению международных культурных связей. С этой точки зрения следует еще более расширить масштаб проекта, продолжить сотрудничество по подготовке новых изданий.
На мероприятии были предоставлены сведения о книгах-альбомах и фильмах, выпуск которых запланирован в 2018 году. Книги будут посвящены уникальным образцам нашей истории, хранящимся в фондах Узбекистана, Великобритании, России, Франции, Турции и Японии.
В первый день медиа-форума заслушаны доклады, посвященные различным культурам и художественным традициям на территории Узбекистана и искусству Узбекистана в мировых коллекциях. Презентованные японскими учеными новые технологии по определению возраста музейных экспонатов вызвали интерес участников.
Также большое впечатление произвела презентация документального фильма “Узбекистан: обретенные откровения” российского телеканала “Культура”. Впервые воспроизведены редкие аудиозаписи, сделанные в 20-х годах прошлого века в нашей стране. Они хранятся в фондах Института русской литературы (Пушкинский дом) Российской академии наук в городе Санкт-Петербург.
Исполненные мастерами искусства песни и танцы, образцы фольклора подарили присутствующим приподнятое настроение.