1991 йил 18 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов ташаббуси билан мамлакатимиз парламенти томонидан “Ўзбекистон Республикасининг Давлат байроғи тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Унда миллий байроғимиз давлатимиз суверенитети рамзи эканлиги мустаҳкамлаб қўйилган.
Ўзбекистон Республикаси байроғи ва ундаги ҳар бир ранг, ҳар бир белги мамлакатимизнинг миллий-маданий анъаналари ва табиий иқлим шароитларини ўзида мужассам этади.
Байроқ учта тенг горизонтал чизиқ: мовий, оқ ва яшил ранглардан иборат матони ифодалайди. Оқ ранг тепа ва паст қисмидан қизил чизиқлар билан ажратилган.
Байроқдаги мовий ранг – мусаффо осмон ва обиҳаёт рамзи бўлиб, ҳаво ва сув ҳаётнинг икки асосий манбаидир. Оқ ранг тинчлик, поклик, фикр ва ҳаракатларнинг маънавий тиниқлиги, софлигига ишорадир. Яшил ранг эса табиат ва ҳосилдорлик тимсоли.
Қизил чизиқлар – ҳар бир тирик вужудда жўшиб оқаётган ҳаётий қудрат ирмоқларини ифодалайди. Бундан ташқари, халқимиз бу икки чизиқни Ўзбекистон заминини обиҳаёт билан таъминловчи Амударё ва Сирдарёни ифодаловчи "қон томирлари" деб ҳам атайди. Байроқдаги ярим ой мустақил давлатнинг туғилиши, 12 юлдуз эса мусаффо осмон рамзидир. Тиниқ осмон – бу тинчлик, ёруғлиқ, фаровонлик белгисидир.
Ўзбекистон Республикасининг давлат байроғи мамлакатимиз довруғини бутун дунёга таратиш, юртдошларимиз қалбида Ватанга муҳаббат, мустақиллик ғояларига садоқат туйғуларини мустаҳкамлашнинг муҳим воситаси бўлиб хизмат қилади. Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги Илмий-маърифий мемориал мажмуада Ислом Каримовнинг Ўзбекистоннинг давлат байроғи эскизини ишлаб чиқиш жараёнидаги шахсан иштироки ҳақида сўзловчи кўплаб тарихий ҳужжат ва материаллар сақланмоқда.
Мустақил Ўзбекистоннинг байроғи Бирлашган Миллатлар Ташкилоти штаб-квартираси пештоқида 1992 йил 2 мартдан буён юзлаб бошқа байроқлар қаторида ҳилпираб турибди. Бу барча юртдошларимиз кўнглини фахр ва ифтихор туйғуларига тўлдирмоқда. Биз Ўзбекистон Республикаси фуқароси эканимиздан фахрланамиз.
Давлатимиз байроғи Президент девони, Олий Мажлиснинг ҳар икки палатаси, ҳукумат, маҳаллий бошқарув органлари, Ўзбекистон аъзо бўлган халқаро ташкилотлар, мамлакатимизнинг хориждаги дипломатик ва савдо ваколатхоналари, консуллик муассасалари бинолари пештоқида ҳилпираб турибди. Ўзбекистон Президентининг хорижга сафарлари давомида байроғимиз ўша мамлакат кўчаларини безаб, ўзгача файз бағишлайди. 1993 йилнинг октябрида Президент Ислом Каримов мустақил Ўзбекистон давлат байроғи остида БМТ минбарида илк бор нутқ сўзлаган.
Ўзбекистон делегацияси иштирокидаги турли байрам тантаналари, халқаро тадбирлар чоғида, йирик спорт мусобақаларида давлатимиз байроғи Ватанимиз шарафини ифода этади.
Ҳарбий хизматчилар Ўзбекистон Республикасининг давлат байроғи олдида тиз чўкиб, Ватанни фидокорона ва садоқат билан ҳимоя қилишга қасамёд қилади. Халқаро мусобақаларда ғолиб бўлган спортчилар миллий байроғимизни сарбаланд кўтаради.
Тарихий қадриятларимиз асосида ишлаб чиқилган, ўтмиш, бугунги кун ва келажакни акс эттирувчи давлатимиз байроғига эҳтиром ҳар бир фуқаронинг муқаддас бурчи ҳисобланади. Мамлакатимизнинг Биринчи Президенти Ислом Каримов таъкидлаганидек, миллий рамзларнинг ҳар бири миллий ғурур туйғусини оширишга хизмат қилиб, ёшларни тарбия қилишнинг муҳим воситаси ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикасининг давлат байроғи буюк ўтмишимиз, шарафли бугунимиз ва ёрқин келажагимиз тимсолидир.

Государственный флаг – символ национальной гордости
18 ноября 1991 года по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова на восьмой сессии Верховного Совета республики был принят Закон «О Государственном флаге Республики Узбекистан». В нем закреплено, что национальный флаг является символом государственного суверенитета. Именно флаг стал первым из государственных символов независимого Узбекистана, что само по себе глубоко символично.
Флаг Республики Узбекистан и его символика имеют тесную историческую связь с государствами, которые существовали на территории современного Узбекистана, и учитывают национально-культурные традиции и природно-климатические особенности нашей страны.
Флаг представляет собой полотно, которое состоит из трех равных горизонтальных полос: голубого, белого и зеленого цветов. Белая полоса выделена сверху и снизу красными линиями.
Голубой цвет флага - это символ вечного неба и воды, а небо, то есть воздух, и вода – это два основных источника жизни. Белая полоса на флаге - это символ мира, чистоты, стремления к нравственной чистоте помыслов и действий. Зеленый цвет - цвет природы и плодородия.
Красные полоски символизируют жизненную силу каждого живого организма. Кроме того, в народе эти две полоски считают «кровеносными сосудами», которые символизируют реки Амударью и Сырдарью, питающие землю Узбекистана. Молодой полумесяц на флаге Узбекистана символизирует рождение независимого государства. 12 звезд на флаге - символ безоблачного неба. Чистое небо - это мир, свет, благополучие.
Государственный флаг Республики Узбекистан служит важным средством прославления нашей страны в мире, укрепления в сердцах соотечественников любви к Родине, преданности идеям независимости. Необходимо отметить, что Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Первого Президента Республики Узбекистан располагает документами и материалами, наглядно свидетельствующими о том, что Ислам Каримов лично уделял большое внимание вопросу разработки эскизов Государственного флага Узбекистана.
Среди сотен других флаг независимого Узбекистана со 2 марта 1992 года высоко развевается перед штаб-квартирой Организации Объединенных Наций, что наполняет сердца граждан нашей страны чувством гордости. Мы гордимся тем, что являемся гражданами Республики Узбекистан.
Государственный флаг реет над зданиями Аппарата Президента, обеих палат Олий Мажлиса, правительства, местных органов управления, международных организаций, членом которых является Узбекистан, дипломатических и торговых представительств нашей страны за рубежом, консульских учреждений. Во время визитов Президента Узбекистана за рубеж наш флаг украшает улицы этой страны. В октябре 1993 года Президент Ислам Каримов под флагом независимого Узбекистана впервые выступил с трибуны ООН.
В ходе различных праздничных торжеств, международных мероприятий с участием делегации Узбекистана, на крупных спортивных соревнованиях Государственный флаг олицетворяет честь нашей Родины.
Военнослужащие, преклоняя колени перед Государственным флагом Республики Узбекистан, дают клятву самоотверженно защищать Родину. Спортсмены, победившие на международных соревнованиях, высоко поднимают наш национальный флаг.
Уважение к Государственному флагу, созданному на основе исторических ценностей, символизирующему прошлое, настоящее и будущее, является священным долгом каждого гражданина. Ведь, как отмечал Первый Президент нашей Родины Ислам Каримов, каждый из национальных символов служит повышению национальной гордости и является важным средством воспитания молодежи.
Государственный флаг Республики Узбекистан является национальным символом нашего великого прошлого, славного настоящего и светлого будущего.