Илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини янада мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-11-01 | Ҳужжатлар
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, шунингдек, илмий-тадқиқот муассасалари фаолиятини янада такомиллаштириш, уларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятини ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. 2017-2021 йилларда илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятини ривожлантириш бўйича қуйидагиларни ўз ичига олувчи комплекс чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда Дастур деб аталади) тасдиқлансин:
2017-2021 йилларда илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилма­сини мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар 1-иловага мувофиқ;
2018-2021 йилларда Дастурни амалга ошириш молиявий харажатлари­нинг ҳисоб-китоб ҳажмлари параметрлари 2-иловага мувофиқ;
2018-2021 йилларда илмий-тадқиқот муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш дастури 3-иловага мувофиқ.
2. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва бошқа тегишли идоралар ўзларининг тасарруфидаги илмий-тадқиқот муассасалари билан биргаликда ҳар йили 1 июнга қадар Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Иқтисодиёт вазирлиги билан келишилган ҳолда:
а) тасарруфидаги ҳар бир илмий-тадқиқот муассасасининг келгуси календарь йилида реконструкция қилиниши ёки капитал таъмирланиши лозим бўлган бино ва хоналарини реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш бўйича техник вазифаларни;
келгуси календарь йилида жиҳозланиши лозим бўлган тасарруфидаги илмий-тадқиқот муассасаларини жиҳозлаш учун уларнинг илмий ва лаборатория ускуналарига бўлган эҳтиёжини асослаган ҳолда таснифлагичлар ишлаб чиқилишини таъминласин;
б) техник вазифалар ва таснифлагичлар асосида илмий-тадқиқот муас­са­са­ларининг бино ва хоналарини реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш, шунингдек, уларни замонавий илмий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш учун маблағ ажратиш бўйича буюртманомаларни шакллантирсин ҳамда уларни Ўзбекистон Республикаси Фан ва технологиялар агентлигига тақдим этсин.
3. Фан ва технологиялар бўйича давлат комиссияси (А.Н.Арипов):
а) илмий-тадқиқот муассасаларининг асосланган буюртманомалари асосида ишлаб чиқилган Фан ва технологиялар агентлигининг таклифлари бўйича молиявий харажатларнинг умумий тасдиқланган параметрлари доирасида ҳар йили:
илмий-тадқиқот муассасаларини таъмирлаш-қайта тиклаш ишларининг манзилли рўйхатларини;
ҳар бир илмий-тадқиқот муассасасининг моддий-техника таъминотини ҳисобга олган ҳолда, илмий лабораторияларни замонавий илмий ва лаборатория асбоб-ускуналари билан жиҳозлаш, бутловчи қисмлар, зарур материаллар ва реактивлар билан узлуксиз таъминлаш бўйича манзилли рўйхатларни тасдиқласин;
б) Дастур бажарилишининг тизимли мониторингини олиб борсин ва ҳар ярим йил ҳамда йил якунлари бўйича унинг бажарилиши натижаларини Вазирлар Маҳкамаси мажлисларида кўриб чиқиш учун киритсин.
4. Дастурни молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Давлат ветеринария қўмитаси, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси илмий-тадқиқот муассасаларининг бинолари ва корпусларини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш бўйича – Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Таълим ва тиббиёт муассасалари моддий-техника базасини ривожлантириш жамғармаси маблағлари, илмий-тадқиқот муассасаларининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда идоравий мансублиги бўйича тегишли ташкилотларнинг ўз маблағлари;
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги илмий-тадқиқот муассасаларининг бинолари ва корпусларини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш бўйича – Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги йўналишидаги олий таълим муассасаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари, илмий-тадқиқот муассасаларининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда тегишли ташкилотларнинг ўз маблағлари;
илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий лабораторияларини замонавий илмий ва лаборатория ускуналари билан жиҳозлаш, зарур материаллар ва бутловчи қисмлар билан узлуксиз таъминлаш, ёш олимларнинг етакчи хорижий илмий марказларда қисқа муддатли илмий стажировкаларини молиялаштириш учун – Фан ва технологиялар бўйича давлат комиссияси ҳузуридаги Илмий-техник фаолиятни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамғармаси маблағлари, халқаро молия институтлари, ташкилотлари ва донор-мамлакатларнинг кредит ва грантлари, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар;
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг илмий-тадқиқот муас­са­саларини офис ва лаборатория мебели билан жиҳозлаш учун – Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг илмий-тадқиқот муассасалари объектларини сотишдан тушадиган бюджетдан ташқари маблағлари, халқаро молия институтлари, ташкилотлари ва донор-мамлакатларнинг кредит ва грантлари, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар;
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлигининг илмий-тадқиқот муассасаларини офис ва лаборатория мебели билан жиҳозлаш учун – тегишли илмий-тадқиқот муассасаларининг бюджетдан ташқари маблағлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги бошқа муассасаларининг ўз маблағлари, халқаро молия институтлари, ташкилотлари ва донор-мамлакатлар грантлари, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар.
Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг илмий-тадқиқот муассасалари объектларини сотишдан тушадиган бюджетдан ташқари маблағлар Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси илмий-тадқиқот муассасаларининг асосланган ҳисоб-китоблари бўйича уларни офис ҳамда лаборатория мебели билан жиҳозлаш учун тегишли илмий-тадқиқот муассасаларида қурилиш-монтаж ишлари ниҳоясига етказилгандан сўнг ажратилади.
5. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги 2018 йил ва келгуси йиллар учун Ўзбекистон Республикасининг Инвестиция дастурини шакллантиришда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ҳамда Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлигининг асосланган таклифлари бўйича, тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига мувофиқ Дастурда кўзда тутилган объектларни реконструкция қилиш ҳамда капитал таъмирлаш учун капитал маблағлар лимитларини назарда тутсин.
6. Дастурда кўзда тутилган объектларни қуриш, реконструкция қилиш ҳамда капитал таъмирлаш доирасида:
“Inkom kapital qurilish” инжиниринг компанияси – Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси объектлари бўйича буюртмачи;
“Сувқурилишинвест” ДУК – Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси объектлари бўйича буюртмачи;
Тошкент шаҳар хокимлигининг “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси – Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси объектлари бўйича буюртмачи;
“Ўрмонлойиҳа” ДУК – Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси объектлари бўйича буюртмачи;
танлов савдолари натижалари бўйича ташкилотлар – бош лойиҳачи ва пудратчи этиб белгилансин.
7. Буюртмачилар лойиҳа-смета ҳужжатларининг белгиланган тартиб ва муддатларда ишлаб чиқилишини, ваколатли давлат экспертиза органларида кўриб чиқилиши ва келишиб олинишини таъминласин.
Ўзбекистон Республикаси Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси Дастурни амалга ошириш доирасида бажариладиган қурилиш-монтаж ишлари сифати юзасидан давлат архитектура-қурилиш назоратини ўрнатсин.
8. Дастурни амалга оширишда шахсий жавобгарлик:
тегишли илмий-тадқиқот муассасаларининг бино ва хоналарини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш ҳамда уларни замонавий илмий ва лаборатория ускуналари билан жиҳозлаш, бутловчи қисмлар, зарур материаллар ва реактивлар билан таъминлаш бўйича барча ишларнинг сифатли ва ўз муддатида бажарилиши юзасидан – Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари – “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси О.Ж.Раматов зиммасига;
назарда тутилган барча тадбирларнинг, шу жумладан, илмий-тадқиқот муассасаларининг тегишли бино ва хоналарини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш, уларни замонавий илмий ва лаборатория ускуналари билан жиҳозлаш, бутловчи қисмлар, зарур материаллар ва реактивлар билан таъминлаш ишларининг ўз муддатида ва тўлиқ ҳажмда молиялаштирилиши юзасидан – Ўзбекистон Республикаси молия вазири Б.А. Ходжаев зиммасига юклансин.
9. Фан ва технологиялар агентлиги Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, тасарруфида илмий-тадқиқот муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда Фан ва технологиялар бўйича давлат комиссиясига Республика иқтисодиёти тармоқларининг аниқ муаммоларини ҳал қилиш, рақобатбардош, илмий ҳажмдор маҳаллий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ўзлаштиришга йўналтирилган, қуйидагиларни назарда тутувчи 2018-2022 йилларда Давлат комплекс мақсадли илмий-тадқиқот дастурлари концепциясини киритсин:
фундаментал, амалий илмий тадқиқотлар ва инновация ишланма­ларини – Ўзбекистон Республикаси Фан ва технологиялар агентлигига давлат илмий-техника дастурларини молиялаштириш учун бюджетдан ҳар йили ажратиладиган маблағлар, манфаатдор хўжалик юритувчи субъектлар маблағлари, халқаро молия институтлари, ташкилотлар ва донор-мамлакатлар грантлари, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобига молиялаштириш;
хўжалик юритувчи субъектларнинг илмий тадқиқотларни молиялаштириш, тажриба-тадқиқот ишлаб чиқаришларни ташкил этиш, шунингдек, илмий-техник ишланмалар натижаларини амалиётга жорий этишдан манфаатдорлигини тубдан ошириш чора-тадбирлари.
давлат илмий-тадқиқот муассасалари ходимларига (илмий ходимлар­дан ташқари) бюджет ташкилотлари ходимлари учун белгиланган моддий рағбатлантириш шартлари жорий этилади;
2018 йилнинг 1 январидан бошлаб вазирлик ва идораларнинг гуманитар ва бошқа ижтимоий аҳамиятга эга давлат илмий-тадқиқот муассасалари бино ва иншоотларини сақлаш, шунингдек, уларнинг айрим тоифадаги ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича харажатларни молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан базавий молиялаштириш асосида амалга оширилади;
базавий молиялаштириш субъектлари рўйхати Ўзбекистон Республикаси Фан ва технологиялар агентлигининг Молия вазирлиги билан келишилган таклифларига биноан Фан ва технологиялар бўйича давлат комиссияси томонидан тасдиқланади.
11. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонунчиликка ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ҳамда қўшимчалар киритиш тўғрисидаги таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Вазирлик ва идоралар идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ушбу қарорга мувофиқлаштирилишини таъминласин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси А.Н.Юнусходжаев зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 1 ноябрь
«Илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини янада
мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятни ривожлантириш
чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига
Мамлакатимиз раҳбарининг академиклар ва илм-фан зиёлилари билан 2016 йилнинг декабрида ўтказган учрашуви, шунингдек, 2017 йил 17 февралда «Фанлар академияси фаолияти, илмий-тадқиқот ишларини ташкил этиш, бошқариш ва молиялаштиришни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-2789-сонли қарорининг қабул қилиниши республикада илмий-техник фаолиятни ривожлантиришда кенг кўламдаги тизимли ўзгаришларни амалга ошириш учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўтган давр мобайнида илмий-тадқиқот фаолиятини ташкил этиш тизимини тубдан такомиллаштиришга қаратилган 35 дан ортиқ меъёрий-ҳуқуқий ҳужжат, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 8 та фармони ва 8 та қарори қабул қилинди. Фанлар академияси таркибидаги 9 та илмий-тадқиқот институти қайта тикланди, қатор илмий муассасалар қайта тузилди, Фанлар академиясининг фан йўналишлари бўйича 3 та бўлими ва Навоий бўлими ташкил этилди. Ўзбекистоннинг энг янги тарихи бўйича Жамоатчилик кенгаши, Фан ва технологиялар бўйича давлат комиссияси, Фан ва технологиялар агентлиги, Илмий-техник фаолиятни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамғармаси фаолияти ташкил этилди. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академия­си­нинг янги ҳақиқий аъзолари (академиклари)нинг сайлови бўйича ташкилий ишлар олиб борилмоқда.
Илмий-тадқиқот фаолияти самарадорлигини ошириш, моддий-техника базасини мустаҳкамлашга йўналтирилган салмоқли ишлар амалга оширилди. Олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий лаборатория ва кафедралари, илмий кенгашлари, вазирлик ва идо­ра­лар, турли даражадаги эксперт ва илмий-техника кенгашларидан иборат кўп тармоқли илмий-ташкилий инфратузилма фаолият олиб бормоқда.
Бу ишларнинг барчаси 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг амалдаги ижросини таъминлашга қаратилган бўлиб, унда таълим ва илм-фан соҳасини ривожлантиришнинг энг муҳим йўналишлари сифатида илмий-тадқиқот ва инновация фаолиятини рағбатлантириш, илмий ва инновация ютуқлари­ни амалиётга жорий этишнинг самарали механизмларини яратиш, олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот институтлари ҳузурида ихтисослаштирилган илмий-эксперимен­тал лабораториялар, юқори технология марказлари ва технопаркларни ташкил этиш белгиланган.
Шу билан бир қаторда, сир эмаски, илмий-тадқиқот муассаса­ларининг илмий-техник салоҳияти, кадрлар билан таъминланганлиги, моддий-техника, лаборатория ва тажриба базасининг ҳозирги ҳолати мамлакатимизнинг юқори суръатлардаги ижтимоий-иқтисодий ривожла­ниш даражасига жавоб бермайди. Ватанимиз илм-фани рақобатбардош­лигини ошириш ва уни дунёнинг энг ривожланган давлатлари илм-фани даражасига мослигини таъминлаш масалалари кескинлигини сақлаб қолмоқда. Илмий-тадқиқот муассасалари фаолиятини молиялашти­риш ти­зи­мида ҳал қилиниши лозим бўлган айрим муаммолар ўз ечимини кутмоқда.
Ушбу соҳада тўпланиб қолган муаммоларни ҳал қилиш, илмий-тадқиқот муассасалари фаолиятини янада такомиллаштириш, моддий-техника ва лаборатория-тажриба базасини мустаҳкамлаш, инновацион фаолиятни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиб бериш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини янада мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғри­сида»ги қарори қабул қилинди.
Қарор билан фан ва инновация соҳасида 6 та устувор йўналиш бўйича 40 дан зиёд тадбирларни ўз ичига олган 2017-2021 йилларда республикамизда илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилма­сини мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Иқтидорли ёшларни илмий-тадқиқот фаолиятига кенг жалб қилиш учун зарур шароитларни таъминлаш мақсадида, докторантурада ўқиш учун мақсадли квоталарни ажратиш амалиётини жорий қилиш чоралари назарда тутилган, ҳамда илмий кадрларнинг академик мобиллигини ошириш ва уларнинг илмий ютуқларини қўллаб-қувватлаш механизм­ларини кучайтириш белгиланган.
Шунингдек, илмий фаолият ҳамда таълим жараёни интеграция­лашувини янада чуқурлаштириш бўйича мақсадли чораларни амалга ошириш, бунда илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий ходим ва мутахассисларини олий таълим муассасаларидаги ўқув жараёнига кенг жалб қилиш, магистрлик диссертацияларининг дастлабки ҳимоясини амалиёт ўталган муассасаларда ўтказиш тартибини жорий этиш кўзда тутилган.
Амалий чораларнинг яна бир муҳим йўналиши, республика илмий муассасаларида олиб борилаётган тадқиқотлар савиясини юксалти­ришга, уларни халқаро талабларга кўра илмий халқаро базалардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган. Илмий-тадқиқот муассасаларида мавжуд ҳамда янги тузилаётган илмий лабораториялар илмий салоҳиятидан самарали фойдаланиш мақсадида илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари томонидан илмий ва лаборатория ускуналаридан биргаликда фойдаланиш механизмларини жорий этиш чора-тадбирлари назарда тутилган.
Лицензион келишувлар бўйича илмий ва инновацион ишланмаларнинг тижоратлашув жараёнларини фаоллаштириш мақсадида, илмий ва инновацион фаолиятнинг меъёрий-ҳуқуқий асослари ва илмий-тадқиқот муассасаларининг патент-лицензион фаолиятини такомиллаштириш, интеллектуал мулк объектларига муаллифлик қилишнинг таъсирчан тизимини яратиш чоралари белгиланган.
Қарорга мувофиқ 2018 йилнинг 1 январидан бошлаб гуманитар ва бошқа ижтимоий аҳамиятга эга илмий-тадқиқот муассасаларининг бино ва иншоотларини сақлаш, шунингдек, уларнинг айрим тоифадаги ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича харажатларни молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан базавий молиялаштириш асосида амалга оширилади.
Мазкур қарор билан режалаштирилган тадбирлар доирасида 30 дан ортиқ илмий-тадқиқот муассасаларида таъмирлаш-қайта тиклаш ишлари, 40 та илмий-тадқиқот муассасасини замонавий илмий лаборато­рия­лар, асбоб-ускуналар ва жиҳозлар билан таъминлаш режалаштирилган. Бунда, лабораторияларни сарфланувчи материаллар ва реактивлар билан узлуксиз таъминлашга сарфланадиган харажатлар алоҳида назарда тутилган.
Умумий қийматда, 2018-2021 йилларда Фанлар академияси, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Давлат ветеринария қўмитаси, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги илмий-тадқиқот муассасалари бино ва иншоотларини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш учун 116 миллиард сўмдан зиёд, замонавий илмий ва лаборатория ускуналари билан жиҳозлаш, зарур материаллар ва бутловчи қисмлар билан таъминлаш учун 32,2 миллион АҚШ долларидан ортиқ маблағ ажратилиши кўзда тутилган.
Юқорида қайд этиб ўтилган чора-тадбирлар мамлакатимиз илм-фани ва иқтисодиётини инновацион ривожлантириш йўлидаги тизимли қадамларнинг мантиқий давоми бўлиб, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривож­лан­ти­риш­нинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг муваффақиятли ижросига хизмат қилади.
Мазкур дастурий ҳужжатнинг амалга оширилиши илмий-тадқиқот муассасалари имкониятларини салмоқли даражада кенгайтириш, улар бажараётган тадқиқотлар ва инновацион ишланмалар даражаси ва сифатини ошириш имконини беради, ва пировард натижада, мамлакатимиз илмий-технологик салоҳиятини янада мустаҳкамлайди.

О мерах по дальнейшему укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности
2017-11-01 | Документы
Во исполнение задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021годах, а также в целях дальнейшего совершенствования деятельности научно-исследовательских учреждений, укрепления их материально-технической базы и создания благоприятных условий для развития инновационной деятельности:
1. Утвердить Программу комплексных мер по укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности на 2017-2021 годы (далее – Программа), включающую:
комплекс мероприятий по укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности на период 2017-2021 годы согласно приложению №1;
параметры расчетных объемов финансовых затрат на реализацию Программы на 2018-2021 годы согласно приложению №2;
программу по укреплению материально-технической базы научно-исследовательских учреждений в 2018-2021 годах согласно приложению №3.
2. Академии наук Республики Узбекистан, Министерству сельского и водного хозяйства, Министерству здравоохранения Республики Узбекистан и другим соответствующим ведомствам совместно с подведомственными научно-исследовательскими учреждениями ежегодно до 1 июня по согласованию с Министерством финансов и Министерством экономики Республики Узбекистан:
а) обеспечивать разработку:
технических заданий на реконструкцию, капитальный ремонт зданий и помещений по каждому подведомственному научно-исследовательскому учреждению, подлежащему реконструкции или капитальному ремонту в следующем календарном году;
спецификаций научного и лабораторного оборудования для оснащения подведомственных научно-исследовательских учреждений, подлежащих осна¬щению в следующем календарном году, с обоснованием потребности в них;
б) на основе технических заданий и спецификаций формировать заявки на выделение средств для проведения реконструкции, капитального ремонта зданий и помещений научно-исследовательских учреждений, а также оснащения их современным научным оборудованием, с последующим представлением их в Агентство по науке и технологиям Республики Узбекистан.
3. Государственной комиссии по науке и технологиям (Арипов А.Н.):
а) по предложениям Агентства по науке и технологиям, разработанным на основании обоснованных заявок научно-исследовательских учреждений, ежегодно в пределах общих утвержденных параметров финансовых затрат утверждать:
адресные списки ремонтно-восстановительных работ научно-исследовательских учреждений;
адресные списки оснащения научных лабораторий современным научным и лабораторным оборудованием, бесперебойного обеспечения комплектующими, расходными материалами и реактивами, с учетом материально-технической обеспеченности каждого научно-исследовательского учреждения.
б) установить системный мониторинг за ходом реализации Программы и по итогам каждого полугодия и года вносить результаты ее исполнения на рассмотрение на заседаниях Кабинета Министров.
4. Определить источниками финансирования Программы в части:
реконструкции и капитального ремонта зданий и корпусов научно-исследовательских учреждений Академии наук, Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии  и государственному кадастру, Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству – средства Фонда развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан, внебюджетные средства научно-исследовательских учреждений и собственные средства соответствующих организаций согласно их ведомственной принадлежности;
реконструкции и капитального ремонта зданий и корпусов научно-исследо¬вательских учреждений Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан – средства Фонда поддержки высших образовательных учреждений сельскохозяйственного направления при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, внебюджетные средства научно-исследовательских учреждений и собственные средства соответствующих организаций;
оснащения современным научным и лабораторным оборудованием, бесперебойного обеспечения необходимыми расходными материалами и комплектующими научных лабораторий научно-исследовательских учреждений, финансирования краткосрочных научных стажировок молодых ученых в ведущих зарубежных научных центрах – средства Фонда поддержки и развития научно-технической деятельности при Государственной комиссии по науке и технологиям, кредиты и гранты международных финансовых институтов, организаций и стран-доноров, другие источники, не запрещенные законодательством;
оснащения научно-исследовательских учреждений Академии наук Республики Узбекистан офисной и лабораторной мебелью – внебюджетные средства Академии наук Республики Узбекистан, поступающие от реализации объектов научно-исследовательских учреждений, кредиты и гранты международных финансовых институтов, организаций и стран-доноров, другие источники, не запрещенные законодательством;
оснащения научно-исследовательских учреждений Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан офисной и лабораторной мебелью – внебюджетные средства соответствующих научно-исследовательских учреждений, а также собственные средства прочих учреждений Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, гранты международных финансовых институтов, организаций и стран-доноров, другие источники, не запрещенные законодательством.
Установить порядок, при котором внебюджетные средства Академии наук Республики Узбекистан, поступающие от реализации объектов научных учреждений, выделяются по обоснованным расчетам научно-исследовательских учреждений Академии наук Республики Узбекистан для их оснащения офисной и лабораторной мебелью по окончании проведения в соответствующих научно-исследовательских учреждениях строительно-монтажных и ремонтных работ.
5. Министерству экономики, Министерству финансов Республики Узбекистан при формировании Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2018 и последующие годы по обоснованным предложениям Академии наук и Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией, предусматривать лимиты капитальных вложений на осуществление реконст¬рукции и капитального ремонта объектов, предусмотренных в Программе.
6. Определить в рамках осуществления строительства, реконструкции и капитального ремонта объектов, предусмотренных в Программе:
заказчиком по объектам Академии наук Республики Узбекистан – инжиниринговую компанию «Inkom kapital qurilish»;
заказчиком по объектам Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан и Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан – ГУП «Сувкурилишинвест»;
заказчиком по объектам Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру – инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» хокимията г. Ташкента;
заказчиком по объектам Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству – ГУП «Урмонлойиха»;
генеральным проектировщиком и подрядчиком – организации по результатам конкурсных торгов.
7. Заказчикам в установленном порядке и нормативные сроки обеспечить разработку проектно-сметной документации, рассмотрение и согласование ее в уполномоченных органах государственной экспертизы.
Государственному комитету Республики Узбекистан по архитектуре и строительству установить государственный архитектурно-строительный надзор за качеством выполнения строительно-монтажных работ в рамках реализации Программы.
8. При реализации Программы возложить персональную ответственность на:
первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председа¬теля правления акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» Раматова А.Ж. – за обеспечение качественного и своевременного проведения всего объема работ по реконструкции и капиталь-ному ремонту зданий и помещений соответствующих научно-исследовательских учреждений, а также по оснащению их современным научным и лабораторным оборудова¬нием, необходимыми комплектующими, расходными материалами и реактивами;
министра финансов Республики Узбекистан Ходжаева Б.А. – за своевремен¬ное и в полном объеме финансирование всех предусмотренных мероприятий, в том числе работ по реконструкции и капиталь¬ному ремонту соответствующих зданий и помещений научно-исследовательских учреждений, оснащению их современным научным и лабораторным оборудова¬нием, необходимыми комплек¬тую¬¬щими, расходными материалами и реактивами.
9. Агентству по науке и технологиям совместно с Министерством экономики Республики Узбекистан, Академией наук Республики Узбекистан, министерствами и ведомствами, имеющими подведомственные научно-исследовательские учреждения, в двухмесячный срок внести в Государственную комиссию по науке и технологиям Концепцию государственных комплексных целевых научно-исследовательских программ, направленных на решение конкретных проблем отраслей экономики республики, освоение выпуска конкурентоспособной наукоемкой отечественной продукции на период 2018-2022 годы, предусматривающую:
финансирование фундаментальных, прикладных научных исследо¬ваний и инновационных разработок – за счет бюджетных ассигнований, ежегодно выделяемых Агентству по науке и технологиям Республики Узбекистан на финансирование государственных научно-технических программ, средств заинтересованных хозяйствующих субъектов, грантов международных финансовых институтов, организаций и стран-доноров, других источников, не запрещенных законодательством;
меры по кардинальному повышению заинтересованности хозяйствую¬щих субъектов в финансировании научных исследований, создании опытно-исследовательских производств, а также практическом внедрении результатов научно-технических разработок.
на работников (за исключением научных работников) государственных научно-исследовательских учреждений распространяются условия материального стимулирования, установленные для работников бюджетных организаций;
начиная с 1 января 2018 года финансирование расходов по содержанию зданий и сооружений гуманитарных и других социально значимых государственных научно-исследовательских учреждений министерств и ведомств, а также оплате труда отдельных категорий их работников осуществляется на основе базового финансирования за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
перечень субъектов базового финансирования утверждается Государственной комиссией по науке и технологиям по предложениям Агентства по науке и технологиям, согласованным с Министерством финансов Республики Узбекистан.
11. Академии наук Республики Узбекистан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести
в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в действующее законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
Министерствам и ведомствам обеспечить приведение ведомственных нормативно-правовых актов в соответствие с настоящим постановлением.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Юнусходжаева А.Н.
Город Ташкент, 1 ноября 2017 года.
«О мерах по дальнейшему укреплению инфраструктуры научно-
исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности»
Встреча руководителя нашей страны с академиками и представител¬ями научной интеллигенции в декабре 2016 года, а также принятие постановления Президента страны № ПП-2789 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Академии наук, организации, управления и финансирования научно-исследовательской деятельности» от 17 февраля 2017 года создали прочную основу для осуществления крупных системных изменений в развитии научно-технической деятельности в республике.
За прошедший период принято более 35 нормативно-правовых актов, в том числе 8 указов и 8 постановлений Президента Республики Узбекистан, направленных на коренное совершенствование системы организации научно-исследовательской деятельности. В составе Академии наук восстановлены 9 НИИ, воссоздан ряд научных учреждений, созданы 3 отделения АН по направлениям наук и Навоийское отделение. Организована работа Общественного совета по новейшей истории Узбекистана, деятельность Государственной комиссии по науке и технологиям, Агентства по науке и технологиям, Фонда поддержки и развития научно-технической деятельности. Проводится организационная работа по выборам новых действительных членов (академиков) Академии наук Республики Узбекистан.
Проведена значительная работа, направленная на укрепление материально-технического потенциала и повышение эффективности научно-исследовательской деятельности. Функционирует разветвленная научно-организационная инфраструктура в виде научных лабораторий и кафедр, научных и научно-технических советов вузов, научно-исследовательских учреждений, министерств и ведомств, экспертных и научно-технических советов различного уровня.
Все эти меры направлены на практическую реализацию Стратегии действий по пяти приоритет-ным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, в которой в качестве важнейших направлений развития сферы образования и науки определены стимулирование научно-исследовательской и инновационной деятельности, создание эффективных механизмов внедрения научных и инновационных достижений в практику, создание при высших образовательных учреждениях и научно-исследовательских институтах специализированных научно-экспериментальных лабораторий, центров высоких технологий и технопарков.
Вместе с тем не секрет, что нынешний уровень научно-технического потенциала, обеспеченности кадрами, материально-технической, лабораторной и экспериментальной базы научно-исследовательских учреждений все еще не отвечает высоким темпам социально-экономического развития страны. Острыми остаются вопросы обеспечения конкурентоспособности отечественной науки и соответствия ее высокому мировому уровню. Ждут своего решения некоторые проблемы в системе финансирования деятельности научно-исследовательских учреждений.
В целях решения накопленных проблем в данной сфере, дальнейшего совершенствования деятельности научно-исследовательских учреждений, укрепления их материально-технической и лабораторно-экспериментальной базы, создания благоприятных условий для развития инновационной деятельности принято постановление Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности”.
Постановлением утверждается Программа комплексных мер по укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности в республике на 2017-2021 годы, предусматривающая, в частности, реализацию более 40 целенаправленных мероприятий по 6 направлениям развития сферы науки и инноваций.
В целях обеспечения необходимых условий для активного вовлечения одаренной молодежи в сферу научно-исследовательской деятельности предусмотрены меры по практическому внедрению порядка выделения целевых квот для обучения в докторантуре, а также повышению академической мобильности научных кадров и усилению механизмов поддержки их научных достижений.
Также предусматривается реализовать целенаправленные меры по дальнейшему углублению интеграции научной деятельности и образовательного процесса, активному вовлечению научных работников и специалистов научно-исследовательских учреждений в учебный процесс вузов, внедрению порядка предварительной защиты магистерских диссертаций в учреждениях прохождения практики.
Еще один важный блок практических мер направлен на повышение уровня исследований, проводимых научными учреждениями республики, расширение их доступа к мировым базам научной информации в соответствии с международными требованиями. В целях эффективного использования научного потенциала как имеющихся, так и вновь создаваемых научных лабораторий научно-исследовательских учреждений предусмотрены меры по внедрению механизма коллективного пользования научным и лабораторным оборудованием научно-исследовательскими и высшими образовательными учреждениями.
В целях создания благоприятных условий для более активной коммерциализации результатов научных и инновационных разработок по лицензионным соглашениям определены мероприятия по совершенствованию правовых основ научной и инновационной деятельности, поддержке патентно-лицензионной деятельности научно-исследовательских учреждений, созданию действенной системы авторства объектов интеллектуальной собственности.
В соответствии с постановлением с 1 января 2018 года финансирование расходов по содержанию зданий и сооружений, а также оплате труда отдельных категорий работников научно-исследовательских учреждений гуманитарных и других социально значимых направлений осуществляется на основе базового финансирования
за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
В рамках реализации мероприятий, запланированных данным постановлением, планируется проведение ремонтно-восстановительных работ в более чем 30 и оснащение современными научными лабораториями, приборами и оборудованием 40 научно-исследовательских учреждений. При этом отдельно предусмотрены затраты на бесперебойное обеспечение научных лабораторий расходными материалами и реактивами.
В общей сложности в 2018-2021 годах на реконструкцию и капитальный ремонт зданий и сооружений научно-исследовательских учреждений системы Академии наук, Министерства сельского и водного хозяйства, Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Государственного комитета ветеринарии, Государственного комитета по лесному хозяйству и Министерства здравоохранения предусмотрено выделение более 116 миллиардов сумов, а на оснащение научно-лабораторным оборудованием и обеспечение необходимыми комплектующими, расходными материалами и реактивами – свыше 32,2 миллиона долларов США.
Указанные меры являются логическим продолжением системной работы нашего государства по усилению роли науки в инновационном развитии экономики и послужат успешному выполнению Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021годах.
Реализация данного программного документа позволит существенно расширить возможности научно-исследовательских учреждений, повысить качество выполняемых ими исследований и поднять уровень их инновационных разработок, что в конечном итоге будет способствовать укреплению научно-технологического потенциала страны.