Тошкентда «Open HR Business Forum – 2017» деб номланган халқаро бизнес-тадбир бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ҳамда Халқаро бизнес ва технологиялар уюшмаси кўмагида ташкил этилган мазкур тадбир «Ҳамкорлик, ривожланиш, муваффақият» ғояси остида бизнес соҳаси мутахассислари, иқтисодчилар, давлат ва нодавлат ташкилотлари вакиллари, тадбиркорлар ва ўз бизнесини йўлга қўйиш истагида бўлган ёшларни бирлаштирди. Унда мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитининг янги даври, унинг меъёрий-ҳуқуқий асослари, тадбиркорлик субъектлари учун мавжуд имкониятлар ва бизнесни янада ривожлантириш стратегиялари муҳокама қилинди.
Тадбирда давлат бошқаруви органлари вакиллари, маҳаллий ва хорижлик экспертлар тадбиркорликни янада ривожлантиришнинг янги услублари, меҳнат ресурсларини бошқаришнинг замонавий технологиялари ҳақида маълумотлар тақдим этди, бизнесни ташкил этиш ва уни бошқариш борасида тажриба алмашилди.
– Тадбирнинг асосий мақсади мамлакатимизда тадбиркорлик соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини ёшларимизга етказиш, соҳада мавжуд имкониятлар ва имтиёзлар ҳақида батафсил маълумот бериш, хусусий сектор вакиллари, ишбилармонлар билан давлат ҳокимияти ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга кўмаклашишдан иборат, – дейди Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси бошқарма бошлиғи Фаррух Омонов. – Мамлакатимизда тадбиркорлик субъектлари сафи йил сайин кенгайиб, улар иқтисодиётимиз юксалишига муносиб ҳисса қўшмоқда. Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, тадбиркорлар қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Барча туман ва шаҳарларда Тадбиркорликка кўмаклашиш марказлари ташкил этилиб, тадбиркорлар ва соҳага қизиқиш билдирган фуқаролар, хусусан, ёшларимизга малакали хизматлар кўрсатилмоқда.
Тадбирда ёшларни мутахассислиги бўйича иш билан таъминлаш, олий таълим муассасалари битирувчиларининг «йўл харитаси»ни шакллантириш, иш амалиёти дастурлари каби масалалар муҳокама этилди. Етакчи ишбилармонлар билан ёш тадбиркорлар ўртасидаги ҳамкорлик йўлга қўйилди, тажриба алмашилди.

В Ташкенте проходит международный бизнес-форум «Open HR Business Forum–2017»
Данное мероприятие, организованное при содействии Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты и Ассоциации международного бизнеса и технологий под идеей "Сотрудничество, развитие, успех", объединило специалистов бизнес-сферы, экономистов, представителей государственных и негосударственных организаций, предпринимателей, молодых людей, желающих наладить собственный бизнес. На нем говорилось о новом этапе развития делового климата в нашей стране, его нормативно-правовых основах, созданных для субъектов предпринимательства возможностях, а также стратегии дальнейшего развития бизнеса.
В ходе мероприятия представители органов государственного управления, отечественные и зарубежные эксперты рассказали о новых условиях дальнейшего развития предпринимательства, современных технологиях управления трудовыми ресурсами, состоялся обмен опытом по организации и управлению бизнесом.
- Основная цель мероприятия – доведение до молодежи сути и значения реформ, осуществляемых в нашей стране в сфере предпринимательства, предоставление подробной информации об имеющихся в сфере возможностях и льготах, содействие дальнейшему укреплению сотрудничества между бизнесменами и государственной властью, - сказал начальник управления Торгово-промышленной палаты Узбекистана Фаррух Омонов. - В нашей стране с каждым годом ширятся ряды субъектов предпринимательства, которые вносят достойный вклад в развитие экономики. Торгово-промышленная палата Узбекистана уделяет особое внимание улучшению деловой среды в стране, защите законных интересов предпринимателей. Во всех районах и городах организуются центры содействия предпринимательству, которые предоставляют квалифицированные услуги предпринимателям и интересующимся сферой гражданам, в частности молодежи.
На мероприятии обсуждались вопросы обеспечения работой молодежи по специальности, формирования "дорожной карты" для выпускников вузов, программы трудовой практики. Налажено сотрудничество между успешными бизнесменами и молодыми предпринимателями, они обменялись опытом.