Республика олий таълим муассасалари бакалавриатига кириш тест синовларини ўтказиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида
2017-11-17 | Ҳужжатлар
Республика олий таълим муассасаларида ўқув жараёнларини такомиллаштириш, ёшларга замонавий талаблар асосида таълим бериш бугунги куннинг асосий масалаларидан биридир. Бу борада олий таълим муассасаларига кириш тест синовларини адолатли, холис ва шаффоф ўтказиш орқали пухта билимли ёшларнинг ўқишга қабул қилинишини таъминлаш муҳим аҳамият касб этади.
Лекин бугунги кунда тест синовлари орқали олий таълим муассасалари бакалавриатига талабаларни қабул қилишда бир қатор камчиликлар мавжуд. Жумладан, кейинги йилларда тест синовларини ўтказиш тартиб-қоидалари, тест синовлари натижаларини эълон қилиш ва уни такомиллаштириш борасидаги олиб борилаётган ишлар бугунги кун талабларига тўлиқ жавоб бера олмаяпти. Бу ҳол манфаатдор жамоатчиликнинг, айниқса, ота-оналарнинг тест синовларини ўтказиш жараёнларига ҳақли равишдаги эътирозларини келтириб чиқармоқда ва ҳар йили уларнинг ушбу масала юзасидан қарийб 4 мингдан зиёд асосли мурожаатлари келиб тушмоқда.
Таъкидлаш жоизки, кириш тест синовлари топшириқлари ва уни ўтказиш талаблари қобилиятли ёшларни олий таълимга қабул қилиш мезонларига тўла жавоб бермайди. Айниқса, ижодкорлик ва индивидуал маҳоратни талаб этадиган маданият, санъат, дизайн, тасвирий ва амалий санъат, санъатшунослик, мусиқий таълим, спорт ва жисмоний тарбия соҳасидаги таълим йўналишларига иқтидорли ёшлар ўрнига, ушбу соҳаларда етарли иқтидорга эга бўлмаган ёшлар тест синовлари орқали ўқишга қабул қилинмоқда.
Республика олий таълим муассасаларига кириш учун тест синовларини ўтказишнинг моддий-техник таъминоти билан боғлиқ масалаларни ҳам бутунлай қайтадан кўриб чиқиш тақозо этилмоқда. Зеро, бугунги кунда тест синовлари натижалари 2000 йилда харид қилинган 4 та оптик сканер орқали чиқарилиши, тест материалларини чоп этишга мўлжалланган офис техникаси (принтер ва компьютерлар) маънавий ва жисмоний жиҳатдан эскириб кетганлиги оқибатида тест синовлари натижалари қарийб 15-20 кунга чўзилиб эълон қилиниши бугунги кун талабларига жавоб бермайди.
Мамлакатимизда кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳа тармоқларини юқори малакали мутахассислар билан таъминлаш учун олий таълим муассасаларининг бакалавриатига қабул қилиш бўйича ўтказиладиган кириш тест синовларини такомиллаштириш, унинг адолатли, холис ва шаффоф ўтказилишини ташкил этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази (кейинги ўринларда Давлат тест маркази деб аталади)нинг олий таълим муассасалари бакалавриатига ўқишга қабул қилиш (кейинги ўринларда олий таълим муассасасига қабул қилиш деб аталади) бўйича кириш тест синовларини ўтказиш тизимини такомиллаштириш юзасидан қуйидагиларни назарда тутувчи таклифлари маъқуллансин:
2018/2019 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасасига қабул қилиш бўйича кириш тест синовларини 1 августдан 15 августгача бўлган даврда ўтказиш;
кириш тест синовлари натижаларини тест ўтказилган куннинг эртасига Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилиш;
абитуриентдан алоҳида иқтидор талаб этиладиган маданият, санъат, дизайн, тасвирий ва амалий санъат, санъатшунослик, мусиқий таълим, спорт ва жисмоний тарбия соҳасидаги таълим йўналишларига қабул қилишни кириш тест синовларисиз, ижодий имтиҳонлар орқали амалга ошириш.
2. Давлат тест маркази, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари ҳамда тасарруфида олий таълим муассасалари бўлган вазирликлар ва идоралар 2018/2019 ўқув йилидан бошлаб, олий таълим муассасасига ўқишга қабул қилиш бўйича кириш тест синовлари Тошкент шаҳрида “Ўзэкспомарказ” Миллий кўргазмалар мажмуаси павильонлари ҳамда унинг ҳудудида ўрнатиладиган қўшимча йиғма павильонларда, шунингдек, катта сиғимдаги бошқа биноларда, вилоят марказларидаги Олимпия захиралари коллежлари ёки бошқа ташкилотларнинг катта сиғимдаги биноларида ўтказилишини, тест жараёнининг максимал даражада ошкора ва шаффофлигини таъминлаб, видеокузатувлар орқали жамоатчилик, шу жумладан абитуриентлар ота-оналарининг кириш тест синовларини онлайн режимида кузатиб боришларига имконият яратилишини таъминласинлар.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари:
тест синовлари ўтказиладиган бино ва павильонларни зарур мебеллар (стол, стул, доска ва бошқа зарур воситалар) билан жиҳозланишини;
Давлат тест марказининг ҳудудий вакиллари учун зарур моддий-техник воситалар билан тўлиқ жиҳозланган алоҳида хона ажратилишини;
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда катта сиғимдаги биноларни тест синови жараёнини видеокузатувлар орқали онлайн тизимида кўрсатиб ўтказиш учун зарур моддий-техник воситалар билан тўлиқ жиҳозланишини таъминласинлар.
тест материалларини тайёрлаш ва тест синовлари натижалари ўз вақтида эълон қилинишини таъминлаш мақсадида Давлат тест марказига замонавий моддий-техник воситалар ва жиҳозлар харид қилиш учун 2018 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан зарур маблағлар ажратилишини назарда тутсин;
Давлат тест марказининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда олий таълим муассасаларининг оширилган тўлов-контракт тушумлари (5 фоизгача миқдорда) ҳисобига бир ой муддатда Давлат тест маркази ҳузурида Давлат тест маркази фаолиятини ривожлантириш жамғармасини ташкил этсин. Бунда Жамғарма маблағларидан қуйидаги мақсадлар учун фойдаланилиши белгилаб қўйилсин:
Давлат тест марказининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш;
хорижий давлатларнинг ўқув ва илмий муассасаларида Давлат тест маркази ходимларининг малакасини ошириш;
Давлат тест маркази ходимларини моддий рағбатлантириш.
5. Давлат тест маркази Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Давлат тест маркази ҳузуридаги Давлат тест маркази фаолиятини ривожлантириш жамғармаси тўғрисидаги Низомни бир ой муддатда ишлаб чиқсин ва унинг Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилишини таъминласин.
6. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги республикада амалга оширилиши режалаштирилаётган “Хавфсиз шаҳар” тизимини яратиш дастури доирасида тест синовлари жараёнини ёритиш мақсадида шахсни идентификациялаш воситалари, видеофиксация қурилмалари, металлодетекторлар, мониторлар ва йиғма павильонларни харид қилсин ҳамда уларни давлат мулки сифатида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги тизимига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бепул берилишини таъминласин.
7. Давлат тест маркази Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги билан биргаликда тест синовларини ўтказиш жараёни иштирокчиларининг масъулиятини янада ошириш ва уларнинг жавобгарлигини белгилаш бўйича қонунчиликка тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси мазкур қарорда белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда Давлат тест марказининг ходимларнинг чекланган сони 150 нафар бўлган янгиланган тузилмасини тасдиқлаш ва унинг фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисидаги Ҳукумат қарорини бир ой муддатда қабул қилсин.
9. Давлат тест маркази манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида бир ой муддатда Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
10. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси А.Н.Юнусходжаев ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази директори М.М.Каримов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 16 ноябрь
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Республика олий таълим муассасалари бакалавриатига кириш тест синовларини ўтказиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорига
Сўнгги йилларда олий таълим муассасаларига кириш истагида бўлган абитуриентлар сони кескин ортиб бормоқда. Йилдан-йилга ўсиш ўртача 10 фоизни ташкил этиб, хусусан, 2016 йилда 663 минг, 2017 йилда 729 минг нафардан зиёд абитуриент олий таълим муассасаларига ҳужжат топширган. Таҳлилларга кўра, 2018 йилда олий таълим муассасаларига 810 мингдан ортиқ абитуриентнинг ҳужжат топшириши кутилмоқда.
Абитуриентлар сонининг кескин ўсиши мос равишда аудитория назоратчилари сонининг ва тест материаллари ҳажмининг ортиб боришига ҳамда тест синовларини ўтказишга салбий таъсир кўрсатиб, қатор муаммоларни юзага келтирган. Жумладан, аудитория назоратчиларининг тест синовларини ўтказиш бўйича етарли амалий кўникмаларга эга эмаслиги ҳамда уларнинг жавобгарлик даражалари аниқ белгиланмагани, тест синовлари учун танланган бино ва аудиторияларнинг жиҳозланиши мавжуд талабларга жавоб бермаслиги, биноларнинг олий таълим муассасалари бош штабидан узоқ масофада ва тарқоқ жойлашгани, биноларнинг шахсни аниқловчи фото ва видео қурилмалари, тест синовларида фойдаланиши ман этилган воситаларни аниқловчи замонавий техник жиҳозлар билан таъминланмаганлиги, аудиторияларда видеокузатув камераларининг мавжуд эмаслиги тест синовларини ўтказиш жараёнининг шаффофлигини таъминлаш ва уни назорат қилиш сифатининг тушиб кетишига олиб келган.
Бундан ташқари, тест синовларини ўтказишнинг амалда бўлган тартиби тест натижаларини қисқа муддатда ҳисоблаб чиқариш имконини бермаган.
Юқорида қайд этилган муаммо ва камчиликлар олий ўқув юртларига қабул қилиш бўйича ўтказилган тест синовларининг адолатли, холис ва шаффоф ўтказилишини етарли даражада таъминлаш имконини бермаган ва оқибатда абитуриентлар ҳамда уларнинг ота-оналари эътирозларига сабаб бўлган.
Ўзбекистон Республикасининг олий таълим муассасалари бакалавриатига қабул қилиш бўйича ўтказиладиган тест синовларини такомиллаштириш, унинг адолатли, холис ва шаффоф ўтишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Республика олий таълим муассасалари бакалавриатига кириш тест синовларини ўтказиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг мазкур қарори қабул қилиниши юқорида қайд этиб ўтилган муаммоларнинг ўз ечимини топиши учун ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилади.
Ушбу қарорга кўра, 2018/2019 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасалари бакалавриатига қабул қилиш бўйича тест синовлари 1 августдан 15 августгача бўлган даврда ўтказилиши ва тест синовлари натижалари тест ўтказилган куннинг эртасига Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилиниши белгиланди.
Шунингдек, ушбу ҳужжатда абитуриентдан алоҳида иқтидор талаб этиладиган маданият, санъат, дизайн, тасвирий ва амалий санъат, санъатшунослик, мусиқий таълим, спорт ва жисмоний тарбия соҳасидаги таълим йўналишларига қабул қилиш тест синовларисиз, ижодий имтиҳонлар орқали амалга оширилиши назарда тутилган.
Қарорнинг яна бир муҳим жиҳати шундаки, 2017/2018 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасалари бакалавриатига ўқишга қабул қилиш бўйича кириш тест синовлари Тошкент шаҳрида “Ўзэкспомарказ” Миллий кўргазмалар мажмуаси павильонларида ҳамда унинг ҳудудида қўшимча йиғма павильонлар ўрнатилиб, улардан самарали фойдаланган ҳолда, шунингдек, катта сиғимдаги бошқа биноларда, вилоят марказларида эса Олимпия захиралари коллежлари ёки жойлардаги бошқа муассасаларнинг катта сиғимдаги биноларида, тест жараёнининг ошкора ва шаффофлигини таъминлаган ҳолда, видеокузатувлар орқали онлайн тизимда жамоатчиликка, шу жумладан, абитуриентларнинг ота-оналарига кўрсатиб ўтказилиши белгилаб қўйилди.
Тест синовларини ҳавфсиз ўтказиш ҳамда тест синовлари жараёнида учрайдиган салбий ҳолатларнинг олдини олиш, тест синовлари жараёнини онлайн ёритиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан шахсни идентификациялаш воситалари, видеофиксация қурилмалари, металлодетекторлар, мониторлар ва йиғма павильонларни республикада амалга оширилаётган “Хавфсиз шаҳар” тизими доирасида харид қилиниши ва уни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги тизимига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бепул берилишини таъминлаш вазифаси белгиланди.
Шу билан бир қаторда, қарорда Давлат тест маркази, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги ҳамда Адлия вазирликларига бир ой муддатда тест синовларини ўтказиш жараёни иштирокчиларининг масъулиятини янада ошириш ва уларнинг жавобгарлигини белгилаш бўйича қонунчиликка тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритиш вазифаси топширилди.
Тест синовлари жараёнларини мунтазам ривожлантириб бориш, тест топшириқларининг сифатини ошириш, тестология фани бўйича хорижий давлатларнинг тажрибасини ўрганиш ҳамда уларни амалда татбиқ этиш мақсадида илғор хорижий ўқув ва илмий муассасаларда мутахассислар малакасини доимий ошириб бориш ҳам қарорда ўз аксини топган.
Қарорда белгиланган вазифаларни ўз вақтида сифатли бажаришни таъминлаш мақсадида Давлат тест марказининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда олий таълим муассасаларининг оширилган тўлов-контракт тушумлари (5 фоизгача миқдорда) ҳисобидан Давлат тест маркази ҳузурида "Давлат тест маркази фаолиятини ривожлантириш жамғармаси"ни ташкил этилиши ҳам белгилаб қўйилган.
Мазкур жамғарма маблағларидан қуйидаги мақсадлар учун фойдаланилиши назарда тутилган:
Бир сўз билан айтганда, ушбу қарорда белгилаб берилган мақсад ва вазифалар олий таълим муассасалари бакалавриатига кириш тест синовларининг адолатли, холис ва шаффоф ўтишини таъминлашга хизмат қилади ҳамда олий таълим муассасаларига ўқиш учун билимли, иқтидорли ва муносиб номзодларни танлаб олишга замин яратади.

О совершенствовании порядка проведения вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений республики
2017-11-17 | Документы
Совершенствование процесса обучения в высших образовательных учреждениях республики на основе современных требований является одним из основных вопросов сегодняшнего дня. В связи с этим важное значение приобретает обеспечение приема в высшие образовательные учреждения посредством справедливого, объективного и прозрачного проведения вступительных тестовых испытаний.
Однако в настоящее время при приеме в бакалавриат высших образовательных учреждений посредством тестовых испытаний имеется ряд недостатков. В частности, в последнее время правила и порядок проведения тестовых испытаний, объявление их результатов и осуществляемые работы по усовершенствованию не полностью отвечают требованиям сегодняшнего дня. Это вызывает нарекания по поводу процесса проведения тестовых испытаний у заинтересованной общественности, особенно у родителей, от которых каждый год поступает более 4 тысяч обращений по данному вопросу.
Следует отметить, что задания вступительных тестовых испытаний и требования к их проведению не отвечают в достаточной степени критериям приема талантливой молодежи в высшие образовательные учреждения. Нередко вместо одаренной молодежи на направления образования, требующие творческих способностей, в таких сферах, как культура, искусство, дизайн, изобразительное и прикладное искусство, искусствоведение, музыкальное образование, спорт и физическое воспитание, через тестовые испытания проходят молодые люди, недостаточно одаренные в данных сферах.
Требуется кардинально пересмотреть вопросы, связанные с материально-техническим обеспечением проведения тестовых испытаний для поступления в высшие образовательные учреждения республики.
В настоящее время итоги тестовых испытаний печатаются на 4 оптических сканерах, приобретенных еще в 2000 году, и из-за физического и морального износа офисной техники (принтеров и компьютеров), предназначенной для издания тестовых материалов, объявление результатов тестовых испытаний затягивается почти на 15-20 дней, что не отвечает требованиям сегодняшнего дня.
В целях дальнейшего усовершенствования системы подготовки кадров, обеспечения отраслей экономики и социальной сферы страны высококвалифицированными специалистами, совершенствования проведения вступительных тестовых испытаний по приему в бакалавриат высших образовательных учреждений, организации проведения их на основе принципов справедливости, объективности и прозрачности:
1. Одобрить предложения Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования, Министерства экономики, Министерства финансов Республики Узбекистан, Государственного центра тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Государственный центр тестирования) по совершенствованию системы проведения вступительных тестовых испытаний по приему в бакалавриат высших образовательных учреждений (далее – прием в высшее образовательное учреждение), предусматривающие:
проведение вступительных тестовых испытаний по приему в высшие образовательные учреждения, начиная с 2018/2019 учебного года, в период с 1 августа по 15 августа;
объявление результатов вступительных тестовых испытаний на официальном веб-сайте Государственного центра тестирования на следующий день после их проведения;
осуществление приема по направлениям образования в сфере культуры, искусства, дизайна, изобразительного и прикладного искусства, искусствоведения, музыкального образования, спорта и физического воспитания, требующим от абитуриентов особой одаренности, по результатам творческих экзаменов, без вступительных тестовых испытаний.
2. Государственному центру тестирования, Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, а также министерствам и ведомствам, имеющим в ведении высшие образовательные учреждения, начиная с 2018/2019 учебного года, обеспечить проведение вступительных тестовых испытаний по приему в высшие образовательные учреждения в стационарных и дополнительно сборных павильонах Национального выставочного комплекса «Узэкспомарказ», а также в зданиях колледжей олимпийского резерва в областных центрах и других организаций с большой вместимостью, на основе максимальной открытости и прозрачности процесса тестирования, а также создания возможности видеонаблюдения представителями общественности, в том числе родителями абитуриентов, за процессом вступительных тестовых испытаний в режиме онлайн.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить:
оснащение необходимой мебелью зданий и павильонов для проведения тестовых испытаний (столы, стулья, доски и другие необходимые средства);
выделение для региональных представителей Государственного центра тестирования отдельных помещений, полностью оснащенных необходимыми материально-техническими средствами;
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан полное оснащение необходимыми материально-техническими средствами для видеонаблюдения в режиме онлайн за процессом тестовых испытаний в зданиях с большой вместимостью.
для обеспечения своевременной подготовки тестовых материалов и оперативного объявления результатов тестовых испытаний предусмотреть выделение, начиная с 2018 года, из Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимых средств на приобретение современных материально-технических средств и оборудования для Государственного центра тестирования;
образовать в месячный срок Фонд развития деятельности Государственного центра тестирования при Государственном центре тестирования за счет внебюджетных средств Государственного центра тестирования и поступлений за обучение на платно-контрактной основе, в том числе по повышенным контрактным ставкам высших образовательных учреждений (в размере до 5 процентов).
Определить, что средства Фонда используются в следующих целях:
укрепление материально-технической базы Государственного центра тестирования;
повышение квалификации работников Государственного центра тестирования в учебных и научных учреждениях зарубежных стран;
материальное стимулирование работников Государственного центра тестирования.
5. Государственному центру тестирования совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан в месячный срок разработать Положение о Фонде развития деятельности Государственного центра тестирования при Государственном центре тестирования Республики Узбекистан и обеспечить его государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
6. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить приобретение в рамках реализуемой в республике программы по созданию системы «Безопасный город» средств идентификации личности, приборов видеофиксации, металлодетекторов, сборных павильонов и мониторов для проведения тестовых испытаний, с последующей их передачей в безвозмездное пользование Министерству внутренних дел Республики Узбекистан в качестве государственного имущества, на праве оперативного управления.
7. Государственному центру тестирования совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством народного образования и Министерством юстиции Республики Узбекистан внести в месячный срок в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по изменениям и дополнениям
в соответствующие законодательные акты, предусматривающим дальнейшее повышение ответственности участников процесса проведения тестовых испытаний и устанавливающим их компетенцию.
8. Кабинету Министров Республики Узбекистан исходя из задач, определенных настоящим постановлением, принять в месячный срок постановление правительства о мерах по совершенствованию деятельности Государственного центра тестирования и утвердить обновленную структуру с предельной численностью работников в количестве 150 штатных единиц.
9. Государственному центру тестирования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
10. Контроль за исполнением данного постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., Государственного советника Президента Республики Узбекистан Юнусходжаева А. Н. и директора Государственного центра тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан Каримова М. М.
Город Ташкент, 16 ноября 2017 года.
к постановлению Президента Республики Узбекистан «О совершенствовании порядка проведения вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений республики»
В последние годы все больше молодежи желает поступить в высшие образовательные учреждения. Ежегодный прирост числа абитуриентов составляет 10 процентов, в частности, в 2016 году – 663 тысячи человек, в 2017 году – более 729 тысяч абитуриентов сдали документы для поступления в высшие образовательные учреждения. В 2018 году ожидается, что документы для поступления в высшие образовательные учреждения сдадут свыше 810 тысяч абитуриентов.
Увеличение числа абитуриентов и, соответственно, наблюдателей в аудиториях, а также объема тестовых материалов негативно сказалось на качестве проведения тестовых испытаний и породило ряд проблем. В частности, отсутствие у некоторых наблюдателей необходимых практических навыков проведения тестовых испытаний, а также должной ответственности, несоответствие оснащения выбранных для тестовых испытаний зданий и аудиторий предъявляемым требованиям, удаленность зданий от главного штаба образовательного учреждения, отсутствие средств фото- и видеоидентификации личности, а также современного оборудования для обнаружения технических средств, запрещенных к использованию на тестовых испытаниях, отсутствие в аудиториях камер видеонаблюдения привело к снижению прозрачности и качества контроля за процессом проведения тестовых испытаний.
Кроме того, существующий порядок проведения тестовых испытаний не позволял объявить результаты тестовых испытаний в кратчайшие сроки.
Вышеуказанные проблемы препятствовали обеспечению справедливого, объективного и прозрачного проведения тестовых испытаний, что послужило причиной нареканий со стороны абитуриентов и их родителей.
В целях обеспечения справедливого, объективного и открытого проведения вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений Республики Узбекистан принято постановление Президента Республики Узбекистан “О совершенствовании порядка проведения вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений республики”.
Принятие данного постановления послужит правовой основой для решения вышеуказанных проблем.
В соответствии с данным постановлением, начиная с 2018/2019 учебного года, тестовые испытания будут проводиться с 1 по 15 августа, а результаты тестовых испытаний будут публиковаться на следующий день после их проведения на официальном веб-сайте Государственного центра тестирования.
Кроме того, предусмотрен прием в высшие образовательные учреждения по направлениям образования в сферах культуры, искусства, дизайна, изобразительного и прикладного искусства, искусствоведения, архитектуры, музыкального образования, спорта и физической культуры, требующим от абитуриентов особой одаренности, посредством творческих экзаменов без проведения вступительных тестовых испытаний.
Кроме того, в постановлении особо определено, что, начиная с 2018/2019 учебного года, проведение вступительных тестовых испытаний в стационарных и дополнительных сборных павильонах Национального выставочного комплекса “Узэкспомарказ”, а также в колледжах олимпийского резерва в областных центрах или в зданиях других учреждений с большой вместимостью с целью обеспечения прозрачности и открытости процесса тестовых испытаний для общественности, в частности, для родителей абитуриентов предусмотрена возможность видеонаблюдения в режиме онлайн.
С целью обеспечения безопасности проведения тестовых испытаний, предотвращения негативных явлений, организации трансляции процесса тестовых испытаний в режиме онлайн Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан поручено приобретение в рамках системы “Безопасный город” средств идентификации личности, оборудования видеофиксации, металлодетекторов, мониторов и сборных павильонов с последующей их передачей в безвозмездное пользование Министерству внутренних дел Республики Узбекистан в качестве государственного имущества, на правах оперативного управления.
Вместе с тем постановлением поручено Государственному центру тестирования, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству народного образования, а также Министерству юстиции в месячный срок внести предложения в Кабинет Министров Республики Узбекистан по изменениям и дополнениям в законодательство по вопросам усиления существующих и принятия новых мер по повышению ответственности участников процесса тестирования.
В настоящем постановлении также отражены вопросы совершенствования процесса тестирования, обеспечения качества тестовых заданий, изучения опыта зарубежных стран в области тестологии, а также систематическое повышение квалификации специалистов в передовых зарубежных образовательных и научных учреждениях.
Постановлением определено создание Фонда развития деятельности Государственного центра тестирования при Государственном центре тестирования за счет внебюджетных средств Государственного центра тестирования и повышенных платно-контрактных поступлений высших образовательных учреждений (в размере до 5 процентов).
Предусмотрено использование средств данного Фонда в следующих целях:
повышение квалификации сотрудников Государственного центра тестирования в учебных и научных учреждениях зарубежных стран;
материальное стимулирование сотрудников Государственного центра тестирования.
В целом цели и задачи, предусмотренные в данном постановлении, способствуют справедливому, объективному и прозрачному проведению тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений, а также служат основой для отбора достойных молодых людей в высшие образовательные учреждения.