БМТ Бош котиби ўринбосари билан учрашув
2017 йилнинг 1 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби ўринбосари, Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ижрочи директори Юрий Федотов билан учрашди. Юрий Федотов бошчилигидаги БМТ Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси делегация Тошкент шаҳрига икки томонлама музокаралар олиб бориш ва ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмасининг «Терроризмга қарши кураш–чегарасиз ҳамкорлик» мавзуидаги 5-илмий амалий конференциясида иштирок этиш мақсадида ташриф буюрди.
Бўлиб ўтган суҳбатда БМТ ва унинг ихтисослаштирилган институтлари билан ҳамкорликни кенгайтириш доирасида Ўзбекистоннинг БМТ Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан муносабатларининг мустаҳкамлаш ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, турли кўриниш ва шаклардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришдан томонлар ўзаро манфаатдор эканлиги тасдиқланди.
Бугунги кунда, Ўзбекистонда БМТ Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси кўмагида миллий ва минтақавий даражадаги дастурлар амалга оширилмоқда. Ўзбекистоннинг тегишли тузилмалари 2016-2019 йилларда Афғонистон ва қўшни давлатлар учун минтақавий дастурда, ҳамда Марказий Осиё давлатлари учун 2015-2019 йилларга мўлжалланган дастурда иштирок этмоқда.
Мамлакатимизда 2016-2020 йилларда Наркотик моддаларни суиистеъмол қилиш ва ноқонуний айланишига қарши кураш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури қабул қилиниб амалга тадбиқ этилмоқда. Дастурда наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишини тартибга солиш ва наркологик ёрдам кўрсатиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, норкологик хизмат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг моддий-техник захирасини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилган.
Учрашув давомида томонларни қизиқтирган бошқа масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Суҳбатда БМТ Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси бошлиғи Ашита Миттал иштирок этди.

Встреча с заместителем Генсека ООН
1 ноября 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с заместителем Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, исполнительным директором Управления по наркотикам и преступности ООН Юрием Федотовым, прибывшим в г.Ташкент во главе делегации УНП ООН для проведения двусторонних переговоров и участия в 5-й научно-практической конференции Региональной антитеррористической структуры ШОС «Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ».
В состоявшейся беседе обсуждены состояние и перспективы укрепления отношений Узбекистана с УНП ООН в контексте расширения сотрудничества с ООН в целом и ее специализированными институтами.
Стороны подтвердили обоюдный интерес к дальнейшему развитию взаимодействия в различных формах и форматах.
В настоящее время в Узбекистане при содействии УНП ООН реализуются программы национального и регионального характера. Соответствующие узбекские структуры участвуют в реализации Региональной программы для Афганистана и соседних стран на 2016 –2019 годы, а также Программы для государств Центральной Азии на 2015–2019 годы.
В нашей стране принята и реализуется Программа комплексных мер по противодействию злоупотреблению наркотиками и их незаконному обороту на 2016–2020 годы. В ней особое внимание уделяется совершенствованию нормативно-правовой базы в области регулирования оборота наркотических средств и оказания наркологической помощи, улучшения материально-технической базы и кадрового потенциала правоохранительных органов и наркологической службы.
Во время встречи стороны также обменялись мнениями и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
В беседе приняла участие глава Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии Ашита Миттал.