Президентимиз енгил саноат лойиҳалари билан танишди
Давлатимиз раҳбари Самарқанд шаҳридаги собиқ лифтсозлик заводи ҳудудида ташкил этилган саноат мажмуасида бўлиб, вилоятда амалга оширилаётган енгил саноат лойиҳалари билан танишди.
Шавкат Мирзиёев вилоятдаги корхоналарида ишлаб чиқарилган енгил саноат маҳсулотлари намуналарини кўздан кечирди.
Президентимизнинг шу йил 14-15 апрель кунлари вилоятга ташрифи чоғида берилган топшириқлар асосида 2017-2018 йилларда амалга оширилиши мўлжалланган 19 лойиҳа бўйича изчил ишлар олиб борилаётир.
“Сам Рафоат текстиль”, “8 март”, “Иман текс”, “Самарқанд Евро Азия текстиль”, “Амин инвест интернейшнл”, “Мароқанд сифат” каби корхоналарда тайёрланаётган тикув-трикотаж маҳсулотлари, бўялган трикотаж мато, кийим-кечаклар ички бозордан ташқари экспортга ҳам йўналтирилмоқда. Бу корхоналар салоҳиятини ошириш, қўшимча иш ўринлари яратиш имконини бераётир.
Айни пайтда Пастдарғом, Самарқанд, Булунғур, Оқдарё туманларидаги қатор корхоналарда янги лойиҳалар устида ишлар олиб борилаётир. Натижада жинси мато, жинсидан тайёр кийим-кечак, янги турдаги вилвет, мебел газламалари, аралаш ва синтетик матолар ишлаб чиқариш ҳажми кенгаяди.
Президентимиз соҳада яратиладиган ҳар бир ишчи ўрни муҳим экани, бу корхоналар истиқболини белгилаш ва аҳолини доимий иш билан таъминлашда алоҳида аҳамият касб этишини таъкидлади.
Шу ерда терини қайта ишлаш, чарм-пойабзал ишлаб чиқариш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари “Ideal Еlektroluks” Ўзбекистон-Туркия қўшма корхонасида ишлаб чиқарилаётган маиший техника жиҳозлари, “Sino” акциядорлик жамиятида тайёрланаётган музлаткич ва совуткичларни кўздан кечириб, маҳсулотларни ташқи бозорга йўналтириш, экспорт имкониятларини ошириш юзасидан топшириқлар берди.

Президент нашей страны ознакомился с проектами в сфере легкой промышленности
Глава нашего государства посетил промышленный комплекс, организованный на территории бывшего лифтостроительного завода в Самарканде, и ознакомился с реализуемыми в области проектами в сфере легкой промышленности.
Шавкат Мирзиёев осмотрел образцы продукции легкой промышленности, произведенной на предприятиях области.
В соответствии с поручениями, данными в ходе поездки Президента нашей страны 14-15 апреля этого года в область, последовательно выполняется работа по 19 проектам, предусмотренным к реализации в 2017-2018 годах.
Выпускаемые на таких предприятиях, как “Сам Рафоат текстиль”, “8 Марта”, “Иман текс”, “Самарканд Евро Азия текстиль”, “Амин инвест интернейшнл”, “Мароканд сифат”, швейно-трикотажная продукция, крашеное трикотажное полотно, одежда отправляется не только на внутренний, но и внешний рынок, что способствует росту потенциала предприятий, созданию дополнительных рабочих мест.
В настоящее время на ряде предприятий Пастдаргомского, Самаркандского, Булунгурского, Акдарьинского районов ведется работа над новыми проектами. В результате расширится объем производства джинсовой ткани, готовой одежды из нее, вельвета, мебельной ткани, смешанных и синтетических тканей.
Президент нашей страны отметил важность каждого создаваемого в отрасли рабочего места, что имеет особое значение в определении перспектив предприятий и обеспечении населения постоянной работой.
Здесь же была представлена информация об осуществляемой работе по налаживанию обработки кожи, кожевенно-обувного производства.
Глава нашего государства осмотрел бытовую технику, производимую на узбекско-турецком предприятии “Ideal Еlektroluks”, холодильники и морозильники акционерного общества “Sino”, дал поручения по продвижению продукции на внешний рынок, повышению экспортных возможностей.