Текширишларни рўйхатга олиш электрон китобининг мобил версияси ишлаб чиқилди
Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширишларнинг қонунийлиги устидан назоратни таъминлаш Адлия вазирлигининг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади.
Шунга кўра, вазирлик томонидан текширишларни рўйхатга олиш электрон китоби такомиллаштирилиб, унинг мобил версияси ҳам ишлаб чиқилди.
Ушбу тизимдан фойдаланиш учун тадбиркорлик субъекти (фойдаланувчи) электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда etk.minjust.uz сайтига кириши ҳамда пароль олиши лозим.
Тадбиркорлик субъектлари текширишларни рўйхатга олиш китобининг электрон тизимидан фойдаланиш орқали текширишларни тартибга солувчи қонун ҳужжатлари ва текширишларнинг режа-жадвали билан танишиш, адлия органларининг “ишонч телефони” рақамларига ҳамда Ягона интерактив давлат хизматлари порталига мурожаат йўллаш имкониятига эга бўлади.
Ушбу тизим назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилаётган текширишларнинг қонунийлигига тезкорлик билан баҳо беришга, уларнинг фаолиятига ноқонуний равишда аралашувларга чек қўйишга, бузилган ҳуқуқ ва манфаатларни тиклашда муҳим аҳамият касб этади.

Разработана мобильная версия электронной формы книги регистрации проверок
Обеспечение контроля над законностью осуществления проверок над деятельностью субъектов предпринимательства со стороны контролирующих органов является одной из основных задач Министерства юстиции.
Со стороны министерства совершенствована электронная форма книги регистрации проверок и создана её мобильная версия.
Для использования данной версией субъект предпринимательства (пользователь) используя электронно-цифровую подпись должен зайти на сайт «etk.minjust.uz» и получить пароль.
При использовании электронной формы книги регистрации проверок субъекты предпринимательства могут ознакомляться с законодательством регулирующую данную сферу и планом-графиком проверок, направлять обращения в Единый интерактивный портал государственных услуг и в «телефон доверия» органов юстиции.
Данная система имеет большое значение для оценки законности проводимых проверок при деятельности субъектов предпринимательства, является механизмом, ограничивающим от незаконных проверок, кроме того, служит дополнительным фактором при восстановлении нарушенных прав и интересов субъектов предпринимательства.