Ўзбекистон ва Испания ТИВ раҳбарлари учрашуви
2017 йилнинг 14 ноябрь куни Мадрид шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Испания Қироллиги Ташқи ишлар ва ҳамкорлик вазири Алфонсо Дастис билан учрашди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари томонидан сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни чуқурлаштиришда истиқболли йўналишларига алоҳида эътибор берган ҳолда давлатлараро алоқаларнинг кўплаб масалалари батафсил муҳокама қилинди ҳамда «Ўзбекистон-Европа Иттифоқи», «Марказий Осиё-Европа Иттифоқи» доирасидаги ўзаро ҳамкорлик кўриб чиқилди ва муҳим халқаро муаммолар тўғрисида фикр алмашилди.
Остона шаҳрида 2017 йилнинг 9 июнь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Испания Қироли Филипп VI билан учрашуви азалдан ишончли ва конструктив хусусиятга эга Ўзбекистон ва Испания мулоқотининг муҳим босқичи бўлганлиги мамнуният билан таъкидланди.
Испания томонининг илтимосига кўра, А.Камилов Ўзбекистон Республикаси Президентининг 10 ноябрда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган «Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик» мавзуйидаги халқаро конференцияда сўзлаган нутқининг асосий вазиятлари ва форум якунлари тўғрисида сўзлаб берди.
Суҳбатда, ўзаро товар айланишининг ўсиши, ишлаб чиқариш ва бошқа соҳалардаги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳар икки томон учун ҳам бирдек фойдали эканлигини инобатга олган ҳолда Ўзбекистон ва Испания ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри бизнес алоқаларини ўрнатиш ва кенгайтириш учун дипломатик қўллаб-қувватлашга томонлар тайёр эканликлари тасдиқланди.
Шунингдек, учрашувда туризм соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Музокаралар якунига етгач, вазирлар Ўзбекистон Республикаси билан Испания Қироллиги ўртасида авиа қатнов тўғрисидаги битим ва Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Испания Қироллиги ҳукумати ўртасида халқаро автомобиль ташувлари тўғрисидаги битим имзоладилар.
Мазкур ҳужжатлар транспорт-коммуникация соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш учун ҳуқуқий асос яратади, шунингдек, икки мамлакат миллий юк ташувчиларининг қатнов географиясини кенгайтиш имконини беради.

Состоялась встреча глав МИД Узбекистана и Испании
14 ноября 2017 года в Мадриде состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с Министром иностранных дел и сотрудничества Королевства Испания Альфонсо Дастисом.
Как сообщает пресс-служба МИД, главы внешнеполитических ведомств подробно обсудили широкий круг вопросов межгосударственных связей, уделив основное внимание перспективным направлениям углубления сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, рассмотрели взаимодействие в форматах «Узбекистан–Европейский союз», «Центральная Азия – ЕС», обменялись мнениями по актуальным международным проблемам.
Собеседники с удовлетворением отметили, что состоявшаяся 9 июня 2017 года в г.Астане встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Короля Испании Филиппа VI стала важной вехой в узбекско-испанском диалоге, который традиционно имеет конструктивный и доверительный характер.
По просьбе испанской стороны А.Камилов рассказал об основных положениях выступления Президента Узбекистана 10 ноября в г.Самарканде на открытии международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания» и проинформировал об итогах форума.
В беседе была подтверждена готовность к дипломатической поддержке установления и расширения прямых бизнес-контактов между деловыми кругами Узбекистана и Испании, так как рост взаимного товарооборота, реализация совместных производственных и иных проектов в одинаковой степени выгодны обеим сторонам.
На встрече были также рассмотрены вопросы развития туристических обменов.
После завершения переговоров министры подписали Соглашение между Республикой Узбекистан и Королевством Испания о воздушном сообщении и Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Королевства Испания о международных автомобильных перевозках.
Подписанные документы создают правовую основу для развития двустороннего сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере, а также позволят расширить географию перевозок национальных перевозчиков двух стран.