Мактабгача таълим вазирлиги: соҳада янги тизим ва амалиёт жорий этилади
Пойтахтимиздаги Ёшлар пресс клубида Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги ва бошқа ташкилотлар мутасаддилари иштирокида мулоқот бўлиб ўтди.
ЎзАнинг хабарига кўра, унда мактабгача таълим вазири Агриппина Шин, халқ таълими вазири ўринбосари Дилшод Кенжаев, шунингдек, мактабгача таълим муассасалари мудирлари, тарбиячилар, -оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Мактабгача таълим тизими узлуксиз таълимнинг бирламчи, энг асосий бўғинидир. Мутахассисларнинг илмий хулосаларига кўра, инсон ўз умри давомида оладиган барча ахборот ва маълумотнинг 70 фоизини 5 ёшгача бўлган даврда олади. Шу боис болаларнинг соғлом ва билимли, етук кадрлар бўлиб вояга етишида боғча тарбияси жуда -муҳим ўрин тутади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев бу тизимга алоҳида эътибор қаратмоқда. Шу масалага доир бир неча йиғилиш ўтказилди, тарихий қарорлар қабул қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари раислигида жорий йил 16 август куни бўлиб ўтган йиғилишда мактабгача таълим тизимини таркибий жиҳатдан тубдан ислоҳ қилиш, мазкур муассасаларга болаларни тўла қамраб олиш бўйича муҳим вазифалар қўйилган эди. Бу борадаги таҳлиллар натижасида қисқа вақтда учта йирик ҳужжат — Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 9 сентябрдаги “Мактабгача таълим тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори, 30 сентябрдаги “Мактабгача таълим тизими бошқарувини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги -фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Уларда мактабгача таълим тизимини комплекс ривожлантириш, болаларни соғлом ва баркамол этиб тарбиялашнинг барча жиҳати белгилаб берилди. Хусусан, янги тузилган Мактабгача таълим вазирлиги олдига шу соҳа бўйича давлат сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, мактабгача таълим муассасалари давлат ҳамда нодавлат тармоғини кенгайтириш ва моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, уларни малакали педагог кадрлар билан таъминлаш, мактабгача таълим муассасаларига болаларни қамраб олишни кескин ошириш, таълим-тарбия жараёнларига замонавий таълим дастурлари ва технологияларини татбиқ этиш орқали болаларни ҳар томонлама интеллектуал, маънавий-эстетик, жисмоний ривожлантириш ҳамда уларни мактабга тайёрлаш сифатини тубдан яхшилаш вазифалари қўйилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 19 октябрь куни мактабгача таълим тизимини тубдан такомиллаштириш масалаларига бағишлаб ўтказилган йиғилишда “Қайси соҳани олмайлик, биз замонавий етук кадрларни тарбияламасдан туриб бирон-бир ўзгаришга, фаровон ҳаётга эриша олмаймиз. Бундай кадрларни, миллатнинг соғлом генофондини тайёрлаш, аввало, мактабгача таълим тизимидан бошланади”, деб таъкидлади.
Мулоқотда Президентимизнинг Фармон ва қарорлари мазмун-моҳияти, белгиланган чора-тадбирларнинг кўлами ва аҳамияти ҳақида сўз юритилди. Мактабгача таълим муассасаларининг бугунги ҳолати ва уларга болаларни тўлиқ қамраб олиш истиқболлари муҳокама марказида бўлди.
— Мактабгача таълим вазирлигининг ташкил этилиши дунё тажрибасида ҳали кузатилмаган, — деди мактабгача таълим вазири Агриппина Шин. — Албатта, ўтган йилларда мамлакатимизда бу соҳада қатор ташкилий-ҳуқуқий чора-тадбирлар амалга оширилди. Аммо ўтказилган таҳлиллар мактабгача таълим муассасалари фаолиятининг самараси етарли даражада эмаслигини кўрсатди. Масалан, мамлакатимизда аҳоли нуфуси ортиб борган сўнгги 20 йил давомида давлат тасарруфидаги мактабгача таълим муассасалари 45 фоиздан зиёдроқ камайган. Болаларнинг мазкур даргоҳларда қамраб олиниши бугунги кунга келиб атиги 30 фоизни ташкил этмоқда.
Мактабгача таълим тизимининг қанчалик муҳим аҳамиятга эга эканини Президентимизнинг боғча тарбиясини олган бола билан боғчага бормаган боланинг фикрлаш даражаси ўртасидаги фарқ хусусидаги фикрларидан ҳам билиш мумкин. Дарҳақиқат, бугун мактабгача таълим тизимини қайта кўриб чиқиш масаласи давлат сиёсати даражасидаги масалалардан бирига айланди. Давлатимиз раҳбарининг “Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори мамлакатимиз таълим соҳасида янги тизимни яратиш ва бутун таълим тизимида сифат ўзгаришига эришиш, таълимнинг узлуксизлигини таъминлаш имконини беради.
Мулоқотда соҳада кузатилаётган камчилик ва муаммоларни бартараф этиш юзасидан кўриладиган чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
— Президентимиз қарори соҳада янги ўзгаришлар жараёнини бошлаб берди, — деди Тошкент вилояти Зангиота туманидаги 4-мактабгача таълим муассасаси мудираси У. Ашрапова. — Унда мактабгача таълим тизими тармоғини кенгайтириш, муассасалар моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, таълим жараёнига замонавий ахборот технологияларини жорий этиш, бунда ривожланган давлатлар тажрибасини ҳисобга олиш каби муҳим вазифалар белгиланган. Эндиликда болаларни боғчаларга қамраб олишнинг мутлақо янги ва мақсадли дастурлари ҳаётга жорий этилади. Қарорда соҳада фаолият юритаётган кадрларни моддий рағбатлантириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилгани бизга бўлган эътиборнинг юксак намунаси бўлди.
Мактабгача таълим муассасалари ходимларини моддий рағбатлантириш даражаси пастлиги малакали кадрларни жалб қилиш имконини бермасди. Мактабгача таълим вазирлиги бу борада ҳам сезиларли ўзгаришлар бўлишини маълум қилди. Соҳа ходимларининг иш ҳақи оширилиб, уларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, ижтимоий ҳимоясини кучайтириш бўйича аниқ манзилли чора-тадбирлар кўрилади. Бундан кўзланган мақсад — болаларни тарбиялаш ва соҳани ҳар томонлама ривожлантириш масалаларини профессионал даражада ҳал этишга қодир юқори малакали мутахассисларни жалб қилишдир.
Бугунги кунда мамлакатимизда мавжуд 4 минг 893 та давлат мактабгача таълим муассасасида 706 мингдан зиёд бола қамраб олинган. Ушбу соҳада ҳар томонлама соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишга ўзининг муносиб ҳиссасини қўшиб келаётган 57 мингдан ортиқ мутахассислар меҳнат қилаётган бўлса, шундан 85 фоизини ўрта маълумотли кадрлар ташкил этади. Бу болаларни мактаб таълимига талаб даражасида тайёрлаш имконини бермайди.
Президентимизнинг юқорида қайд этилган қарори билан тасдиқланган Мактабгача таълим тизимини танқидий ўрганиш бўйича комиссия зиммасига мактабгача таълим тизимининг олий маълумотли кадрларга эҳтиёжини ҳудудлар бўйича ўрганиш ва таҳлил натижаларига кўра педагогик йўналишга ихтисослаштирилган олий таълим муассасаларига мақсадли қабул квоталари бўйича таклифлар тайёрлаш вазифаси қўйилганининг сабаби ҳам шунда.
Мактабгача таълим вазирининг биринчи ўринбосари Собитхон Турғуновнинг қайд этишича, бугун янги вазирлик юқори малакали педагог кадрлар ҳамда тарбиячиларни таълим-тарбия жараёнига жалб қилиш, соҳада ишлаётган раҳбарларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, мактабгача таълим муассасалари давлат ва нодавлат тармоғини кенгайтириш орқали соҳада соғлом рақобат муҳитини яратиш, таълим-тарбия жараёнига замонавий таълим дастурлари ва технологияларини татбиқ этишни ўз фаолиятининг асосий мезони сифатида белгилаган.
Президентимизнинг шу йил 9 сентябрдаги “Мактабгача таълим тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида соҳада давлат-хусусий шериклик механизмлари илк бор жорий этилади. Бунда хусусий секторлар солиқ, бож тўловларида, узоқ муддатли ва мақбул шартларда кредитлар олиш каби қатор имтиёзларга эга бўлади. Бундай саъй-ҳаракатлар туфайли мактабгача таълим муассасаларида ҳаммабоп нархлар таъминланади. Олис ҳудудларда ҳам 5-6 ёшли болаларни мактабгача таълим муассасаларига тўлиқ қамраб олиш ва уларни мактабга тайёрлаш учун мамлакатимиз ҳудудларида қўшимча 50, 70, 100, 120 ва 150 ўринли давлат ва нодавлат мактабгача таълим муассасалари барпо этилади, қисқа муддатли — 3-4 соатли гуруҳлар фаолияти янада кенгайтирилади. Замонавий таълим-тарбия усулида олиб бориладиган машғулотларда ўқув-методик ва дидактик адабиётлардан кенг фойдаланган ҳолда, тарбияланувчиларнинг билими ва маънавий-ахлоқий даражасини янада юксалтириш кўзда тутилган.
Соғлом авлод тарбиясида тўғри овқатланиш ҳам муҳим саналади. Тадбирда мактабгача таълим муассасаларида болаларнинг рационал ва белгиланган меъёрлар асосида овқатланишини таъминлаш, ёш хусусиятларини инобатга олиш, бунда юқори малакали кадрларни тайёрлаш ва жалб этиш борасидаги ишлар ҳақида атрофлича фикр юритилди.
— Мактабгача таълим муассасаларига тайёр ва яримтайёр озиқ-овқатларни етказиш тизими қайта кўриб чиқилмоқда, — деди С. Турғунов. — Бу жараёнда узлуксизликни, белгиланган стандарт ва сифатни таъминлашга катта эътибор қаратилади. Шу боис соҳага тадбиркорлар ҳам жалб қилинади. Мутахассислар озиқ-овқатларнинг фойдали элементларга бойлиги, шифокорлар болаларнинг ўсиш суръатларини кузатиб боради.
Мактабгача таълим вазири ўринбосари Гулчеҳра Йўлдошева тизимда очиқликни таъминлаш мақсадида ҳар бир муассасада Мактабгача таълим муассасаси кенгаши ташкил этилишини таъкидлади. Унинг таркибига педагогик кадрлардан ташқари, маҳалла фаоллари, ота-оналар, Ёшлар иттифоқи фаоллари ва манфаатдор ташкилотлар раҳбарлари жалб этилади. Мактабгача таълим сифати мониторингини юритиш, тузилмавий ва ташкилий жиҳатдан такомиллаштириш мақсадида Мактабгача таълим вазирлигининг веб-сайти ишга туширилади.
Тарбиячи ва болалар учун янги ўқув-методик ҳамда дидактик адабиётлар нашр этилади. Мактабгача таълим муассасаларига малакали шифокорлар, дори-дармон ва тиббиёт буюмлари, санитария-гигиена воситалари ажратилади. Шунингдек, таълим муассасалари босқичма-босқич замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ва зарур техника воситалари билан таъминланади.
Мухтасар айтганда, Президентимиз томонидан болаларни мактабгача таълим муассасаларига тўлиқ қамраб олиш, уларни интеллектуал ва жисмоний жиҳатдан ривожланган этиб тарбиялаш бўйича замонавий тизим яратиб берилди. Тегишли вазирлик ва идоралар ҳамкорлигида бу борада ишлар бошлаб юборилди.
Анжуман иштирокчилари мамлакатимиз мактабгача таълим тизимининг истиқболлари, соҳага оид янгилик ва ўзгаришлар ҳақидаги саволларига жавоб олди.

Министерство дошкольного образования: внедряется совершенно уникальная система
В Молодежном пресс-клубе в Ташкенте состоялась встреча с участием ответственных лиц Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан и других ведомств.
В нем приняли участие министр дошкольного образования Агриппина Шин, заместитель министра народного образования Дилшод Кенжаев, заведующие, воспитатели учреждений дошкольного образования, работники средств массовой информации.
По мнению специалистов, 70 процентов всей информации и знаний, приобретенных в течение всей жизни, человек получает до пятилетнего возраста. Поэтому понятно, какое важное значение имеет дошкольное воспитание.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание этой системе. Проведено несколько совещаний, принят ряд исторических документов. На совещании, прошедшем под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 16 августа текущего года, были обсуждены важные задачи по коренному структурному реформированию системы дошкольного образования, полному охвату детей данными учреждениями. Были приняты постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования» от 9 сентября 2017 года, Указ «О мерах по коренному совершенствованию управления системой дошкольного образования» и постановление «Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан» от 30 сентября.
В них охвачены все аспекты комплексного развития системы дошкольного образования.
В частности, на недавно образованное Министерство дошкольного образования возложены задачи по разработке и реализации государственной политики в сфере, развитию сети как государственных, так и негосударственных дошкольных образовательных учреждений, укреплению их материально-технической базы, укомплектованию высококвалифицированными кадрами, обеспечению полного охвата детей дошкольными образовательными учреждениями, внедрению в образовательно-воспитательный процесс современных педагогических программ и технологий. Все это направлено на обеспечение всестороннего интеллектуального, духовно-эстетического и физического развития детей, коренное улучшение качества их подготовки к школе.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на состоявшемся 19 октября текущего года совещании, посвященном вопросам коренного совершенствования системы дошкольного образования, отметил, что на какую бы сферу нашей жизнедеятельности мы ни обратили внимание, очевидно, что, не воспитав современные, высококвалифицированные кадры, мы не сможем достичь каких-либо перемен и преобразований, благополучной и процветающей жизни. Подготовка таких кадров, здорового генофонда нации прежде всего начинается с системы дошкольного образования.
На встрече речь шла о сути и содержании указа и постановлений Президента нашей страны, масштабах и значении определенных мер в этой сфере. Обсуждены состояние учреждений дошкольного образования и вопросы полного охвата детей этими учреждениями в перспективе.
— Создание Министерства дошкольного образования — уникальный опыт в мировой практике, — говорит министр дошкольного образования Агриппина Шин. — Безусловно, за прошедшие годы в нашей стране была осуществлена соответствующая организационно-правовая работа. Однако, как показал анализ, уровень эффективности деятельности дошкольных образовательных учреждений не соответствует должным требованиям. Так, к примеру, за последние 20 лет, когда наблюдался заметный рост численности населения в стране, количество государственных дошкольных образовательных учреждений уменьшилось более чем на 45 процентов. На сегодняшний день уровень охвата детей данными учреждениями составляет всего 30 процентов. С этой точки зрения принятие постановления Президента нашей страны «Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан» было вызвано жизненной необходимостью.
Чрезвычайно важное значение системы дошкольного образования подтверждает мысль Президента нашей страны о заметной разнице в развитии детей, посещавших и не посещавших детский сад. Постановление главы нашего государства
«Об организации деятельности Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан» направлено на создание качественно новой системы в сфере образования нашей страны, достижение эффективных результатов, обеспечение непрерывности образования.
На мероприятии особое внимание уделялось мерам по устранению имеющихся в сфере недостатков и проблем.
— Постановление Президента нашей страны заложило основы кардинальных преобразований в сфере, — говорит заведующая дошкольным образовательным учреждением № 4 Зангиатинского района Ташкент-ской области У. Ашрапова. — В нем намечены такие важные задачи, как расширение сети учреждений дошкольного образования, укрепление их материально-технической базы, внедрение современных информационных технологий, применение опыта развитых государств в этом направлении. В постановлении особое внимание уделено вопросу материального стимулирования специалистов сферы дошкольного образования, что является проявлением высокого к ним внимания.
Не секрет, что низкая зарплата не позволяла привлекать к работе в детсадах квалифицированные кадры. Министерство дошкольного образования информировало о намечаемых конкретных мерах по увеличению заработной платы работников сферы, их материальной и моральной поддержке, усилению социальной защиты.
На сегодняшний день в нашей стране действуют 4 893 государственных дошкольных образовательных учреждения, в которых воспитывается свыше 706 тысяч детей. В данной сфере трудятся свыше 57 тысяч специалистов, однако 85 процентов из них — кадры со средним образованием, что сказывается на уровне подготовки детей к школе.
На утвержденную вышеприведенным постановлением Президента нашей страны Комиссию по критическому изучению и выработке предложений по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования возложена задача по изучению в разрезе регионов потребности в кадрах системы дошкольного образования с высшим образованием и подготовке по результатам анализа предложений по квотам целевого приема в высшие образовательные учреждения педагогического направления.
Как отметил первый заместитель министра дошкольного образования Собитхон Тургунов, одними из главных задач министерства являются привлечение в сферу высококвалифицированных педагогов и воспитателей, переподготовка и повышение квалификации руководящих работников сферы, расширение сети как государственных, так и негосударственных дошкольных образовательных учреждений, что будет способствовать формированию среди них здоровой конкуренции, их укомплектование высококвалифицированными педагогическими кадрами, внедрение современных образовательных программ и технологий в воспитательно-образовательный процесс.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны «О мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования» от 9 сентября 2017 года в сфере впервые будут внедрены механизмы государственно-частного партнерства. При этом частным детсадам будет предоставлен ряд льгот по налоговым и таможенным платежам, получению долгосрочных кредитов на выгодных условиях, благодаря чему будут обеспечены приемлемые для всех цены. В отдаленных регионах страны для полного охвата 5—6-летних детей дошкольным образованием и их подготовки к школе в дополнительном порядке будут построены государственные и негосударственные дошкольные образовательные учреждения на 50, 70, 100, 120 и 150 мест, расширена сеть краткосрочных 3—4-часовых групп. Занятия будут проводиться с широким использованием современной учебно-методической и дидактической литературы, что будет способствовать интеллектуальному и духовно-нравственному воспитанию детей. Кроме того, учебные планы и программы по повышению квалификации педагогических кадров будут усовершенствованы на уровне современных требований.
В воспитании здорового поколения важное значение также имеет правильное питание. На мероприятии состоялся всесторонний обмен мнениями по вопросам обеспечения в дошкольных образовательных учреждениях рационального питания детей на основе установленных норм с учетом их возрастных особенностей, подготовки высококвалифицированных кадров в данном направлении.
— Пересматривается система поставки в дошкольные образовательные учреждения готовой и полуготовой продукции, — сказал С. Тургунов. — Особое внимание при этом будет уделяться обеспечению бесперебойности данного процесса, качества и соответствия продукции установленным стандартам. Поэтому в сферу также будут привлечены предприниматели. Специалисты будут регулярно наблюдать за сбалансированностью рациона, а врачи — за развитием и ростом детей.
Заместитель министра дошкольного образования Гулчехра Юлдашева отметила, что в целях обеспечения открытости в сфере в каждом учреждении будет образован Совет дошкольного образовательного учреждения, в состав которого помимо педагогов также будут включены представители махаллей, Союза молодежи, родители, руководители заинтересованных организаций. В целях мониторинга качества дошкольного образования, его совершенствования со структурной и организационной точки зрения будет запущен веб-сайт Министерства дошкольного образования.
Будут изданы новые учебно-методические и дидактические пособия. Дошкольные образовательные учреждения будут укомплектовываться квалифицированными врачами, обеспечиваться всеми необходимыми медикаментами, медицинскими изделиями, санитарно-гигиеническими средствами, а также поэтапно — современными информационно-коммуникационными технологиями и необходимой техникой.
Таким образом, Президентом нашей страны создана современная система, направленная на полный охват детей дошкольными образовательными учреждениями, их воспитание высокоинтеллектуальными и физически развитыми личностями.
Участники мероприятия получили подробные ответы на вопросы об организации системы дошкольного образования нашей страны и перспективах ее развития.