Ўзбекистон ва Эрон вакилларининг бизнес-форуми
2017 йилнинг 18 октябрь куни Теҳрон шаҳрида Ўзбекистон-Эрон ишбилармон доиралари вакилларининг бизнес-форуми бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси делегацияси иштирок этди.
Форумда Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов, Ташқи савдо вазири Элёр Ғаниев, “Ўзбекнефтгаз” АЖ раиси Алишер Султонов ва Ўзбекистон делегациясининг бошқа аъзолари сўзга чиқдилар.
Эрон ҳукумати номидан сўзга Эрон саноат, конлар ва савдо вазирининг ўринбосари Можтаба Хосравтаж чиқди.
Форумнинг очилишида сўзга чиққан Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ўзбекистон делегациясининг Теҳрон шаҳрига ташрифи сентябрь ойида Остона шаҳрида Ислом ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасида бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Президенти Ҳасан Руҳонийнинг учрашувида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида ташкил этилганини таъкидлади.
Таъкидланганидек, суҳбат чоғида икки давлат раҳбарлари ўзаро манфаатли барча соҳаларда Ўзбекистон-Эрон муносабатларини фаоллаштириш ва уларга янги тус бериш учун сиёсий ирода намойиш этдилар. Шу билан бирга, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш, шунингдек, икки мамлакат ишбилармон доираларининг бевосита алоқаларини ўрнатиш ва қўшма лойиҳаларни амалга оширишда қўллаб қувватлаш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Вазир Форум иштирокчиларига Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан қабул қилинган 2017-2021 йиллар учун Ҳаракатлар стратегияси асосида Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар ва бозор ислоҳотлари ҳақида маълумот берди.
Макроиқтисодий барқарорликни мустаҳкамлаш ва юқори иқтисодий ўсиш суръатларини сақлаб қолиш, иқтисодиётда давлат иштирокини камайтириш бўйича институционал ва таркибий ислоҳотларни давом эттириш мақсадида иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштириш ушбу Стратегиянинг устувор йўналишларидан бири
Шунингдек, ушбу Стратегия хусусий мулк ҳуқуқини ҳимоя қилишни янада кучайтириш ва унинг устувор рольини ошириш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришни рағбатлантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш орқали иқтисодиётга хорижий инвестицияларни фаол жалб қилишни назарда тутади.
Шу билан бирга, мамлакатимиз ҳукумати тадбиркорлар ва ишбилармонларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон барқарор ривожланиб бораётган давлат бўлиб, 2005 йилдан 2015 йилга қадар ялпи ички маҳсулот ҳажми ўсиш суръати 8 фоиздан кам бўлмаган, 2016 йилда бу кўрсаткич 7,8 фоизни ташкил этади.
Навоий, Жиззах ва Ангрен шаҳарларида учта эркин иқтисодий зона фаолият кўрсатмоқда, уларда хорижий сармоядорлар учун солиқ солиш, божхона йиғимлари, ер ва бинолар билан таъминлаш ва бошқа қулай шарт-шароитлар яратилган. Яқинда яна тўртта эркин иқтисодий зона Хазорасп (Хоразм вилояти), Қўқон (Фарғона вилояти), Ургут (Самарқанд вилояти) ва Ғиждувон (Бухоро вилояти)да ташкил этилди.
Ўзбекистон делегацияси аъзолари Эрон ишбилармонларини мамлакатимиз билан ҳар икки томон учун ҳам шубҳасиз фойдали бўладиган ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва ривожлантириш, лойиҳаларни биргаликда амалга оширишга чақирди.
Ўзбекистон делегациясининг Эронга ташрифи доирасида ва бизнес-форум натижалари бўйича бир қатор ўзаро манфаатли ҳужжатлар, хусусан 7,5 млн. АҚШ долларилик аҳдлашув баённомаси, шунингдек, 25,5 млн. АҚШ долларилик қишлоқ хўжалиги ва тўқимачилик маҳсулотларини етказиб бериш бўйича битимлар имзоланди.

Бизнес-форум представителей Узбекистана и Ирана
18 октября 2017 года в г.Тегеране состоялся узбекско-иранский бизнес-форум представителей деловых кругов двух стран, в котором приняла участие делегация Республики Узбекистан.
На форуме выступили Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов, Министр внешней торговли Элёр Ганиев, председатель АО «Узбекнефтегаз» Алишер Султанов и другие члены узбекской делегации.
От имени иранского правительства выступил заместитель министра промышленности, рудников и торговли Ирана Моджтаба Хосравтадж.
В своем выступлении на открытии форума Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов отметил, что визит узбекской делегации в Тегеране организуется в рамках реализации договоренностей, достигнутых на сентябрьской встрече Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Ирана Хасана Рухани, состоявшейся в Астане на полях саммита Организации исламского сотрудничества.
Как подчеркивалось, в ходе переговоров лидеры двух стран продемонстрировали политическую волю к активизации узбекско-иранских отношений во всех сферах взаимного интереса и приданию им нового качества. При этом была особенно выделена важность расширения торгово-экономического, транспортно-коммуникационного и инвестиционного сотрудничества, а также поощрения деловых кругов двух стран к установлению прямых контактов и реализации совместных проектов.
Министр проинформировал участников форума о проводимых в Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева масштабных преобразованиях и рыночных реформах, которые осуществляются на основе принятой Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.
Одним из приоритетных направлений данной Стратегии является развитие и либерализация экономики в целях укрепления макроэкономической стабильности и сохранения высоких темпов роста экономики, продолжения институциональных и структурных реформ по сокращению присутствия государства в экономике.
Стратегией также предусмотрено дальнейшее усиление защиты прав и приоритетной роли частной собственности, стимулирование развития малого бизнеса и частного предпринимательства, активное привлечение иностранных инвестиций в отрасли экономики путем улучшения инвестиционного климата.
В то же время правительством нашей страны уделяется особое внимание защите прав и интересов предпринимателей и деловых кругов.
Сегодня Узбекистан является стабильно развивающимся государством, ежегодные темпы роста с 2005-го по 2015 год составляли не менее 8%, а по итогам 2016г. этот показатель равен 7,8%.
Функционируют три свободные экономические зоны в Навои, Джиззаке и Ангрене, где созданы беспрецедентно льготные условия для иностранных инвесторов в плане налогообложения, выплаты таможенных пошлин, предоставления земли и помещений и многое другое. Совсем недавно созданы еще четыре СЭЗ в Хозараспе (Хорезмская область), Коканде (Ферганская область), Ургуте (Самаркандская область) и Гиждуване (Бухарская область).
Члены делегации Узбекистана призвали иранский бизнес к налаживанию и развитию партнерских отношений с нашей страной, совместной реализации проектов, что, несомненно, принесет выгоду обеим сторонам.
В рамках визита делегации Узбекистана в Иран и по итогам бизнес-форума подписан ряд взаимовыгодных двусторонних документов, в частности протокол о намерениях на 7,5 млн. долл.США, а также соглашения на поставку сельскохозяйственной и текстильной продукции на сумму 25,5 млн. долларов.