Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири Р. Давлетовнинг Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистондаги элчиси Эрик Утембаев билан учрашуви
2017-11-23 | Жамият
2017 йил 21 ноябрь куни Адлия вазирлигида Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистондаги элчиси Эрик Утембаев билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувнинг мақсади ўрнида икки томонлама муносабатларнинг ҳолати муҳокама қилиниб, ҳуқуқий соҳада келгуси ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Қозоғистон элчиси икки қардош халқ ўртасида турли соҳаларда ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлади. Шундан келиб чиққан ҳолда, у 2018 йилда икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” ишлаб чиқилаётганини маълум қилди. Бу харита Жиззах вилоятида сув хўжалиги, нефт-газ саноати ва кичик саноат зоналарини ривожлантиришга қаратилган тадбирларни ўз ичига олади. Қозоғистон томони ҳуқуқий соҳадаги тадбирларни ҳам инобатга олиниши учун қизиқиш билдирди.
Ўз навбатида Адлия вазири Р. Давлетов Қозоғистон Республикаси Адлия вазирлиги билан яқин ҳамкорлик мавжудлигини таъкидлади. Хусусан, жорий йилнинг октябрь ойида ШҲТга аъзо давлатлар Адлия вазирлари кенгаши доирасида, Қозоғистон ва Ўзбекистон Адлия вазирлари ўртасида учрашув бўлиб ўтди, унда томонлар ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг турли йўналишлари бўйича фикр алмашдилар.
Қозоғистон томонининг таклифидан келиб чиқиб, вазир қуйидаги соҳаларда тажриба алмашишга қизиқиш билдирди:
аҳоли ва хўжалик юритувчи субъектлар учун давлат хизматларини тақдим этиш сифатини яхшилаш ва уларга эришиш;
нотариат институтини янада ислоҳ қилиш;
суд экспертизаси марказларининг фаолиятини такомиллаштириш, суд экспертларининг ҳуқуқий билимларини ва малакасини ошириш;
суд қарорларини ижро этиш тизимини такомиллаштириш.
Томонлар шунингдек, икки давлатнинг чегарабўйи ҳудудларида адлия идоралари ўртасида ФҲДЁ, нотариус ва аҳолига давлат хизматларининг бошқа турлари бўйича хизматлар кўрсатиш учун бевосита алоқаларни мустаҳкамлаш масалаларини ҳам муҳокама қилишди.

Встреча министра юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетова с послом Республики Казахстан в Узбекистане Ериком Утембаевым
21 ноября 2017 года в Министерстве юстиции состоялась встреча с послом Республики Казахстан в Узбекистане Ериком Утембаевым.
Целью встречи явилось обсуждение состояния двусторонних отношений в правовой сфере и перспективы развития дальнейшего сотрудничества.
Посол Казахстана особо подчеркнул важность укрепления сотрудничества в различных сферах между двумя братскими народами. Исходя из этого, он сообщил о том, что на стадии разработки находится «дорожная карта» двустороннего сотрудничества на 2018 год. В неё планируется включить мероприятия, направленные на развитие водного сектора, нефтегазовой отрасли и малых промышленных зон в Джизакской области. Казахской стороной выражена заинтересованность во включении мероприятий также в правовой сфере.
В свою очередь, министр юстиции Р. Давлетов подчеркнул о наличии тесного сотрудничества с Министерством юстиции Республики Казахстан.
В частности, в рамках Совещания министров юстиции государств-членов ШОС в октябре месяце т.г. проведена встреча между министрами юстиции Казахстана и Узбекистана, в ходе которой стороны обменялись мнениями о различных направлениях сотрудничества, представляющих взаимный интерес.
Исходя из предложения казахской стороны, министр выразил заинтересованность в обмене опытом по следующим направлениям:
повышение качества оказания и доступности государственных услуг для населения и субъектов предпринимательства;
дальнейшее реформирование института нотариата;
совершенствование деятельности центров судебной экспертизы и повышение квалификации и правовых знаний судебных экспертов;
улучшение системы исполнения судебных решений.
Стороны также обсудили вопросы налаживания непосредственных контактов между органами юстиции пограничных регионов двух стран для оказания услуг в сфере ЗАГС, нотариата и других видов государственных услуг населению.