"Made in Uzbekistan" кўргазмаси олдидан
Жорий йилнинг 7-9 ноябрь кунлари “Ўзэкспомарказ”да “Made in Uzbekistan” деб номланган Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар кўргазма-ярмаркаси бўлиб ўтади.
Мамлакатимиз иқтисодий соҳа ютуқларини намоён этиш мақсадида ташкил қилинаётган мазкур кўргазмада юқори сифатли, экспортга йўналтирилган маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи йирик корхоналар, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари, хорижлик ишбилармонлар, йирик компаниялар иштирок этиши кутилмоқда. Кўргазма иштирокчилари ва ташриф буюрувчилар маҳаллий саноат корхоналари маҳсулотлари билан танишиш, ишлаб чиқариш тармоқларига жорий этилган инновацион лойиҳалар ҳақида маълумот олиш имконига эга бўлади.
Айни кунларда кўргазмага тайёргарлик ишлари қизғин паллада. Ишбилармон доира вакиллари учун муҳим аҳамиятли иқтисодий тадбир мазмун-моҳияти, тайёргарлик жараёни бориши ҳақида “Ўзэкспомарказ” миллий кўргазмалар компанияси бўлим бошлиғи Жаҳонгир Рустамов ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Муҳтарам Президентимиз раҳбарлигида мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасини барчамиз ҳар қадамда ҳис қилиб турибмиз. Бугун барча соҳалар қатори иқтисодиёт тармоқлари, ҳусусан, кичик бизнес, хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, сифатли, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, ишбилармонлик муҳитини эркинлаштириш, қўшимча имконият ва имтиёзлар яратиш орқали хорижлик инвесторларни жалб этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Соҳага доир қабул қилинган ўнлаб меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар бу борада муҳим аҳамият касб этмоқда. Пировардида, мамлакатимиз иқтисодий ҳаётида ўсиш суръатлари жадал кечмоқда, ишлаб чиқарувчилар сафи кенгайиб, маҳсулотлар тури ва экспорт кўламининг салмоғи ошмоқда. Бунга “Ўзэкспомарказ”да бўлиб ўтаётган турли йўналишлардаги кўргазмалар, халқаро тадбирлар мисолида амин бўлиш мумкин. Айтиш жоизки, ҳар йили миллий кўргазмалар мажмуида 40 дан ортиқ кўргазма ташкил этиб келинади. Бу йил улар 70 дан ошди ва янги йўналишлар қамраб олинди. Энг асосийси, кўзланган мақсадларга эришилмоқда, самарадорлик кузатилмоқда, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларимиз маҳсулотларига чет эллик тадбиркорларнинг қизиқиши ортмоқда.
"Made in Uzbekistan" кўргазма-ярмаркасида эркин иқтисодий зоналар, технопарклар, енгил саноат, фармацевтика, озиқ-овқат, чарм-пойабзал, қурилиш, халқ истеъмоли моллари, автомобилсозлик, кимё саноати, йўл-транспорт инфратузилмаси, электротехника, телекоммуникация ва ахборот технологиялари, агросаноат ютуқлари, янги турдаги маҳсулотлар, таълим ва бошқа турдаги хизматлар намойиш этилади.
Шунингдек, тадбирда давлат бошқаруви органлари, Савдо-саноат палатаси ва унинг ҳудудий бўлимлари вакиллари, мамлакатимиз банк-молия ташкилотлари иштирок этиши режалаштирилган. Улар кўргазма иштирокчиларига тадбиркорликни ривожлаштириш, ишбилармонларга имтиёзли кредитлар ажратиш, фаолият кўламини кенгайтириш, маҳсулотлар экспортини амалга ошириш билан боғлиқ ўз хизматларини тақдим этади.
Шу боис кўргазма маҳаллий ва хорижий ишбилармон доиралар, йирик компаниялар, хусусий корхоналар вакилларида катта қизиқиш уйғотмоқда. Бугунги кунга қадар унда иштирок этиш истагини билдирган маҳаллий корхоналар сони 200 дан ортди. Шунингдек, қатор йирик хорижий компаниялар иштироки кутилмоқда.
Ҳозир "Ўзэкспомарказ"нинг www.uzexpocentre.uz веб-сайтида ҳам иштирокчиларни масофавий рўйхатга олиш ишлари давом этмоқда. Ишлаб чиқарувчилар ва кўргазмада иштирок этиш истагини билдирган тадбиркорлар сайтимиз орқали "Made in Uzbekistan" кўргазмаси ҳақида батафсил маълумот олиши, тегишли тартибда рўйхатдан ўтиши мумкин.
Кўргазма бир вақтнинг ўзида "Ўзэкспомарказ"нинг 4 павильонида бўлиб ўтади. Унинг доирасида семинарлар, маҳсулотлар ва хизматлар намойиши ўтказилади. Чет эллик ҳамкорлар билан манфаатли шартномалар имзоланади.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, кўргазмага тайёргарлик кўриш жараёнида қатор чет эл компанияларидан манфаатли таклифлар келиб тушмоқда. Хусусан, Хитойнинг Шэньси провинциясида жойлашган халқаро порт зонаси маъмурияти ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчиларни ҳамкорликка чорламоқда. "Бир макон, бир йўл" лойиҳаси доирасида савдо-ҳамкорлик, гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш кўзда тутилган. Бундан ташқари, Қозоғистоннинг "Сауда Самал" компанияси, Тожикистоннинг "Саховат" савдо мажмуида жойлашган Ўзбекистон –Тожикистон савдо уйи масъуллари тадбиркорларимиз ишлаб чиқараётган маҳсулотларга талаб юқори эканини инобатга олиб, ўзбекистонлик ишбилармонлар учун беғараз майдончалар ажратиш, ушбу мамлакатларда маҳсулотлар намойишини ташкил этиш таклифларини билдирмоқда.
Кўргазмада мазкур компаниялар вакиллари ҳам қатнашади ва ишонамизки, келиб тушган таклифлар юзасидан самарали келишувларга эришилади.

Под маркой “Made in Uzbekistan”
С 7 по 9 ноября нынешнего года в Узэкспоцентре пройдет выставка-ярмарка произведенной в Узбекистане продукции “Made in Uzbekistan”.
В этой выставке, организуемой в целях демонстрации достижений сферы экономики нашей страны, ожидается участие крупных компаний, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, зарубежных гостей. Участники и гости выставки будут иметь возможность ознакомиться с высококачественной, экспортоориентированной продукцией отечественных промышленных компаний, получить информацию об инновационных проектах, внедренных в отрасли производства.
В эти дни ведется активная подготовка к выставке. О ее сути и значимости корреспонденту УзА рассказал начальник отдела Национальной выставочной компании “Узэкспоцентр” Жахонгир РУСТАМОВ:
- Результаты реформ, реализуемых под руководством Президента нашей страны, ощущаются на каждом шагу. Сегодня наряду со всеми отраслями экономики особое внимание уделяется развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, повышению объема производства качественной экспортоориентированной продукции, привлечению зарубежных инвесторов путем создания дополнительных возможностей и льгот. Важное значение в этом имеют десятки принятых нормативно-правовых актов, касающихся сферы. В итоге ускоряются темпы экономического роста, расширяются ряды производителей, увеличиваются виды продукции и масштабы экспорта.
На выставке-ярмарке “Made in Uzbekistan” будут представлены свободные экономические зоны, технопарки, продукция легкой, фармацевтической, пищевой, кожевенно-обувной, химической промышленности, автомобилестроения, производства строительных материалов, товары народного потребления, дорожно-транспортная инфраструктура, электротехника, информационно-коммуникационные технологии, достижения агропромышленности, образовательные и другие виды услуг.
В ней также примут участие представители органов государственного управления, Торгово-промышленной палаты и ее территориальных отделений, банковско-финансовых организаций нашей страны. Они представят свои услуги, связанные с развитием предпринимательства, выделением льготных кредитов, расширением масштабов деятельности, экспортом продукции.
Поэтому выставка вызывает большой интерес у отечественных и зарубежных деловых кругов, представителей крупных компаний, частных предприятий.
Сейчас на сайте Узэкспоцентра www.uzexpocentre.uz продолжается работа по удаленной регистрации участников. Предприниматели и производители, изъявившие желание принять участие в выставке, на нашем сайте могут получить подробную информацию о выставке “Made in Uzbekistan” и пройти регистрацию в соответствующем порядке.
Выставка расположится в четырех павильонах. В рамках выставки будут проведены семинары, демонстрация продукции и услуг. Будет создана возможность на месте заключать договоры, в том числе с иностранными партнерами.
Следует особо отметить, что в процессе подготовки к выставке от зарубежных компаний поступают выгодные предложения. В частности, администрация международной портовой зоны в китайской провинции Шэньси приглашает узбекских производителей к сотрудничеству. В рамках проекта “Один пояс, один путь” предусмотрено укрепление торгово-партнерских, гуманитарных связей. Кроме того, ответственные работники компании “Сауда Самал” (Казахстан), Узбекско-таджикского торгового дома, учитывая большой спрос на производимую нашими предпринимателями продукцию, выступают с предложениями о безвозмездном выделении у себя площадок для демонстрации продукции узбекских партнеров.