Ўзбекистон Республикаси Президенти "Ислом ҳамжиҳатлиги: Ўзбекистон ва Озарбайжон мисолида" халқаро конференцияси иштирокчилари билан учрашди
2017-10-20 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 октябрь куни "Ислом ҳамжиҳатлиги: Ўзбекистон ва Озарбайжон мисолида" халқаро конференциясининг Кавказ мусулмонлари идораси раиси шайхулислом Оллоҳшукур Пошшозода бошчилигидаги иштирокчилари делегациясини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, ушбу конференция ташкил қилингани ва унинг ишида хорижий мамлакатлардан нуфузли делегациялар иштирок этгани жамиятда миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни мустаҳкамлаш, конфессиялараро мулоқотни ривожлантиришга қаратилган халқаро ҳамкорлик тобора кенгайиб бораётганидан далолат эканини алоҳида таъкидлади.
Ҳамкорликдаги бундай саъй-ҳаракатлар жаҳонда муқаддас ислом динининг асл қадриятлари ва инсонпарварлик ғояларини тарғиб этиш, замонамизнинг халқаро терроризм ва экстремизм сингари таҳдид ва хатарларига қарши самарали курашишга қаратилгани қайд этилди.
Ўзбекистоннинг «Жаҳолатга қарши маърифат» – таълим олишнинг ҳамма учун очиқлигини таъминлаш, саводсизлик ва жаҳолатга барҳам бериш каби принципиал ёндашувлари нуфузли халқаро форумларда бир неча бор билдирилди.
Ўзбекистон Президенти Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида "Маърифат ва диний бағрикенглик" махсус резолюциясини қабул қилиш ташаббусини илгари сурди.
Шуни таъкидлаш жоизки, бугунги кунда мамлакатимизда бу йўналишда аниқ мақсадга йўналтирилган ишлар амалга оширилмоқда, халқаро ҳамкорлик кенгаймоқда.
Хусусан, буюк аждодларимиз меросини ўрганиш ва уни келажак авлодларга етказиш мақсадида Самарқандда Имом Бухорий номидаги Халқаро илмий-тадқиқот маркази, Тошкентда Ислом цивилизацияси маркази ташкил этилмоқда.
Учрашувда бугунги кундаги глобал жараёнлар, хавфсизлик ва барқарорликка нисбатан тобора кучайиб бораётган таҳдид ва хатарлар саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, конфессиялараро ҳамкорлик ва мулоқотни ривожлантиришни тақозо қилаётгани қайд этилди. Миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни янада мустаҳкамлаш, таълимни ривожлантириш ва ёшларнинг ахлоқий тарбиясини юксалтириш масалалари муҳокама қилинди.
Кавказ мусулмонлари идораси раиси Оллоҳшукур Пошшозода самимий қабул учун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга чуқур миннатдорлик билдирди, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Меҳмонлар мамлакатимизда бағрикенглик ва ўзаро ҳурмат, эътиқод эркинлигини таъминлаш, динга эътиқод қилувчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича амалга оширилаётган изчил ишларга юксак баҳо берди.
Халқаро конференция иштирокчилари тинчлик, тотувлик, барқарорлик ва фаровонликни таъминлаш йўлида Ўзбекистон Республикаси билан фаол мулоқот ҳамда кенг кўламли ҳамкорликни янада ривожлантиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.

President of the Republic of Uzbekistan met with participants of the international conference on “Islamic solidarity: on the example of Uzbekistan and Azerbaijan”
On October 19, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the delegation of participants of the international conference on “Islamic solidarity: on the example of Uzbekistan and Azerbaijan” led by the Chairman of the Muslims Board of the Caucasus Sheikh ul-Islam Allahshukur Pashazade.
The Head of our state, warmly welcoming the guests, especially noted that the organization of the conference and participation of representative delegations of foreign countries in its work are another evidence of the expanding international cooperation aimed at strengthening interethnic harmony and religious tolerance in society, developing interfaith dialogue.
It was emphasized that these joint efforts are called upon to promote the true values and truly humanistic goals of holy Islam in the world, to effectively counter modern challenges and threats, such as international terrorism and extremism.
“Enlightenment against ignorance” – providing universal access to education, eliminating illiteracy and ignorance – these principled approaches of Uzbekistan have been repeatedly noted at authoritative international forums.
The President of Uzbekistan, at the 72nd session of the UN General Assembly in New York, forwarded the initiative on adoption of a special resolution on “Enlightenment and religious tolerance”.
It should be noted that today targeted practical work is being conducted in this direction, in our country, international cooperation is expanding.
In particular, Imam Bukhari International Research Center in Samarkand and Center for Islamic Civilization in Tashkent are being established in order to study the great heritage of our ancestors and transfer priceless knowledge to future generations.
At the meeting it was emphasized that modern global process, increasing challenges and risks of security and stability stipulate the need for joint efforts, development of interfaith cooperation and dialogue. Issues of further strengthening of interethnic harmony and religious tolerance, development of education and moral upbringing of youth were discussed.
Chairman of the Muslims Board of the Caucasus Allahshukur Pashazade expressed deep gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed sincere greetings and best wishes on behalf of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The guests of the meeting highly appreciated the ongoing activity in our country on ensuring tolerance and mutual respect, religious freedom, protection of the rights of believers.
Participants of the international conference assured their readiness to continue active dialogue and full-scale cooperation with the Republic of Uzbekistan in order to ensure peace, harmony, stability and prosperity.