Ўзбекистон — Россия муносабатларини мазмунан бойитиш йўлида
Россия Федерацияси Ҳукуматининг раиси Дмитрий Медведев 2-3 ноябрь кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлади.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 4-5 апрель кунлари Россияга буюрган давлат ташрифи икки томонлама стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларининг жадаллашувини бошлаб берди. Умумий қиймати 16 миллиард АҚШ долларига тенг 50 дан зиёд ҳукуматлараро, идоралараро ҳамда корпоратив битимларнинг имзолангани мисли кўрилмаган воқеа бўлди.
Икки томонлама муносабатлар кун тартибидаги долзарб масалаларни муҳокама қилиш Россия расмийларининг амалий ташрифлари чоғида давом этди. Масалан, 20 — 22 август кунлари Россия Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши раисининг ўринбосари Ильяс Умаханов бошчилигидаги парламент делегацияси, 23 августда Россия Ҳукумати раисининг биринчи ўринбосари Игорь Шувалов, 25 сентябрь куни Татаристон Республикаси Президенти Рустам Минниханов, 16 октябрда эса Чеченистон Респуб-ликаси раҳбари Рамзан Қодиров Ўзбекистонда бўлди.
Шуни айтиш жоизки, Россия анъанавий равишда мамлакатимизнинг етакчи ташқи савдо шериги бўлиб қолмоқда. Масалан, жорий йилнинг январь — сентябрь ойларида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 3,5 миллиард АҚШ долларидан иборат бўлди.
Бугунги кунда давлатларимиз ўртасида амал қилаётган “яшил йўлак” доирасида Ўзбекистондан Россия бозорига етказиб берилаётган ҳўл ва қайта ишланган мева-сабзавот маҳсулотлари ҳажми ҳамда турлари кўпайиб бораётгани кузатилмоқда.
Республикамизда анъанавий ўтказиб келинаётган Халқаро мева-сабзавот ярмаркасида Россиянинг ташкилот ва компаниялари фаол иштирок этаяпти. Жорий йил 6 — 8 сентябрь кунлари бўлиб ўтган навбатдаги ярмаркада улар билан умумий қиймати 500 миллион АҚШ долларидан зиёд бўлган экспорт шартномалари имзоланди.
Жорий йил сентябрь ойида Президент Владимир Путиннинг топшириғига биноан мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлган Россия Федерацияси қишлоқ хўжалиги вазири Александр Ткачёв Россия томонининг Ўзбекистон билан қишлоқ хўжалиги соҳасидаги тўла қамровли амалий ҳамкорлигини ривожлантиришдан манфаатдор эканлигини яна бир карра тасдиқлади.
Ўз навбатида, ўзбек ишлаб чиқарувчилари ҳам Россияда ўтказиладиган халқаро кўргазмаларда фаол қатнашмоқда. Сентябрь ойида Москвада бўлиб ўтган “Текстильлегпром” 49-Федерал улгуржи ярмаркасида ҳамда “MosShoes” 73-Халқаро пойабзал кўргазмасида мамлакатимизда ишлаб чиқарилган кенг қамровдаги маҳсулотлар намойиш қилинди.
Эслатиб ўтамиз: октябрь ойининг бошида Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон — Россия бизнес форуми доирасида Ўзбекистон ва Россия ишбилармон доиралари вакиллари савдо-иқтисодий ҳамда сармоявий соҳалардаги истиқболли ҳамкорликнинг оралиқ якунларига назар солишгани баробарида, мазкур йўналишдаги ўзаро алоқаларни янада ривожлантиришни ҳам муҳокама этдилар. Ўшанда таъкидланганидек, автомобиль саноатида, қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқариш, тўқимачилик ва фармацевтика соҳаларидаги кооперация ўзаро савдони диверсификациялаш ҳамда унинг ҳажмини йилига 8 — 10 миллиард АҚШ долларига етказиш имконини беради.
Маданий-гуманитар ҳамкорлик кун сайин ривожланаётган йўналишларнинг яна бири ҳисобланади. Икки мамлакатнинг етакчи олий ўқув юртлари ўртасидаги алоқалар тобора кенгайиб бормоқда. Мисол учун, 2017 йил июнь ойида Москвада Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети билан Москва давлат халқаро муносабатлар институти (МГИМО) ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди. Октябрь ойида Тошкентда Москва давлат халқаро муносабатлар институти ректори Анатолий Торкуновга Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг фахрий доктори унвони берилди.
Мамлакатларимизнинг ёш ҳамда тажрибали санъат усталари ўртасидаги учрашувлар маданий мулоқотни қўллаб-қувватлаш имконини бермоқда. Июнь ойида Россия пойтахтида “Москва дўстларни кутиб олади” XIV Халқаро фестивали бўлиб ўтди. Владимир Спиваков халқаро хайрия жамғармасининг ўта кенг қамровли ушбу лойиҳасида В. Успенский номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейи ўқувчилари Ўзбекистон санъатини намойиш қилишди. Ёш иқтидор эгаларининг чиқиши томошабинларнинг гулдурос олқишларига сазовор бўлди. 26 август — 3 сентябрь кунлари Москва шаҳрида уюштирилган “Спасская башня” Х халқаро ҳарбий-мусиқа фестивалида Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигининг Алоҳида намунали-кўргазмали ҳарбий оркестри чиқишлари ҳам муваффақиятли бўлди.
Ҳар икки мамлакатда ўтказилаётган маданият кунлари Ўзбекистон ва Россия халқлари ўртасидаги дўстликнинг ҳамда бир-бирини ўзаро тўғри тушунишнинг мустаҳкамланишини таъминламоқда. Сентябрь ойида Россияда Ўзбекистон маданияти кунлари тадбири доирасида Россия Федерациясининг аҳолиси ва меҳмонлари ўлкамиз ҳақидаги суратлар кўргазмаси билан танишганлари баробарида, ўзбек эстрадасининг таниқли санъаткорлари, “Ялла”, “Мақом” ансамбллари, Ўзбекистон ёш симфоник оркестри томонидан тайёрланган махсус концерт дастури намойишидан баҳраманд бўлдилар.
29 сентябрь — 2 октябрь кунлари Москва ҳамда Бутун Рус Патриархи Кирилл бошчилигидаги Рус православ черковининг Москва Патриархати делегацияси мамлакатимизга ташриф буюргани динлараро муваффақиятли мулоқот ва маданий ҳамкорликнинг гарови бўлди. Ташриф чоғида Рус православ черкови раҳбари юртимизда миллатлараро тинчлик ҳамда ҳамжиҳатликни таъминлаш, турли эътиқод кишилари ўртасида дўстлик ва бир-бирини тўғри тушунишни мустаҳкамлаш бўйича олиб борилаётган сиёсатга юқори баҳо берди. Диний арбоб республикамизда ҳаётга изчил татбиқ этилаётган Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасидаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг янги босқичини ижобий баҳолади.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистон — Россия ўртасидаги стратегик шериклик ҳамда иттифоқчилик муносабатлари жорий йилда янги мазмун билан бойиди, ўзаро алоқалар, кўриниб турганидек, барча йўналишда изчил кенгаймоқда. Шу нуқтаи назардан, Россия Федерацияси Ҳукумати раиси Дмитрий Медведевнинг мамлакатимизга буюрадиган расмий ташрифи, шубҳасиз, халқларимиз манфаатлари йўлида икки томонлама самарали ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга хизмат қилади.

Обогащая содержание узбекско-российских отношений
В продолжение активного продуктивного диалога между Ташкентом и Москвой 2—3 ноября Председатель правительства Российской Федерации Дмитрий Медведев с официальным визитом посетит нашу страну.
Старт интенсификации двусторонних отношений стратегического партнерства и союзничества дал государственный визит в Россию Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 4-5 апреля текущего года. Тогда беспрецедентным стало подписание более 50 межправительственных, межведомственных и корпоративных соглашений на общую сумму 16 миллиардов долларов США.
Обсуждение актуальных вопросов двусторонней повестки дня продолжилось в ходе рабочих визитов официальных представителей России. Так, 20-22 августа в Узбекистане находились парламентская делегация во главе с заместителем председателя Совета Федерации Федерального Собрания РФ Ильясом Умахановым, 23 августа – первый заместитель Председателя Правительства Игорь Шувалов, 25 сентября – Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов, а 16 октября – глава Чеченской Республики Рамзан Кадыров.
Стоит отметить, что традиционно Россия остается крупнейшим внешнеторговым партнером нашей страны. Так, за январь-сентябрь текущего года товарооборот составил 3,5 миллиарда долларов США.
Сегодня наблюдается увеличение номенклатуры и объемов поставок из Узбекистана свежей и переработанной плодоовощной продукции на российский рынок в рамках действующего между нашими странами «зеленого коридора».
Российские организации и компании активно участвуют в ежегодно проводимой в нашей республике Международной плодоовощной ярмарке. По итогам очередного мероприятия, прошедшего 6-8 сентября, с ними были заключены экспортные контракты на общую сумму свыше 500 миллионов долларов США.
Заинтересованность российской стороны в развитии полномасштабного практического сотрудничества с Узбекистаном в сельскохозяйственной отрасли еще раз подтвердил Министр сельского хозяйства РФ Александр Ткачев, который находился в Узбекистане в сентябре этого года по поручению Президента Владимира Путина.
В свою очередь, узбекские производители активно участвуют в проводимых в России международных выставках. Широкий ассортимент производимых в нашей стране товаров был продемонстрирован в сентябре в ходе состоявшихся в Москве 49-й Федеральной оптовой ярмарки «Текстильлегпром» и 73-й Международной выставки обуви MosShoes.
Напомним, что представители деловых кругов Узбекистана и России подвели промежуточные итоги и обсудили развитие перспективных взаимосвязей в торгово-экономической и инвестиционной сферах в рамках прошедшего в начале октября в Ташкенте Узбекско-Российского бизнес-форума. Как отмечалось тогда, кооперация в автомобильной промышленности, производстве сельхозтехники, текстильной отрасли и фармацевтике позволит диверсифицировать взаимную торговлю и довести ее до 8-10 миллиардов долларов США в год.
Еще одним активно развивающимся направлением является культурно-гуманитарное сотрудничество. Расширяются связи между ведущими вузами двух стран. К примеру, в июне 2017 года в Москве Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) при МИД Узбекистана и Московский государственный институт международных отношений (Университет) МИД РФ подписали соглашение о сотрудничестве. В октябре в Ташкенте ректору МГИМО Анатолию Торкунову присвоено звание почетного доктора УМЭД.
Поддерживать культурный диалог позволяют и встречи юных и опытных мастеров искусств наших стран. В июне в российской столице состоялся XIV Международный фестиваль «Москва встречает друзей» – самый масштабный проект Международного благотворительного фонда Владимира Спивакова. Узбекистан на нем представили учащиеся Республиканского специализированного музыкального академического лицея имени В.Успенского. Юные дарования заслужили овации зрителей, восхищенных их мастерством.
Не менее успешными были выступления Отдельного образцово-показательного военного оркестра Министерства обороны Узбекистана на Х Международном военно-музыкальном фестивале «Спасская башня», проходившем 26 августа – 3 сентября в Москве.
Укреплению дружбы и взаимопонимания между узбекским и российским народами служат и проводимые в двух странах дни культуры. В сентябре гости и жители РФ в рамках Дней культуры Узбекистана в России смогли ознакомиться с фотовыставкой о нашем крае, насладиться специально подготовленной концертной программой с выступлениями известных солистов узбекской эстрады, ансамбля «Ялла», виртуозов ансамбля «Маком», Молодежного симфонического оркестра Узбекистана.
Залогом успешного межрелигиозного диалога и взаимодействия культур явился официальный визит в Узбекистан Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла 29 сентября – 2 октября. В ходе пребывания в нашей стране глава Русской православной церкви высоко оценил проводимую в республике политику по обеспечению межнационального мира и согласия, укреплению дружбы и взаимопонимания между людьми разных вероисповеданий. Положительную характеристику религиозный деятель дал новому этапу социально-экономических реформ в рамках принятой Стратегии действий по развитию Узбекистана.
Словом, отношения стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Россией в этом году обрели новый смысл, связи стали обогащаться, как видно, по всем направлениям. В этом контексте предстоящий официальный визит Председателя Правительства РФ Дмитрия Медведева в нашу страну, несомненно, послужит дальнейшему углублению двустороннегоплодотворного сотрудничества в интересах наших народов.