2017-11-21 | Иқтисодиёт
2017 йилнинг 13-17 ноябрь кунлари «Тошкент» Республика фонд биржаси савдоларида 19 та акциядорлик жамиятининг қимматли қоғозлари билан 56 та битим қайд қилиниб, 35,0 млн. дона акция 2,6 млрд. сўмга сотилди. Ушбу кўрсаткич ўтган ҳафта савдо якунларига нисбатан 2,6 маротабага кўпдир.
Таҳлиллар жами савдо айланмасининг 94,5 фоизи тижорат банклари ва 5,1 фоизи агросаноат тармоғидаги акциядорлик жамиятларининг қимматли қоғозлари билан амалга оширилган битимлардан иборат бўлганини кўрсатди. Энг йирик битим 15 ноябрь санасида «Савдогарбанк» АТБнинг 25,0 млн. дона акцияси билан 2,5 млрд. сўм миқдорида тузилди.
Шунингдек, тузилган битимлар сони бўйича етакчиликни «Қўқонспирт» АЖ эгаллаган ҳолда, ҳафта давомида ушбу жамиятнинг 9,9 млн. дона акциялари билан 10,1 млн. сўмлик 22 та битим амалга оширилди.
Ҳафта давомида савдо айланмаси ҳажми юқори бўлган эмитентларни «Савдогарбанк» АТБ (ҳафталик савдо айланмасининг–94,1 фоизи) ва «Гулистон экстракт-ёғ» АЖ (4,7 фоизи) ташкил этди. Бу ҳафталик савдо айланмасининг 98,8 фоизини ташкил этади.
Ўтган ҳафта фонд биржасида республикамизнинг 6 та ҳудудида жойлашган листинг компаниялари қимматли қоғозлари билан савдо битимлари имзоланди. Биржа битимларининг энг юқори ҳажми Тошкент шаҳри (94,4 фоиз) ва Сирдарё (4,7 фоиз) вилоятидаги акциядорлик жамиятлари ҳисобига тўғри келди.
Қимматли қоғозларнинг номинал нархига нисбатан юқори даражадаги фарқ қуйидаги акциядорлик жамиятларининг акциялари билан тузилган савдо битимларида кузатилди:
1. «Гулистон экстракт-ёғ» АЖ. Нисбат–14,35:1. Ушбу акциядорлик жамияти бир дона акциясининг савдо кунидаги биржа нархи 28700 сўмдан иборат бўлди. Акциянинг номинал қиймати эса 1999 сўмни ташкил қилади.
2. «Олмалиқ КМК» АЖ. Нисбат–1,23:1. Ушбу эмитент бир дона акциясининг савдо кунидаги биржа нархи 4380 сўмдан иборат бўлди. Акциянинг номинал қиймати 3914 сўмни ташкил қилади.
Шунингдек, ўтган ҳафтада инвесторлар тоифасига кўра биржа савдоларида жисмоний шахслар фаоллиги кузатилиб, тузилган умумий битимлар ҳажмининг–99,9 фоизи, битимлар сонининг эса–91,0 фоизи айнан улар ҳиссасига тўғри келди. Таҳлилларга кўра инвестор сифатида жисмоний шахслар энг кўп тижорат банкларининг (94,5 фоиз) акцияларига юқори қизиқиш билдиришган.
Таҳлилларга кўра, фонд биржасида йил бошидан буён 76,5 млрд. сўмлик 2199 та савдо битими қайд қилинди. Ушбу даврда биржа савдоларида 89 та эмитентнинг 1,3 млрд. дона қимматли қоғозлари сотилган.

Объем торгов на РФБ«Тошкент» вырос в 2,6 раза
По итогам торгов на Республиканской фондовой бирже «Тошкент» за неделю с 13 по 17 ноября 2017 года было заключено 56 сделок купли-продажи с ценными бумагами 19 акционерных обществ. В результате было реализовано 35,0 млн. штук ценных бумаг.  Общий оборот биржи составил 2,6 млрд. сум и превысил аналогичный показатель прошлой недели в 2,6 раза.
Анализ отраслевых показателей биржи по инвестиционной привлекательности показывает, что наибольшим спросом в истекшем периоде пользовались ценные бумаги банков – 94,5% и предприятий агропромышленного сектора–5,1%. Самая крупная по объему сделка заключена 15 ноября с акциями АКБ «Savdogarbank» на сумму 2,5 млрд. сум.
Лидером по количеству заключенных сделок за истекший период является АО «Qo'qonspirt». Акции общества участвовали в 22 сделках, 9,9 млн. штуки акций (10,1 млн. сум) которого были реализованы на вторичном рынке РФБ «Тошкент».
По объему торгов за неделю лидируют АКБ «Savdogarbank» (доля в недельном обороте биржи–94,1%) и АО «Guliston ekstrakt-yog'» (4,7%). Их суммарный объем составил 98,8% от всего оборота биржи за неделю.
Рассматривая биржевой оборот по региональной принадлежности эмитентов, следует отметить, что за истекшую неделю были совершены сделки купли-продажи с акциями предприятий 6 регионов Республики Узбекистан. Наибольший объем сделок зафиксирован с акциями предприятий г. Ташкента–94,4% и Сырдарьинской области–4,7 % от общего оборота.
Наибольшая разница в отношении цены к номиналу была зафиксирована по акциям следующих акционерных обществ:
1. АО «Guliston ekstrakt-yog'». Разница–14,35:1. Рыночная цена одной акции данного эмитента на день торгов составила 28700 сумов за одну акцию. Номинальная стоимость каждой акции–1999 сумов.
2. АО «Olmaliq KMK». Разница–1,23:1. Рыночная цена одной акции данного эмитента на день торгов составила 4830 сумов за одну акцию. Номинальная стоимость каждой акции–3914 сумов.
По категориям инвесторов наибольшая активность наблюдалась у физических лиц: по сумме заключенных сделок–99,9% от общего объема; по количеству заключенных сделок–91,0%. При этом у инвесторов–физических лиц наибольшим доверием пользовались ценные бумаги банков–94,5%.
С начала года на РФБ «Тошкент» заключено 2199 сделки с ценными бумагами на общую сумму 76,5 млрд. сум. В торгах участвовало 1,3 млрд. штук ценных бумаг 89 эмитентов.