Ўзбекистоннинг замонавий ҳуқуқий тизимида халқаро тижорат арбитражини такомиллаштиришга оид долзарб масалалар муҳокама этилди.
2017-11-10 | Иқтисодиёт
10 ноябрь куни Ўзбекистондаги Франция Элчихонасининг ташаббуси билан Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Тошкент давлат юридик университети ҳамкорлигида Тошкент шаҳрида “Ўзбекистоннинг замонавий ҳуқуқий тизимида халқаро тижорат арбитражини такомиллаштиришга оид долзарб масалалар” мавзуидаги Халқаро илмий-амалий семинар бўлиб ўтди.
Семинар ишида Ўзбекистон Республикаси Олий суди, адлия, иқтисодиёт, молия ва ташқи савдо вазирликлари, Савдо-саноат палатасининг масъул ходимлари, халқаро тижорат арбитражларининг арбитрлари, олимлар, адвокатлар ва Ўзбекистон ҳамда Франция тижорат арбитражи соҳасидаги мутахассислар, шунингдек оммавий аборот воситаларининг вакиллари иштирок этди.
Семинар чоғида қайд этилганидек, халқаро тижорат арбитражи мураккаб тижорат транзакциялари, жумладан, тўғридан-тўғри чет эл инвестициялари учун кучли восита сифатида низоларни бартараф этишнинг мослашувчан тартиб-тамойилини шакллантириш имконини беради. Тартиб-тамойилнинг мослашувчанлиги, тижорат сирлари ва ишбилармонлик нуфузининг максимал даражадаги муҳофазасини таъминлаш имконини берадиган махфийлик кафолатлари, арбитрлар сифатида малакали мутахассисларни танлаш имконияти – буларнинг бари халқаро тижорат арбитражини инвесторлар ва халқаро савдо субъектлари учун низоларни бартараф этишнинг самарали усулига айлантиради. Айнан шу боис, иқтисодиётига чет эл инвестициялари оқимини фаоллаштириш ниятида бўлган давлатлар ҳам ҳуқуқий, ҳам ташкилий жиҳатдан халқаро тижорат арбитражи соҳасини ривожлантириши зарур.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 19 июндаги ПФ-5087-сонли “Бизнеснинг қонуний манфаатлари давлат томонидан муҳофаза қилиниши ва тадбиркорлик фаолиятини янада ривожлантириш тизимини тубдан такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонини ижро этиш мақсадида, Вазирлар Маҳкамаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси тизимида чет эллик инвесторлар, шунингдек хорижлик ҳамкорлар билан ўзаро муносабатларда миллий компанияларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ишончли муҳофаза қилинишини таъминлаш бўйича Халқаро тижорат арбитраж судини ташкил этишга доир комплекс чора-тадбирлар Режаси тасдиқланган. Комплекс чора-тадбирлар Режасини ижро этиш бўйича ишчи гуруҳ томонидан Вазирлар Маҳкамасига киритилиши кўзланган “Халқаро тижорат арбитражи тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳаси тайёрланган.
Мазкур Қонуннинг асосий мақсади Ўзбекистон Республикасида халқаро тижорат арбитражи ташкил этилиши ва фаолияти, шунингдек унинг қарорлари тан олиниши ва ижро этилиши соҳасидаги муносабатларни тартибга-солишдан иборат.
Таклиф этилган Қонун лойиҳасининг қабул қилиниши қуйидаги имкониятларни тақдим этади:
биринчидан – текширув арбитражи институтини оммавий аҳамиятга молий вазифаларни амалга оширадиган ва низоларни бартараф этишнинг муқобил усули ҳисобланадиган фуқаролик жамиятининг энг муҳим институтларидан бири сифатида Ўзбекистонда ривожлантириш;
иккинчидан – ташқи иқтисодий фаолият соҳасида тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини муҳофаза қилиш учун зарур ҳуқуқий шароитларни яратиш;
учинчидан – ташқи иқтисодий битимлардан юзага келадиган низоларни кўриб чиқишда хўжалик субъектларининг ҳаражатлари, кўриб чиқиш муддатлари қисқаришини таъминлаш;
тўртинчидан – мамлакатнинг халқаро битимлардаги низоли масалаларни кўриб чиқиш бўйича минтақадаги нуфузи ўсишини таъминлаш.
Айтиш жоизки, Қонунни тайёрлаш ва муҳокама қилиш жараёнига Савдо-саноат палатаси томонидан республика ишбилармон доираларининг вакиллари, мутахассислар ва экспертлар, Россия, Қозоғистон, Бирлашган Араб Амирликлари халқаро арбитраж судларининг арбитрлари, шунингдек ССП қошидаги ҳакамлик судининг судьялари фаол жалб қилинди.
Бундан ташқари, профессионал ҳамжамият, жумладан юристлар, фаол ташқи иқтисодий фаолиятни юритаётган хусусий бизнес вакиллари, ташқи иқтисодий фаолият соҳасидаги маҳоратли экспертлар кенг жалб қилинган ҳолда лойиҳа муҳокамаси ўтказилди.
Семинар иштирокчиларининг умумий фикрига кўра, бу каби тадбирлар арбитраж текширувини такомиллаштириш ва унинг ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш билан бир қаторда, бизнеснинг, жумладан, чет эллик инвесторларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари самарали муҳофаза қилиниши, мазкур соҳага оид миллий тажрибани чет элда кенг тарғиб этилиши йўлида хизмат қилади.

Обсуждены вопросы совершенствования арбитражного разбирательства в современной правовой системе Узбекистана
2017-11-10 | Экономика
10 ноября 2017 года в городе Ташкенте состоялся Международный научно-практический семинар на тему: «Актуальные вопросы совершенствования арбитражного разбирательства в современной правовой системе Узбекистана: национальная практика и международный опыт» по инициативе Посольства Франции в Узбекистане совместно с Торгово-промышленной палатой, Министерством юстиции Республики Узбекистан и Ташкентским государственным юридическим университетом.
В работе семинара приняли участие ответственные работники Верховного суда, министерств юстиции, экономики, финансов и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, арбитры международных коммерческих арбитражей, ученые, адвокаты и специалисты в области коммерческого арбитража Франции и Узбекистана, а также представители средств массовой информации.
В ходе семинара отмечалось, что международный коммерческий арбитраж позволяет сконструировать адаптивную процедуру разрешения споров, что делает его мощным инструментом для сложных коммерческих транзакций, в том числе для прямых иностранных инвестиций. Гибкость процедуры, гарантии конфиденциальности, позволяющие обеспечить максимальную защиту коммерческих секретов и деловой репутации, возможность выбора квалифицированных специалистов на роль арбитров – все это делает международный коммерческий арбитраж привлекательным способом разрешения конфликтов для инвесторов и субъектов международной торговли. Именно поэтому странам, желающим активизировать приток иностранных инвестиций в свою экономику, необходимо развивать сферу международного коммерческого арбитража как в правовом, так и в организационном плане.
Надо отметить, что во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 19 июня 2017 года №УП-5087 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственной защиты законных интересов бизнеса и дальнейшего развития предпринимательской деятельности» Кабинетом Министров утвержден План комплексных мер по созданию в структуре Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Международного коммерческого арбитражного суда по обеспечению надежной защиты прав и законных интересов иностранных инвесторов, а также национальных компаний во взаимоотношениях с зарубежными партнерами. Рабочей группой по выполнению Плана комплексных мер подготовлен проект Закона Республики Узбекистан «О международном коммерческом арбитраже», который будет внесен в Кабинет Министров.
Целью настоящего Закона является регулирование отношений в области образования и деятельности, а также признания и приведения в исполнение решений международного коммерческого арбитража в Республике Узбекистан.
Принятие предлагаемого проекта Закона позволит:
первое - развитию института арбитража разбирательства в Узбекистане как одного из важнейших институтов гражданского общества, осуществляющего публично значимые функции и являющегося альтернативным способом разрешения споров;
второе - создать необходимые правовые условия для защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства в области внешнеэкономической деятельности;
третье - обеспечить сокращение сроков, издержек хозяйствующих субъектов при рассмотрении споров, вытекающих из внешнеэкономических сделок;
четвертое - обеспечит повышение репутации страны в регионе в рассмотрении спорных вопросов в международных сделках.
При разработке и обсуждения проекта Закона Торгово-промышленной палатой активно привлекались представители деловых кругов республики, специалисты и эксперты, арбитры международных арбитражных судов России, Казахстана, Объединенных арабских эмиратов, а также судьи третейского суда при ТПП.
Кроме того, проведено обсуждение проекта с широким привлечением профессионального сообщества, включая юристов, представителей частного бизнеса активно осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, профессиональные эксперты в области внешнеэкономической деятельности.
По всеобщему мнению, участников семинара, подобные мероприятия будут способствовать не только совершенствованию арбитражного разбирательства и укреплению его правовой базы, но и эффективной защите прав и интересов бизнеса, в том числе иностранных инвесторов, широкой пропаганде национального опыта в данной сфере за рубежом.