Экология муҳофазаси: янги ислоҳотлар, самарали лойиҳалар амалда
Халқаро пресс-клуб сессиясида мамлакатимизда экология ва атроф-муҳит муҳофазаси борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлиги муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари О.Аҳмаджонов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Ф.Қувватов ва бошқалар мамлакатимизда экологик хавфсизликни таъминлаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, аҳоли турмуш даражаси ва сифатини ошириш учун қулай шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Бу борадаги ишлар самарадорлигида Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 21 апрелдаги "Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш тўғрисида"ги фармони ва "2017-2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори муҳим омил бўлаётир. Мазкур ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқ экологик хавфсизликни таъминлаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича ташкилий, ижтимоий-иқтисодий чора-тадбирлар ишлаб чиқилган ва амалга оширилмоқда.
Юртимизда экология ва санитария муҳитини янада яхшилаш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, шаҳар ва қишлоқларимизнинг янада обод бўлиши, кўркам қиёфа касб этишига хизмат қилувчи комплекс тадбирлар белгиланган. Улар тизимли татбиқ этилмоқда. Жумладан, “Тоза ҳудуд” давлат унитар корхоналари ташкил этилди. Бугун 1 минг 400 дан зиёд махсус техника, 4 минг 350 га яқин чиқинди тўплаш шохобчаси, 5 минг 660 контейнер, 120 чиқинди полигони мазкур корхоналар балансига ўтказилган. Тизимда 10 мингдан ортиқ мутахассис ва ишчи атроф-муҳит муҳофазаси, ҳудудларимизни ободонлаштиришга хизмат қилмоқда.
Чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича кўрсатилаётган хизматлар учун абонентлар билан шартномалар тузиш ишлари олис туманлар ва қишлоқларда изчил давом эттирилмоқда. Тўловларни қабул қилишнинг электрон ҳамда чиқинди ташиш махсус техникалари ҳаракатини масофадан кузатиш тизимларини жорий этиш тадбирлари амалга оширилмоқда. Келгусида жараёнга янги техникалар жалб қилинади.
Мамлакатимизда замонавий технологиялар ёрдамида қаттиқ маиший чиқиндиларни йиғиш, уларни қайта ишлаш борасида илғор тажриба оммалашмоқда. Бугун бу йўналишда фаолиятини бошлаган тадбиркорлик субъектлари сони ортмоқда. Улар учун барча шароитлар, ҳуқуқий асослар мавжуд.
Афсуски, чиқиндиларни қайта ишлашга тааллуқли муаммолар ҳам йўқ эмас. Қаттиқ маиший чиқиндиларни бирламчи саралашнинг аниқ механизми яратилмаган. Уларни полигонларда сақлаш усули сақланиб қолмоқда. Бу қаттиқ маиший чиқиндилар таркибидаги иккиламчи хомашёнинг фойдали компонентлари йўқолишига сабаб бўлмоқда. Қолаверса, аксарият чиқиндилар полигони экологик ва санитар талабларга жавоб бермайди. Улар атмосфера, тупроқ, ер ости ва ер усти сувларини ифлослантирувчи, турли юқумли касалликлар манбаига айланган.
Маълумотларга кўра, Ўзбекистонда 140 чиқинди полигони мавжуд. Жорий йилда уларнинг санитария ҳолатини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жумладан, полигонлар атрофини девор билан ўраш, махсус техника воситалари йўлини асфальтлаш, коммунал хизматларни йўлга қўйиш каби ишлар амалга оширилмоқда. Мутахассислар фикрича, айрим полигонлар нафақат санитария талабларига жавоб бермайди, балки, улар жойлашган ҳудуд нотўғри танланган. Аслида, чиқинди полигонлари учун жой танлашда аҳоли пунктлари масофаси, шамолнинг доимий эсиш тақвими, ер ости ва ер усти сувларининг харитаси ҳисобга олиниши лозим.
Тадбирда пухта ўйланмай ташкил қилинган 3 полигон фаолияти тўхтатилгани, яна 10 полигонни ёпиш борасида ишлар олиб борилаётгани маълум қилинди. Ўз навбатида, чиқинди полигонларини тартибга келтириш учун лойиҳалар ишлаб чиқилган. Ҳозирда улар асосида қурилиш ишлари бошланган.
Халқаро пресс-клуб сессиясида соҳага доир қатор масалалар юзасидан маълумот берилди, истиқболли режалар ҳақида айтилди. Журналистлар саволларига жавоб қайтарилди.

Охрана экологии: новые реформы, эффективные проекты
На очередной сессии Международного пресс-клуба была обсуждена эффективность реформ, осуществляемых в нашей стране в сфере экологии и охраны окружающей среды.
Первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды О. Ахмаджонов, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Ф. Кувватов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание обеспечению экологической безопасности, охране окружающей среды, созданию благоприятных условий для повышения уровня и качества жизни населения.
В обеспечении эффективности работы в данном направлении важным фактором стали Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О совершенствовании системы государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды», а также постановление "О мерах по кардинальному совершенствованию и развитию системы обращения с отходами на 2017-2021 годы" от 21 апреля 2017 года.
В соответствии с этими документами определены комплексные меры по дальнейшему улучшению экологии и санитарной обстановки в стране, укреплению здоровья населения, дальнейшему благоустройству и приумножению красоты наших городов и сел, которые претворяются в жизнь на системной основе. В частности, организованы государственные унитарные предприятия "Тоза худуд". На сегодняшний день на баланс этих предприятий переведено более 1 400 единиц специальной техники, около 4 350 пунктов и 5 660 контейнеров по сбору отходов, 120 мусорных полигонов. Свыше 10 тысяч специалистов и работников направляют усилия на защиту окружающей среды, обеспечение благоустроенности территорий.
Работа по заключению договоров об услугах сбора и вывоза отходов последовательно продолжается и в отдаленных районах и селах. Осуществляются меры по внедрению электронной системы приема платежей, а также дистанционного наблюдения за передвижением специальной техники по вывозу отходов. В ближайшее время в процесс будет привлечена новейшая техника.
В нашей стране накапливается передовой опыт по сбору и переработке твердых бытовых отходов с помощью современных технологий. Сегодня все более расширяются ряды субъектов предпринимательства, ведущих деятельность в данном направлении. Создаются все условия и правовые основы для их эффективной работы.
Однако все еще имеются проблемы, связанные с переработкой отходов. До сих пор не создан конкретный механизм первичной сортировки твердых бытовых отходов. Сохраняется метод их хранения на полигонах, что становится причиной утери имеющихся в составе отходов полезных компонентов для вторичного сырья. Кроме того, большинство мусорных полигонов не отвечают экологическим и санитарным требованиям. Они становятся источником загрязнения атмосферы, почвы, наземных и подземных вод, распространения инфекционных заболеваний.
По сведениям, на сегодняшний день в Узбекистане имеется 140 мусорных полигонов. В этом году уделяется особое внимание улучшению их санитарного состояния. В частности, выполняется работа по ограждению полигонов, прокладке асфальта на путях передвижения специальной техники, налаживанию коммунальных услуг. По мнению специалистов, некоторые полигоны не только не отвечают санитарным требованиям, но также неправильно выбраны для них территории, без учета расстояния до населенных пунктов, направления ветра, наземных и подземных вод.
На мероприятии было сообщено о приостановке деятельности 3 необдуманно организованных полигонов, а также о том, что ведется работа по закрытию еще 10 таких полигонов. В свою очередь, разработаны проекты по упорядочению мусорных полигонов, на основе которых начаты строительные работы.
На сессии Международного пресс-клуба также была дана информация по ряду вопросов, касающихся сферы, говорилось о перспективных проектах. Журналисты получили ответы на интересовавшие их вопросы.