Президентимиз енгил саноат лойиҳалари билан танишди
Давлатимиз раҳбари Самарқанд шаҳридаги собиқ лифтсозлик заводи ҳудудида ташкил этилган саноат мажмуасида бўлиб, вилоятда амалга оширилаётган енгил саноат лойиҳалари билан танишди.
Шавкат Мирзиёев вилоятдаги корхоналарида ишлаб чиқарилган енгил саноат маҳсулотлари намуналарини кўздан кечирди.
Президентимизнинг шу йил 14-15 апрель кунлари вилоятга ташрифи чоғида берилган топшириқлар асосида 2017-2018 йилларда амалга оширилиши мўлжалланган 19 лойиҳа бўйича изчил ишлар олиб борилаётир.
“Сам Рафоат текстиль”, “8 март”, “Иман текс”, “Самарқанд Евро Азия текстиль”, “Амин инвест интернейшнл”, “Мароқанд сифат” каби корхоналарда тайёрланаётган тикув-трикотаж маҳсулотлари, бўялган трикотаж мато, кийим-кечаклар ички бозордан ташқари экспортга ҳам йўналтирилмоқда. Бу корхоналар салоҳиятини ошириш, қўшимча иш ўринлари яратиш имконини бераётир.
Айни пайтда Пастдарғом, Самарқанд, Булунғур, Оқдарё туманларидаги қатор корхоналарда янги лойиҳалар устида ишлар олиб борилаётир. Натижада жинси мато, жинсидан тайёр кийим-кечак, янги турдаги вилвет, мебел газламалари, аралаш ва синтетик матолар ишлаб чиқариш ҳажми кенгаяди.
Президентимиз соҳада яратиладиган ҳар бир ишчи ўрни муҳим экани, бу корхоналар истиқболини белгилаш ва аҳолини доимий иш билан таъминлашда алоҳида аҳамият касб этишини таъкидлади.
Шу ерда терини қайта ишлаш, чарм-пойабзал ишлаб чиқариш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари “Ideal Еlektroluks” Ўзбекистон-Туркия қўшма корхонасида ишлаб чиқарилаётган маиший техника жиҳозлари, “Sino” акциядорлик жамиятида тайёрланаётган музлаткич ва совуткичларни кўздан кечириб, маҳсулотларни ташқи бозорга йўналтириш, экспорт имкониятларини ошириш юзасидан топшириқлар берди.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects in the sphere of light industry
The Head of our state visited the industrial complex, organized on the territory of the former elevator plant in Samarkand, and got acquainted with projects implemented in the sphere of light industry.
Shavkat Mirziyoyev inspected samples of light industry products produced at enterprises of the region.
Activities are being consistently conducted on 19 projects, envisaged for implementation in 2017-2018, in accordance with the instructions given during the visit of the President of our country to the region on April 14-15 this year.
Sewing and knitting products, dyed knitted fabric, clothes produced in such enterprises as “Sam Rafoat Textile”, “March 8”, “Iman Tex”, “Samarkand Euro Asia Textile”, “Amin Invest International”, “Marokand Sifat” are sent not only to the domestic, but also the external market, which contributes to the growth of the potential of enterprises, creation of additional workplaces.
At present, activities are being conducted on new projects in a number of enterprises of Pastdargom, Samarkand, Bulungur and Akdarya districts. As a result, the volume of production of denim, finished clothing, velveteen, furniture fabrics, mixed and synthetic fabrics will expand.
The President of our country noted the importance of each workplace created in the industry, which is of particular importance in determining the prospects of enterprises and providing population with permanent job.
Information on the ongoing work on establishment of leather processing, leather and footwear production was provided.
The Head of our state examined household appliances manufactured at “Ideal Elektroluks” Uzbekistan – Turkey enterprise, refrigerators and freezers of “Sino” joint-stock company, gave instructions on promoting products to the foreign market, increasing export opportunities.