Ўзбекистон Республикаси Президенти Қирғизистон Республикаси, Арманистон Республикаси ва Озарбайжон Республикаси делегациялари раҳбарларини қабул қилди
2017-11-04 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 ноябрь куни МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг Тошкент шаҳрида ўтган навбатдаги мажлисида иштирок этган Қирғизистон Бош вазири Сапар Исоқов, Арманистон Бош вазири Карен Карапетян ҳамда Озарбайжон Бош вазирининг биринчи ўринбосари Ёқуб Эюбов билан икки томонлама учрашувлар ўтказди.
Қирғизистон Бош вазири Сапар Исоқов билан мулоқотда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги кўп қиррали алоқалар жадал ривожланаётгани чуқур мамнуният билан қайд этилди.
Сўнгги ойларда бўлиб ўтган олий даражадаги ўзаро ташрифлар ва уларнинг самаралари икки томонлама муносабатларни стратегик шериклик босқичига кўтарди.
Қабул қилинган қарор ва эришилган келишувларнинг кенг миқёсда амалга оширилишини таъминлаш масаласи, товар айирбошлаш ҳажмини янада ошириш, саноат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида кооперацияни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Арманистон Бош вазири Карен Карапетян билан учрашувда ўзаро алоқаларнинг мавжуд салоҳияти ва кенг имкониятларидан самарали фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари томонидан ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни, аввало, савдо-иқтисодий соҳадаги алоқаларни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг самарали фаолиятини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.
Озарбайжон Бош вазирининг биринчи ўринбосари Ёқуб Эюбов билан Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги савдо, энергетика, транспорт ва транзит соҳалари, шунингдек, бошқа устувор йўналишлардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Кутилаётган олий даражадаги икки томонлама учрашувларнинг иқтисодий кун тартибини пухта тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди.
Қирғизистон, Арманистон ва Озарбайжон ҳукуматлари раҳбарлари Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ва ўз давлатлари раҳбарларининг эзгу тилакларини етказди.
Икки томонлама муносабатларни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, мамлакатларимиз ўртасидаги амалий ҳамкорликни янги аниқ мазмун билан бойитиш йўлидаги фаол ҳамкорликдан томонлар манфаатдор экани таъкидланди.

President of the Republic of Uzbekistan received the heads of delegations of the Kyrgyz Republic, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan
On November 3, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held bilateral meetings with the Prime Minister of Kyrgyzstan Sapar Isakov, the Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan and the First Deputy Prime Minister of Azerbaijan Yagub Eyyubov, who took part in the regular meeting of the Council of Heads of Governments of the CIS in the city of Tashkent.
During the conversation with the Prime Minister of Kyrgyzstan Sapar Isakov, the dynamic development of multifaceted relations between Uzbekistan and Kyrgyzstan was noted with deep satisfaction.
Mutual visits at the highest level that were held in the past months and their fruitful results brought bilateral relations to the level of strategic partnership.
Issues of ensuring implementation of the adopted decisions and reached agreements, prospects of further increasing the volume of trade, expanding cooperation in industry and agriculture were discussed.
The need to actively use the existing potential and broad opportunities for interaction was emphasized at the meeting with the Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan.
The Head of our state paid special attention to issues of expanding the mutually beneficial practical cooperation, primarily in the trade and economic sphere. The importance of organizing an effective activity of the joint Intergovernmental Commission was noted.
During the meeting with the First Deputy Prime Minister of Azerbaijan Yagub Eyyubov, issues of developing mutually beneficial partnership between Uzbekistan and Azerbaijan in the sphere of trade, energy, transport and transit, other priority areas were discussed.
The importance of careful preparation of the economic agenda of the upcoming bilateral meetings at the highest level was emphasized.
In turn, the heads of governments of Kyrgyzstan, Armenia and Azerbaijan expressed gratitude to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed greetings and best wishes of the heads of their states.
The readiness for active cooperation in order to expand and deepen bilateral relations, to fill practical cooperation between our countries with a new concrete content was noted.