Мамлакатимизда мактабгача таълим тизимининг замонавий механизмларини жорий этиш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, тарбия ва ўқув жараёнини такомиллаштириш, ходимлар малакасини ошириш ҳамда уларни моддий жиҳатдан рағбатлантириш, ёш авлодни жисмонан соғлом, маънан етук инсонлар этиб тарбиялашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 9 сентябрдаги «Мактабгача таълим тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори бу борада муҳим дастуриламал бўлмоқда.
300 ўринга мўлжалланган икки қаватли муассасада 3,7 миллиард сўмлик қурилиш-монтаж ишлари бажарилди. Бу ерда тарбиячи ва тарбияланувчилар учун барча шароит яратилган. Мусиқа, чет тиллари тўгараклари, спорт машғулотлари ўтказиладиган хоналар зарур қўлланмалар, кўргазмали қуроллар, замонавий спорт буюмлари билан жиҳозланган. Хоналарни ёритишда энергия тежамкор ускуналардан фойдаланилмоқда.

Президент нашей страны ознакомился с дошкольным образовательным учреждением №18 на массиве 6-А Сергелийского района
В нашей стране уделяется особое внимание внедрению современных механизмов системы дошкольного образования, укреплению ее материально-технической базы, совершенствованию воспитательного и учебного процесса, повышению квалификации работников и их материальному стимулированию, воспитанию молодого поколения физически здоровыми, духовно зрелыми личностями. Постановление главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования" от 9 сентября текущего года служит важным руководством к действию в этом направлении.
В двухэтажном учреждении на 300 мест выполнены строительно-ремонтные работы на 3,7 миллиарда сумов. Здесь созданы все условия для воспитателей и воспитанников. Кружки по музыке, иностранным языкам, комнаты для проведения спортивных занятий оснащены необходимыми пособиями, наглядными средствами, современным спортивным инвентарем. В освещении помещений используются энергосберегающие приборы.
Президент нашей страны отметил необходимость коренного улучшения деятельности дошкольных образовательных учреждений, особого внимания к образованию и воспитанию детей, повышению квалификации воспитателей.