Президентимизга «Хавфсиз туризм» лойиҳаси тақдим этилди
Туризм мамлакатимиз иқтисодиётини ривожлантириш, янги иш ўринлари яратишда муҳим йўналишлардан ҳисобланади. Бугун мамлакатимизнинг барча ҳудудларида сайёҳлик соҳасида истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 2 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада муҳим омил бўлмоқда.
Президентимиз жорий йилнинг январь ойида Хоразм вилоятига ташрифи давомида вилоятнинг туризм борасидаги имкониятларини тўлиқ ишга солиш, янги йўналишлар ташкил этиш ва уларни жаҳон бозорларида тарғиб қилиш, меҳмонхоналар ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш зарурлигини алоҳида таъкидлаган эди.
Туризм соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлар билан суҳбатда тармоқда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш орқали хорижлик сайёҳларни кўпроқ жалб қилиш, хизмат кўрсатиш сифатини юксалтириш, соҳа учун етук мутахассислар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, сувенир ишлаб чиқарадиган корхоналарни кўпайтириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берган эди.
Шавкат Мирзиёевга ушбу топшириқларнинг ижроси бўйича маълумотлар берилди вилоятга хорижлик ва маҳаллий сайёҳларни жалб қилиш, ҳудуднинг туризм салоҳиятини янада ривожлантириш лойиҳалари тақдим қилинди.
Янги сайёҳлик йўналишларини очиш, янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қилинаётган ишлар, 2018 йилда келиши кутилаётган сайёҳлар оқими ҳақида маълумотлар берилди.
Туризм ривожланган мамлакатларда «хавфсиз туризм» атамаси қўлланилмоқда. «Хавфсиз туризм» лойиҳаси юртимизга келган сайёҳлар ва меҳмонларнинг хавфсизлигини таминлаш, улар учун замонавий шароитлар яратиш чора-тадбирларини кўзда тутади.
Президентимиз вилоятда «Хавфсиз туризм» концепциясини амалга ошириш лойиҳаси билан ҳам танишди. Унда туризм инфратузилма объектларини видеокузатув мосламалари билан жиҳозлаш, туризм соҳасида хизмат кўрсатувчи ва сайёҳатчиларнинг хавфсизлигини таъминловчи давлат ва нодавлат объектларини ягона ахборот-коммуникация тизимига улаш, вилоят ҳудудига ташриф буюрувчи сайёҳлар бўйича маълумотлар баъзасини шакллантириш каби чора-тадбирлар ўрин олган.

“Safe tourism” project has been presented for President Shavkat Mirziyoyev
Tourism is one of important factors in development of our country’s economy and creation of new workplaces. Today, promising projects in the sphere of tourism are being implemented in all regions of Uzbekistan. An important guide to action in this direction is the Decree of the Head of our state “On measures of ensuring accelerated development of the tourism industry of the Republic of Uzbekistan” of December 2, 2016.
The President of our country during his trip to Khorezm region in January this year emphasized the need for full use of the region’s opportunities in the sphere of tourism, organization of new directions and their promotion to the world market, development of hotel and transport infrastructure.
During the conversation with entrepreneurs engaged in tourism, the Head of our state gave appropriate instructions to responsible persons on increasing the attraction of foreign tourists through the expansion of international cooperation in the industry, on improvement of the quality of service, training and improving the qualification of specialists in the sphere, increasing the number of enterprises producing souvenirs.
Shavkat Mirziyoyev was provided with information on implementation of these instructions, projects on attracting foreign and local tourists, further development of the tourism potential of the region. Information was given on the ongoing activities on opening of new tourism destinations and tourism products, the expected volume of the tourist flow in 2018.
The concept of “safe tourism” is often used in countries with developed tourism. “Safe tourism” project provides for ensuring security and creating modern conditions for tourists and guests.
The President of our country got acquainted with the project on implementation of the concept of “Safe tourism” in the region. It includes measures on equipping tourism infrastructure facilities with video surveillance, connecting state and non-state facilities that provide tourism services and ensure safety of tourists, to a single information and communication system, creating a database of tourists visiting the region.