Ҳунармандчиликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгилаб берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 3 ноябрь куни ҳунармандчиликни янада ривожлантириш, ҳунармандларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, аҳоли бандлигини ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказилди.
Мамлакатимизда ҳунармандлик азалдан яхши ривожланган. Болаликдан ҳунар ўрганиш, яратган маҳсулоти ва меҳнати билан одамларга наф келтириш халқимизнинг миллий қадриятига айланган. Ҳунар турлари асрлар давомида кенгайиб, янги йўналишлар ва мактаблар билан бойиб борган. Маълумотларга кўра, бугунги кунда юртимизда ҳунармандликнинг 34 тури мавжуд.
Мустақиллик йилларида миллий қадриятларимизни тиклаш ва ривожлантириш йўлида яратилган имкониятлар самарасида ҳунармандлик равнақига кенг йўл очилди. Республика “Ҳунарманд” уюшмаси, жойларда эса унинг бўлимлари ташкил этилди. Бир пайтлар уста ва ҳунармандлар ўзлари яратган буюмларни сотиш, намойиш этишда турли тўсиқларга учраган бўлса, бугун ҳар бир туман ва шаҳарда ҳунармандлар марказлари фаолият юритмоқда, бозорлар ва савдо мажмуаларида махсус савдо расталари ташкил этилган.
Ҳунармандлик авлоддан-авлодга ўтиб келаётган сулолалар фаолияти қўллаб-қувватланмоқда. Улар "устоз-шогирд" анъанаси асосида ёш авлодга ўргатилмоқда.
Ҳунармандлик харидоргир маҳсулотлар ишлаб чиқариш, халқимиз фаровонлигини ошириш, аҳоли, айниқса, ёшлар, хотин-қизлар ва кам таъминланган оилалар бандлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади. Шу боис Президентимиз Шавкат Мирзиёев ҳунармандчиликни янада ривожлантириш, ҳунармандларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Йиғилишда халқ ҳунармандлиги ва амалий санъатини ривожлантириш, улар томонидан маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, шу асосда янги иш ўринлари яратиш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳунармандларнинг истиқболли лойиҳаларини молиялаштириш, бунинг учун уларга имтиёзли кредитлар ажратиш, соҳага халқаро молия институтлари инвестицияларини жалб этиш зарурлиги таъкидланди. Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси, "Микрокредитбанк" раҳбарлари ва туман ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари зиммасига ҳудудларнинг ўзига хос хусусият ва анъаналаридан келиб чиқиб, туманлар кесимида аниқ режа ишлаб чиқиш, ҳар бир ҳунармандга етиб бориш вазифаси қўйилди.
Ҳунармандларни давлат рўйхатидан ўтказиш, уларга бўш турган биноларни имтиёзли равишда бериш, асбоб-ускуна ва хомашё материаллари билан таъминлаш масалаларига эътибор қаратилди.
Ҳунармандлар марказлари фаолиятини кенгайтириш, улар ишлаб чиқарган маҳсулотларни харидорларга етказишни осонлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди. Хусусан, қўли гул усталарнинг ўз маҳсулотларини бозор ва супермаркетларда сотиши учун кенг имконият яратиш зарурлиги, хоҳласа ўз хонадонида дўкон очиши мумкинлиги таъкидланди. Доимий савдо жойига эга бўлмаган, вақтинчалик жойларда савдо қилаётган ҳунармандларга савдо қилиш қоидалари асосида талаб этиладиган касса аппарати ва савдо терминалидан фойдаланиш ҳамда тижорат банкларига савдодан тушган нақд пулни инкассация қилиш талаблари ихтиёрий этиб белгиланади.
Йиғилишда берилган топшириқларга мувофиқ, ҳар бир вилоятда махсус кўргазма ва ярмаркалар ташкил этилиб, уларда ҳунармандлар бепул иштирок этади. Шунингдек, уларнинг хорижий давлатларда ўтказиладиган кўргазма, фестиваль ва ярмаркаларда қатнашишига кўмаклашилади.
Ҳунармандларнинг экспорт фаолияти ҳам рағбатлантирилади. Уларга ўз маҳсулотларини экспорт қилишдан тушган хорижий валютани эркин тасарруф этиш, жумладан, банк ҳисобрақамларидан хорижий валютани нақд ҳолда олиш ҳуқуқи берилади.
Ҳунармандликни ривожлантириш учун “Устоз-шогирд” анъанаси асосида бу жараёнга ёшларни жалб этиш, ҳунармандларни шогирд олиш ва ҳунарга ўргатишга рағбатлантириш, ёш ҳунармандларга фаолиятини бошлашда ҳар томонлама кўмаклашиш зарурлиги қайд этилди.
Бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтириш, ҳунармандликка кредитлар ажратишни кўпайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилишда соҳада хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, ҳунармандларни молиявий-ташкилий қўллаб-қувватлаш, аҳоли бандлигини ошириш ва бошқа долзарб масалалар муҳокама қилинди.

Определены приоритетные направления дальнейшего развития ремесленничества
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 3 ноября проведено совещание, посвященное вопросам дальнейшего развития ремесленничества, всесторонней поддержки ремесленников, повышения занятости населения.
В нашей стране издревле было хорошо развито ремесленничество. Традиции изучения ремесел с детства, стремление приносить пользу людям стали национальными ценностями нашего народа. На протяжении столетий увеличивались виды народных промыслов, обогащались новыми стилями и школами. Сегодня в нашей стране насчитывается 34 вида ремесленнической деятельности.
Благодаря созданным в годы независимости условиям в целях возрождения и преумножения национальных ценностей открылась широкая дорога и для нового расцвета ремесленничества. Была организована Республиканская ассоциация “Хунарманд” с отделениями на местах. Если в былые времена мастера и ремесленники сталкивались с различными трудностями и преградами в демонстрации и реализации своих изделий, то сегодня в каждом районе и городе созданы центры ремесленников, на рынках и в торговых комплексах - специальные торговые ряды.
Поддерживаются династии ремесленников, особенно в плане передачи секретов мастерства молодежи на основе традиций "Мастер-ученик".
Ремесленничество играет важную роль в выпуске пользующейся спросом продукции, повышении благосостояния народа, обеспечении занятости населения, особенно молодежи, женщин и малообеспеченных семей. Поэтому Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание вопросам дальнейшего развития ремесленничества, всесторонней поддержки народных мастеров.
На совещании были обсуждены вопросы развития народных промыслов и прикладного искусства, расширения производимой продукции, на основе этого - создания новых рабочих мест.
Отмечалась необходимость финансирования перспективных проектов ремесленников, выделения им льготных кредитов, привлечения в сферу инвестиций международных финансовых институтов. Руководителям Торгово-промышленной палаты Узбекистана, Ассоциации “Хунарманд”, "Микрокредитбанка" и первым заместителям хокимов районов поручено разработать конкретные планы в разрезе районов с учетом своеобразных особенностей и традиций регионов, необходимости дойти до каждого ремесленника.
Уделено внимание вопросам государственной регистрации ремесленников, предоставления им на льготной основе пустующих зданий для организации деятельности, обеспечения оборудованием, сырьем и необходимыми материалами.
Были даны указания по расширению ремесленнических центров, упрощению поставки изготовленной ими продукции покупателям. В частности, подчеркивалась необходимость создания широких возможностей для реализации народными мастерами своей продукции на рынках и в супермаркетах, а при желании - открытия магазина в своем доме. Для ремесленников, не имеющих постоянного торгового места, осуществляющих торговлю во временных точках, нужно создавать условия для добровольного использования ими кассового аппарата и торгового терминала на основе правил торговли, а также инкассации наличной выручки в коммерческие банки.
В соответствии с данными на совещании поручениями в каждой области будут организованы специальные выставки-ярмарки, в которых ремесленники будут участвовать бесплатно. Также им будет оказано содействие в участии в проводимых за рубежом выставках, фестивалях и ярмарках.
Будет стимулироваться также экспортная деятельность ремесленников. Им будет предоставлено право свободного распоряжения иностранной валютой, поступившей от экспорта собственной продукции, в частности, получения с банковского расчетного счета иностранной валюты в наличной форме.
Отмечалась необходимость для развития ремесленничества широкого привлечения молодежи на основе традиции "Мастер-ученик", стимулирования ремесленников к приему учеников и обучению их ремеслам, всестороннего содействия молодым ремесленникам в налаживании их деятельности.
Даны поручения по дальнейшему расширению масштабов работы в этом направлении, увеличению выделения кредитов на ремесленничество.
На совещании были обсуждены вопросы развития частного предпринимательства в сфере, финансово-организационной поддержки ремесленников, повышения занятости населения и другие актуальные вопросы.