Электр энергияси ва табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жадал жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-11-14 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 майдаги “Электр энергияси ва табиий газ етказиб бериш ҳамда истеъмол қилиш соҳасида тўлов интизомини янада мустаҳкамлаш, шунингдек, ижро иши юритиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5059-сон Фармонига мувофиқ:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 27 июндаги Ф–4979-сон фармойиши билан ташкил этилган Электр энергияси ва табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини янада жорий этиш юзасидан таклифлар тайёрлаш бўйича Ишчи комиссия (кейинги ўринларда Ишчи комиссия деб юритилади) томонидан “Sagemcom” (Франция Республикаси), “Elster GmbH” (Германия Федератив Республикаси), “Landis & Gyr” (Швейцария Конфедерацияси) компаниялари ва “Toshelectroapparat” МЧЖ ХК (Ўзбекистон Республикаси) билан Ўзбекистон Республикасида электр энергияси ва табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш лойиҳасини (кейинги ўринларда Лойиҳа деб юритилади) амалга ошириш юзасидан тўғридан-тўғри музокаралар ўтказилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Ишчи комиссиянинг Лойиҳа доирасида дастлаб 2 миллион дона электр энергияси ва табиий газни ҳисобга олиш ускуналари, шунингдек, дастурий таъминот, қўшимча асбоб-ускуна, бошқа зарур техник воситаларини (кейинги ўринларда ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситалар деб юритилади) “Sagemcom”, “Elster GmbH” компаниялари ва “Toshelectroapparat” МЧЖ ХКдан истисно тариқасида тендер савдоларини ўтказмасдан харид қилиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Белгилансинки, Ишчи комиссиясининг қарорига асосан “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ Лойиҳа доирасида ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни мазкур қарорнинг 14-бандига мувофиқ уларни республикада ишлаб чиқариш йўлга қўйилгунга қадар ушбу бандда кўрсатилган ишлаб чиқарувчилардан қўшимча харид қилиши мумкин.
3. Ишчи комиссия (Ж.А.Қўчқоров) “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ билан биргаликда бир ой муддатда Лойиҳа бўйича “Sagemcom”, “Elster GmbH” компаниялари ва “Toshelectroapparat” МЧЖ ХК билан якуний музокаралар ўтказилиши ва контрактлар (кейинги ўринларда контрактлар деб юритилади) тузилишини ташкил этсин.
“Ўзстандарт” агентлиги музокаралар якунига қадар Лойиҳа доирасида ўрнатиладиган ҳисобга олиш ускуналарининг турларига нисбатан техник талабларни тасдиқласин.
4. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси тузиладиган контрактларни, шу жумладан ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситалар, хизматларнинг қийматини ишлаб чиқарувчиларнинг айнан шундай лойиҳаларни амалга ошириш бўйича тажрибаси ва ишчанлик обрў-эътиборига алоҳида эътибор қаратган ҳолда ҳар томонлама экспертизадан ўтказсин.
5. Лойиҳа доирасида қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг (кейинги ўринларда Жамғарма деб юритилади) “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ томонидан қайта молиялаштириладиган, 5 йиллик имтиёзли давр ва қайта молиялаштирувчи банкнинг 0,2 фоиз маржасини ўз ичига олган йиллик ставкаси 2 фоиз бўлган 10 йил муддатга ажратиладиган маблағлар – контрактлар бўйича ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни, шунингдек, хизматларни сотиб олишга сарфланган харажатларнинг;
“Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖнинг маблағлари – қурилиш-монтаж ишларини, маҳаллий товарлар ва хизматларни харид қилишнинг молиялаштириш манбалари этиб белгилансин.
2020 йил 1 январдан Лойиҳанинг амалга ошириш муддатига 1 кВт/соат электр энергияси учун 15 сўм, 1 м. куб табиий газ учун 17 сўм (республикада реализация қилинадиган) миқдорида заруратга кўра индексация қилинадиган ҳамда фақатгина Лойиҳа доирасида Жамғарманинг жалб этилган маблағларини қоплашга ҳамда бошқа харажатларни молиялаштиришга йўналтириладиган инвестициявий устама жорий этилади;
Лойиҳа доирасида ҳисобга олиш ускуналарини ўрнатишда кейинчалик уларни давлат кўригидан ўтказган ҳолда сертификация ишларини олиб бориш белгиланган тартибда “Ўзстандарт” агентлиги томонидан амалга оширилади;
ҳисобга олиш ускуналарини ўрнатишда пломбалаш “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ ва Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросининг (кейинги ўринларда Бюро деб юритилади) ваколатли ходимлари томонидан амалга оширилади;
Лойиҳа доирасида ўрнатиладиган ҳисобга олиш ускуналарининг давлат кўриги “Ўзстандарт” агентлиги томонидан ҳар 10 йилда амалга оширилади. Бунда ҳисобга олиш ускуналарини давлат кўригига топшириш бўйича ишларни ташкил этиш “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ ва Бюро томонидан таъминланади;
истеъмолчидан давлат кўригидан, хизмат кўрсатиш ва бошқа ишларни ўтказиш учун ечиб олинган ҳисобга олиш ускунасининг ўрнига зудлик билан “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ маблағлари ҳисобидан бошқа кўрикдан ўтган ҳисобга олиш ускунаси ўрнатилади.
7. Ўзбекистон Республикаси молия вазирига “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖнинг Лойиҳани амалга ошириш учун бериладиган Жамғарма кредитлари бўйича “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ олдидаги мажбуриятлари юзасидан белгиланган тартибда давлат кафолатларини бериш ваколати берилсин. Бунда давлат кафолатлари “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ томонидан кредитларни қоплаш даврида уларнинг пул маблағларини бошқариш ҳуқуқларини Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигига топшириш орқали берилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “ЎзИнжиниринг” Республика лойиҳа институти “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ билан биргаликда уч ой муддатда Вазирлар Маҳкамасига Лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини киритсин.
Жамғарма, “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ, “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖга Лойиҳанинг техник-иқтисодий асослари тасдиқлангунига қадар контрактлар доирасида товарларнинг харидини ва бажариладиган ишларни 2018 йил 1 февралга қадар молиялаштиришга рухсат берилсин.
9. “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ ва “Toshelectroapparat” МЧЖ ХК 2022 йил 1 январга қадар контрактларга мувофиқ ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни, бутловчи буюмлар, хом ашё ва материалларни олиб кирганлик учун божхона тўловлари тўлашдан (божхона расмийлаштируви учун йиғимлар бундан мустасно), шунингдек, Лойиҳани амалга ошириш доирасида қўшимча қиймат солиғидан озод қилинсин.
10. “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ Бюро билан биргаликда
бир ой муддатда электр узатиш линиялари ва газ қувурларини модернизация қилиш бўйича давлат дастурлари амалга оширилишини, электр ва газ таъминоти инфратузилмасининг амалдаги ҳолатини, шаҳарлар ва вилоятлар марказларининг устуворлигини инобатга олган ҳолда ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни ўрнатиш жадвалини тасдиқласин.
11. Республика ҳудудига Лойиҳанинг техник параметрларига мос келмайдиган ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни олиб кириш тақиқлансин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ билан биргаликда яратиладиган Коммунал хизматлар ягона биллинг тизимининг Лойиҳа доирасида ўрнатиладиган дастурий маҳсулотлар билан биллинг тизимининг электр энергияси ва табиий газга оид қисмини ишлаб чиқишга “Sagemcom” компаниясини жалб этган ҳолда мослигини таъминласин.
14. “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ “Ўзэлтехсаноат” АК, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда хорижий компания иштирокида, шу жумладан “Ўзэлтехсаноат” АК корхоналарини кооперация асосида жалб этган ҳолда ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни ишлаб чиқаришни, шунингдек, Лойиҳани техник қўллаб-қувватлаш бўйича хизмат кўрсатиш марказларини ташкил этиш юзасидан таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги Лойиҳа ва контрактларнинг амалга оширилиши устидан тизимли мониторинг ўрнатсин.
16. “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ буюртмалари бўйича:
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Лойиҳани амалга оширишда иштирок этувчи хорижий мутахассисларга кириш визаларини расмийлаштиришни;
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Лойиҳани амалга оширишда иштирок этувчи хорижий мутахассисларга кўп марталик кириш визалари берилиши ва муддати узайтирилишини, шунингдек, вақтинча яшаш жойи бўйича вақтинча рўйхат расмийлаштирилиши (узайтирилиши)ни таъминласин.
17. Лойиҳанинг тўлиқ ва ўз муддатида амалга оширилиши, шу жумладан тасдиқланадиган лойиҳа параметрларига эришиш юзасидан шахсий жавобгарлик Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.С.Султонов, “Ўзбекэнерго” АЖ (У.М.Мустафоев) ва “Ўзтрансгаз” АЖ (А.С.Мустафаев) раҳбарлари зиммасига юклансин.
18. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 20 апрелдаги “Газ таъминоти тизимида бозор механизмларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–2907-сон қарори;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 15 июндаги “Мажбурий ижро бюросини ривожлантириш жамғармаси фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги ПҚ–3060-сон қарорининг 6-банди ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
19. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикасининг Бош прокурори И.Б.Абдуллаев зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 13 ноябрь
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Электр энергияси ва табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жадал жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига
Электр ва газ таъминоти соҳасидаги тизимли муаммоларни самарали ҳал этмасдан туриб иқтисодиёт тармоқларини ривожлантириш, ишлаб чиқариш ва хизматлар соҳасини кенгайтириш, ишчанлик фаоллиги ва мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш, шунингдек, аҳолининг ҳаёт даражаси ва фаровонлигини юксалтириш мумкин эмас.
Шу муносабат билан, кейинги йилларда республикада электр ва газ таъминоти тизимининг инфратузилмасини ривожлантириш ва модернизация қилиш, энергия ресурслари истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилиш самарадорлигини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, ҳозирги кунда назорат ва ҳисобга олишнинг самарали тизими мавжуд эмаслиги сабабли электр ва газ таъминоти корхоналари фаолиятида доимий ошиб борувчи қарздорлик юзага келишига, энергия ресурслари етказиб беришда мунтазам узилишларга ва тармоқ корхоналарининг оғир молиявий аҳволига олиб келган кўплаб жиддий камчиликлар тўпланиб қолган.
Электр ва газ таъминоти корхоналари назоратчиларининг ҳаракатсизлиги ҳамда улар ўртасида суиистеъмолчилик ҳолатларининг кенг тарқалганлиги юзага келган вазиятнинг асосий сабаблари ҳисобланади. Қарздорликнинг йирик миқдори ва уни ундириш учун зарур ходимларнинг мавжудлигига қарамасдан, “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ корхоналари томонидан етарли даражадаги ундирув таъминланмаган.
Электр узатиш линиялари ва газ қувурларини комплекс модернизация қилиш борасида етарли ишлар амалга оширилмаган.
Кўп йиллар давомида энергия ресурслари истеъмолини назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизимини (ЭНҲАТ) жорий этиш бўйича бир неча бор чоралар кўрилган бўлсада, мазкур йўналишдаги ҳеч бир лойиҳа якунига етказилмаган, бу, ўз навбатида, энергия ресурслари истеъмолининг ҳаққоний ҳисоби ва назоратини ташкил этишга, шунингдек, талон-торож ҳолатлари ва бошқа ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга жуда салбий таъсир қилган.
Масалан, энергия ресурслари абонентлари умумий сонининг атиги 2,6 фоизи ЭНҲАТда ишлайдиган электр энергиясини ҳисоблаш ускуналари билан жиҳозланган, 40 фоизи ташқи таъсирдан ҳимояланмаган эскирган ҳисоблаш ускуналаридан фойдаланади, 48 фоизи ЭНҲАТга мос келмайдиган турли модификациядаги ҳисоблаш ускуналарига эга, шунингдек, 9,4 фоизида энергия ресурсларини ҳисоблаш ускуналари мавжуд эмас.
Мавжуд камчиликларни бартараф қилиш ҳамда энергия ресурслари истеъмоли соҳасида бошқарув, назорат ва ҳисобот тизимини, шунингдек, тўлов интизомини тубдан яхшилаш мақсадида жорий йилда мазкур соҳани ташкилий-ҳуқуқий такомиллаштириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг қатор қарорлари қабул қилинди.
Хусусан, Мажбурий ижро бюроси ташкил этилиб, юзага келган вазиятни жадал суръатларда яхшилаш бўйича комплекс чоралар кўрилганлиги, шу жумладан 2,6 миллиондан ортиқ турар ва нотурар объектлар инвентаризация қилинганлиги, энергия ресурсларидан фойдаланиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ кўплаб ҳуқуқбузарликлар аниқланганлигини таъкидлаш лозим.
Бюро ҳузурида энергия ресурслари истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг, ижро иш юритувининг шаффофлиги ва тезкорлигини, шунингдек, тегишли масалалар бўйича идоралараро ҳамкорлик самарадорлигини таъминловчи Ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш маркази ташкил қилинди.
Шу билан бир қаторда, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармойиши билан ЭНҲАТни янада жорий этиш юзасидан таклифлар тайёрлаш бўйича Ишчи комиссия тузилди.
Ишчи комиссия томонидан қатор етакчи хорижий компаниялар билан республикада ЭНҲАТни жорий этиш лойиҳасини амалга ошириш юзасидан тўғридан-тўғри музокаралар ўтказилди.
Музокаралар жараёнида эришилган келишувларни амалий рўёбга чиқариш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Электр энергияси ва табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жадал жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, дастлабки босқичда 2 миллион дона электр энергияси ва табиий газни ҳисобга олиш ускуналари, шунингдек, дастурий таъминот, қўшимча асбоб-ускуна, бошқа зарур техника воситалари харид қилинади.
Шунингдек, яқин келажакда республикада хорижий компания иштирокида юқорида кўрсатилган ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни маҳаллий ишлаб чиқариш ташкил этилади
Бир ой муддатда электр узатиш линиялари ва газ қувурларини модернизация қилиш бўйича давлат дастурлари амалга оширилишини, электр ва газ таъминоти инфратузилмасининг амалдаги ҳолатини, шаҳарлар ва вилоятлар марказларининг устуворлигини инобатга олган ҳолда ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни ўрнатиш жадвалини тасдиқлаш режалаштирилди.
Қарорга мувофиқ, лойиҳа доирасида ўрнатиладиган ҳисобга олиш ускуналарининг давлат кўриги “Ўзстандарт” агентлиги томонидан ҳар 10 йилда амалга оширилади, ҳисобга олиш ускуналарини давлат кўригига топшириш бўйича ишларни ташкил этиш эса “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ ва Бюро томонидан таъминланади.
Бунда истеъмолчидан давлат кўригидан, хизмат кўрсатиш ва бошқа ишларни ўтказиш учун ечиб олинган ҳисобга олиш ускунасининг ўрнига зудлик билан “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ маблағлари ҳисобидан бошқа кўрикдан ўтган ҳисобга олиш ускунаси ўрнатилади.
Таъкидлаш керакки, фақат охирги 2 йилда реал кўрсаткичларни юқори даражада (20 фоизгача) бузиб акс эттирадиган 24,4 миллион АҚШ доллари қийматидаги 410 мингдан ортиқ эскирган ҳисоблаш ускуналари мамлакатга олиб кирилган.
Ушбу муаммони ҳал қилиш мақсадида қарор билан бундан буён республика ҳудудига лойиҳанинг техник параметрларига мос келмайдиган ҳисобга олиш ускуналари ва қўшимча воситаларни олиб кириш тақиқланди.
Қарорда назарда тутилган чора-тадбирларни амалга оширишнинг самарадорлиги энергия ресурслари истеъмолини назорат қилиш ва ҳисобга олиш тизимини модернизация қилиш, улардан оқилона фойдаланиш, энергия ресурсларидан фойдаланиш қоидаларини бузиш ҳолатларининг ўз вақтида олдини олишни ва умуман тармоқни жадал ривожлантиришни таъминлайди.

О мерах по ускоренному внедрению автоматизированной системы контроля и учета электрической энергии и природного газа
2017-11-14 | Документы
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 29 мая 2017 года № УП–5059 «О мерах по дальнейшему укреплению платежной дисциплины в сфере поставки и потребления электрической энергии и природного газа, а также коренному совершенствованию системы исполнительного производства»:
1. Принять к сведению, что Рабочей комиссией по подготовке предложений по дальнейшему внедрению автоматизированной системы контроля и учета электрической энергии и природного газа (далее – Рабочая комиссия), образованной распоряжением Президента Республики Узбекистан от 27 июня 2017 года № Р–4979, проведены прямые переговоры с компаниями «Sagemcom» (Французская Республика), «Elster GmbH» (Федеративная Республика Германия), «Landis & Gyr» (Швейцарская Конфедерация) и ИП ООО «Tosheleсtroapparat» (Республика Узбекистан) относительно реализации проекта по внедрению автоматизированных систем контроля и учета электрической энергии и природного газа в Республике Узбекистан (далее – Проект).
2. Одобрить предложение Рабочей комиссии о закупе в рамках Проекта первоначально 2 миллионов единиц приборов учета электрической энергии и природного газа, а также программного обеспечения, сопутствующего оборудования, других необходимых технических средств (далее – приборы учета и сопутствующие средства) у компаний «Sagemcom», «Elster GmbH» и ИП ООО «Tosheleсtroapparat», в порядке исключения, без проведения тендерных торгов.
Установить, что по решению Рабочей комиссии АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» в рамках Проекта могут осуществлять дополнительный закуп приборов учета и сопутствующих средств у производителей, указанных в настоящем пункте, до организации их производства в республике в соответствии с пунктом 14 настоящего постановления.
3. Рабочей комиссии (Ж.А.Кучкаров) совместно с АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» в месячный срок организовать проведение по Проекту окончательных переговоров и заключение контрактов с компаниями «Sagemcom», «Elster GmbH» и ИП ООО «Tosheleсtroapparat» (далее – контракты).
Агентству «Узстандарт» до завершения переговоров утвердить технические требования на типы приборов учета, устанавливаемых в рамках Проекта.
4. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям провести всестороннюю экспертизу заключаемых контрактов, включая стоимость приборов учета и сопутствующих редств, услуг, обратив особое внимание на опыт производителей по реализации аналогичных проектов и их деловую репутацию.
5. Определить источниками финансирования в рамках Проекта:
затрат по контрактам на приобретение приборов учета и сопутствующих средств, а также услуги – средства Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан (далее – Фонд), рефинансируемые АКБ «Узпромстройбанк» и выделяемые сроком на 10 лет с льготным периодом 5 лет и ставкой в размере 2 процента годовых, включая маржу рефинансирующего банка – 0,2 процента;
строительно-монтажных работ, закупки местных товаров и услуг – собственные средства АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз».
с 1 января 2020 года на период реализации Проекта вводится индексируемая, при необходимости, инвестиционная наценка в размере 15 сумов за 1 кВт/ч. электрической энергии и 17 сумов за 1 куб м. природного газа (реализуемых в республике), которая направляется исключительно на погашение привлеченных средств Фонда и финансирование других расходов в рамках Проекта;
проведение сертификационных работ при установке приборов учета с последующей их государственной поверкой в рамках Проекта осуществляется Агентством «Узстандарт» в установленном порядке;
опломбирование при установке приборов учета осуществляется уполномоченными работниками АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан (далее – Бюро);
государственная поверка приборов учета, устанавливаемых в рамках Проекта, осуществляется Агентством «Узстандарт» каждые 10 лет. При этом организация работ по представлению на государственную поверку приборов учета обеспечивается со стороны АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» и Бюро;
взамен прибора учета, снятого у потребителя для проведения государственной поверки, сервисного обслуживания и других работ, незамедлительно устанавливается другой поверенный прибор учета за счет средств АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз».
7. Уполномочить министра финансов Республики Узбекистан выдать в установленном порядке государственные гарантии по обязательствам АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» перед АКБ «Узпромстройбанк» по кредитам Фонда, выдаваемым для реализации Проекта. При этом государственные гарантии предоставляются с уступкой прав со стороны АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» Министерству финансов Республики Узбекистан по управлению их денежными средствами на период погашения кредитов.
8. РПИ «Узинжиниринг» при Кабинете Министров совместно с АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан технико-экономические обоснования Проекта.
Разрешить Фонду, АКБ «Узпромстройбанк», АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» до утверждения технико-экономических обоснований Проекта осуществлять финансирование до 1 февраля 2018 года закупа товаров и выполняемых работ в рамках контрактов.
9. Освободить АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» и ИП ООО «Tosheleсtroapparat» на срок до 1 января 2022 года от уплаты таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) за ввоз приборов учета и сопутствующих средств, комплектующих, сырья и материалов в соответствии с контрактами, а также налога на добавленную стоимость в рамках реализации Проекта.
10. АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» совместно с Бюро в месячный срок утвердить график установки приборов учета и сопутствующих средств с учетом реализации государственных программ по модернизации линий электропередач и газопроводов, действующего состояния инфраструктуры электро- и газоснабжения, приоритетности городов и областных центров.
11. Запретить ввоз на территорию республики и установку приборов учета и сопутствующих средств, не совместимых с техническими параметрами Проекта.
12. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с АО «Узбекэнерго»
и АО «Узтрансгаз» обеспечить совместимость создаваемой Единой биллинговой системы коммунальных услуг с программными продуктами, устанавливаемыми в рамках Проекта, посредством привлечения компании «Sagemcom» к разработке биллинговой системы в части электрической энергии и природного газа.
14. АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» совместно с АК «Узэлтехсаноат», Министерством экономики, Государственным комитетом по инвестициям, Государственным комитетом по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по организации с участием иностранной компании производства приборов учета и сопутствующих средств, в том числе с привлечением предприятий АК «Узэлтехсаноат» на основе кооперации, а также сервисных центров по оказанию технической поддержки Проекта.
15. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан установить системный мониторинг за ходом реализации Проекта и контрактов.
16. По заявкам АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» обеспечить:
Министерству иностранных дел Республики Узбекистан – оформление въездных виз иностранным специалистам, участвующим в реализации Проекта;
Министерству внутренних дел Республики Узбекистан – выдачу и продление многократных въездных виз, а также оформление (продление) временной прописки по месту временного проживания иностранным специалистам, участвующим в реализации Проекта.
17. Определить, что персональную ответственность за полную и своевременную реализацию Проекта, в том числе достижение утверждаемых проектных параметров, несут заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.С.Султанов, руководители АО «Узбекэнерго» (У.М.Мустафоев) и АО «Узтрансгаз» (А.С.Мустафаев).
18. Признать утратившими силу:
постановление Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года № ПП–2907 «О мерах по дальнейшему внедрению рыночных механизмов в системе газоснабжения»;
пункт 6 постановления Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2017 года № ПП–3060 «Об организации деятельности Фонда развития Бюро принудительного исполнения».
19. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Генерального прокурора Республики Узбекистан Абдуллаева И.Б.
Город Ташкент, 13 ноября 2017 года
к постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному внедрению автоматизированной системы контроля и учета электрической энергии и природного газа»
Без эффективного решения системных проблем в сфере электро- и газоснабжения невозможно развивать отрасли экономики, расширить производство и сферу услуг, повысить деловую активность и инвестиционную привлекательность страны, а также уровень жизни и благосостояния населения.
В этой связи в последние годы в республике особое внимание уделяется вопросам инфраструктурного развития и модернизации систем электро- и газоснабжения, повышения эффективности учета и контроля потребления энергоресурсов.
Следует отметить, что на сегодняшний день в деятельности электро- и газоснабжающих предприятий из-за отсутствия эффективной системы контроля и учета накопилось множество серьезных недостатков, приведших к образованию постоянно увеличивающейся задолженности, систематическим перебоям в поставке энергоресурсов и тяжелому финансовому положению предприятий отрасли.
Основными причинами сложившейся ситуации стали бездействие и широко распространенные факты злоупотреблений среди контролеров электро-и газоснабжающих предприятий. Несмотря на значительную задолженность и наличие необходимого для ее взыскания персонала, предприятиями АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» не обеспечено снижение задолженности.
Не проведена достаточная работа по комплексной модернизации линий электропередач и газопроводов.
На протяжении многих лет неоднократно принимались меры по внедрению автоматизированных систем контроля и учета потребления энергоресурсов (далее – АСКУЭ), однако ни один из проектов в этом направлении до конца так и не был завершен, что, в свою очередь, крайне негативно сказалось на организации достоверного учета и контроля потребления энергоресурсов, а также предупреждении фактов хищений и других правонарушений.
Так, например, из общего количества абонентов энергоресурсов лишь 2,6 процента оснащены приборами учета электроэнергии, работающими в АСКУЭ, 40 процентов – используют устаревшие приборы учета, не имеющие необходимой защиты от внешнего вмешательства, 48 процентов – имеют приборы учета различных модификаций, не совместимые с АСКУЭ, а также 9,4 процента – вовсе не имеют приборов учета.
В целях устранения имеющихся недостатков и кардинального совершенствования системы управления, контроля и учета потребления энергоресурсов,а также улучшения платежной дисциплины в текущем году принят целый ряд решений Президента и Правительства Республики Узбекистан по организационно-правовому совершенствованию данной сферы.
В частности, среди них можно отметить создание Бюро принудительного исполнения, которым принимаются комплексные меры по ускоренному улучшению сложившейся ситуации, в том числе проведена инвентаризация более 2,6 миллиона жилых и нежилых объектов, пресечены многочисленные факты нарушения правил потребления энергоресурсов.
При Бюро создан Центр внедрения информационно-коммуникационных технологий, обеспечивающий прозрачность и оперативность учета и контроля потребления энергоресурсов, исполнительного производства, а также эффективность межведомственного взаимодействия по соответствующим вопросам.
Наряду с этим, распоряжением Президента Республики Узбекистан создана Рабочая комиссия по подготовке предложений по дальнейшему внедрению АСКУЭ.
Рабочей комиссией проведены прямые переговоры с рядом ведущих иностранных компаний относительно реализации в республике проекта по внедрению АСКУЭ.
В целях практической реализации достигнутых в ходе переговоров договоренностей принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному внедрению автоматизированной системы контроля и учета электрической энергии и природного газа»
В соответствии с постановлением на первоначальном этапе будут закуплены 2 миллиона единиц приборов учета электрической энергии и природного газа, а также программное обеспечение, сопутствующее оборудование, другие необходимые технические средства.
Вместе с тем в ближайшей перспективе в республике с участием иностранной компании также будет организовано отечественное производство вышеуказанных приборов учета и сопутствующих средств.
В месячный срок запланировано утверждение графика установки приборов учета и сопутствующих средств с учетом реализации государственных программ по модернизации линий электропередач и газопроводов, действующего состояния инфраструктуры электро- и газоснабжения, приоритетности городов и областных центров.
Согласно постановлению, государственная поверка приборов учета, устанавливаемых в рамках проекта, будет осуществляться Агентством «Узстандарт» каждые 10 лет, а организация работ по представлению на государственную поверку приборов учета будет обеспечена со стороны АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» и Бюро.
При этом, взамен прибора учета, снятого у потребителя для проведения государственной поверки, сервисного обслуживания и других работ, будет незамедлительно устанавливаться другой поверенный прибор учета за счет средств АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз».
Необходимо отметить, что только за последние 2 года в страну было завезено свыше 410 тысяч единиц устаревших приборов учета с высоким уровнем искажения фактических показаний (до 20 процентов) на сумму 24,4 миллиона долларов США.
В целях решения данной проблемы постановлением запрещается ввозить на территорию республики и устанавливать приборы учета и сопутствующие средства, не совместимые с техническими параметрами проекта.
Эффективность реализации мер, предусмотренных постановлением, обеспечит модернизацию системы контроля и учета потребления энергоресурсов, их рациональное использование, своевременное предупреждение нарушений правил пользования энергоресурсами и скорейшее развитие отрасли в целом.