«Европа иттифоқи – Марказий Осиё» учрашуви
Самарқандда Форумлар мажмуасида 10 ноябрь куни «Европа иттифоқи – Марказий Осиё» форматидаги давлатлар ташқи ишлар вазирларининг навбатдаги учрашуви бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов, Қозоғистон Республикаси ташқи ишлар вазири Қайрат Абдраҳмонов, Қирғизистон Республикаси ташқи ишлар вазири Эрлан Абдилдаев, Тожикистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сирожиддин Аслов, Туркманистон ташқи ишлар вазири Рашид Мередов, Европа иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили, Еврокомиссия вице-президенти Федерика Могерини ҳамда Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт бўйича Европа комиссари Невен Мимица учрашувда ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Ушбу форматдаги муносабатлар келажаги, минтақанинг иқтисодий ривожланиш истиқболлари, минтақавий ҳамкорлик ва хавфсизлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунлари бўйича «ЕИ ва Марказий Осиё: янада хавфсиз ва муваффақиятли келажак йўлида ҳамкорлик» қўшма коммюникеси қабул қилинди.
Ташқи ишлар вазирликлари раҳбарларининг кейинги учрашувини 2018 йил Брюсселда ўтказишга келишиб олинди.
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов ва Европа иттифоқининг Олий вакили Федерика Могерини оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказди.

Встреча «Европейский союз – Центральная Азия»
В Самарканде в комплексе «Форумлар мажмуаси» 10 ноября состоялась очередная встреча министров иностранных дел государств формата «Европейский союз – Центральная Азия».
Министры иностранных дел Республики Узбекистан – Абдулазиз Камилов, Республики Казахстан – Кайрат Абдрахманов, Кыргызской Республики – Эрлан Абдылдаев, Республики Таджикистан – Сироджидин Аслов, Туркменистана – Рашид Мередов, Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Еврокомиссии Федерика Могерини и комиссар ЕС по международному сотрудничеству и развитию Невен Мимица на встрече обсудили актуальные вопросы сотрудничества.
Отдельное внимание было уделено будущим отношениям в данном формате, перспективам экономического развития региона, а также региональному взаимодействию и вопросам безопасности.
По итогам встречи принято Совместное коммюнике «ЕС и Центральная Азия: работа во благо более безопасного и успешного будущего вместе».
Следующую встречу глав МИД решено провести в 2018 году в Брюсселе.
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и Верховный представитель Европейского союза Федерика Могерини провели брифинг для представителей СМИ.