Президентимизга «Хавфсиз туризм» лойиҳаси тақдим этилди
Туризм мамлакатимиз иқтисодиётини ривожлантириш, янги иш ўринлари яратишда муҳим йўналишлардан ҳисобланади. Бугун мамлакатимизнинг барча ҳудудларида сайёҳлик соҳасида истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 2 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада муҳим омил бўлмоқда.
Президентимиз жорий йилнинг январь ойида Хоразм вилоятига ташрифи давомида вилоятнинг туризм борасидаги имкониятларини тўлиқ ишга солиш, янги йўналишлар ташкил этиш ва уларни жаҳон бозорларида тарғиб қилиш, меҳмонхоналар ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш зарурлигини алоҳида таъкидлаган эди.
Туризм соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлар билан суҳбатда тармоқда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш орқали хорижлик сайёҳларни кўпроқ жалб қилиш, хизмат кўрсатиш сифатини юксалтириш, соҳа учун етук мутахассислар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, сувенир ишлаб чиқарадиган корхоналарни кўпайтириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берган эди.
Шавкат Мирзиёевга ушбу топшириқларнинг ижроси бўйича маълумотлар берилди вилоятга хорижлик ва маҳаллий сайёҳларни жалб қилиш, ҳудуднинг туризм салоҳиятини янада ривожлантириш лойиҳалари тақдим қилинди.
Янги сайёҳлик йўналишларини очиш, янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қилинаётган ишлар, 2018 йилда келиши кутилаётган сайёҳлар оқими ҳақида маълумотлар берилди.
Туризм ривожланган мамлакатларда «хавфсиз туризм» атамаси қўлланилмоқда. «Хавфсиз туризм» лойиҳаси юртимизга келган сайёҳлар ва меҳмонларнинг хавфсизлигини таминлаш, улар учун замонавий шароитлар яратиш чора-тадбирларини кўзда тутади.
Президентимиз вилоятда «Хавфсиз туризм» концепциясини амалга ошириш лойиҳаси билан ҳам танишди. Унда туризм инфратузилма объектларини видеокузатув мосламалари билан жиҳозлаш, туризм соҳасида хизмат кўрсатувчи ва сайёҳатчиларнинг хавфсизлигини таъминловчи давлат ва нодавлат объектларини ягона ахборот-коммуникация тизимига улаш, вилоят ҳудудига ташриф буюрувчи сайёҳлар бўйича маълумотлар баъзасини шакллантириш каби чора-тадбирлар ўрин олган.

Президенту нашей страны представлен проект «Безопасный туризм»
Туризм является одним из важных факторов развития экономики нашей страны и создания новых рабочих мест. Сегодня во всех регионах Узбекистана осуществляются перспективные проекты в сфере туризма. Важным руководством к действию в этом направлении является Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года.
Президент нашей страны в ходе поездки в Хорезмскую область в январе текущего года особо отметил необходимость полного задействования возможностей области в сфере туризма, организации новых направлений и продвижения их на мировой рынок, развития гостиничной и транспортной инфраструктуры.
В ходе беседы с предпринимателями, ведущими деятельность в сфере туризма, глава нашего государства дал ответственным лицам соответствующие поручения по более широкому привлечению иностранных туристов через расширение международного сотрудничества в отрасли, по улучшению качества обслуживания, подготовке и повышению квалификации специалистов для сферы, увеличению количества предприятий по выпуску сувениров.
Шавкату Мирзиёеву была представлена информация о ходе исполнения этих поручений, проекты по привлечению иностранных и местных туристов, дальнейшему развитию туристического потенциала региона. Рассказано о проводимой работе по открытию новых туристических направлений и туристической продукции, ожидаемом объеме туристического потока в 2018 году.
В странах с развитым туризмом все чаще используется понятие "безопасный туризм". Проект "Безопасный туризм" предусматривает обеспечение безопасности и создание современных условий для туристов и гостей.
Президент нашей страны ознакомился с проектом по реализации концепции "Безопасный туризм" в области. Он включает в себя меры по оснащению объектов туристической инфраструктуры средствами видеонаблюдения, подключению государственных и негосударственных объектов, оказывающих туристические услуги и обеспечивающих безопасность туристов, к единой информационно-коммуникационной системе, формированию базы данных о туристах, посещающих область.