Ўзбекистон Республикаси Президенти Қирғизистон Республикаси, Арманистон Республикаси ва Озарбайжон Республикаси делегациялари раҳбарларини қабул қилди
2017-11-04 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 ноябрь куни МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг Тошкент шаҳрида ўтган навбатдаги мажлисида иштирок этган Қирғизистон Бош вазири Сапар Исоқов, Арманистон Бош вазири Карен Карапетян ҳамда Озарбайжон Бош вазирининг биринчи ўринбосари Ёқуб Эюбов билан икки томонлама учрашувлар ўтказди.
Қирғизистон Бош вазири Сапар Исоқов билан мулоқотда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги кўп қиррали алоқалар жадал ривожланаётгани чуқур мамнуният билан қайд этилди.
Сўнгги ойларда бўлиб ўтган олий даражадаги ўзаро ташрифлар ва уларнинг самаралари икки томонлама муносабатларни стратегик шериклик босқичига кўтарди.
Қабул қилинган қарор ва эришилган келишувларнинг кенг миқёсда амалга оширилишини таъминлаш масаласи, товар айирбошлаш ҳажмини янада ошириш, саноат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида кооперацияни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Арманистон Бош вазири Карен Карапетян билан учрашувда ўзаро алоқаларнинг мавжуд салоҳияти ва кенг имкониятларидан самарали фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари томонидан ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни, аввало, савдо-иқтисодий соҳадаги алоқаларни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг самарали фаолиятини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.
Озарбайжон Бош вазирининг биринчи ўринбосари Ёқуб Эюбов билан Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги савдо, энергетика, транспорт ва транзит соҳалари, шунингдек, бошқа устувор йўналишлардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Кутилаётган олий даражадаги икки томонлама учрашувларнинг иқтисодий кун тартибини пухта тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди.
Қирғизистон, Арманистон ва Озарбайжон ҳукуматлари раҳбарлари Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ва ўз давлатлари раҳбарларининг эзгу тилакларини етказди.
Икки томонлама муносабатларни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, мамлакатларимиз ўртасидаги амалий ҳамкорликни янги аниқ мазмун билан бойитиш йўлидаги фаол ҳамкорликдан томонлар манфаатдор экани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан принял глав делегаций Кыргызской Республики, Республики Армения и Азербайджанской Республики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 ноября провел двусторонние встречи с Премьер-министром Кыргызстана Сапаром Исаковым, Премьер-министром Армении Кареном Карапетяном и первым заместителем Премьер-министра Азербайджана Ягубом Эюбовым, принявшими участие в очередном заседании Совета глав правительств СНГ в городе Ташкенте.
В ходе беседы с Премьер-министром Кыргызстана Сапаром Исаковым было с глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-кыргызских многоплановых связей.
Состоявшиеся в прошлые месяцы взаимные визиты на высшем уровне и их плодотворные результаты вывели двусторонние отношения на уровень стратегического партнерства.
Были обсуждены вопросы обеспечения полномасштабной реализации принятых решений и достигнутых соглашений, перспективы дальнейшего увеличения объемов товарооборота, расширения кооперации в промышленности и сельском хозяйстве.
Необходимость активного использования имеющего потенциала и широких возможностей взаимодействия была подчеркнута на встрече с Премьер-министром Армении Кареном Карапетяном.
Главой нашего государства было уделено особое внимание вопросам расширения взаимовыгодного практического сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере. Отмечена важность организации эффективной деятельности совместной Межправительственной комиссии.
На встрече с первым заместителем Премьер-министра Азербайджана Ягубом Эюбовым были обсуждены вопросы наращивания взаимовыгодного узбекско-азербайджанского партнерства в сфере торговли, энергетики, транспорта и транзита, других приоритетных направлениях.
Подчеркнута важность тщательной подготовки экономической повестки дня предстоящих двусторонних встреч на высшем уровне.
В свою очередь, руководители правительств Кыргызстана, Армении и Азербайджана поблагодарили Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева за оказанный теплый прием и передали приветствия и наилучшие пожелания от глав своих государств.
Была отмечена готовность к активному взаимодействию в целях расширения и углубления двусторонних отношений, наполнения практического сотрудничества между нашими странами новым конкретным содержанием.