2017 йилнинг 9 ойида «Ўзбекенерго» АЖ фаолиятининг қисқача якунлари
«Ўзбекенерго» АЖ энергетика корхоналарининг барқарор ишлашини таъминлаш ҳамда 2017 йил ишлаб чиқариш фаолиятининг прогноз кўрсатгичларига эришиш учун бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
«Ўзбекенерго» АЖ томонидан иқтисодий ўсишнинг доимий суръатларига ва электроэнергетика соҳасининг барқарор ишлашига эришиш мақсадида ишлаб чиқариш харажатларини қисқартириш ҳамда ишлаб чиқарилаётган ва ишлаб чиқариш мўлжалланаётган маҳсулотлар таннархини пасайтиришни таъминлайдиган комплекс чора-тадбирлар ишлаб чиқилган. 2017 йилнинг 9 ойи давомида таннархни пасайтириш параметрлари 100,8 фоизни ташкил этди.
Жорий йилнинг ўтган даврида товар маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажми 100,2 фоизни ташкил этди. Корхоналарда маҳаллий хом ашё асосида маҳаллийлаштирилган маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича топшириқ 120,4 фоизга бажарилди. Маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш 105,6 фоизга бажарилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасида 2017 йилга мўлжалланган инвестицион дастур тўғрисида»ги 2016 йил 23 декабрдаги ПҚ-2697 сонли қарорига мувофиқ янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш ва амалдагиларини модернизация ва реконструкция қилишга қаратилган 29та йирик инвестициявий лойиҳани амалга ошириш бўйича ишлар давом эттирилди.
«Навоий ИЭСни қуввати 450 МВтга тенг иккинчи буғ-газ қурилмасини қуриш билан кенгайтириш» ва «Наманган вилоятининг Тўрақўрғон туманида таркибида қувватлари 450 МВтдан бўлган буғ-газ қурилмаларининг иккита блоки бўлган умумий қуввати 900 МВтга тенг янги иссиқлик электр станциясини қуриш» лойиҳалари бўйича «Mitsubishi Corporation» ва «Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd.» (Япония) компаниялари консорциуми билан қўшимча эҳтиёт қисмлар етказиб бериш ва шеф-монтаж ишлари бўйича қўшимча хизмат кўрсатиш юзасидан қўшимча битимлар имзоланди.
«Поп-Қўқон-Андижон» ҳудудида қурилаётган электрлаштирилган темир йўл линиясини тортиш подстанцияларининг ташқи электр таъминоти объектларини қуриш” лойиҳаси бўйича қурилиш-монтаж ишлари давом эттирилмоқда: 3та пикетда пойдевор қўйилди ва таянчларни йиғиш ишлари олиб бориляпти.
«Тахиатош ИЭСда қуввати 230 280 МВтга тенг иккита буғ-газ қурилмасини қуриш» лойиҳаси бўйича «HYUNDAI Engineering Company Limited» ва «Hyundai Engineering & Construction Company Ltd.» (Корея) компаниялари консорциуми билан ҳамкорликда ишлар бошланди.
“500 кВли «Чодак-Тўрақўрғон» подстанциянинг қурилиши” лойиҳаси доирасида пойдеворларни монтаж қилиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
«Бутун Республика бўйлаб 0,4 6-10 кВли тақсимлаш тармоқлари ва электр таъминоти объектларини ривожлантириш ва модернизациялаш» лойиҳаси бўйича 2344,1 км электр узатиш линияси реконструкция қилинди ва 740та трансформатор пункти ўрнатилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йилнинг 29 майдаги "Электр энергияси ва табиий газ етказиб бериш ҳамда истеъмол қилиш соҳасида тўлов интизомини янада мустаҳкамлаш, шунингдек, ижро иши юритиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида“ги ПФ-5059 сонли фармонига, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Йўл харитасини» тасдиқлаш ва Ўзбекистон Республикасида АСКУЭ ни жорий қилишни давом эттириш бўйича фармойишига мувофиқ «Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш ва мувофиқлаштириш бўйича дирекция» МЧЖ бўлинмасини ташкил этиш тўғрисидаги қарор қабул қилинди.
Электр энергиясини ҳисобга олиш тизимини модернизациялаш лойиҳалари бўйича «Ўзбекенерго» АЖ корхоналари томонидан электр энергиясини ҳисобга олишнинг замонавий электрон асбобларини жорий этиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда. Жорий этилгандан буён ўтган давр мобайнида юридик истеъмолчиларга 245,6 мингтадан ортиқ уч фазали ва 188,6 мингтадан ортиқ бир фазали электрон асбоблар, маиший истеъмолчиларга 39,7 мингтадан ортиқ уч фазали ва 4640,8 мингтадан ортиқ бир фазали электр энергиясини ҳисобга олишнинг электрон асбоблари ўрнатиб берилди. «Ўзбекенерго» АЖда куз-қиш мавсумига энерготизимни ўз вақтида тайёрлаш мақсадида тармоқ тадбирлари, асосий энергия ускуналарини таъмирлаш жадвали ишлаб чиқилди ва тасдиқланди, электр станциялари ва тармоқларини қишки шароитда ишлашга тайёрлаш бўйича ишларни мувофиқлаштириш бўйича комиссиялар тузилди.
“Электр тармоқларига уланиш ва тадбиркорлик субъектларининг электр қурилмаларини электр тармоқларига улаш учун «Ягона дарча» тамойили бўйича техник шартларини тақдим этиш бўйича ахборот тизимини ишлаб чиқиш” лойиҳаси юзасидан «LG CNS Uzbekistan» ҚК МЧЖ билан тузилган шартномага мувофиқ дастурий таъминот ишлаб чиқилди, дастурий таъминот синови ва бошқа тизимлар, хусусан «Тошкент шаҳар ЭТК» АЖ ва «Тошкент ҲЭТК» АЖ базасидаги Ягона Дарча Маркази билан синов интеграцияси амалга оширилмоқда.
«Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» тармоқ Дастури бўйича тадбирларни амалга ошириш учун сарф-харажатлар 2017 йилнинг январь-сентябрь ойларида 208630,5 млн. сўм ва 121, 42 млн. АҚШ долларни ташкил этди.
Озиқ-овқат дастури доирасида қишлоқ хўжалик маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш бўйича ишлар давом эттирилмоқда.

Краткие итоги работы АО «Узбекэнерго» за 9 месяцев 2017 года
В АО «Узбекэнерго» принимаются необходимые меры для устойчивого функционирования энергетических предприятий, выполнения прогнозных параметров производственной деятельности в 2017 г.
В целях достижения устойчивых темпов экономического роста и стабильной работы электроэнергетической отрасли АО «Узбекэнерго» разработан комплекс мер, обеспечивающих сокращение производственных затрат и снижение себестоимости выпускаемой, а также намечаемой к выпуску продукции. За 9 месяцев 2017 года параметры снижения себестоимости составили 100,8 %.
За истекший период текущего года объем производства товарной продукции составил 100,2 %. Задание по производству локализуемой продукции на базе местного сырья на предприятиях выполнено на 120,4 %. Экспорт продукции и услуг выполнен на 105,6%.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 декабря 2016 г. № ПП-2697 «Об Инвестиционной программе Республики Узбекистан на 2017 год» продолжены работы по реализации 29 крупных инвестиционных проектов, направленные на создание новых, модернизации и реконструкции действующих производств.
В рамках проекта «Расширение Навоийской ТЭС со строительством второй парогазовой установки мощностью 450 МВт» и «Строительство новой тепловой электростанции общей мощностью 900 МВт в составе 2-х блоков парогазовых установок мощностью по 450 МВт в Туракурганском районе Наманганской области» подписаны дополнительные соглашения с консорциумом компаний «Mitsubishi Corporation» и «Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd.» (Япония) на поставку дополнительных запасных частей и оказания дополнительных услуг по шеф-монтажу.
По проекту «Строительство объектов внешнего электроснабжения тяговых подстанций строящейся электрифицированной железнодорожной линии на участке «Пап-Коканд-Андижон» идут строительно-монтажные работы: установлены фундаменты на 3 пикетах и ведется сборка опор.
По проекту «Строительство двух парогазовых установок мощностью 230-280 МВт на Тахиаташской ТЭС» начаты работы совместно с консорциумом компаний «HYUNDAI Engineering Company Limited» и «Hyundai Engineering & Construction Company Ltd.» (Корея).
В рамках проекта «Строительство участка ВЛ 500 кВ «Чадак-Туракурган» с подстанцией 500 кВ» ведутся работы по монтажу фундаментов.
По проекту «Развитие и модернизация распределительных сетей и объектов электроснабжения 0,4-6-10 кВ по всей республики» реконструировано 2344,1 км линий электропередач и установлено 740 шт. трансформаторных пунктов.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 29.05.2017г. №УП-5059 «О мерах по дальнейшему укреплению платежной дисциплины в сфере поставки и потребления электрической энергии и природного газа, а также коренному совершенствованию системы исполнительного производства» и распоряжением Президента Республики Узбекистан от 14.08.2017г. №Р-5022 по утверждению «Дорожной карты» и реализации дополнительных мер по дальнейшему внедрению АСКУЭ в Республике Узбекистан принято решение о создании подразделения ООО «Дирекции по внедрению и координации автоматизированной системы учета и контроля электрической энергии».
По проектам модернизации системы учета электроэнергии, предприятиями АО «Узбекэнерго» проводится работа по внедрению современных электронных приборов учета электрической энергии. За истекший период с момента начала внедрения установлено у юридических потребителей более 245,6 тыс. шт. трехфазных и 188,6 тыс. однофазных электронных приборов; у бытовых потребителей более 39,7 тыс. шт. трехфазных и 4640,8 тыс. шт. однофазных электронных приборов учета электрической энергии.
В целях своевременной подготовки энергосистемы к предстоящему осенне-зимнему периоду в АО «Узбекэнерго» разработаны и утверждены отраслевые мероприятия, графики ремонтов основного энергооборудования, образованы комиссии по координации работ по подготовке электрических станций и сетей к работе в зимних условиях. Предусмотренные работы находятся в стадии завершения.
По проекту «Разработка информационной системы по выдаче технических условий на присоединение к электрическим сетям и подключение электроустановок субъектов предпринимательства к электрическим сетям по принципу «Одно окно» разработано программное обеспечение в соответствии с контрактом с ООО СП «LG CNS Uzbekistan», осуществляется тестирование ПО и пилотная интеграция с другими системами, в частности с Центрами Единого Окна (ЦЕО) на базе АО «ТашГорПЭС» и АО «Ташкентские ПТЭС.
Затраты на реализацию мероприятий по отраслевой программе «Год диалога с народом и интересов человека» на 2017 год» за январь-сентябрь 2017г. составили 208630,5 млн. сум и 121,42 млн. долларов США.