БМТ вакиллари 9-10 октябрь кунлари Қорақалпоғистонда бўлди
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид бошчилигидаги делегацияси аъзолари 9-10 октябрь кунлари Қорақалпоғистон Республикасида бўлди.
Меҳмонлар Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Ерниязов ва Вазирлар Кенгаши Раиси Қ.Сариев билан учрашди.
Мулоқотда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасида Ўзбекистоннинг БМТ билан ҳамкорлиги барча жабҳаларда фаол ривожланиб бораётгани, юртимизда динлараро ва миллатлараро тотувлик ҳамда бағрикенглик муҳитини янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани, виждон ва эътиқод эркинлигини таъминлашга доир кафолатлар Бош қомусимиз ва қонунларимизда қатъий белгилаб қўйилгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан қабул қилинган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш, хавфсизлик, барқарорлик муҳитини мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
БМТ махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид бошчилигидаги делегация аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикасидаги Халқ қабулхонасида бўлиб, фуқаролар мурожаатлари билан ишлашнинг ҳуқуқий асослари, бу ерда яратилган шароитлар ва мурожаатларни кўриб чиқиш жараёни билан танишди.
Делегация аъзолари, шунингдек, Қорақалпоғистондаги диний таълим муассасаси – Муҳаммад ибн ал-Беруний номидаги ўрта махсус ислом билим юртида ҳам бўлди. Билим юрти толиблари ва мударрислар билан суҳбатда ушбу таълим муассасасида диний билимлар билан бирга, дунёвий илмлар ҳам пухта ўргатилиши, ўқув жараёни замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан кенг фойдаланган ҳолда олиб борилиши таъкидланди.
Меҳмонлар ташриф доирасида “Саҳро Луври” номи билан машҳур И.Савицкий номидаги Қорақалпоқ давлат санъат музейида ҳам бўлиб, Оролбўйи халқларининг қадим тарихи ва маданиятига оид қимматбаҳо осори-атиқалар билан танишди.

Представители ООН в Каракалпакстане
Делегация во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмедом Шахидом 9-10 октября посетила Республику Каракалпакстан.
Гости встретились с Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязовым и Председателем Совета Министров К.Сариевым.
На встрече было отмечено, что в результате последовательных реформ, осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева, сотрудничество Узбекистана и ООН активно развивается во всех сферах, в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему укреплению атмосферы межрелигиозного и межнационального согласия и толерантности, а гарантии по обеспечению свободы убеждений и вероисповедания строго закреплены Конституцией и законами Республики Узбекистан.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах уделено особое внимание вопросам обеспечения межнационального согласия и религиозной толерантности, укрепления безопасности и стабильности.
Делегация посетила Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан, ознакомилась с правовыми основами работы с обращениями граждан, созданными здесь условиями, процессом рассмотрения обращений.
Члены делегации побывали в религиозном образовательном учреждении Каракалпакстана – среднем специальном исламском учебном заведении Мухаммада ибн аль-Беруни. На встрече со студентами и преподавателями учебного заведения отмечалось, что в данном образовательном учреждении наряду с религиозными знаниями глубоко преподаются также и светские науки, в учебном процессе широко используются современные информационно-коммуникационные технологии.
В рамках визита гости посетили Каракалпакский государственный музей искусств имени И.Савицкого, известный также под названием "Лувр в пустыне", осмотрели уникальные экспонаты, рассказывающие об истории и культуре народов Приаралья.