Ўзбекистон Республикаси Президенти Чеченистон Республикаси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 октябрь куни мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Чеченистон Республикаси раҳбари Рамзан Қодировни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, олий даражадаги мунтазам учрашувлар Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлашга, шунингдек, уларни аниқ амалий мазмун билан бойитишга хизмат қилганини алоҳида таъкидлади.
Жорий йил апрель ойида Россия Федерациясига олий даражадаги ташриф чоғида имзоланган икки мамлакат ҳудудлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битим турли тармоқларда яқин ҳамкорлик ва кооперация алоқаларини мустаҳкамлаш йўлида янги имкониятлар яратгани қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев билан Россия Президенти Владимир Путиннинг яқинда Сочи шаҳрида бўлиб ўтган учрашувида томонлар ҳудудлар даражасидаги алоқалар фаоллашаётганидан мамнун эканликларини билдириб, ушбу ҳамкорликни қўллаб-қувватлашини таъкидладилар.

Президент Республики Узбекистан принял главу Чеченской Республики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 октября принял главу Чеченской Республики Рамзана Кадырова, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, особо отметил, что регулярные встречи на высшем уровне способствовали укреплению узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, а также их наполнению конкретным практическим содержанием.
Было подчеркнуто, что подписанное в ходе визита на высшем уровне в Российскую Федерацию в апреле текущего года Межправительственное соглашение о сотрудничестве между регионами двух стран открыло новые возможности для более тесного взаимодействия и кооперации в различных отраслях.
Отмечено, что на недавно состоявшейся встрече Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Президентом России Владимиром Путиным в Сочи сторонами было выражено глубокое удовлетворение и поддержана активизация контактов на уровне регионов.