Ҳамкорликнинг янги истиқболларини белгилаб берган тарихий ташриф
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Иннинг таклифига биноан 22-24 ноябрь кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикасига давлат ташрифи ҳар томонлама самарали бўлди. Учрашувларда йирик инвестициявий лойиҳаларни молиялаштириш, иқтисодиёт, энергетика, молия, сармоя, юқори технологиялар каби соҳалардаги ҳамкорликни янада фаоллаштириш, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, гуманитар алоқаларни кенгайтириш, вазирликлар ва идоралараро ҳамкорликни мустаҳкамлашга доир масалалар муҳокама қилинди.
Ташриф доирасида савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техникавий ва бошқа соҳаларга оид умумий қиймати 10 миллиард АҚШ долларидан ортиқ 60 дан зиёд ҳужжат имзоланди. Шундан 4,5 миллиард доллари тўғридан-тўғри инвестициялардир.
Эришилган келишувлар ва имзоланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш, мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлигини юксалтиришга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари 24 ноябрь куни БМТ собиқ Бош котиби, Халқаро Олимпия қўмитасининг этика комиссияси раиси Пан Ги Мунни қабул қилди.
Самимий ва очиқ руҳда ўтган мулоқотда давлатимиз раҳбари Пан Ги Мун БМТ Бош котиби лавозимида фаолият юритган даврда Ўзбекистон билан БМТ ҳамкорлигида самарали лойиҳалар амалга оширилганини ёдга олди.
Пан Ги Мун Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикасига давлат ташрифини юқори баҳолаб, икки мамлакат ўртасидаги азалий дўстлик ва ўзаро ишонч руҳидаги ҳамкорлик алоқалари ривожида янги босқични бошлаб берганини қайд этди.
Ўзбекистоннинг ташаббуслари Марказий Осиёни барқарор ва юксак иқтисодий ривожланган минтақага айлантиришда муҳим қадам бўлиши таъкидланди.
Пан Ги Мун Шавкат Мирзиёевга Ўзбекистон ва Жанубий Корея муносабатларини мустаҳкамлашга қўшаётган ҳиссаси учун миннатдорлик изҳор қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Миллий Ассамблеяси Спикери Чон Сэ Гюн билан учрашди.
Спикер давлатимиз раҳбарини самимий қутлар экан, Жанубий Корея ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик ва стратегик муносабатларни янада мустаҳкамлаш кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришда муҳим ўрин тутишини таъкидлади.
Жорий йил 26 сентябрь куни Тошкентда бўлиб ўтган музокараларда парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш, мазкур йўналишдаги алоқаларни янада кенгайтириш борасида муҳим келишувларга эришилган эди. Ўша учрашувнинг мантиқий давоми бўлган бугунги музокаралар ўзаро ишонч ва самимий руҳда ўтди.
Президентимиз Корея Республикаси Миллий Ассамблеяси фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси пойтахти мэриясига ташриф буюрди. Президентимизни Сеул шаҳри мэри Пак Вон Сун кутиб олди.
Шавкат Мирзиёев фахрий меҳмонлар китобига ўзининг тилакларини ёзиб қолдирди.
Учрашувда Ўзбекистон билан Жанубий Кореяни дўстлик ришталари, ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатлари мустаҳкам боғлаб туриши алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистонда Жанубий Кореянинг етакчи компаниялари ва банклари иштирокида иқтисодиётнинг турли тармоқларида ўнлаб йирик лойиҳалар амалга оширилган ва оширилмоқда. Расмий Сеул мамлакатимизда саноат ва инфратузилмани диверсификация ва модернизация қилишга доир устувор дастурларни амалга оширишда анъанавий етакчи инвестицион ва технологик шерик ҳисобланади.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 3 июль куни Сеул шаҳри мэри Пак Вон Сунни Тошкентда қабул қилиб, биродарлашган шаҳарлар – Тошкент ва Сеул ўртасида амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилган эди.
Бугунги учрашувда замонавий технологиялар асосида шаҳарни бошқариш, транспорт тизими ва уй-жой коммунал хўжалигини ривожлантириш бўйича самарали тизимни ташкил этиш соҳасида Жанубий Кореянинг илғор тажрибасидан фойдаланиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Шаҳарсозлик, меъморчилик ва ландшафт дизайни соҳаларида ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга Сеул шаҳрининг фахрий фуқароси унвонини беришга бағишланган маросим бўлиб ўтди. Маросимда сўзга чиққанлар Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари ривожланиб бораётгани, икки мамлакат ўртасидаги дўстлик муносабатлари янада мустаҳкамланишида Президент Шавкат Мирзиёевнинг давлат ташрифи муҳим аҳамият касб этаётганини қайд этди.
Давлатимиз раҳбари халқларимиз ўртасидаги дўстлик рамзи сифатида Тошкент шаҳридаги кўчалардан бирига Сеул номи бериш таклифини билдирди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевга Сеул шаҳри фахрий фуқароси унвони тантанали топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Бош вазири Ли Нак Ён билан учрашди.
Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ҳамкорлиги сўнгги йилларда кенг кўлам касб этди. Давлатимиз раҳбарининг Жанубий Кореяга давлат ташрифи давомида савдо, ёқилғи-энергетика, кимё, транспорт ва транспорт коммуникациялари, логистика, автомобилсозлик, тоғ-кон саноати, енгил саноат, озиқ-овқат, қишлоқ хўжалиги, ахборот технологиялари ва телекоммуникациялар, тиббиёт, туризм, фан-таълим ва маданият каби кўплаб соҳаларда келишувларга эришилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Бош вазири Ли Нак Ён билан учрашувда эришилган мазкур келишувларни амалиётга изчил татбиқ этиш, янги истиқболли лойиҳалар бўйича ҳамкорлик алоқаларини жадаллаштириш масалаларини муҳокама қилди.
Суҳбат чоғида Президент Шавкат Мирзиёевнинг ушбу давлат ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, стратегик шериклик муносабатларини изчил мустаҳкамлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Ин ҳамроҳлигида Сеул шаҳридаги Жанубий Корея Миллий музейига ташриф буюрди.
Мазкур музей Корея Республикасининг энг йирик тарихий ва маданий марказларидан бири ҳисобланади. 1945 йил асос солинган музей учун 2005 йил ўзига хос меъморий ечимга эга замонавий бино барпо этилган. Осиёда энг йирик, дея эътироф этиладиган ушбу музей кўлами жиҳатидан дунёда олтинчи ўринда туради. Музейда 220 мингдан ортиқ тарихий, бадиий, археологик ва бошқа экспонатлар тўпланган.
Президентимиз музей экспонатлари билан танишди. Маданий-гуманитар соҳаларда давлатларимиз ўртасидаги алоқаларни янада кенгайтириш юзасидан келишиб олинди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикасига давлат ташрифи ниҳоясига етди. Ушбу ташриф сиёсий, иқтисодий натижалари билан мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар тарихидан муҳим ўрин эгаллаши ва ўзаро ҳамкорликни янги босқичга кўтариши муқаррар.

Исторический визит, определивший новые перспективы взаимовыгодного сотрудничества
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина 22-24 ноября совершил государственный визит в эту страну.
Государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Корея был всесторонне плодотворным. На переговорах обсуждены вопросы финансирования крупных инвестиционных проектов, дальнейшей активизации сотрудничества в сферах экономики, энергетики, финансов, инвестиций, высоких технологий, повышения объемов взаимного товарооборота, расширения гуманитарных связей, укрепления сотрудничества между министерствами и ведомствами.
В рамках визита подписано свыше 60 документов общей стоимостью более 10 миллиардов долларов США в торгово-экономической, инвестиционной, финансово-технической и других сферах. Из них 4,5 миллиарда долларов являются прямыми инвестициями.
Достигнутые договоренности и подписанные документы послужат последовательному развитию отношений стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея, дальнейшему повышению благосостояния наших стран и народов.
Глава нашего государства 24 ноября принял бывшего Генерального секретаря ООН, председателя комиссии по этике Международного Олимпийского комитета Пан Ги Муна.
На встрече, прошедшей в духе искренности и открытости, глава нашего государства вспомнил плодотворные совместные проекты между Узбекистаном и ООН, осуществленные в период деятельности Пан Ги Муна на посту Генерального секретаря ООН.
Пан Ги Мун высоко оценил государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Корея и отметил, что его итоги открыли новый этап на пути дальнейшего развития сотрудничества двух стран, основанного на традиционной дружбе и взаимном доверии.
Отмечалось, что инициативы Узбекистана имеют важное значение для превращения Центральной Азии в стабильный и экономически развитый регион.
Пан Ги Мун выразил благодарность Шавкату Мирзиёеву за его вклад в укрепление узбекско-южнокорейских отношений.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился со Спикером Национальной Ассамблеи Республики Корея Чон Сэ Гюном.
Спикер, тепло приветствуя главу нашего государства, отметил, что укрепление отношений дружбы и стратегическое партнерство между Южной Кореей и Узбекистаном играют важную роль в расширении полномасштабного сотрудничества наших стран.
В ходе состоявшихся 26 сентября текущего года переговоров в Ташкенте были достигнуты важные договоренности по развитию межпарламентского сотрудничества, дальнейшему расширению контактов в этом направлении. Сегодняшняя встреча, являющаяся логическим продолжением тех переговоров, также прошла в духе взаимного доверия и искренности.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью Национальной Ассамблеи Республики Корея.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил мэрию столицы Республики Корея. Главу нашего государства встретил мэр Сеула Пак Вон Сун.
Шавкат Мирзиёев оставил запись в Книге почетных гостей.
На встрече подчеркивалось, что Узбекистан и Южную Корею прочно связывают традиционная дружба, отношения взаимовыгодного сотрудничества и стратегического партнерства.
В различных отраслях экономики Узбекистана осуществлены и продолжают реализовываться десятки крупных проектов с участием ведущих банков и компаний Южной Кореи. Официальный Сеул традиционно является ведущим инвестиционным и технологическим партнером в реализации приоритетных программ по диверсификации, модернизации промышленности и инфраструктуры нашей страны.
Глава нашего государства 3 июля текущего года принял мэра Сеула Пак Вон Суна в Ташкенте, в ходе встречи были обсуждены вопросы развития практического сотрудничества между городами-побратимами Ташкентом и Сеулом.
На нынешней встрече особое внимание было уделено использованию передового опыта Южной Кореи в области управления городом, развития транспортной системы и жилищно-коммунального хозяйства на основе современных технологий. Отмечалась важность активного взаимодействия в сферах градостроительства, архитектуры и ландшафтного дизайна.
Состоялась церемония присвоения Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву звания почетного гражданина города Сеула. Выступившие на церемонии отметили динамичное развитие сотрудничества между Узбекистаном и Южной Кореей, то, что государственный визит Президента Шавката Мирзиёева имеет важное значение для дальнейшего укрепления дружеских отношений двух стран.
Глава нашего государства предложил назвать одну из улиц Ташкента в честь Сеула в знак дружбы между нашими народами.
Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву была торжественно вручена медаль почетного гражданина города Сеула.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Республики Корея Ли Нак Ёном.
В последние годы сотрудничество Узбекистана и Южной Кореи стало широкомасштабным. В ходе государственного визита Президента Узбекистана в эту страну были достигнуты соглашения по дальнейшему сотрудничеству в топливно-энергетической, химической, транспортной и транспортно-коммуникационной отраслях, в горной, легкой, пищевой промышленности, автомобилестроении, сельском хозяйстве, в сферах торговли, логистики, информационных технологий и телекоммуникаций, медицины, туризма, науки, образования и культуры.
Шавкат Мирзиёев и Ли Нак Ён обсудили вопросы последовательной реализации достигнутых договоренностей, дальнейшего совершенствования совместной работы над новыми проектами.
В беседе отмечалось, что государственный визит Президента Шавката Мирзиёева будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между нашими странами, последовательному укреплению отношений стратегического партнерства.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина посетил Национальный музей Южной Кореи в Сеуле.
Музей является одним из крупнейших исторических и культурных центров страны. Он основан в 1945 году, в 2005 году начал действовать в новом здании с уникальной архитектурой. По величине музей является крупнейшим в Азии и шестым в мире. Его коллекция содержит более 220 тысяч исторических, художественных, археологических и других экспонатов.
Президент нашей страны ознакомился с экспонатами музея. Была достигнута договоренность о дальнейшем расширении культурно-гуманитарных связей между нашими странами.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Корея завершился. Благодаря высоким политическим, экономическим достижениям этот визит войдет в историю как важное событие в отношениях между нашими странами и поднимет двустороннее сотрудничество на новый уровень.