Қардошлик ва дўстлик байрами
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида дипломатик алоқалар 1992 йил 23 ноябрда ўрнатилган. Давлат раҳбарларининг мулоқотлари, турли даражадаги делегациялар ташрифи мунтазамлик касб этган.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасидаги алоқалар барча соҳаларда изчил ривожланмоқда. 1998 йилда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Абадий дўстлик тўғрисидаги шартнома, 2013 йилда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома ўзаро ҳамкорликка мустаҳкам асос бўлмоқда.
Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25-йили муҳим воқеаларга бой бўлди. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг очиқ ва прагматик сиёсати самарасида мамлакатларимиз ўртасидаги алоқалар янада фаоллашди. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 22-23 март кунлари Қозоғистонга давлат ташрифи ҳамкорликни янги босқичга кўтарди. 16-17 сентябрда Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг мамлакатимизга давлат ташрифи олий даражадаги мулоқотларнинг изчил давоми бўлди.
Ушбу тарихий сана йил бўйи нишонланди, дейиш мумкин. Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари шу йилнинг ўзида олти маротаба учрашди. Икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия мажлиси, бир неча бизнес-форумлар, миллий маҳсулотлар кўргазмалари ўтказилди. Ҳудудлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатилди. Тошкент ва Олмаота ўртасида тезюрар поезд, шаҳарлараро автобуслар қатнови йўлга қўйилди. Азалдан қавму қариндош бўлган халқларимиз орасида борди-келди кўпайди. Буларнинг барчаси икки мамлакат ўртасидаги ишонч ва ҳамкорлик юксак даражада эканидан далолатдир.
Куни кеча Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан икки давлат раҳбарлари бир-бирларини қутлади. Қутловларда мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва шериклик муносабатлари бундан буён ҳам изчил мустаҳкамланиб бориши таъкидланди.
Пойтахтимиздаги «Наврўз» давлат қабуллар уйида бўлиб ўтган тадбирда бу жиҳатлар яна бир бор ўз ифодасини топди. Ўзбекистон ва Қозоғистон санъаткорлари ижросида миллий куй-қўшиқлар янгради.
Ушбу тантанали тадбирда иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Асқар Мамин ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Очилбой Раматовнинг учрашуви бўлиб ўтди. Давлат раҳбарларининг музокаралари натижасида ҳамкорликка кенг йўл очилгани, уларда эришилган келишувлар тўла амалга оширилаётгани таъкидланди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия доирасидаги алоқаларни ривожлантириш, ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ва инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг баённомаси имзоланди.
Учрашувда икки мамлакат вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам қатнашди.
Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари А.Мамин Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов билан ҳам учрашди.

Праздник дружбы и добрососедства
В Ташкенте состоялось торжественное мероприятие, посвященное 25-летию установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
Дипломатические связи между Узбекистаном и Казахстаном были установлены 23 ноября 1992 года. Переговоры глав государств, визиты делегаций различного уровня имеют регулярный характер.
В настоящее время отношения между нашими странами последовательно развиваются во всех сферах. Подписанные в 1998 году Договор о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, в 2013 году - Договор о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан служат прочной основой взаимного сотрудничества.
25-я годовщина дипломатических отношений была насыщена важными событиями. Благодаря открытой и прагматичной политике Президента нашей страны Шавката Мирзиёева активизировались взаимосвязи между нашими странами. Государственный визит главы нашего государства 22-23 марта 2017 года в Казахстан поднял на новый уровень сотрудничество между нашими странами. Государственный визит в нашу страну Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 16-17 сентября стал логическим продолжением переговоров на высшем уровне.
Можно сказать, что эта историческая дата отмечалась в течение всего года. Президенты Узбекистана и Казахстана только в этом году встретились шесть раз. Проведены заседания совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству, несколько бизнес-форумов, выставок национальной продукции. Установлены прямые связи между регионами. Налажено движение скоростного поезда между Ташкентом и Алматы, междугородних автобусов. Увеличились взаимные поездки жителей двух стран, которых издревле связывают узы родства. Все это свидетельствует о высоком доверии и сотрудничестве между двумя странами.
На днях главы двух государств обменялись поздравительными посланиями в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан. В посланиях было отмечено, что узы дружбы, добрососедство и партнерские отношения между нашими странами и народами и впредь будут последовательно укрепляться.
Эти аспекты вновь нашли свое отражение в мероприятии, прошедшем в доме государственных приемов «Навруз» в столице. Прозвучали национальные песни и мелодии в исполнении артистов Узбекистана и Казахстана.
Состоялась встреча первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в нашу страну для участия в этом торжественном мероприятии, и первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ачилбая Раматова. Отмечалось, что в результате переговоров глав государств открылась широкая дорога для сотрудничества, полностью реализуются достигнутые в их ходе договоренности.
Обсуждены вопросы развития связей в рамках межправительственной совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Казахстаном, осуществления взаимовыгодных торгово-экономических и инвестиционных проектов. Подписан протокол совместной межправительственной комиссии.
Во встрече приняли участие руководители министерств и ведомств двух стран.
Состоялась также встреча Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова с первым заместителем Премьер-министра Республики Казахстан А. Маминым.