Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 ноябрь куни мамлакатимизга амалий ташриф билан келган БМТ Бош котиби ўринбосари, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ижрочи директори Юрий Федотовни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, Ўзбекистоннинг БМТ, унинг тузилмалари ва институтлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлиги жадал ривожланаётгани ва мустаҳкамланаётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.
Кейинги пайтларда Ўзбекистонга БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн, дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид, БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош котиби Талеб Рифаи ва бошқаларнинг ташрифлари самарали амалга оширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти жорий йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеяси 72-сессиясида иштирок этди ва нутқ сўзлади, сессия доирасида ташкилот раҳбарияти билан қатор учрашув ва музокаралар ўтказди.
Бугунги кунда мамлакатимизда БМТ билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича қабул қилинган "йўл хариталари" доирасида қўшма тадбирлар ва лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда.
Ўзбекистон БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси билан гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланиши, трансмиллий уюшган жиноятчилик ва халқаро терроризмга қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратиши таъкидланди.
Бошқарманинг техник кўмагида юқорида қайд этилган соҳаларда миллий ва минтақавий лойиҳалар бажарилди ва амалга оширилмоқда. Тошкент шаҳрида ушбу тузилманинг Марказий Осиё минтақаси бўйича ваколатхонаси фаолият юритмоқда.
Учрашувда ўзаро ҳамкорликнинг "йўл харитаси" – Амалий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш асосида наркотрафик, жиноятчилик ва терроризмга қарши курашиш бўйича мувофиқлаштирилган чора-тадбирлар кўриш ва биргаликдаги ишларни янада кучайтириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
БМТ Бош котиби ўринбосари Юрий Федотов Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун чуқур миннатдорлик изҳор қилди.
БМТ вакили давлатимиз раҳбари томонидан Марказий Осиёда тинчлик, осойишталик ва барқарор тараққиётни мустаҳкамлаш, минтақа мамлакатлари билан яхши қўшничилик, ўзаро англашув ва умумий манфаатлар асосидаги ҳамкорлик муносабатларини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган сиёсатни юқори баҳолади. Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеяси сессиясида баён этилган ташаббусларнинг долзарблиги ва ўз вақтида илгари сурилгани алоҳида таъкидланди.
БМТ Бош котиби ўринбосари нуфузли халқаро ташкилотнинг Ўзбекистон билан глобал хавф-хатар ва таҳдидларга қарши курашиш бўйича узоқ истиқболга мўлжалланган ва тизимли ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 ноября принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, исполнительного директора Управления ООН по наркотикам и преступности Юрия Федотова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающееся и укрепляющееся взаимовыгодное партнерство Узбекистана с ООН, ее структурами и институтами.
За последний период состоялись плодотворные визиты в Узбекистан Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, Верховного комиссара по правам человека Зейда Раада аль-Хусейна, Специального докладчика по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмеда Шахида, Генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН Талеба Рифаи и многих других.
Президент Республики Узбекистан принял участие и выступил на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации в сентябре этого года в Нью-Йорке, где также провел ряд встреч и переговоров с руководством ООН.
В настоящее время проводятся совместные мероприятия и реализуются проекты в рамках принятых в нашей стране «дорожных карт» по расширению практического взаимодействия с ООН.
Было подчеркнуто, что Узбекистан придает важное значение углублению сотрудничества с Управлением ООН по наркотикам и преступности в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотиков, транснациональной преступностью и международным терроризмом.
Реализованы и осуществляются национальные и региональные проекты по указанным направлениям при техническом содействии Управления.
В Ташкенте действует представительство данной структуры ООН по региону Центральной Азии.
На встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего усиления взаимодействия и принятия скоординированных мер по борьбе с наркотрафиком, преступностью и терроризмом на основе разработки и принятия совместного Плана практических действий – «Дорожной карты» двустороннего сотрудничества.
Заместитель Генерального секретаря ООН Юрий Федотов выразил искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за теплый прием.
Он высоко оценил проводимую главой нашего государства политику по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральной Азии, укреплению взаимовыгодного сотрудничества со странами региона на основе принципов добрососедства, взаимопонимания и учета общих интересов. Особо отмечена актуальность и своевременность инициатив Президента Республики Узбекистан, озвученных на прошедшей сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Представитель ООН подтвердил готовность этой авторитетный международной организации к развитию долгосрочного и системного сотрудничества с Узбекистаном по противодействию современным глобальным вызовам и угрозам.