Қорақалпоғистон Республикасида бир гуруҳ юртдошларимизга фуқаролик паспортлари топширилди
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашида Президентимиз фармони билан Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилинган бир гуруҳ шахсларга фуқаролик паспортлари тантанали равишда топширилди.
Мамлакатимизда фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликлари, шахсий манфаатлари қонун билан кафолатлаб қўйилгани, ҳар бир фуқарога бериладиган паспорт Ўзбекистон Республикасининг мулки бўлиб, унинг эгаси давлат муҳофазасида экани таъкидланди.
Фуқаролик паспортига эга бўлганлар орасида нукуслик Комилжон Йўлдошев ҳам бор. У қўшни Туркманистонда туғилиб ўсган. Ўрта мактабни тамомлагач, Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университетида таҳсил олган. Кўп йиллардан буён савдо соҳасида самарали меҳнат қилиб келмоқда. Турмуш ўртоғи билан икки ўғил ва икки қизни тарбиялаб камолга етказди.
– Бугун чорак аср давомида армон бўлиб келган орзуим амалга ошди, – дейди Комилжон. – Ўзим ва фарзандларим яшаб, меҳнат қилаётган давлат фуқароси бўлдим. Мен ҳам энди барча каби ўз ҳуқуқларимдан эмин-эркин фойдалана оламан. Сайловларда иштирок этиб, юртимиз келажаги учун овоз бераман. Бундай бахтга муяссар қилган Президентимиздан миннатдорман. Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлганимдан фахрланаман.
Шунингдек, тадбирда ўрта махсус, касб-ҳунар таълим муассасалари ҳамда умумтаълим мактабларининг 16 ёшга тўлган ўқувчиларидан бир гуруҳига биометрик паспорт топширилди.
– 2017 йил 10 октябрь санаси ҳаётимда унутилмас кун, – дейди Нукусдаги 22-умумтаълим мактаби 10-синф ўқувчиси Дилноза Узоқбергенова. – Қўлимга Ўзбекистон Республикаси паспортини олар эканман, ўзимни бирданига улғайиб қолгандек ҳис қилдим ва бунинг ортида шу юксак ишончга муносиб бўлишдек катта масъулият турганини англадим.

Вручены гражданские паспорта
В Совете Министров Республики Каракалпакстан группе лиц, которые указом Президента нашей страны получили гражданство Республики Узбекистан, были торжественно вручены гражданские паспорта.
Отмечалось, что в нашей стране права и свободы, личные интересы граждан гарантированы законом, выдаваемый каждому гражданину паспорт является имуществом Республики Узбекистан, а его обладатель – находится под защитой государства.
Среди тех, кто получил гражданский паспорт, есть и Комилжон Юлдашев из Нукуса. Он родился и вырос в соседнем Туркменистане. Закончив среднюю школу, поступил в Каракалпакский государственный университет имени Бердаха. Долгие годы трудится в сфере торговли. Вместе с супругой вырастили двух сыновей и двух дочерей.
– Сегодня осуществилось то, о чем я мечтал на протяжении четверти века, – говорит Комилжон. – Я стал гражданином страны, в которой я живу и работаю, живет моя семья, мои дети. Теперь я, как и все, могу свободно воспользоваться своими правами, участвовать в выборах и голосовать за будущее нашей страны. Я безмерно благодарен Президенту нашей страны за предоставление такой возможности. Я горжусь тем, что стал гражданином Республики Узбекистан.
Также на мероприятии группе учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений и общеобразовательных школ, которым исполнилось 16 лет, были вручены биометрические паспорта.
– 10 октября 2017 года станет в моей жизни незабываемым днем, – сказала ученица 10-го класса школы № 22 города Нукуса Дилноза Узокбергенова. – Взяв в руки паспорт Республики Узбекистан, почувствовала себя повзрослевшей, осознала, что за этим лежит большая ответственность быть достойной такого высокого доверия.