Одамларнинг бунёдкорона меҳнатини қадрлаб, уларга муносиб турмуш шароити яратиш – энг муҳим вазифамиздир
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 17 ноябрь куни пойтахтимизнинг Сергели туманида қуриб битказилган янги уй-жойлар, ижтимоий соҳа объектлари билан танишди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳри сайловчилари билан учрашувда пойтахтимиздаги уй-жой муаммосига алоҳида эътибор қаратиб, бу борада мутлақо янги дастур қабул қилингани, унга кўра 5 йил давомида ҳар бир туманда 20 тадан, жами 200 дан ортиқ 7 ва 9 қаватли, кўп хонадонли уй-жойлар қурилиши, янги мавзелар барча ижтимоий инфратузилма билан таъминланиши, муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиши, уйлар атрофи ободонлаштирилишини таъкидлаган эди.
Ушбу дастурда белгиланган вазифалар ижроси доирасида қисқа муддатда юқори натижаларга эришилди. Пойтахтимизнинг Сергели туманида ана шундай янги массив пайдо бўлди. Жорий йил бошида қурилиши бошланган уй-жойлар давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 22 ноябрдаги «2017-2020 йилларда шаҳарларда арзон кўп квартирали уй-жойлар қуриш ва реконструкция қилиш дастурини амалга оширишга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига мувофиқ қуриб битказилди.
Давлатимиз раҳбари ўтган давр мобайнида қурилиш ишларининг бориши билан бир неча бор танишди, зарур топшириқлар берди.
Илгари бу каби уйлар йиллар давомида қурилар эди. Бугун қурувчиларимиз бу борада етарли тажриба тўплаб, иншоотларни сифатли ва тез қуриб фойдаланишга топширмоқда.
13 гектар майдонда 66 кўп қаватли уй-жой қад ростлаган. 1, 2, 3 хонали бу уйлар аҳолига имтиёзли кредитлар асосида берилди. Массивда 240 ўринли мактабгача таълим муассасаси, 630 ўринли ўрта таълим мактаби, 61-оилавий поликлиника, ёпиқ сузиш ҳавзаси, шаҳар милиция бўлинмаси, почта ва китоб дўкони, дам олиш масканлари, болалар майдончалари, автомобиль турар жойлари, велотрасса барпо этилган. Хизмат кўрсатиш тармоқлари ташкил этилди, янги иш ўринлари яратилди.
Бу уйларни бировларга кўз-кўз қилиш учун эмас, аҳоли манфаатларини ўйлаб бунёд этмоқдамиз, деди Президентимиз. Шундай экан, биноларни замон талабларига мос қилиб қуриш керак. Уйларни сақлаш, улардан тўғри фойдаланиш ҳам бурчимиздир. Бу борада шу ерда яшовчиларнинг масъулиятини ошириш, уларда ўз уйи учун жавобгарлик ҳиссини кўчайтириш лозим.
Президентимиз янги хонадонларда бўлди. Яратилган шароитлар билан танишди, уй соҳиблари билан суҳбатлашди. Уларни янги хонадон билан табриклаб, совғалар тақдим қилди.
Мунаввар Камолхўжаева Учтепа туманидаги 75-ўрта мактабнинг бошланғич синфларига дарс беради. Тақдир тақозоси билан турмуш ўртоғи оламдан ўтган бу фидойи ўқитувчи уй-жойга эҳтиёжи боис жорий йил бошида ариза билан туман ҳокимлигига мурожаат қилган. Мазкур мавзеда қуриб битказилган арзон уй-жойлардаги хонадонлардан бири унга берилди. Бошланғич тўловини амалга оширган Мунаввар опа бугун уй тўйини нишонламоқда.
Янги уй соҳиблари давлатимиз раҳбари билан суҳбатда яратилган шароитлардан мамнун эканини изҳор қилди. Бу каби уй-жойлар оилаларга имтиёзли ипотека кредитлари ва солиқ имтиёзлари асосида берилиши аҳолининг кайфиятини кўтариб, турмуш даражасини оширишда муҳим омил бўлаётганини қайд этди.
Бу ерга кўчиб келаётганларни иш билан таъминлаш масаласи ҳам долзарбдир. Келажакда қуриладиган корхона ва ишлаб чиқариш объектлари бу уйларга яқин жойда бўлиши муҳим, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз келажакда қуриладиган бу каби уйларни янада такомиллаштириш бўйича тавсия ва топшириқлар берди.
Сергели тумани ички ишлар бошқармаси қошидаги 50-шаҳар ички ишлар бўлими ҳам шу массивда бунёд этилган. Ички ишлар бўлимининг асосий вазифаси тумандаги «Бунёдкор», «Меҳригиё», «Ўзгариш», «Чоштепа», «Жўнариқ», «Нўғайқўрғон» ва Ҳабибий номидаги маҳалла фуқаролар йиғинларида тинчлик ва осойишталикни таъминлаш, ҳудудда жиноятчиликнинг олдини олиш, уларни барвақт аниқлаш, аҳоли ўртасида профилактика тадбирларини ўтказишдан иборат.
Бўлимда навбатчилик қисми, техник қўриқлаш маркази, тезкор вакил, суриштирувчи, миграция ва фуқароликни расмийлаштириш инспектори, вояга етмаганлар ва ёшлар бўйича инспектор ҳамда маҳалла профилактика инспектори самарали фаолият кўрсатиши учун барча шароит яратилган.
Ички ишлар бўлими замонавий ахборот-коммуникация технологиялари билан жиҳозланган. Мавзедаги кўп қаватли уйларнинг 100 дан ортиқ кириш йўлаги ва 22 гавжум жойга видеокузатув ускуналари ўрнатилган. Бу ҳудудни туну кун назорат қилиш, жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш, уларнинг олдини олишга хизмат қилади.
Президентимиз 50-шаҳар ички ишлар бўлими ходимлари билан 15 ноябрь куни ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш масалаларига бағишлаб ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифалар ижроси қуйи поғонада қандай аксини топаётгани юзасидан мулоқот қилди.
Бугунги кунда энг катта масала – бу ички ишлар тизимининг қуйи бўғинини мустаҳкамлашдан иборат, деди Шавкат Мирзиёев. Биз профилактика инспекторларининг яшаши ва ишлаши учун барча шароитларни яратиб бердик. Энди уларнинг салоҳиятини, маҳалла фуқаролар йиғини билан ҳамкорлигини кучайтириш зарур. Бундан кейин маҳаллалардаги профилактика инспектори лавозимига танлов асосида уч нафар энг профессионал ходимдан биттаси саралаб олинади. Шундай қилсак, улар ўртасида рақобат кучаяди, одамларнинг тинчлиги ва осойишталигини таъминлайдиган чинакам самарали тизим яратилади.
Давлатимиз раҳбари замонавий технологиялар билан таъминланган автотранспорт воситасида шубҳали шахсларнинг суратини олиш ва кимлигини аниқлаш бўйича ўрнатилган ускунанинг ишлаш жараёнини кўздан кечирди. Пойтахтимизда замонавий жиҳозланган мана шундай шаҳар ички ишлар бўлимларини ташкил қилиш бўйича топшириқлар берди.
Мазкур массивда хусусий уй-жойларга хизмат кўрсатувчи профессионал бошқарув компанияси иш бошлади. Президентимиз Шавкат Мирзиёевга мазкур хизмат кўрсатиш маркази фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари янги барпо этилган замонавий сузиш ҳавзасини бориб кўрди.
Сузиш ҳавзасининг узунлиги 25 метр, эни 11 метр. Кунига 150-200 кишини қабул қилади. 3 миллиард сўмдан ортиқ маблағ эвазига барпо этилган иншоотда ёшларнинг сузиш техникасини ўрганиши ва маҳоратини ошириши учун барча шароит яратилган. Тиббиёт ходимлари ва мураббийлар учун хоналар мавжуд. Сувни тозалаш, иситиш тизимлари, хона ҳароратининг мўътадиллигини сақлаш ускуналари билан жиҳозланган.
Юртимиз иқлим шароитига, ёз ва қиш фаслига мослаб Тошкент шаҳрининг ҳар бир туманида 10 тадан замонавий сузиш ҳавзаси қуриш керак, уларни барпо этишда сифатли қурилиш материалларидан фойдаланиш лозим, деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз болаларни спортнинг ушбу тури билан шуғулланишга янада кенг жалб қилиш, сузиш техникасини ўргатадиган юқори малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича топшириқлар берди.
Давлатимиз раҳбари 61-оилавий поликлиника фаолияти билан танишди. Уч қаватли, 250 қатновга мўлжалланган тиббиёт масканида ультратовуш ташхиси, рақамли рентген, электрокардиография, физиотерапия, клиник ва биокимё лаборатория бўлимлари, кундузги шифохона фаолияти йўлга қўйилган. Терапевт, педиатр, жарроҳ, отоларинголог, окулист, невролог, иммунолог каби тор соҳа мутахассислари томонидан аҳолига малакали тиббий хизмат кўрсатиш учун барча шароит яратилган.
Оилавий поликлиникадаги асосий янгиликлардан бири – бу беморларни навбатга ёзиш бўйича электрон тизим жорий қилинганидир. Бемор шифокор қабулига поликлиникага келмасдан туриб, интернет ёки телефон орқали рўйхатхонада ўрнатилган тизим ёрдамида навбатга киритилади. Бу ортиқча оворагарчилик ва вақт сарфлашнинг олдини олади.
Президентимиз ушбу тизимни 61-оилавий поликлиника мисолида намунавий қилиб пойтахтимиздаги барча бирламчи тиббиёт муассасаларига жорий этиш юзасидан топшириқлар берди. Тиббиёт соҳасидаги ислоҳотлар, аввало, оилавий поликлиникаларга чуқур кириб бориши, ушбу масканлар аҳолининг саломатлик кўрсаткичларини яхшилаш бўйича фаолият юритиши, қайси касалликлар камайгани, қайсилари эрта аниқланиб даволанаётгани бўйича мунтазам ахборот берилиши лозимлиги қайд этилди.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари 18-мактабгача таълим муассасасида яратилган шароитлар билан танишди.
Мамлакатимизда мактабгача таълим тизимининг замонавий механизмларини жорий этиш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, тарбия ва ўқув жараёнини такомиллаштириш, ходимлар малакасини ошириш, уларни моддий рағбатлантириш, ёш авлодни жисмонан соғлом, маънан етук инсонлар этиб тарбиялашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 9 сентябрдаги «Мактабгача таълим тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори бу борада муҳим дастуриламал бўлмоқда.
300 ўринга мўлжалланган икки қаватли муассасада 3,7 миллиард сўмлик қурилиш-монтаж ишлари бажарилди. Мусиқа, чет тиллари тўгараклари, спорт машғулотлари ўтказиладиган хоналар зарур қўлланмалар, кўргазмали қуроллар, замонавий спорт буюмлари билан жиҳозланган. Хоналарни ёритишда энергия тежамкор ускуналардан фойдаланилмоқда.
Президентимиз мактабгача таълим муассасалари фаолиятини тубдан яхшилаш, асосий эътиборни болаларнинг таълим-тарбиясига, тарбиячиларнинг малакасини оширишга қаратиш кераклигини таъкидлади.
Замонавий талаблар асосида бунёд этилган 630 ўринли 55-ўрта мактабда ўқувчилар ва ўқитувчилар учун барча шароит яратилган. Ёруғ хоналар, ўқув-лаборатория ускуналари, спорт зали, стадион, ошхона-буфет ва бошқа қулайликлар болаларнинг сифатли таълим олишида муҳим ўрин тутади.
Соҳада амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида ўқитувчилар, ота-оналар, ўқувчи-ёшларнинг фикр ва мулоҳазалари, таклифларини пухта ўрганиш, уларга таянган ҳолда иш кўришга тизимли ёндашилмоқда. Хусусан, аҳоли кенг қатламининг хоҳиш-истаклари инобатга олинган ҳолда, янги ўқув йилидан бошлаб умумтаълим мактабларида 10-синфлар ташкил этилди, ўқувчиларнинг интилишига қараб улар мактаб, коллеж, лицейларда таълимни давом эттириши учун кенг шароитлар яратилди.
Маълумки, пойтахтимизнинг айрим ҳудудларида мактаб ўқувчиларнинг уйларидан узоқда жойлашган. Бу мактабга ўз вақтида бориб келиш, сифатли таълим олишга салбий таъсир кўрсатади. Мазкур массивда барпо этилган мактабда бу ҳолат билан боғлиқ барча жиҳатлар эътиборга олинган. Ота-оналарнинг таъкидлашича, уйлар деразаси мактаб тарафга қаратилган бўлиб, бу болаларнинг мактабга қатнаши, танаффус пайтида ҳам уларга кўз-қулоқ бўлиб туриш учун қулайдир.
Президентимиз мактаб билан танишар экан, таълим-тарбия соҳасида олиб борилаётган ишларни янада кучайтиришда бу каби лойиҳалар муҳим ўрин тутишини алоҳида таъкидлади.
Шу ерда давлатимиз раҳбари Сергели тумани фаоллари, нуронийлар, ёшлар, жамоатчилик вакиллари, янги уй соҳиблари билан учрашди. Учрашувда юртимиздаги тинчлик-осойишталик, аҳолига яратилаётган шароитлар, янги иш ўринлари яратиш тўғрисида сўз юритилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ташрифи доирасида Сергели туманида амалга оширилиши режалаштирилган ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди.
Лойиҳалар жуда кўп ва ранг-баранг. Масалан, “Bek mega textile”, “Dara elite”, “Laura peri fashion”, “Оrchid beauty” масъулияти чекланган жамиятлари тўқимачилик маҳсулотлари ва тайёр кийим-кечаклар ишлаб чиқариш, “Оriginal textile and print” жинси матосидан кийим, аксессуар ва фурнитуралар тайёрлаш, “Еllа” корхонаси аёллар учун пальто ва чарм маҳсулотлар ишлаб чиқаришни режалаштирган.
“Оrient confection” ва “Sladus produce” масъулияти чекланган жамиятлари қандолат маҳсулотлари, “Korton Оsiyo” МЧЖ мева-сабзавотларни қадоқлаш учун гофра қути ва лента ишлаб чиқаришни кенгайтирмоқчи. “Аminovs company” корхонасининг лойиҳаси маиший техника жиҳозлари, “Сentral asia”ники эса қурилиш михлари, темир симлар ва электродлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган.
Хизмат кўрсатиш соҳасидаги лойиҳалар ҳам талайгина. Хусусан, “Nazm-nur progress” масъулияти чекланган жамияти замонавий кардиожарроҳлик клиникаси ташкил этиш, “Global medical center” ширкати кўп тармоқли тиббиёт маркази фаолиятини кенгайтириш, “Kilpyong leaders” МЧЖ кўнгилочар боғ ва бизнес маркази қуришни мақсад қилган.
Мазкур лойиҳалар натижасида экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарилади, замонавий хизматлар йўлга қўйилади, юзлаб иш ўринлари яратилади.

Достойная оценка созидательного труда людей и создание для них современных условий жизни – важнейшая задача
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 17 ноября ознакомился с новостройками – жилыми домами и объектами социальной сферы в Сергелийском районе столицы.
Глава нашего государства на встрече с избирателями города Ташкента, уделив особое внимание жилищной проблеме в столице, отмечал, что принята совершенно новая программа, в соответствии с которой в течение пяти лет в каждом районе столицы будут построены по 20, всего более 200 7- и 9-этажных домов, новые жилые массивы будут обеспечены всей необходимой социальной инфраструктурой, подключены к инженерно-коммуникационным сетям, прилегающая территория будет благоустроена.
Работа по исполнению намеченной программы была организована в кратчайшие сроки и с высокими темпами.
В рамках исполнения постановления главы нашего государства "О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы" от 22 ноября 2016 года в Сергелийском районе столицы построен новый жилой массив.
Глава нашего государства за прошедший период несколько раз знакомился с ходом строительных работ, давал необходимые поручения.
Прежде такие дома строились годами. Сейчас наши строители, накопив достаточный опыт в этой сфере, сдают подобные качественные сооружения в эксплуатацию в короткие сроки.
На площади в 13 гектаров построены 66 многоэтажных домов. 1-, 2- и 3-комнатные квартиры в них предоставляются населению на основе льготных кредитов. На массиве возведены дошкольное образовательное учреждение на 240 мест, общеобразовательная средняя школа на 630 ученических мест, семейная поликлиника №61, крытый плавательный бассейн, отделение милиции, почта и книжный магазин, места для отдыха и досуга, детские площадки, автомобильные стоянки, проложена велодорожка.
Организована сеть услуг и сервиса, созданы новые рабочие места.
Эти дома мы строим с думой об интересах населения, сказал Президент нашей страны. Следовательно, здания следует воздвигать в соответствии с современными требованиями. Помимо этого, наш долг также – правильно эксплуатировать дома. В связи с этим необходимо повышать ответственность жителей, усилить в них чувство заботы о сохранности своего дома.
Президент нашей страны осмотрел новые квартиры, ознакомился с созданными в них условиями, побеседовал с новоселами, поздравил их и вручил подарки.
Мунаввар Камолходжаева преподает в начальных классах средней школы №75 Учтепинского района. После смерти супруга она, нуждаясь в жилье, в начале текущего года обратилась с заявлением в хокимият района. Ее семье была предоставлена квартира в одном из построенных на этом массиве доступных жилых домов. Мунаввар-опа, внесшая первоначальный взнос, сегодня справила новоселье.
Владельцы новых квартир в беседе с Президентом нашей страны выразили удовлетворение в связи с созданными условиями, отметили, что предоставление подобного жилья на основе льготных ипотечных кредитов и налоговых льгот повышает настроение людей, служит важным фактором роста уровня их благосостояния.
Актуальным также является вопрос обеспечения работой переезжающих сюда людей. Важно, чтобы возводимые предприятия и производственные объекты находились недалеко от этих домов, сказал глава нашего государства.
Президент нашей страны дал рекомендации и поручения по дальнейшему совершенствованию подобных домов, которые будут строиться в будущем.
На этом массиве также организован городской отдел внутренних дел №50 при Сергелийском районном управлении внутренних дел.
В задачи этого отдела входит обеспечение мира и спокойствия на территории сходов граждан махаллей имени Хабиби, «Бунёдкор», «Мехригиё», «Узгариш», «Чоштепа», «Жунарик», «Нугайкургон», предупреждение преступности на территории, проведение профилактических мероприятий среди населения.
В отделе созданы все условия для эффективной деятельности дежурной части, технико-охранного центра, оперуполномоченного, дознавателя, инспектора по миграции и оформлению гражданства, инспектора по делам несовершеннолетних и молодежи, инспектора по профилактике махалли.
Отдел внутренних дел оснащен современными информационно-коммуникационными технологиями. В более чем 100 подъездах многоэтажных домов и 22 оживленных местах массива установлены камеры видеонаблюдения, что способствует круглосуточному наблюдению за территорией, борьбе с преступностью и правонарушениями, их профилактике.
Президент нашей страны побеседовал с сотрудниками городского отдела внутренних дел №50 об исполнении задач, намеченных в ходе состоявшегося 15 ноября видеоселекторного совещания по вопросам профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
Самым важным вопросом сегодняшнего дня является укрепление нижнего звена системы органов внутренних дел, сказал Шавкат Мирзиёев. Мы создали все условия для службы и быта инспекторов по профилактике. Теперь следует усилить их потенциал, взаимодействие со сходами граждан махаллей. Отныне инспектора по профилактике в каждой махалле будут назначаться из числа трех самых профессиональных сотрудников на конкурсной основе. Конкуренция между претендентами позволит создать эффективно действующую систему по обеспечению мирной и спокойной жизни людей.
Глава нашего государства ознакомился с установленным в служебной машине современным оборудованием для фотосъемки подозрительных лиц и установления их личности, дал поручения по созданию в Ташкенте таких современно оснащенных отделов внутренних дел.
На этом массиве начала работу компания по профессиональному управлению обслуживанием жилых домов. Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву была представлена информация о деятельности этого обслуживающего центра.
На массиве новостроек также построен и современный плавательный бассейн.
Длина плавательного бассейна составляет 25 метров, ширина – 11 метров. Он рассчитан на ежедневный прием 150-200 человек. В сооружении, возведенном за счет средств в размере более 3 миллиардов сумов, созданы все условия для посетителей. Имеются кабинеты для медицинских работников и тренеров. Бассейн оснащен самыми современными системами очистки, отопления, поддержания оптимальной температуры.
В соответствии с климатическими условиями нашей страны в каждом районе Ташкента необходимо построить по 10 современных плавательных бассейнов, при их возведении следует использовать качественные строительные материалы, сказал глава нашего государства.
Президент Шавкат Мирзиёев дал поручения по дальнейшему широкому привлечению детей к занятиям данным видом спорта, подготовке высококвалифицированных специалистов по обучению плаванию.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью семейной поликлиники №61.
В трехэтажной семейной поликлинике на 250 посещений действуют отделения УЗИ, цифрового рентгена, электрокардиографии, физиотерапии, клиническая и биохимическая лаборатории, дневной стационар. Созданы все условия для оказания квалифицированных медицинских услуг населению узкими специалистами, такими, как терапевт, педиатр, хирург, отоларинголог, окулист, невропатолог, иммунолог.
Одним из основных нововведений в семейной поликлинике является внедрение электронной системы регистрации пациентов на очередь. То есть пациент до прихода в поликлинику на прием к врачу через интернет или по телефону записывается в очередь с помощью установленной в регистратуре системы, что экономит время.
Президент нашей страны на примере семейной поликлиники №61 дал поручения по внедрению такой системы во всех первичных медицинских учреждениях столицы. Подчеркивалось, что реформы в сфере медицины, прежде всего, должны глубже внедряться в семейных поликлиниках, эти учреждения призваны улучшать показатели здоровья населения и должны регулярно представлять информацию о том, каких заболеваний стало меньше, какие диагностированы на ранней стадии и какие меры по их лечению принимаются.
Затем глава нашего государства ознакомился с созданными в дошкольном образовательном учреждении №18 условиями.
В нашей стране уделяется особое внимание внедрению современных механизмов системы дошкольного образования, укреплению ее материально-технической базы, совершенствованию воспитательного и учебного процесса, повышению квалификации работников и их материальному стимулированию, воспитанию молодого поколения физически здоровыми, духовно зрелыми личностями. Постановление главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования" от 9 сентября текущего года служит важным руководством к действию в этом направлении.
В двухэтажном учреждении на 300 мест выполнены строительно-ремонтные работы на 3,7 миллиарда сумов. Кружки по музыке, иностранным языкам, комнаты для проведения спортивных занятий оснащены необходимыми пособиями, наглядными средствами, современным спортивным инвентарем. В освещении помещений используются энергосберегающие приборы.
Президент нашей страны отметил необходимость коренным образом улучшить деятельность дошкольных образовательных учреждений, уделять особое внимание образованию и воспитанию детей, повышению квалификации воспитателей.
В возведенной на основе современных требований общеобразовательной школе №55 на 630 ученических мест созданы все условия для учащихся и учителей. Светлые и просторные кабинеты, современное учебно-лабораторное оборудование, спортивный зал, стадион, столовая-буфет, в целом должная школьная инфраструктура имеют важное значение в качественном обучении детей.
В процессе осуществляемых в сфере широкомасштабных реформ уделяется особое внимание всестороннему изучению мнений и предложений преподавателей, родителей, школьников, системному подходу к их практической реализации. С учетом пожеланий широких слоев населения с нового учебного года в общеобразовательных школах организованы 10-е классы, созданы все условия для продолжения учащимися образования по их интересам в школе, колледже или лицее.
Известно, что в отдельных местах школы расположены далеко от жилых домов, что создает неудобства в дороге туда и обратно, сказывается на качестве образования. В возведенной на этом массиве школе приняты во внимание все аспекты, связанные с этим. По словам родителей, окна домов выходят в сторону школы, что позволяет следить за детьми по пути в школу, их пребыванием на переменах.
Президент нашей страны, знакомясь со школой, особо отметил, что такие проекты имеют важное значение в дальнейшем усилении проводимой работы в сфере образования.
Глава нашего государства встретился здесь с активом Сергелийского района, ветеранами, молодежью, представителями общественности, владельцами новых квартир. На встрече говорилось о мире и спокойствии в нашей стране, создаваемых для населения условиях, удовлетворенности народа жизнью, создании новых рабочих мест.
В рамках посещения Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым Сергелийского района состоялась презентация планируемых к реализации социально-экономических проектов.
Спектр предлагаемых проектов широк. Например, общества с ограниченной ответственностью “Bek mega textile”, “Dara elite”, “Laura peri fashion”, “Оrchid beauty” намечают организовать производство текстильной продукции и готовой одежды, “Оriginal textile and print” – выпуск готовых изделий из джинсовой ткани, аксессуаров и фурнитуры, предприятие “Еllа” – пошив женских пальто и изделий из натуральной кожи.
ООО “Оrient confection” и “Sladus produce” планируют расширить производство кондитерских изделий, ООО “Korton Оsiyo” – гофрированных коробок и ленты для фасовки фруктов и овощей. Проект предприятия “Аminovs company” направлен на выпуск бытовой техники, “Сentral Аsia” – строительных гвоздей, металлических проводов и электродов.
Немало проектов и в сфере услуг. В частности, ООО “Nazm-nur progress” нацелено на создание современной кардиохирургической клиники, предприятие “Global medical center” – расширение многопрофильного медицинского центра, ООО “Kilpyong leaders” – возведение парка и бизнес-центра.
В результате реализации этих проектов будет производиться экспортоориентированная продукция, налажены современные услуги и созданы новые рабочие места.