Сеул, 24 ноябрь. ЎзА махсус мухбири Абу Бакир Ўрозов хабар қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Ин ҳамроҳлигида Сеул шаҳридаги Жанубий Корея Миллий музейига ташриф буюрди.
Мазкур музей Корея Республикасининг энг йирик тарихий ва маданий марказларидан бири ҳисобланади. 1945 йил асос солинган музей учун 2005 йил ўзига хос меъморий ечимга эга замонавий бино барпо этилган. Осиёда энг йирик, дея эътироф этиладиган ушбу музей кўлами жиҳатидан дунёда олтинчи ўринда туради. Музейда 220 мингдан ортиқ тарихий, бадиий, археологик ва бошқа экспонатлар мавжуд.
Президентимиз музей бўлимлари ва экспонатлари билан танишди. Маданий-гуманитар соҳада давлатларимиз ўртасидаги алоқаларни янада кенгайтириш юзасидан келишиб олинди.

Presidents visited the National Museum of Korea
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, accompanied by the President of the Republic of Korea Moon Jae-in, visited the National Museum of Korea, in Seoul.
The museum is one of the largest historical and cultural centers of South Korea. The museum, founded in 1945, began to operate in a new building with a unique architecture in 2005. The museum is the largest in Asia and the sixth in the world. Its collection contains more than 220 thousand historical, art, archaeological and other exhibits.
The President of our country got acquainted with the exhibits of the museum. An agreement was reached on further expansion of cultural and humanitarian relations between our countries.