Қардошлик ва дўстлик байрами
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида дипломатик алоқалар 1992 йил 23 ноябрда ўрнатилган. Давлат раҳбарларининг мулоқотлари, турли даражадаги делегациялар ташрифи мунтазамлик касб этган.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасидаги алоқалар барча соҳаларда изчил ривожланмоқда. 1998 йилда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Абадий дўстлик тўғрисидаги шартнома, 2013 йилда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома ўзаро ҳамкорликка мустаҳкам асос бўлмоқда.
Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25-йили муҳим воқеаларга бой бўлди. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг очиқ ва прагматик сиёсати самарасида мамлакатларимиз ўртасидаги алоқалар янада фаоллашди. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 22-23 март кунлари Қозоғистонга давлат ташрифи ҳамкорликни янги босқичга кўтарди. 16-17 сентябрда Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг мамлакатимизга давлат ташрифи олий даражадаги мулоқотларнинг изчил давоми бўлди.
Ушбу тарихий сана йил бўйи нишонланди, дейиш мумкин. Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари шу йилнинг ўзида олти маротаба учрашди. Икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия мажлиси, бир неча бизнес-форумлар, миллий маҳсулотлар кўргазмалари ўтказилди. Ҳудудлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатилди. Тошкент ва Олмаота ўртасида тезюрар поезд, шаҳарлараро автобуслар қатнови йўлга қўйилди. Азалдан қавму қариндош бўлган халқларимиз орасида борди-келди кўпайди. Буларнинг барчаси икки мамлакат ўртасидаги ишонч ва ҳамкорлик юксак даражада эканидан далолатдир.
Куни кеча Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан икки давлат раҳбарлари бир-бирларини қутлади. Қутловларда мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва шериклик муносабатлари бундан буён ҳам изчил мустаҳкамланиб бориши таъкидланди.
Пойтахтимиздаги «Наврўз» давлат қабуллар уйида бўлиб ўтган тадбирда бу жиҳатлар яна бир бор ўз ифодасини топди. Ўзбекистон ва Қозоғистон санъаткорлари ижросида миллий куй-қўшиқлар янгради.
Ушбу тантанали тадбирда иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Асқар Мамин ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Очилбой Раматовнинг учрашуви бўлиб ўтди. Давлат раҳбарларининг музокаралари натижасида ҳамкорликка кенг йўл очилгани, уларда эришилган келишувлар тўла амалга оширилаётгани таъкидланди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия доирасидаги алоқаларни ривожлантириш, ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ва инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг баённомаси имзоланди.
Учрашувда икки мамлакат вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам қатнашди.
Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари А.Мамин Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов билан ҳам учрашди.

Celebration of friendship and good-neighborliness
A solemn event dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan was held in Tashkent.
Diplomatic relations between Uzbekistan and Kazakhstan were established on November 23, 1992. Negotiations of heads of states, visits of delegations of various levels have a regular nature.
At present, relations between our countries are consistently developing in all spheres. The Treaty on eternal friendship between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan signed in 1998, in 2013 – the Treaty on strategic partnership between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan serve as a solid basis for mutual cooperation.
The 25th anniversary of diplomatic relations was full of important events. Due to the open and pragmatic policy of the President of our country Shavkat Mirziyoyev, the interrelations between our countries have been intensified. The state visit of the Head of our state on March 22-23, 2017 to Kazakhstan raised the cooperation between our countries to a new level. The state visit of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev to our country on September 16-17, became a logical continuation of the high-level negotiations.
We can say that this historical date was celebrated throughout the year. Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan met six times this year. The meetings of the joint intergovernmental commission on bilateral cooperation, several business forums, exhibitions of national products were held. Direct contacts between regions are established. The movement of the high-speed train between Tashkent and Almaty, intercity buses has been established. The mutual visits of the two countries’ people, who are bound by ties of kinship since ancient times, have increased. All this testifies to the high confidence and cooperation between the two countries.
Lately, the heads of the two states exchanged congratulatory messages on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan. In the messages it was noted that the bonds of friendship, good-neighborliness and partnership relations between our countries and people will continue to be consistently strengthened.
These aspects were again reflected in the event held in the house of state receptions “Navruz” in the capital. National songs and melodies were performed by artists of Uzbekistan and Kazakhstan.
A meeting of the First Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Askar Mamin, who arrived in our country to participate in this solemn event, and the First Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Achilbay Ramatov was held. It was noted that the negotiations of the heads of states opened a wide road for cooperation, the agreements that were reached in their course are being fully implemented.
Issues of development of relations within the framework of the intergovernmental joint commission on bilateral cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan, implementation of mutually beneficial trade, economic and investment projects were discussed. The protocol of the joint intergovernmental commission was signed.
The meeting was attended by the heads of ministries and departments of the two countries.
A meeting of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan A.Aripov with the First Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan A.Mamin was also held.