Махсус турдаги товарлар экспорти ва импортини лицензиялаш, шунингдек, экспорт контрактларини рўйхатга олиш ва импорт контрактларини экспертизадан ўтказишни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-11-06 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 13 апрелдаги “Ташқи савдо соҳасида бошқарув тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5012-сон ва 2017 йил 31 мартдаги “Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитасини ташкил этиш тўғрисида”ги ПФ-4996-сон фармонларига, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 13 апрелдаги “Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-2887-сон қарорига мувофиқ, шунингдек, экспорт-импорт операцияларини бошқариш механизмларини янада такомиллаштириш мақсадида:
1. Белгилаб қўйилсинки, 2017 йил 10 ноябрдан бошлаб:
ушбу Фармонга 1-иловага киритилган махсус турдаги товарлар экспорти ва импортини лицензиялаш Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари асосида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ташқи савдо фаолияти, иқтисодиёт тармоқлари ва республика ҳудудларининг экспорт салоҳиятини ривожлантириш масалалари ахборот-таҳлил департаменти томонидан амалга оширилади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ёки Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ёхуд Ўзбекистон Республикаси (Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати) томонидан ёки унинг кафолати остида жалб этилган кредитлар (қарзлар) (тижорат банклари томонидан қайта молиялаштириладигани бундан мустасно), шунингдек, устав капиталида давлат улуши 50 фоиздан ортиқни ташкил қиладиган хўжалик субъектлари ва устав капиталидаги улушнинг 50 фоизидан ортиғи устав капиталида давлат улуши 50 фоиздан ортиқни ташкил этадиган хўжалик субъектларига тегишли бўлган юридик шахслар маблағлари ҳисобига молиялаштириладиган ҳамда тўғридан-тўғри музокаралар якунлари бўйича тузилган ва битта шартнома бўйича суммаси 100 минг АҚШ долларига тенг миқдордан ортиқни ташкил этадиган импорт шартномалари Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси томонидан экспертизадан ўтказилади;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ёки Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ёки Ўзбекистон Республикаси (Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати) томонидан ёхуд унинг кафолати остида жалб этилган кредитлар (қарзлар), шунингдек, устав капиталида давлат улуши 50 фоиздан ортиқни ташкил этадиган хўжалик субъектлари ва устав капиталидаги улушнинг 50 фоиздан кўпроғи устав капиталида давлат улуши 50 фоиздан ортиқни ташкил этадиган хўжалик субъектларига тегишли бўлган юридик шахслар маблағлари ҳисобига молиялаштириладиган, битта тендер (танлов) бўйича суммаси 100 минг АҚШ долларига тенг миқдордан ортиқни ташкил этадиган тендер (танлов) савдолари доирасида тендер (танлов) ҳужжатлари экспертизаси ёки тендер (танлов) таклифларини баҳолаш Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси томонидан амалга оширилади. Бунда тендер (танлов) савдолари натижалари бўйича тузилган импорт контрактлари қўшимча экспертизадан ўтказилмасдан ҳисобга қўйилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлигига:
Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг қарорлари ва ҳукуматлараро битимлар асосида тузилган;
ушбу Фармонга 2-иловага киритилган товарларни (ишлар, хизматларни) экспорт қилишга контрактларни (шартномаларни) рўйхатдан ўтказиш юклансин, биржада тузилган контрактлар (шартномалар) бундан мустасно.
3. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Махсус турдаги товарларни экспорт ва импорт қилишга лицензиялар бериш тартиби тўғрисидаги низомни бир ой муддатда ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
4. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги ва Давлат божхона қўмитаси билан биргаликда Импорт контрактларини ва тендер (танлов) ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш, шунингдек, тендер (танлов) таклифларини баҳолаш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳасини бир ой муддатда ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда киритсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда Экспорт контрактларини рўйхатдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳасини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорларига 3-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартиришлар ва қўшимчалар тўғрисида бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
8. Мазкур Фармоннинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – «Ўзагротехсаноатхолдинг» АЖ бошқаруви раиси Н.С.Отажонов, Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо вазири Э.М.Ғаниев, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси А.И.Ахмедходжаев зиммасига юклансин.

О мерах по упорядочению лицензирования экспорта и импорта специфических товаров, а также регистрации экспортных и экспертизы импортных контрактов
В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2017 года № УП–5012 «О мерах по совершенствованию системы управления в сфере внешней торговли» и от 31 марта 2017 года № УП–4996 «Об образовании Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям», постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2017 года № ПП–2887 «О мерах по организации деятельности Министерства внешней торговли Республики Узбекистан», а также в целях дальнейшего совершенствования механизмов регулирования экспортно-импортных операций:
1. Установить, что с 10 ноября 2017 года:
лицензирование экспорта и импорта специфических товаров, включенных в приложение № 1 к настоящему Указу, осуществляется Информационно-аналитическим департаментом по вопросам развития внешнеторговой деятельности, экспортного потенциала отраслей экономики и территорий республики Кабинета Министров Республики Узбекистан на основании актов Президента Республики Узбекистан или решений Кабинета Министров Республики Узбекистан;
экспертиза импортных контрактов, заключённых по итогам прямых переговоров и суммой, превышающей в эквиваленте 100 тысяч долларов США по одному контракту, финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан или Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан или кредитов (займов), привлеченных Республикой Узбекистан (Правительством Республики Узбекистан) или под ее гарантию (за исключением рефинансируемых коммерческими банками), а также хозяйствующих субъектов, доля государства в уставном капитале которых составляет более 50 процентов, и юридических лиц, у которых в уставном капитале более 50 процентов доли принадлежит хозяйствующим субъектам с долей государства более 50 процентов, проводится Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям;
экспертиза тендерной (конкурсной) документации или оценка тендерных (конкурсных) предложений в рамках тендерных (конкурсных) торгов суммой, превышающей в эквиваленте 100 тысяч долларов США по одному тендеру (конкурсу), финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан или Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан или кредитов (займов), привлеченных Республикой Узбекистан (Правительством Республики Узбекистан) или под ее гарантию, а также хозяйствующих субъектов, доля государства в уставном капитале которых составляет более 50 процентов и юридических лиц, у которых в уставном капитале более 50 процентов доли принадлежит хозяйствующим субъектам с долей государства более 50 процентов, осуществляется Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям. При этом, постановка на учет импортных контрактов, заключенных по результатам тендерных (конкурсных) торгов, осуществляется без проведения их дополнительной экспертизы.
2. Возложить на Министерство внешней торговли Республики Узбекистан регистрацию контрактов (договоров), за исключением биржевых, на экспорт товаров (работ, услуг):
заключенных на основании решений Правительства Республики Узбекистан и межправительственных соглашений;
включенных в приложение № 2 к настоящему Указу.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок разработать и утвердить Положение о порядке выдачи лицензии на экспорт и импорт специфических товаров.
4. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям совместно с Министерством финансов, Министерством экономики Республики Узбекистан и Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан в месячный срок разработать и внести в установленном порядке на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Положения о порядке экспертизы импортных контрактов и тендерной (конкурсной) документации, а также оценки тендерных (конкурсных) предложений.
5. Министерству внешней торговли Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок разработать и внести в установленном порядке на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Положения о порядке регистрации экспортных контрактов.
6. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и решения Кабинета Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
7. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям совместно с Министерством внешней торговли, Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
8. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узагротехсаноатхолдинг» Отажонова Н.С., министра внешней торговли Республики Узбекистан Ганиева Э.М., председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Ахмедходжаева А.И.