2017-11-16 | Технологиялар
Миллий матбуот марказида Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги томонидан тизимда ахборот технологияларидан кенг фойдаланиш, вазирликнинг веб-сайтини ишга тушириш борасида амалга оширилаётган ишларга бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Мудофаа вазирлиги тизимида ахборот-коммуникация технологияларидан кенг фойдаланиш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда. Бу йўналишдаги чора-тадбирларни янада такомиллаштириш, мамлакатимиз аҳолисига ҳарбий хизмат билан боғлиқ янгиликлар ва ўзгаришлар, эришилаётган натижалар ва ютуқларни ўз вақтида етказиб бориш мақсадида жорий йил 15 ноябрдан вазирликнинг «www.mudofaa.uz» расмий веб-сайти тест режимида ишга туширилди.
Веб-сайтнинг бош саҳифасида вазирлик ҳақида, матбуот хизмати, ҳарбий таълим, мультимедиа рукнлари мавжуд. "Вазирлик ҳақида" рукнида фуқаролар вазирлик тарихи, фаолияти, раҳбарияти ҳақида маълумотга эга бўлади. "Матбуот хизмати" рукнида энг сўнгги янгиликлар бериб борилади. "Ҳарбий таълим" рукнида фойдаланувчилар тизимдаги ҳарбий таълим муассасалари, таълим жараёни ҳақида ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олади. Айниқса, тизимдаги ҳарбий таълим муассасаларига кириш истагидаги ёшлар учун фойдали маълумотлар мавжуд.
Шунингдек, сайтда алоҳида бўлимлар ҳам фаолият юритмоқда. Жумладан, ёшлар билан ишлаш, жамоатчилик кенгаши, ижтимоий ҳимоя, маданият ва спорт, ҳуқуқий маслаҳат йўналишларидаги бўлимларда мавзуларга оид тегишли маълумотлар киритилган.
"Мультимедиа" рукнида ҳарбий ватанпарварлик руҳидаги видеороликлар, клиплар ва аудио материаллар, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари давлат музейидаги экспонатларнинг расмлари жойлаштирилган.
Веб-сайтнинг мобиль версияси ҳам мавжуд. Маълумотлар ўзбек ва рус тилларида жойлаштирилган. Фойдали ҳаволалар киритилган.
Анжуман давомида веб-сайтни янада бойитиш, фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклиф ва мулоҳазалар билдирилди. Журналистларнинг саволларига жавоб қайтарилди.

Запущен официальный сайт Министерства обороны
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная работе, проводимой Министерством обороны Республики Узбекистан по широкому использованию информационных технологий в системе, запуску веб-сайта министерства.
Министерством обороны ведется системная работа по широкому использованию информационно-коммуникационных технологий. В целях ее дальнейшего совершенствования, своевременного информирования населения страны о новшествах и преобразованиях, достигаемых результатах и успехах в несении военной службы с 15 ноября текущего года в тестовом режиме начал работу официальный веб-сайт министерства www.mudofaa.uz.
На главной странице веб-сайта имеются разделы, посвященные деятельности министерства, его пресс-службе, военному образованию и мультимедиа. В разделе "О министерстве" можно ознакомиться с историей, деятельностью и руководством министерства. В разделе "Пресс-служба" размещаются последние новости. В разделе "Военное образование" пользователи могут получить ответы на вопросы о действующих в системе военных образовательных учреждениях, процессе обучения. Здесь особенно много полезной информации для молодежи, желающей поступить в военные училища.
На сайте также имеются другие отдельные разделы. Так, в разделах, посвященных работе с молодежью, общественному совету, социальной защите, культуре и спорту, правовым консультациям, размещено много интересной и полезной информации.
В разделе "Мультимедиа" можно посмотреть видеоролики, клипы и аудиоматериалы в духе военного патриотизма, а также фотографии экспонатов Государственного музея Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
Разработана также мобильная версия веб-сайта. Информация размещается на узбекском и русском языках. Включены полезные ссылки.
На мероприятии были высказаны предложения по дальнейшему обогащению веб-сайта, усовершенствованию его работы. Журналисты получили ответы на интересовавшие их вопросы.