Шавкат Мирзиёев Анқарага жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Президент Режеп Таййип Эрдўғоннинг таклифига биноан 25 октябрь куни давлат ташрифи билан Туркияга жўнаб кетди.
Аввал хабар қилинганидек, Анқара шаҳрида бўлиб ўтадиган олий даражадаги музокаралар чоғида Ўзбекистон ва Туркия ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш, глобал ҳамда минтақавий таҳдид ва хатарларга қарши биргаликда курашиш масалалари муҳокама қилинади, халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилади.
Ўзбекистон делегацияси, шунингдек, Истанбул шаҳрига ҳам ташриф буюради.
Ташриф якунлари бўйича давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти қабул қилиниши, турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан, Ўзбекистон ва Туркия ишбилармон доиралари ўртасида ўзаро манфаатли алоқалар учун қулай шароитлар яратиш, сайёҳлар алмашинуви ва маданий-гуманитар алоқаларни фаоллаштиришга қаратилган кўплаб ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилган.

President Shavkat Mirziyoyev departed for Ankara
On October 25, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev departed for Turkey with a state visit at the invitation of the President Recep Tayyip Erdogan.
As previously reported, during high-level meetings in the city of Ankara, issues of expansion of Uzbekistan – Turkey cooperation in political, trade-economic, investment, transport-communication and other fields, joint counteraction to global and regional challenges and threats will be discussed, as well as views will be exchanged on international issues.
The delegation of Uzbekistan will also visit the city of Istanbul.
As a result of the visit, it is planned to adopt a Joint Statement of the heads of states, to sign a package of intergovernmental and interdepartmental documents aimed at further development of bilateral relations in various spheres, including creation of favorable conditions for mutually beneficial relations between the businessmen of Uzbekistan and Turkey, intensification of tourist exchange, cultural and humanitarian contacts.