Европа Иттифоқи делегациясининг Ўзбекистонга бўладиган ташрифига оид
2017 йилнинг 9 ноябрь куни Ўзбекистонга Европа Иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили Фредерика Могерини бошчилигидаги делегация ташриф буюради. Делегация таркибига Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт бўйича Европа комиссари Невен Мимитса ва бошқа расмий шахслар киради.
Европа Иттифоқининг юқори мансабдор вакилларини Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев қабул қилиши режалаштирилган.
Ташриф дастурига кўра ЕИ делегацияси Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган “Европа Иттифоқи–Марказий Осиё” минтақалараро вазирлар учрашувида ва “Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик” мавзуидаги халқаро конференцияда иштирок этади.

О предстоящем визите в Узбекистан делегации Евросоюза
9 ноября 2017 года в Узбекистан с визитом прибывает делегация Европейского союза во главе с Верховным представителем по иностранным делам и политике безопасности Фредерикой Могерини. В состав делегации входят Комиссар ЕС по международному сотрудничеству и развитию Невен Мимица и другие официальные лица.
Планируется, что высокопоставленные представители Евросоюза будут приняты Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
В программе пребывания делегации ЕС участие в г.Самарканде в межрегиональной министерской встрече «Европейский союз–Центральная Азия» и международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».