Қурғоқчиликдан эрта огоҳлантириш тизимини ривожлантириш: имкониятлар, етиштириладиган маҳсулотлар ва кейинги ривожланишнинг истиқболлари
2017-11-03 | Жамият
2017 йилнинг 31 октябр куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури ва Мослашув жамғармасининг «Ўзбекистоннинг қурғоқчил туманларида жойлашган фермер ва деҳқон хўжаликларининг иқлимий барқарорлигини таъминлаш» лойиҳаси кўмагида Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳузуридаги Гидрометеорология хизмати маркази томонидан «Қурғоқчиликдан эрта огоҳлантириш тизимини ривожлантириш: имкониятлар, етиштириладиган маҳсулотлар ва кейинги ривожланиш истиқболлари» мавзусида семинар ўтказилди.
Таъкидлаш жоизки, сув камлиги ва қурғоқчилик каби иқлимга боғлиқ хавфли ҳодисаларидан эрта огоҳлантириш тизими – иқлимга мослашиш чораларини режалаштиришда кучли восита ҳисобланади. Мазкур тизимларнинг асосий манбалари мослашиш чораларини режалаштириш, лойиҳалаш ва амалга ошириш учун қарор қабул қилишда индикатив ҳисобланувчи табиий объектларнинг олдиндан тайёрланган сифат ва миқдорий баҳоларидир. Қурғоқчиликдан эрта огоҳлантириш тизимининг объектлари бу – дарё ҳавзалари ва уларда шаклланиб ҳамда фойдаланиладиган сув ресурсларидир.
Ишлаб чиқилган комплекс ёндашув Ўзгидрометнинг сув ресурслари прогнозлари ва баҳоларидан манфаатдор бўлган халқ хўжалигининг барча тармоқларини таъминлаш, шунингдек сув камлиги ва қурғоқчилик тўғрисида огоҳлантириш мақсадида гидрологик ҳисоблар ва прогнозлар билан шуғулланувчи тезкор бўлинмасининг амалиётида қўлланилиши мумкин. Таклиф этилаётган сув объектлари ҳолатини миқдорий ва сифат жиҳатидан баҳолашга имкон берувчи ва зарур чоралар ишлаб чиқиш, уларни амалга ошириш учун сув камлиги ва қурғоқчилик тўғрисида огоҳлантирувчи мазкур комплекс ёндашув иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича миллий тармоқ режаларини татбиқ этиш ва амалга оширишга ўз ҳиссасини қўшади.
Иқлимий хавфлардан қочиб бўлмайди, лекин уларнинг хавфли асоратларини камайтириш – ўз ечимини талаб қилувчи масаладир.
Семинар ишида лойиҳани амалга ошириш бўйича идоралараро ишчи гуруҳ Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Табиатни муҳофаза қилиш Қўмитаси, Миллий университет, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Тошкент Ирригация институти, Аграр университет ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Тадбир иштирокчиларига қурғоқчиликнинг эрта огоҳлантирилиши, мавжуд тизим оқимининг тарқалиши ва жадал атнропоген таъсир зонаси бўлган Амударёнинг қуйи оқими шароитлари учун ривожлантириш вазифаси ва сув танқислигини бартараф этиш учун қаратилган ҳаракатлар ва чора-тадбирлар ҳақида маълумот берилди.

Развитие системы раннего предупреждения засухи: возможности, выходные продукты и перспективы дальнейшего развития
2017-11-03 | Общество
31 октября 2017 года при поддержке совместного проекта ПРООН Адаптационного фонда  Узгидромета «Обеспечение климатической устойчивости фермерских и дехканских хозяйств, расположенных в засушливых районах Узбекистана» состоялся семинар на тему: «Развитие системы раннего предупреждения засухи: возможности, выходные продукты и перспективы дальнейшего развития».
Возрастающая опасность климатозависимых стихийных бедствий вызывает высокую озабоченность и ставит перед обществом задачи, решение которых направлено на снижение риска опасных природных климатозависимых явлений. В Узбекистане особо высокими являются риски засухи, ужесточения водного дефицита, усиления селепроявлений и другие. Высокая вероятность нанесения ущерба в результате климатозависимых стихийных природных бедствий, повторяемость которых будет расти в связи с ожидаемым изменением климата, повышает важность проблемы управления климатическими рисками.
Маловодье и засуха, как опасное гидрологическое явление, один из ключевых факторов, негативно влияющих на благополучие населения и устойчивое развитие экономики, прежде всего, сельского хозяйства.  Климатические риски нельзя избежать, но снизить негативные последствия рисков – это задача, которая требует своего решения. В частности, разработка систем раннего предупреждения направлены на подготовку населения и особенно представителей местных сообществ, обучение мерам и действиям, направленным на смягчение рисков этого опасного явления.
В работе семинара приняли участие члены Межведомственной рабочей группы по реализации проекта, представители Министерства сельского и водного хозяйства, МЧС,  Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Национального университета Республики Узбекистан, Ташкентского ирригационного института, Аграрного университета и представители СМИ.
Участникам мероприятия была представлена информация о разработке и развитии системы раннего предупреждения засухи для нижнего течения реки Амударьи, гидрометеорологическом мониторинге, как основы для развития системы, распространении информации и доведении ее до конечных пользователей, представителей местных сообществ, а также о мерах и действиях, направленных на смягчение водного дефицита.