Ҳар бир лойиҳа иқтисодиётимиз ривожи, халқимиз фаровонлигига хизмат қилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича режа ва дастурлар билан танишиш, истиқболдаги вазифаларни белгилаш мақсадида 9 ноябрь куни Самарқандга келди.
Давлатимиз раҳбари Ҳазрати Хизр мажмуасида бўлиб, Биринчи Президентимиз Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилинди.
Шавкат Мирзиёев мазкур мажмуада олиб борилаётган қурилиш ва ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 25 январдаги «Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида»ги қарори ижроси доирасида изчил ишлар амалга оширилмоқда. 2017 йил 31 август куни пойтахтимизда, 2 сентябрь куни Самарқанд шаҳрида мустақиллигимиз асосчиси, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримовнинг улуғвор ҳайкаллари очилди.
Айни пайтда Ислом Каримов дафн этилган ёдгорлик мажмуаси ҳудудида сўнгги пардозлаш ишлари амалга оширилмоқда.
Президентимиз вилоятга аввалги ташрифлари чоғида мақбара қурилишини якунига етказиш, зиёратчилар учун шароитларни янада яхшилаш, ҳудудни ободонлаштириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Ўтган вақт мобайнида бу ерда бажарилган кенг қамровли ишлар натижасида мажмуа яхлит меъморий ансамблга айланди. Мақбара атрофида Ҳазрати Хизр масжиди билан уйғун ҳолда миллий услубдаги айвонлар барпо этилди. Йўлаклар атрофи мармар панжара билан қопланди, зиёратчиларга қўшимча қулайлик яратиш мақсадида замонавий лифтлар ўрнатилди.
Зиёратга келувчиларга йилнинг тўрт фаслида ҳам қулай бўлиши учун зарур шароитлар яратилди. Атрофдаги йўлаклар таъмирланиб, автомобиллар тўхташ жойи барпо этилди. Шоҳи Зинда қабристони деворлари реконструкция қилиниб, ҳудуди ободонлаштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари мажмуадаги шароитларни янада яхшилаш бўйича мутасаддиларга тавсиялар берди.
Президентимиз Самарқанд шаҳридаги собиқ лифтсозлик заводи ҳудудида ташкил этилган янги саноат мажмуасида бўлиб, вилоятда амалга оширилаётган йирик лойиҳалар билан танишди. Дастлаб енгил саноат корхоналарида ишлаб чиқарилган маҳсулотлар намуналарини кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 14-15 апрель кунлари вилоятга ташрифи чоғида берилган топшириқлар асосида 2017-2018 йилларда амалга оширилиши мўлжалланган 19 лойиҳа бўйича изчил ишлар бажарилмоқда.
“Сам Рафоат текстиль”, “8 март”, “Иман текс”, “Самарқанд Евро Азия текстиль”, “Амин инвест интернейшнл”, “Мароқанд сифат” каби корхоналарда тайёрланаётган тикув-трикотаж маҳсулотлари, бўялган трикотаж мато ва кийим-кечаклар ички бозордан ташқари экспортга ҳам йўналтирилмоқда. Бу корхоналар салоҳиятини ошириш, қўшимча иш ўринлари яратиш имконини бераётир.
Айни пайтда Пастдарғом, Самарқанд, Булунғур, Оқдарё туманларидаги қатор корхоналарда янги лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Бунинг натижасида жинси мато, жинсидан тайёр кийим-кечак, янги турдаги вельвет, мебель газламалари, аралаш ва синтетик матолар ишлаб чиқариш ҳажми кенгаяди.
Шавкат Мирзиёев соҳада яратиладиган ҳар бир ишчи ўрни муҳим экани, бу корхоналар истиқболини белгилаш ва аҳолини доимий иш билан таъминлашда алоҳида аҳамият касб этишини таъкидлади.
Шу ерда терини қайта ишлаш, чарм-пойабзал ишлаб чиқариш бўйича амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари “Ideal elektroluks” Ўзбекистон – Туркия қўшма корхонасида ишлаб чиқарилаётган маиший техника жиҳозлари, “Sino” акциядорлик жамиятида тайёрланаётган музлаткич ва совуткичларни кўздан кечирди. Маҳсулотларга ташқи бозорда харидор топиш, экспорт имкониятларини кенгайтириш юзасидан топшириқлар берди.
Президентимизга 2018-2019 йилларда Самарқанд вилоятини комплекс ривожлантириш дастури доирасида амалга ошириладиган лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди. Унга кўра, умумий қиймати 5,2 триллион сўмлик 2020 лойиҳа ҳаётга татбиқ этилади, 19 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилади.
Мазкур дастур ижроси самарасида келгусида аҳоли даромадларини 2 баробар, саноат маҳсулотлари ҳажмини 1,7, хизмат кўрсатиш ҳажмини 1,8, пудрат ишлари кўламини 1,9, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажмини 1,4 марта ошириш режалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев лойиҳаларни амалга ошириш муддатларини қисқартириш, айни пайтда 2018 йилга мўлжалланган режалар тузиш зарурлигини таъкидлади. Бунда хорижлик инвесторларни кенгроқ жалб қилиш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришга эътибор қаратиш лозим.
Вилоятда автомобилсозлик, электротехника, фармацевтика соҳаларида амалга оширилаётган истиқболли лойиҳалар ҳам маҳсулотлар турларини кўпайтириш ва аҳоли даромадларини ошириш имконини беради.
Самарқанд вилоятида ер ости бойликлари кўп. Жумладан, керамик плиткалар, цемент, табиий пардозбоп тошлар, металлни рухлаш ва полимерзациялашда ишлатиладиган қазилма бойликлар захиралари мавжуд.
“Ўзқурилишматериаллари” акциядорлик жамияти томонидан мазкур йўналишда келгусида 100 дан зиёд лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган бўлиб, ушбу мақсадлар учун асосан хорижий инвестициялар жалб қилинади.
Бугунги кунда вилоятдаги кареьрлардан тўлиқ фойдаланиб, қурилишбоп ашёлар қазиб чиқариш кўпайтирилмоқда. Биргина Нуробод туманида Туркия билан ҳамкорликда 25 миллион доллар эвазига 500 минг кубометр газоблок ишлаб чиқариш лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Шавкат Мирзиёев белгиланган лойиҳалар вилоят салоҳиятига мос эмаслиги ва бу борада янада самарали лойиҳаларни ўзлаштириш зарурлигини таъкидлади.
Пахтачи, Каттақўрғон, Нарпай туманларида ҳали фойдаланилмаган қанчадан-қанча бойликлар мавжуд, деди давлатимиз раҳбари. Бу ҳудудларда геологик изланишлар олиб бориш, четдан инвесторларни жалб қилган ҳолда янги конларни ўзлаштириш лозим. Бу сифатли қурилиш маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳамда вилоят иқтисодиётини ривожлантириш билан бирга, юзлаб янги иш ўринлари яратиш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари Самарқанд вилоятининг туризм салоҳиятини ривожлантириш юзасидан амалга ошириладиган лойиҳаларга ҳам алоҳида эътибор қаратди.
2017-2018 йилларда Самарқанд вилоятининг туристик салоҳиятини ривожлантириш дастури бу борадаги ишларни янги босқичга кўтарди. Дастурга биноан 2018 йил вилоятда 19 меҳмонхона қурилиб фойдаланишга топширилади. Натижада соҳада мингдан ортиқ иш ўрни яратилади.
Самарқанд шаҳрида қўшимча меҳмонхоналар қуриш учун ўндан ортиқ жой танланган. Жумладан, Туркиянинг “APEAS” компаниясига 20 миллион доллар миқдорида инвестиция киритиш ҳисобига 4 юлдузли меҳмонхона қуриш учун ер ажратиб берилган. Замонавий меҳмонхоналар билан бирга хорижий сайёҳлар орасида катта қизиқиш уйғотадиган уй меҳмонхоналар тизимини барпо этиш режалаштирилган.
Президентимиз жорий йилда хориждан келган сайёҳлар вилоят иқтисодиётига келтирган фойда бошқа кўплаб соҳалардагидан юқори эканини таъкидлади. Вилоятда туризм инфратузилмасини жадал ривожлантириш хорижий сайёҳлар оқимини кўпайтириш, иқтисодиёт тараққиётига янгича суръат бериши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбарининг вилоятга ташрифлари чоғида берган кўрсатмалари асосида Самарқанд шаҳрининг Чўпонота массивини ободонлаштириш, янги автомобиль йўли очиш, шаҳар аҳолиси ҳамда сайёҳлар учун замонавий хизмат кўрсатиш объектлари ва меҳмонхоналар барпо этиш мўлжалланмоқда.
Вилоят туризмига тааллуқли яна бир йирик лойиҳа – Амир Темур кўчасидаги собиқ “Алпомиш” заводи ҳудудида барпо этиладиган “Самарқанд-Сити” туристик зонасидир. Шунингдек, Самарқанд эшкак эшиш канали атрофида ҳам замонавий сайёҳлик шаҳарчаси барпо қилинади.
Президентимиз хорижлик мутахассислар иштирокида ишлаб чиқилган сайёҳлик масканлари лойиҳалари билан танишар экан, туристик хизматларга бўлган талаб ошиб бораётганини инобатга олиб, сайёҳлар учун барча шароитларни яратиш зарурлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев шу ерда замонавий лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан туркиялик ишбилармонлар билан суҳбатлашди.
Лойиҳалар билан танишув чоғида Президентимиз қишлоқ хўжалигида янги тармоқ – ёнғоқ етиштиришни кўпайтириш, бу борада илғор хорижий тажрибани ўрганган ҳолда ўзимизга хос боғдорчилик маданиятини шакллантириш, бугунги кунда дунё бозорида талаб юқори бўлган ёнғоқ маҳсулотлари экспортини ривожлантириш чораларини кўриш бўйича топшириқлар берди. Шунингдек, Самарқанд вилоятида чорвачилик, балиқчилик ва бошқа тармоқларда истиқболли лойиҳаларни белгиланган муддатларда амалга ошириш масалалари атрофлича муҳокама этилди.
Шу куни халқ депутатлари Самарқанд вилояти Кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Президентимиз тавсиясига кўра, Самарқанд вилояти ҳокими вазифасини бажариб келаётган Туробжон Жўраев Самарқанд вилояти ҳокими лавозимига тасдиқланди.

Каждый проект служит росту экономики страны, повышению благосостояния народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с планами и программами по социально-экономическому развитию регионов, определения задач на перспективу 9 ноября прибыл в Самарканд.
Глава нашего государства посетил комплекс Хазрати Хизр, отдал дань уважения памяти Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой в этом комплексе строительной и благоустроительной работой.
В рамках исполнения постановления Президента нашей страны "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января этого года осуществляется последовательная работа. 31 августа 2017 года в Ташкенте, 2 сентября в Самарканде были открыты величественные памятники основателю нашего независимого государства, выдающемуся государственному и политическому деятелю Исламу Каримову.
В настоящее время на мемориальном комплексе, воздвигаемом на месте упокоения Ислама Каримова, завершаются отделочные работы.
Президент нашей страны в ходе предыдущих поездок в область дал поручения по завершению строительства комплекса, дальнейшему улучшению условий для посетителей, благоустройству территории.
За прошедший период здесь проведена масштабная работа. В результате комплекс обрел облик единого архитектурного ансамбля. Вокруг мавзолея в гармонии с мечетью Хазрати Хизр возведены айваны в национальном стиле, лестничные ступени ограждены решетками из мрамора, в целях создания дополнительных удобств для посетителей установлены современные лифты.
Отремонтированы подъездные дороги, организована автостоянка. Реконструируются стены кладбища Шахи-Зинда, его территория благоустраивается.
Глава нашего государства дал поручения по дальнейшему совершенствованию созданных в комплексе больших удобств для посетителей.
Президент нашей страны посетил новый промышленный комплекс, организованный на территории бывшего лифтостроительного завода в Самарканде, и ознакомился с реализуемыми в области крупными проектами.
Шавкат Мирзиёев сначала осмотрел образцы продукции легкой промышленности, произведенной на предприятиях области.
В соответствии с поручениями, данными в ходе поездки Президента нашей страны 14-15 апреля этого года в область, последовательно выполняется работа по 19 проектам, предусмотренным к реализации в 2017-2018 годах.
Выпускаемые на таких предприятиях, как “Сам Рафоат текстиль”, “8 Марта”, “Иман текс”, “Самарканд Евро Азия текстиль”, “Амин инвест интернейшнл”, “Мароканд сифат”, швейно-трикотажная продукция, крашеное трикотажное полотно, одежда отправляются не только на внутренний, но и внешний рынок. Это способствует росту потенциала предприятий, созданию дополнительных рабочих мест.
В настоящее время на ряде предприятий Пастдаргомского, Самаркандского, Булунгурского, Акдарьинского районов ведется работа над новыми проектами. В результате расширится объем производства джинсовой ткани, готовой одежды из нее, вельвета, мебельной ткани, смешанных и синтетических тканей.
Президент нашей страны отметил важность каждого создаваемого в отрасли рабочего места, что имеет особое значение в определении перспектив предприятий и обеспечении населения постоянной работой.
Здесь же была представлена информация об осуществляемых проектах по налаживанию обработки кожи, кожевенно-обувного производства.
Глава нашего государства осмотрел бытовую технику, производимую на узбекско-турецком совместном предприятии “Ideal Еlektroluks”, холодильники и морозильники акционерного общества “Sino”, дал поручения по продвижению продукции на внешний рынок, расширению экспортных возможностей.
Президенту нашей страны была представлена информация о проектах, которые будут реализованы в рамках Программы комплексного развития Самаркандской области в 2018-2019 годы. В соответствии с ней будут осуществлены 2020 проектов общей стоимостью 5,2 триллиона сумов, создано более 19 тысяч рабочих мест.
В результате исполнения данной программы предусмотрено в будущем увеличение доходов населения в 2 раза, объемов промышленной продукции - в 1,7, оказания услуг - 1,8, подрядных работ - 1,9, выращивания сельхозпродукции - 1,4 раза.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость сокращения сроков реализации проектов, вместе с тем - составления планов на 2018 год. При этом следует обратить внимание на широкое привлечение иностранных инвестиций и производство готовой продукции.
Реализуемые в области перспективные проекты в сферах автомобилестроения, электротехники, фармацевтики также создадут возможность для увеличения видов продукции и повышения доходов населения. Вместе с тем подчеркивалась важность обращения особого внимания на разработку новых проектов в этих направлениях.
Самаркандская область богата природными ресурсами. В частности, имеются запасы полезных ископаемых, используемых при цинковании и полимеризации металла, производстве стеновых керамических плит, цемента, декоративной отделке зданий и сооружений.
Акционерным обществом “Узкурилишматериаллари” в этом направлении в будущем предусмотрена реализация более 100 проектов, для этих целей будут привлечены в основном иностранные инвестиции.
В настоящее время повышается эффективность разработки карьеров области, добычи строительного сырья. Разработан совместно с Турцией проект по производству в Нурабадском районе 500 тысяч кубометров газоблоков за счет 25 миллионов долларов.
Шавкат Мирзиёев отметил несоответствие намеченных проектов потенциалу области, подчеркнул необходимость принятия еще более эффективных проектов в этом направлении.
В Пахтачийском, Каттакурганском, Нарпайском районах есть еще немало неиспользованных богатств, сказал глава нашего государства. Следует проводить на данных территориях геологоразведочные работы, осваивать новые месторождения с привлечением иностранных инвесторов. Это наряду с производством качественных строительных материалов и развитием экономики области также послужит созданию сотен рабочих мест.
Глава нашего государства также обратил особое внимание на проекты, намечаемые в реализации в целях развития туристического потенциала Самаркандской области.
Программа развития туристического потенциала Самаркандской области в 2017-2018 годы осуществляемую в этом направлении работу вывела на новый уровень.
Согласно программе в 2018 году в области будут построены и сданы в эксплуатацию 19 гостиниц, создано свыше тысячи рабочих мест.
В Самарканде для возведения дополнительных гостиниц выбрано более десяти участков. В частности, турецкой компании “APEAS” за счет вложения инвестиций в размере 20 миллионов долларов выделен земельный участок для строительства 4-звездочного отеля. Наряду с современными гостиницами запланировано создание сети частных домов-гостиниц для туристов, что вызывает большой интерес у иностранцев.
Президент нашей страны отметил, что в текущем году доход области от приема и обслуживания иностранных туристов выше по сравнению со многими сферами. Подчеркивалось, что ускоренное развитие в области туристической инфраструктуры послужит увеличению потока иностранных туристов, придаст новый импульс развитию экономики.
На основе поручений, данных Президентом нашей страны в ходе поездок в область, предусмотрены благоустройство массива Чупонота в Самарканде, открытие новой автомобильной дороги, возведение для жителей города и туристов современных объектов сервиса и услуг, гостиниц.
Еще один крупный проект, касающийся туризма в области, - это туристическая зона "Самарканд-Сити", которая будет построена на территории бывшего завода "Алпомиш" на улице Амира Темура. Также вокруг Самаркандского гребного канала будет возведен современный туристический городок.
Президент нашей страны, знакомясь с проектами туристических зон, разработанными с участием иностранных специалистов, подчеркнул необходимость создания всех условий для туристов с учетом возрастающего спроса на туристические услуги.
Глава нашего государства здесь же побеседовал с предпринимателями из Турции о реализации современных проектов.
В ходе ознакомления с проектами Президент нашей страны поручил принять меры по увеличению выращивания грецкого ореха - новой отрасли в сельском хозяйстве, использованию при этом передового зарубежного опыта, налаживанию экспорта орехов, на которые сегодня высок спрос на мировом рынке. Также были подробно обсуждены вопросы реализации в Самаркандской области в намеченные сроки перспективных проектов в животноводстве, рыбоводстве и других отраслях.