“Туркистон” саройида Ўзбекистон cудьялари ассоциациясининг навбатдаги V съезди бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши раиси М.Усмонов, Олий суд раиси К.Комилов, Судьялар ассоциацияси раиси вазифасини бажарувчи У.Мингбоев ва бошқалар ҳуқуқий демократик давлат барпо этишда қонун ва адолат устуворлигини таъминлаш алоҳида эътиборда эканини таъкидлади. Бу борада суд тизими муҳим ўрин тутади.
Мамлакатимизда суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлаш, унинг фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш борасидаги ролини ошириш йўлида изчил ислоҳотлар амалга оширилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилишда янги босқични бошлаб берди.
Ҳаракатлар стратегиясига асосан Конституциямизнинг қатор моддаларига суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотлар билан боғлиқ принципиал ўзгартиришлар киритилди. Судьяликка номзодларни танлаш ва лавозимга тайинлаш тизими тубдан такомиллаштирилди. Юқори малакали судьялар корпусини шакллантириш мақсадида судьялар ҳамжамиятининг янги органи – Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ташкил этилди. Судьяларнинг мустақиллигини таъминлаш, кучли суд корпусини шакллантириш мақсадида судья лавозимида фаолият кўрсатишнинг муддатлари қайта кўриб чиқилди.
Съезд иштирокчилари ўтган даврда судьяларнинг мустақил фаолият юритишини таъминлашга қаратилган муҳим чора-тадбирлар амалга оширилганига эътибор қаратди. Хусусан, судьяларнинг ижтимоий муҳофазасини кучайтириш мақсадида уларнинг иш ҳақи оширилди. Соҳа вакиллари жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғидан озод қилинди.
1997 йилда ташкил этилган Ўзбекистон судьялари ассоциацияси судьяларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, уларнинг малакасини ошириш, суд ҳокимиятининг нуфузини оширишда муҳим ўринга эга бўлиши лозим. Ўтган давр давомида ассоциация суд ҳокимиятини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўша оладиган мустақил жамоат ташкилоти сифатида шаклланган.
Шу нуқтаи назардан, унинг ролини янада ошириш, фаолиятини такомиллаштириш лозимлигига эътибор қаратилиб, қатор таклиф ва тавсиялар билдирилди. Иштирокчилар ассоциация судьяларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш билан бирга етук кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш йўналишидаги фаолиятини янада кучайтириши зарурлиги қайд этилди.
Суд тизимида фаолият кўрсатаётган судьялар орасидан сайланган делегатлар, суд фахрийлари, Олий Мажлис, Бош прокуратура, Адлия ва Ички ишлар вазирликлари, нодавлат-нотижорат ташкилотлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этган тадбирда ташкилий масала кўриб чиқилди.

Во Дворце “Туркистон” состоялся очередной V съезд Ассоциации судей Узбекистана
Председатель Высшего судейского совета Республики Узбекистан М.Усмонов, председатель Верховного суда К.Комилов, исполняющий обязанности председателя Ассоциации судей У.Мингбоев и другие отметили, что в процессе построения правового демократического государства в центре особого внимания находится обеспечение верховенства закона.
В нашей стране реализуются последовательные реформы по обеспечению независимости судебной власти, повышению ее роли в сфере защиты прав и законных интересов граждан.
Разработанная по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах ознаменовала собой начало нового этапа в дальнейшем реформировании судебно-правовой системы и обеспечении верховенства закона.
Согласно Стратегии действий в ряд статей Конституции нашей страны внесены принципиальные изменения, связанные с реформами в судебно-правовой сфере. В корне усовершенствована система отбора кандидатов на должность судей и назначения их на должность. В целях формирования корпуса высококвалифицированных судей организован новый орган – Высший судейский совет Республики Узбекистан. В целях обеспечения независимости судей, формирования сильного судейского корпуса пересмотрены сроки работы в должности судьи.
Участники съезда уделили внимание реализованным важным мерам, направленным на обеспечение независимой деятельности судей за истекший период. В частности, в целях усиления социальной защиты судей повышена их заработная плата. Представители сферы освобождены от подоходного налога.
Организованная в 1997 году Ассоциация судей Узбекистана призвана играть важную роль в социальной поддержке судей, повышении их квалификации, статуса судебной власти. За истекший период ассоциация сформировалась как независимая общественная организация, способная вносить достойный вклад в укрепление судебной власти.
В связи с этим большое внимание было уделено необходимости дальнейшего повышения ее роли, совершенствования деятельности, был высказан ряд предложений и рекомендаций. Участники мероприятия отметили, что наряду с повышением правовой культуры судей необходимо усилить деятельность по подготовке кадров и повышению их квалификации.
На мероприятии был рассмотрен организационный вопрос.
На должность председателя Ассоциации судей Узбекистана избран Убайдулла Мингбоев. Избран новый состав членов Центрального совета и Ревизионной комиссии.