Шавкат Мирзиёев: Тошкент шаҳрининг ҳар бир туманида 10 тадан замонавий сузиш ҳавзаси қуриш керак
Мамлакатимизда аҳоли, айниқса, болалар ўртасида соғлом турмуш тарзини қарор топтириш, уларнинг баркамол инсонлар бўлиб вояга етишини таъминлаш, жисмоний тарбия ва спортни янада оммалаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Сузиш ҳавзасининг узунлиги 25 метр, эни 11 метр. Кунига 150-200 кишини қабул қилади. 3 миллиард сўмдан ортиқ маблағ эвазига барпо этилган иншоотда ёшларнинг сузиш техникасини ўрганиши ва маҳоратини ошириши учун барча шароит яратилган. Тиббиёт ходимлари ва мураббийлар учун хоналар мавжуд. Сувни тозалаш, иситиш тизимлари, хона ҳароратининг мўътадиллигини сақлаш ускуналари сув ҳавзасининг кўп йиллар давомида ёш авлодга хизмат қилишини таъминлайди.
Юртимиз иқлим шароитига, ёз ва қиш фаслига мослаб Тошкент шаҳрининг ҳар бир туманида 10 тадан замонавий сузиш ҳавзаси қуриш керак, уларни барпо этишда сифатли қурилиш материалларидан фойдаланиш лозим, деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз спортнинг ушбу тури билан шуғулланишга болаларни янада кенгроқ жалб қилиш, сузиш техникасини ўргатадиган юқори малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича топшириқлар берди.

Shavkat Mirziyoyev: it is necessary to build 10 modern swimming pools in each district of Tashkent
In our country, special attention is paid to establishment of a healthy lifestyle among the population, especially children, ensuring formation of them as comprehensively healthy, harmoniously developed personalities, further popularization of physical culture and sports.
The length of the swimming pool is 25 meters, width – 11 meters. It is designed for a daily reception of 150-200 people. All conditions for visitors are created in the construction, erected due to funds in the amount of more than 3 billion sums. There are rooms for medical workers and coaches. The swimming pool is equipped with the most modern systems of cleaning, heating, maintaining the optimum temperature.
In accordance with climatic conditions of our country, it is necessary to build 10 modern swimming pools in each district of Tashkent, qualitative construction materials should be used in their construction, said the Head of our state.
President Shavkat Mirziyoyev gave instructions for further broad involvement of children in this sport, training highly qualified specialists on swimming.