Тошкентдаги Симпозиумлар саройида 2 ноябрь куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Россия Федерацияси Ҳукумати раиси Дмитрий Медведев бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов ва Россия Федерацияси Ҳукумати раиси Д.Медведев Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар ўзаро ҳурмат ва ишонч руҳида изчил ривожланиб бораётгани, икки давлат раҳбарларининг учрашувларида эришилган келишувлар бунда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлади.
Мамлакатларимиз ҳамкорлиги Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома, Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома ва бошқа қатор ҳужжатлар асосида янги босқичга чиқди. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил апрель ойида Россияга давлат ташрифи, октябрь ойида Сочи шаҳрида бўлиб ўтган МДҲ Давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси доирасида Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан учрашуви ўзаро муносабатларни аниқ амалий мазмун билан бойитгани қайд этилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги алоқалар вазирлик ва идоралар йўналишида ҳам ривожланиб бормоқда. Кейинги ярим йилда ҳукуматлараро даражада йигирмага яқин ташрифлар амалга оширилди. Бу савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама манфаатли алоқаларни янада фаоллаштириш учун кенг имкониятлар очди.
Учрашувда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар, айниқса, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб бериш, саноат кооперацияси соҳаларида жадаллашгани қайд этилди.
Икки мамлакат ҳукуматлари расмий делегациялари иштирокидаги кенгайтирилган музокараларда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбир якунида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ҳукуматлари, вазирлик ва компаниялари ўртасида ўндан зиёд ҳужжат имзоланди. Жумладан, нефтни қайта ишлаш, банк-молия, инвестиция, савдо, саноат, автомобилсозлик, илм-фан, ташқи миграция ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга доир қатор меморандум ва битимлар қабул қилинди.
Дмитрий Медведев бошчилигидаги делегация Мустақиллик майдонига ташриф буюриб, ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гул қўйди.

Встреча с делегацией Российской Федерации
Во Дворце симпозиумов в Ташкенте 2 ноября состоялась встреча с делегацией во главе с прибывшим в нашу страну с официальным визитом Председателем правительства Российской Федерации Дмитрием Медведевым.
Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов и Председатель правительства Российской Федерации Д.Медведев особо отметили, что многогранные взаимоотношения между Узбекистаном и Россией последовательно развиваются в духе взаимного уважения и доверия, что важной правовой основой для этого служат договоренности, достигнутые во время встреч глав двух государств.
Сотрудничество между нашими странами поднято на новый уровень на основе Договора о стратегическом партнерстве, Договора о союзнических отношениях и ряда других важных документов. Отмечено, что государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в апреле нынешнего года в Россию, встреча с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным в рамках заседания Совета глав государств-участников СНГ, проходившего в октябре в городе Сочи, обогатили сотрудничество двух стран новым практическим содержанием.
Взаимодействие наших стран развивается и по линии министерств и ведомств. За последние полгода на межправительственном уровне осуществлено около двадцати визитов. Это открыло широкие возможности для дальнейшей активизации двусторонних взаимовыгодных отношений в торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
На встрече подчеркнуто, что между Узбекистаном и Россией динамичными темпами развивается торгово-экономическое сотрудничество, особенно в сфере сельского хозяйства, поставки продовольственной продукции, промышленной кооперации.
На переговорах в расширенном формате с участием официальных делегаций двух стран обсуждены перспективы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Россией.
По итогам мероприятия между правительствами, министерствами и ведомствами Республики Узбекистан и Российской Федерации было подписано более десяти документов. В частности, был принят ряд меморандумов и соглашений по развитию сотрудничества в нефтеперерабатывающей, банковско-финансовой, инвестиционной, торгово-промышленной сферах, автомобилестроительной отрасли, науке, во внешней миграции и других направлениях.
Делегация во главе с Дмитрием Медведевым посетила площадь Мустакиллик и возложила цветы к Монументу независимости и гуманизма, являющемуся символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.