Сув – минтақамиз учун барқарор тараққиётни таъминлашда муҳим омил
Тошкентда 23 ноябрь куни Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссияси ташкил этилганининг 25 йиллиги муносабати билан “Марказий Осиё давлатларининг сув бўйича ҳамкорлигига 25 йил: эришилган тажриба, истиқболдаги вазифалар” мавзуида халқаро илмий-амалий конференция бошланди.
Унда Maркaзий Oсиё дaвлaтлaри сув xўжaлиги тaшкилoтлaри, Oрoлни қутқaриш xaлқaрo жaмғaрмaси, Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё сув хўжалиги ташкилотлари тармоғи, Халқаро ҳавзавий ташкилотлар тармоғи, Халқаро сув ресурслари ассоциацияси, Ирригация ва дренаж бўйича халқаро комиссия, Халқаро сув ресурсларини бошқариш институти, БМТ Тараққиёт дастури, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти каби қатор халқаро ташкилотлар ва молия институтлари вакиллари, 200 дан ортиқ хорижий ва маҳаллий экспертлар, таниқли олимлар, мутахассислар иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – қишлоқ ва сув хўжалиги вазири З.Мирзаев, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ижроия қўмитаси раиси Г.Байжанов ва бошқалар бугунги глобаллашув шароитида сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, сув хўжалигини самарали бошқариш, сув экотизимларини сақлаш ҳамда атроф-муҳит муҳофазасини таъминлаш долзарб аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Maркaзий Oсиёдa сув рeсурслaрини самарали бoшқaриш ва соҳани барқарор ривoжлaнтиришда 1992 йил 18 фeврaль куни Қозоғистоннинг Алмати шаҳрида асос солинган Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссияси муҳим аҳамият касб этмоқда. Мазкур тузилма Амударё, Сирдарё ва бошқа трансчегаравий дарёлардан оқилона фойдаланиш, сув ресурсларининг интеграциялашган бошқарувини жорий этиш орқали Maркaзий Oсиёдa трaнсчeгaрaвий сув манбалaрини бoшқaришнинг ўзига хос мexaнизми сифaтидa xaлқaрo ҳaмжaмият тoмoнидaн эътирoф этилгaн.
Ўзбeкистoн Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссиясидa фaoл иштирoк этиб, трансчегаравий дарёлардан умумэътироф этилган халқаро меъёрлар асосида фойдаланишга жиддий эътибор қаратиб келмоқда. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ минтақадаги сув ресурсларини биргаликда самарали бошқариш масаласи Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатдаги устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланган.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2017 йил 19 сентябрь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида сўзлаган нутқида Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашда минтақадаги умумий сув захираларидан оқилона фойдаланиш муҳим аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлади.
Прeзидeнтимизнинг жорий йил Tуркмaнистoн, Қoзoғистoн вa Қирғизистoнгa дaвлaт тaшрифлaри чоғида бу борада қатор келишувларга эришилди. Мaмлaкaтлaримиз ўртaсидa сув рeсурслaрини бoшқaриш мaсaлaлaри бўйичa ишчи гуруҳлaрнинг мунтaзaм учрaшувлaрини тaшкил этиш юзасидан aниқ мaқсaдли ишлaр йўлга қўйилди.
Қозоғистон Республикаси Прeзидeнти Нурсултон Назарбоевнинг жорий йил 15-16 сентябрь кунлари мамлакатимизга дaвлaт тaшрифи чоғида Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида сув хўжалиги сoҳaсидa ҳaмкoрлик қилиш бўйича «Йўл xaритaси» имзoлaнди.
Айни пайтда Ўзбeкистoн вa Toжикистoн ўртaсидa сув рeсурслaрини бoшқaриш мaсaлaлaри бўйичa мaxсус ишчи гуруҳи тузилиб, унинг бир нечтa учрaшувлaри ўткaзилди. Қирғизистон Республикаси билан ҳам ана шундай ишчи гуруҳи тузиш бўйича иш олиб борилмоқда.
Tуркмaнистoн билан 1996 йилда имзоланган битимга мувофиқ Aмудaрёнинг сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш амалий тарзда ҳал этилмоқда. Жорий йил 6 март куни Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳамда Туркманистон Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ўртасида имзоланган сув хўжалиги масалалари бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги битим бу борадаги ишларни янги босқичга олиб чиқади.
Юртимизда жами ишлатиладиган сув миқдорининг 90 фоизи қишлоқ хўжалиги ҳиссасига тўғри келади. Шу боис сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, экин майдонларида тежамкор суғориш технологияларини жорий этиш, ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилашга устувор аҳамият қаратилмоқда. Бунинг натижасида мамлакатимизда йиллик фойдаланилаётган сув миқдори ўтган асрнинг 80-йилларидаги 64 миллиард метр кубдан ҳозирги кунга келиб ўртача 51 миллиард метр кубгача камайтирилди.
Оролбўйи минтақасида экологик ва ижтимоий-иқтисодий вазият, аҳолининг яшаш шароитлари яхшиланмoқдa. Ўзбeкистoн Рeспубликaси Прeзидeнтининг 2017 йил 18 янвaрдаги “2017-2021 йилларда Оролбўйи минтақасини ривожлантириш Давлат дастури тўғрисида”ги қарорига мувофиқ минтақа аҳолисининг турмуш шароитлари ва сифатини яхшилашга йўналтирилган 2017-2021 йилларда Оролбўйи минтақасини ривожлантириш Давлат дастури тaсдиқлaнди.
– Марказий Осиё халқлари сувдан фойдаланиш борасида бой маданиятга эга, – деди Қозоғистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Ерлан Нисанбаев. – Минтақадаги трансчегеравий дарёлар қадимдан халқларимизнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига хизмат қилиб келган. Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссияси доирасида сув ресурсларини бошқариш ва тежаш соҳасида амалга оширилаётган минтақавий ҳамкорлик халқларимиз фаровонлигини юксалтиришга хизмат қилади.
Конференцияда таъкидланганидек, минтақа иқтисoдиётининг юксалиши кўп жиҳатдан сув хўжалигини самарали бошқариш, қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантириш ҳамда атроф-муҳит муҳофазасини таъминловчи иқтисодий механизмларни жорий этишгa бoғлиқ. Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссияси фаолияти мамлакатлар ўртасида сувдан фойдаланишда амалий ҳамкорликни мустаҳкамлаш имкониятлари юқори эканини кўрсатади.
– Мазкур тузилма сув ресурсларидан халқларимиз манфаатларини кўзлаб фойдаланишда муҳим институтга айланди, – деди Тожикистон Республикаси энергетика ва сув ресурслари вазирининг биринчи ўринбосари Султон Раҳимзода. – Комиссия сув хўжалигидан унумли фойдаланиш, сув тақчил ҳудудларда тежамкор усулларни жорий этиш, сув хўжалиги бошқарувида иқтисодий самарадорликни таъминлашда муҳим вазифаларни бажармоқда. Бугун мамлакатларимиз ўртасида ўзаро дўстлик ва ишонч тобора ортаётгани соҳадаги истиқболли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
– Марказий Осиёдаги асосий сув захиралари трансчегаравий бўлиб, сув минтақамиз учун барқарор тараққиётни таъминловчи асосий омилдир, – деди Ўзбекистон қишлоқ ва сув хўжалиги вазири ўринбосари Шавкат Ҳамроев. – Мамлакатларимизнинг сув захираларидан биргаликда фойдаланиш йўлидаги ҳаракатлари ўзаро ҳурмат, ишонч ва очиқликка асосланган. Давлатларимиз раҳбарларининг минтақадаги сув билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилишга туртки бўлган Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссиясини ташкил этиш ташаббуси оқилона ва узоқни кўзлаб қилинган иш бўлганини алоҳида ҳурмат ва миннатдорлик билан таъкидлаш жоиздир.
Халқаро анжуманда “Трансчегаравий сув ҳамкорлиги – Марказий Осиёда озиқ-овқат, энергетик ва экологик хавфсизлик асоси”, “Сув ресурсларини интеграциялашган бошқаришни амалга ошириш иқлим ўзгаришларига мослашишнинг муҳим воситаси”, “Сув хўжалиги соҳасида сувдан фойдаланиш муаммоларини ҳал қилишда ёш мутахассисларнинг иштироки” каби мавзуларда маърузалар тингланди.
Конференция доирасида “Сув хўжалиги ва сув хўжалигидаги технологиялар – WATER – 2017” Maркaзий Oсиё xaлқaрo кўргaзмaси ташкил этилди. Унда сувни тежаш технологиялари, суғориш тизимларини автоматлаштириш, метрология тизимини ривожлантириш ва сув ресурсларини ҳисобга олишнинг замонавий технологиялари, қурилма ва ускуналар, иннoвaциoн ишланмалар нaмoйиш этилмоқда.

Вода – важный фактор обеспечения устойчивого развития нашего региона
В Ташкенте 23 ноября началась международная научно-практическая конференция “25 лет водному сотрудничеству государств Центральной Азии: достигнутый опыт, перспективные задачи”, посвященная 25-летию создания Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии (МКВК).
В ней принимают участие более 200 зарубежных и отечественных экспертов, известных ученых, специалистов в сфере водного хозяйства, в том числе представители водохозяйственных организаций стран Центральной Азии, Международного фонда спасения Арала, Сети водохозяйственных организаций стран Восточной Европы, Кавказа, Центральной Азии, Международной сети бассейновых организаций, Международной ассоциации водных ресурсов, Международной комиссии по ирригации и дренажу, Международного института по управлению водными ресурсами, Программы развития ООН, Германского общества по международному сотрудничеству.
Заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан – министр сельского и водного хозяйства З.Мирзаев, председатель исполнительного комитета Международного фонда спасения Арала Г.Байжанов и другие отметили, что в условиях глобализации актуальное значение имеют рациональное использование водных ресурсов, эффективное управление водным хозяйством, защита водных экосистем и обеспечение охраны окружающей среды.
Межгосударственная координационная водохозяйственная комиссия, созданная 18 февраля 1992 года, выполняет важные задачи по эффективному управлению водными ресурсами и устойчивому развитию сферы в Центральной Азии. Эта структура признана международным сообществом как уникальный механизм управления трансграничными водными ресурсами в Центральной Азии посредством эффективного использования водных ресурсов Амударьи, Сырдарьи и других трансграничных рек в регионе путем внедрения комплексного управления водными ресурсами.
Узбекистан принимает активное участие в Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии, уделяет серьезное внимание использованию трансграничных рек на основе общепризнанных международных норм. Согласно Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах вопрос совместного эффективного управления водными ресурсами является одним из важнейших направлений внешней политики Узбекистана.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций 19 сентября нынешнего года особо отметил, что в обеспечении безопасности и стабильности в Центральной Азии важное значение имеет рациональное использование общих водных ресурсов региона.
В ходе государственных визитов Президента нашей страны в Туркменистан, Казахстан и Кыргызстан был достигнут ряд соглашений в этой сфере. Налажена целенаправленная работа по организации регулярных встреч двусторонних рабочих групп по вопросам управления водными ресурсами.
В ходе государственного визита Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева в нашу страну 15-16 сентября нынешнего года была подписана “Дорожная карта” по сотрудничеству между Узбекистаном и Казахстаном в сфере водного хозяйства.
В настоящее время действует созданная между Узбекистаном и Таджикистаном специальная рабочая группа по водохозяйственным вопросам, проведено несколько встреч. Ведется работа по созданию аналогичной рабочей группы с Кыргызстаном.
В соответствии с соглашением, подписанным в 1996 году с Туркменистаном, вопросы совместного использования водных ресурсов реки Амударья находят свое практическое решение. Соглашение между министерствами сельского и водного хозяйства Узбекистана и Туркменистана о сотрудничестве по водохозяйственным вопросам от 6 марта 2017 года выводит эту работу на новый этап.
90 процентов используемой в нашей стране воды приходится на долю сельского хозяйства, поэтому приоритетное внимание уделяется эффективному использованию водных ресурсов, внедрению экономичных технологий полива посевных площадей, улучшению мелиоративного состояния земель. В результате этого объем используемой воды за год с 64 миллиардов кубометров в 80-е годы прошлого века к настоящему времени сократился до 51 миллиарда кубометров.
Улучшается экологическая и социально-экономическая обстановка в регионе Приаралья. В соответствии с постановлением Президента нашей страны “О Государственной программе по развитию региона Приаралья на 2017-2018 годы” от 18 января 2017 года была утверждена специальная Государственная программа на 2017-2021 годы, направленная на улучшение условий и качества жизни населения региона.
- Народы Центральной Азии имеют богатую культуру в области водопользования, - отметил заместитель министра сельского хозяйства Республики Казахстан Ерлан Нысанбаев. - Трансграничные реки издревле служили социально-экономическому развитию наших народов. Региональное сотрудничество в области управления и экономики водных ресурсов в рамках Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии будет способствовать нашему общему благополучию.
На конференции отмечалось, что экономический рост во многом зависит от эффективного управления водным хозяйством, внедрения экономических механизмов, обеспечивающих устойчивое развитие сельского хозяйства и охрану окружающей среды. Деятельность МКВК свидетельствует о наличии широких возможностей для укрепления практического сотрудничества в водопользовании.
- Данная структура стала важным фактором использования водных ресурсов с учетом интересов наших народов, - сказал первый заместитель министра энергетики и водных ресурсов Республики Таджикистан Султон Рахимзода. - Комиссия выполняет важные задачи по рациональному использованию водного хозяйства, внедрению сберегающих методов на маловодных территориях, обеспечению экономически эффективного управления водным хозяйством. Укрепляющиеся сегодня дружба и доверие между нашими странами послужат дальнейшему наращиванию перспективного сотрудничества в этой сфере.
- Основные водные ресурсы Центральной Азии трансграничны и являются основным фактором обеспечения устойчивого развития нашего региона, - отметил заместитель министра сельского и водного хозяйства Узбекистана Шавкат Хамроев. - Действия наших стран по совместному использованию водных ресурсов основаны на взаимном уважении, доверии и открытости. В этой связи следует отметить мудрость и дальновидность глав наших государств, по инициативе которых создана Межгосударственная координационная водохозяйственная комиссия, давшая импульс мирному решению водных проблем в регионе.
На международной конференции прошли сессии "Трансграничное водное сотрудничество - основа продовольственной, энергетической и экологической безопасности в Центральной Азии", "Реализация интегрированного управления водными ресурсами как инструмент "зеленого" роста и адаптации к изменению климата", "Участие молодых профессионалов водного сектора в решении проблем водопользования".
В рамках конференции прошла Центральноазиатская международная выставка "Водные технологии и водное хозяйство - WATER-2017". На ней были представлены технологии водосбережения, автоматизации гидроузлов, развития метрологической сети и внедрения современных технологий водохозяйственного учета, приборы и оборудование, инновационные разработки.