Ўзбекистон ва БМТ ҳамкорлиги янги босқичга чиқди
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ўз номи билан бутун дунё мамлакатларини бирлаштирган универсал халқаро ташкилотдир. Ўзбекистон ушбу халқаро тузилмага истиқлолнинг дастлабки ойларидаёқ – 1992 йил 2 март куни аъзо бўлган. Ўтган даврда ўзаро алоқалар изчил ривожланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида иштирок этди ва нутқ сўзлади. Бу тарихий ташриф мамлакатимиз билан БМТ ҳамкорлигининг янги босқичини бошлаб берди.
Маълумки, БМТ Бош Ассамблеяси сессияси инсоният олдида турган долзарб муаммоларни муҳокама этиш, уларга ечим қидириш масалаларига бағишланади. Бу борада давлатларнинг қарашлари ўртага ташланади, минтақалар ва халқлар манфаатидан келиб чиқиб хулосалар белгиланади.
Бундай форумда маъруза қилиш имконияти ҳаммага ҳам берилавермайди. Бунда давлатнинг ички ва ташқи сиёсати, халқаро майдондаги обрў-эътибори, дунёда тинчлик-осойишталикни таъминлаш, турли миллат ва элатлар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашдаги фаол иштироки ҳисобга олинади. Давлатимиз раҳбарининг сессиядаги иштироки ва БМТнинг юксак минбаридан туриб сўзлаган нутқи шу жиҳатдан тарихий воқеа бўлди. Айтиш жоизки, Президентимиз ўз нутқида уч йўналишдаги – Ўзбекистон, Марказий Осиё минтақаси ва БМТ даражасидаги фикрларини ўртага ташлади, умуминсоний манфаатлар кўзланган таклиф ва ташаббусларни илгари сурди.
Нутқда баён қилинган Ўзбекистонда барча соҳадаги ислоҳотлар “Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устун” деган тамойилга асосланиши, 2017 йил мамлакатимизда Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилингани, мамлакатимизда Президентнинг Виртуал ва Халқ қабулхоналари ташкил этилиб, одамлар давлат идоралари учун эмас, давлат идоралари одамлар учун хизмат қилаётгани, бу жамиятимиз шиорига айлангани, Ҳаракатлар стратегияси бу ишларда асосий дастур бўлиб хизмат қилаётгани ҳақидаги фикрлар жаҳон афкор оммасида қатта қизиқиш уйғотди.
Ўзбекистон Марказий Осиёда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, экологик вазиятни барқарорлаштириш, қўшни Афғонистондаги вазиятни ўнглаш, минтақани ядродан холи ҳудудга айлантириш, наркобизнесга қарши курашишда барча давлатлар саъй-ҳаракатларини бирлаштириш масалаларини доимо илгари суриб келган. Бу дунёда тинчлик ва хавфсизликни таъминлашда БМТ фаолиятига дахлдор қатор муҳим ҳужжатлар қабул қилинишига асос бўлган. Президент Шавкат Мирзиёев томонидан Марказий Осиёни ўзаро ҳамкорлик ва яхши қўшничилик муносабатлари асосида изчил тараққий эттириш борасида амалга оширилаётган ишлар минтақада сиёсий мулоқот фаоллашиб, кўплаб масалаларни ҳал қилиш имконини бераётир.
Нутқда илгари сурилган яна бир муҳим масала, бу минтақадаги сув захираларидан оқилона фойдаланиш, Орол фожиаси оқибатларини бартараф этиш бўйича халқаро саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ғоясидир. Давлатимиз раҳбари бу ҳақда тўлиқроқ тасаввур ҳосил қилиш мақсадида Орол фожиаси акс эттирилган харитани минбар узра баланд кўтариб кўрсатди. Бундай ҳолат нуфузли ташкилот сессияларида ҳали кузатилмаган. Бу ҳам маърузадаги далиллар ҳақида анжуман иштирокчиларида, қолаверса, уни кузатган миллионлаб одамларда яққол тасаввур уйғотди.
Президентимизнинг дунёда тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш, БМТнинг халқаро муносабатлардаги ролини ошириш борасидаги фикрлари ҳам долзарб аҳамиятга моликдир. БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш ва Бош Ассамблеянинг "Маърифат ва диний бағрикенглик" деб номланган махсус резолюциясини қабул қилиш бўйича ташаббуслар, айниқса, тарихий воқеадир. Ушбу таклифлар саммит давомида хорижий оммавий ахборот воситалари учун кун мавзуси бўлди, давлат раҳбарларининг учрашувларида, турли доирадаги тадбирларда қизғин муҳокама этилди.
Саммит доирасида Бирлашган Миллатлар Ташкилотига Ўзбекистон Республикасининг туҳфаси – Регистон майдони макети топширилиши ҳам ўзига хос чуқур маънога эга воқеага айланди.
Кейинги бир йилда ўзаро ташрифлар ҳам фаоллашди. Жорий йил июнь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш мамлакатимизга ташриф буюрди. Президентимиз билан учрашув ўтказди. Самарқанддаги Халқ қабулхонаси, “Юксалиш” маҳалла фуқаролар йиғини ва бошқа диққатга сазовор жойлар билан танишди.
БМТ Бош котиби Орол денгизи акваториясида, Мўйноқ туманидаги “Кемалар қабристони”да ҳам бўлиб, БМТ томонидан ҳудудда амалга оширилаётган лойиҳаларни кўрган эди. БМТ Бош котибининг мамлакатимизга ташрифи якунлари бўйича қабул қилинган 2017-2020 йилларда Ўзбекистон Республикаси билан БМТ ҳамкорлигини янада ривожлантириш бўйича "Йўл харитаси" ва БМТ томонидан Орол фожиасидан жабр кўрган аҳолига амалий ёрдам кўрсатиш бўйича қабул қилинган махсус дастур Оролбўйи минтақасидаги вазиятни яхшилаш борасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Шу йил 10-12 май кунлари Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси делегацияси мамлакатимизда бўлди. БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайнни Президентимиз Шавкат Мирзиёев қабул қилди.
Делегация аъзолари Ўзбекистонга ташрифи доирасида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Олий суд, Бош прокуратура, Ташқи ишлар, Адлия, Ички ишлар вазирликлари, Инсон ҳуқуқлари Миллий маркази, Хотин-қизлар қўмитаси раҳбарияти, Омбудсман билан самарали учрашувлар ўтказди. Юксак мартабали меҳмон Самарқандни зиёрат қилиш асносида Ўзбекистон Республикаси Президентининг вилоятдаги Халқ қабулхонасида ва маҳаллада ҳам бўлди. Вилоятдаги турли диний конфессиялар, бир қатор миллий маданий марказлар вакиллари билан учрашди.
Яқинда БМТнинг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид мамлакатимизда бўлиб, дин ва инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича амалга оширилаётган ишлар билан танишди. Ушбу ташриф ҳам Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда халқни рози қилиш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бўйича миллий ва халқаро нодавлат ташкилотлар билан очиқ мулоқотлар фаоллашиб бораётгани, турли сабабларга кўра тўғри йўлдан адашганларни соғлом ҳаётга қайтариш борасида дунё ибрат олса арзигулик ишлар амалга оширилаётганини кўрсатди. Буларнинг бари Ўзбекистоннинг БМТ билан муштарак мақсадлари жамиятимиз ҳаётида тўла ифодасини топаётгани, ҳамкорликдаги лойиҳалар умумий тараққиётга хизмат қилаётганидан далолатдир.
Ўзбекистонда БМТ билан ҳамкорлик барча соҳада изчил ривожланиб бормоқда. Мамлакатимизда ушбу ташкилотнинг нуфузли органлари – Тараққиёт дастури, Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти, Аҳолишунослик жамғармаси, Болалар жамғармаси, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти, Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси, ОИВ/ОИТС бўйича бирлашган дастури ва бошқа тузилмалари ваколатхоналари фаолият юритаётгани ҳамкорлик самарадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 27 сентябрдаги Ўзбекистон Республикасининг БМТ ва унинг тузилмалари, халқаро молия институтлари ва бошқа ташқи сиёсий шериклар билан ҳамкорлигини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарори ушбу йўналишдаги ишларни янги босқичга кўтаришда дастуриламал бўлмоқда.
Шу йил ноябрь ойида Самарқандда БМТ шафелигида ўтказиладиган "Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик" мавзуидаги халқаро анжуман ушбу тенденцияни мустаҳкамлашга хизмат қилади. Ушбу анжуманда мамлакатимиз сиёсатининг янги йўли, қўшни давлатлар билан ҳамкорлик, минтақа халқлари манфаати намоён бўлади.

Узбекистан и ООН: Новый этап сотрудничества
Организация Объединенных Наций – универсальная международная структура, объединяющая страны мира. Узбекистан вступил в данную международную организацию в первые месяцы своей независимости – 2 марта 1992 года. За прошедший период взаимное сотрудничество последовательно развивалось и укреплялось.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в сентябре текущего года принял участие и выступил на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Это историческое событие стало началом нового этапа сотрудничества нашей страны и ООН.
Как известно, сессия Генеральной Ассамблеи ООН посвящается обсуждению стоящих перед человечеством актуальных проблем, путям их решения. Государства выдвигают свои взгляды и определяют позицию по поднятым вопросам, решения принимаются исходя из интересов регионов и народов.
Возможность выступить на таком форуме предоставляется не каждому. При этом учитывается внутренняя и внешняя политика государства, его авторитет на международной арене, активное участие в обеспечении мира и укреплении связей между различными нациями и народностями. С этой точки зрения участие в сессии Генассамблеи главы нашего государства, а также его выступление с высокой трибуны ООН стало поистине историческим событием. Следует отметить, что Президент нашей страны в ходе своего выступления высказал ценные мнения и предложения по трем направлениям – касательно Узбекистана, Центральноазиатского региона и ООН, выдвинул инициативы, касающиеся общих для человечества интересов.
Изложенные главой нашего государства ценные мнения по поводу проводимых в Узбекистане глубоких реформ во всех сферах, основанных на принципе «Интересы человека превыше всего», объявления 2017 года в нашей стране Годом диалога с народом и интересов человека, создания Виртуальной и народных приемных Президента, превращения в девиз нашего общества такого принципа, как "Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу", осуществление всей этой работы на основе Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, вызвали огромный интерес международного сообщества.
Узбекистан всегда выдвигал вопрос объединения усилий всех государств на пути укрепления мира и стабильности в Центральной Азии, стабилизации экологической обстановки, урегулирования ситуации в соседнем Афганистане, превращения региона в территорию, свободную от ядерного оружия, совместной борьбы с наркобизнесом. Это становилось основой для принятия важных документов касательно деятельности ООН в направлении обеспечения мира и безопасности в мире. Работа, проводимая Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым по последовательному развитию сотрудничества и добрососедства в Центральной Азии, способствует активизации политического диалога в регионе, решению множества важных вопросов.
Выдвинутый в речи еще один важный аспект – это рациональное использование водных ресурсов в регионе, активная консолидация международных усилий в устранении последствий Аральской катастрофы. Для более полного представления этой проблемы Президент нашей страны показал с трибуны карту с изображением территории Аральской трагедии. Такое наблюдается впервые на сессиях ведущих международных организаций. Это также способствовало формированию у участников сессии и наблюдавших за ней миллионов людей четкого представления о сути имеющейся проблемы.
Актуальное значение также имеют мнения Президента нашей страны об обеспечении мира и безопасности в мире, повышении роли ООН в международных отношениях. Инициативы главы нашего государства о принятии Международной конвенции ООН о правах молодежи, специальной резолюции Генеральной Ассамблеи «Просвещение и религиозная толерантность» стали особенно важными. Данные предложения были темой дня для зарубежных средств массовой информации в ходе всего саммита, обсуждались на встречах глав государств и мероприятиях различного уровня.
В рамках саммита Организации Объединенных Наций был передан подарок Республики Узбекистан – макет площади Регистан, что также стало событием с глубоким символическим смыслом.
За последний год активизировались и взаимные визиты. Так, в июне текущего года Узбекистан посетил Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, состоялась встреча с Президентом нашей страны. Гость ознакомился с работой Народной приемной в Самарканде, схода граждан махалли "Юксалиш", достопримечательностями древнего города.
Генеральный секретарь ООН также посетил акваторию Аральского моря, "кладбище кораблей" в Муйнакском районе, ознакомился с результатами проектов, реализуемых в Приаралье при содействии ООН. Принятые по итогам визита Генерального секретаря ООН в нашу страну "Дорожная карта" по дальнейшему развитию сотрудничества Республики Узбекистан и ООН в 2017-2020 годах и Специальная программа ООН по оказанию практической помощи населению, пострадавшему в результате кризиса Аральского моря, будут способствовать укреплению взаимодействия в деле улучшения ситуации в Приаралье.
10-12 мая текущего года нашу страну посетила делегация Управления Верховного комиссара ООН по правам человека. Президент Шавкат Мирзиёев принял Верховного комиссара ООН по правам человека Зейда Раада аль-Хусейна.
В рамках визита в Узбекистан члены делегации провели плодотворные встречи в Законодательной палате Олий Мажлиса, а также с руководством Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств иностранных дел, юстиции, внутренних дел, Национального центра по правам человека, Комитета женщин, Омбудсманом. Высокий гость в ходе посещения Самарканда также побывал в Народной приемной Президента Республики Узбекистан, организованной в области и в махалле. Встретился с представителями различных религиозных конфессий и ряда национальных культурных центров.
Недавно в нашей стране также побывал Специальный докладчик Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмед Шахид, который ознакомился с работой, осуществляемой в направлении свободы религии и прав человека. Данный визит также продемонстрировал, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане осуществляется широкомасштабная работа по активизации проведения открытых диалогов с национальными и международными негосударственными организациями по обеспечению прав и интересов народа, удовлетворению его жизненных потребностей, возвращению к здоровой жизни лиц, которые по различным причинам отступились от правильного пути. Все это говорит о полном созвучии целей Узбекистана и Организации Объединенных Наций, которые находят свое полное отражение в жизни общества, а реализуемые совместные проекты служат общему развитию.
Сотрудничество между Узбекистаном и ООН последовательно развивается во всех сферах. В нашей стране ведут деятельность Программа развития ООН, представительства Организации по вопросам образования, науки и культуры, Фонда народонаселения, Детского фонда, Всемирной организации здравоохранения, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, Управление ООН по наркотикам и преступности, Объединенная программа ООН по ВИЧ/СПИДу и ряда других, что также имеет важное значение в повышении эффективности сотрудничества.
Постановление Президента нашей страны о мерах по дальнейшему укреплению и развитию сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и ее структурами, международными финансовыми институтами и другими внешнеполитическими партнерами от 27 сентября 2017 года служит важным руководством к действию в поднятии работы в данном направлении на новый уровень.
Укреплению таких тенденций будет также способствовать международная конференция «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и процветания», которая пройдет в Самарканде под эгидой ООН в ноябре текущего года. Данная конференция продемонстрирует новый вектор политики нашей страны, ее сотрудничество с соседними государствами и интересы народов региона.