Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 ноябрь куни мамлакатимизга амалий ташриф билан келган БМТ Бош котиби ўринбосари, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ижрочи директори Юрий Федотовни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, Ўзбекистоннинг БМТ, унинг тузилмалари ва институтлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлиги жадал ривожланаётгани ва мустаҳкамланаётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.
Кейинги пайтларда Ўзбекистонга БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн, дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид, БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош котиби Талеб Рифаи ва бошқаларнинг ташрифлари самарали амалга оширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти жорий йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеяси 72-сессиясида иштирок этди ва нутқ сўзлади, сессия доирасида ташкилот раҳбарияти билан қатор учрашув ва музокаралар ўтказди.
Бугунги кунда мамлакатимизда БМТ билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича қабул қилинган "йўл хариталари" доирасида қўшма тадбирлар ва лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда.
Ўзбекистон БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси билан гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланиши, трансмиллий уюшган жиноятчилик ва халқаро терроризмга қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратиши таъкидланди.
Бошқарманинг техник кўмагида юқорида қайд этилган соҳаларда миллий ва минтақавий лойиҳалар бажарилди ва амалга оширилмоқда. Тошкент шаҳрида ушбу тузилманинг Марказий Осиё минтақаси бўйича ваколатхонаси фаолият юритмоқда.
Учрашувда ўзаро ҳамкорликнинг "йўл харитаси" – Амалий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш асосида наркотрафик, жиноятчилик ва терроризмга қарши курашиш бўйича мувофиқлаштирилган чора-тадбирлар кўриш ва биргаликдаги ишларни янада кучайтириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
БМТ Бош котиби ўринбосари Юрий Федотов Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун чуқур миннатдорлик изҳор қилди.
БМТ вакили давлатимиз раҳбари томонидан Марказий Осиёда тинчлик, осойишталик ва барқарор тараққиётни мустаҳкамлаш, минтақа мамлакатлари билан яхши қўшничилик, ўзаро англашув ва умумий манфаатлар асосидаги ҳамкорлик муносабатларини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган сиёсатни юқори баҳолади. Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеяси сессиясида баён этилган ташаббусларнинг долзарблиги ва ўз вақтида илгари сурилгани алоҳида таъкидланди.
БМТ Бош котиби ўринбосари нуфузли халқаро ташкилотнинг Ўзбекистон билан глобал хавф-хатар ва таҳдидларга қарши курашиш бўйича узоқ истиқболга мўлжалланган ва тизимли ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

President of Uzbekistan met with the UN Under-Secretary-General
On November 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Under-Secretary-General of the United Nations, Executive Director of the United Nations Office on Drugs and Crime Yury Fedotov, who is in our country on a working visit.
The Head of our state, welcoming the guest, noted with deep satisfaction the dynamically developing and strengthening mutually beneficial partnership of Uzbekistan with the UN, its structures and institutions.
During the last period, the UN Secretary-General António Guterres, the High Commissioner for Human Rights Zeid Ra’ad Al Hussein, the Special Rapporteur on freedom of religion or belief Ahmed Shaheed, the Secretary-General of the World Tourism Organization Taleb Rifai and many others have paid fruitful visits to Uzbekistan.
The President of the Republic of Uzbekistan took part and delivered a speech at the 72nd session of the General Assembly of the Organization in September this year in New York, where also held a number of meetings and negotiations with the UN leadership.
Currently, joint activities are being carried out and projects are being implemented within the framework of the road maps adopted in our country on expanding practical cooperation with the UN.
It was emphasized that Uzbekistan attaches great importance to deepening cooperation with the UN Office on Drugs and Crime in the sphere of combating illicit drug trafficking, transnational crime and international terrorism.
National and regional projects in these areas have been realized and are being implemented with the technical assistance of the Office.
There is a representative office of this UN structure for Central Asia in Tashkent.
Issues of further strengthening of cooperation and adoption of coordinated measures on combating drug trafficking, crime and terrorism on the basis of development and adoption of a joint Action Plan – the Road map for bilateral cooperation were discussed at the meeting.
Under-Secretary-General of the United Nations Yury Fedotov expressed sincere gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome.
He highly appreciated the policy pursued by the Head of our state on ensuring peace, stability and sustainable development in Central Asia, strengthening mutually beneficial cooperation with the countries of the region based on the principles of good-neighborliness, mutual understanding and consideration of common interests. The relevance and timeliness of the initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan forwarded at the session of the UN General Assembly was emphasized.
The UN representative confirmed the readiness of this authoritative international organization to develop long-term and systematic cooperation with Uzbekistan in counteracting contemporary global challenges and threats.