Пойтахтимизда дзюдо бўйича Гран-при туркумига кирувчи халқаро турнир бошланди
Халқаро дзюдо федерацияси (IJF), Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, Миллий олимпия қўмитаси, мамлакатимиз дзюдо федерацияси томонидан қатор вазирлик ва ташкилотлар билан ҳамкорликда ташкил этилган нуфузли турнирда дунёнинг 30 га яқин давлатидан 180 дан ортиқ спортчи совринли ўринлар учун курашмоқда.
“Ўзбекистон” спорт мажмуасида 6 октябрь куни нуфузли мусобақанинг очилиш маросими бўлди.
Байрамона безатилган спорт мажмуаси меҳмонлар, спортчи ва мураббийлар, мухлислар билан гавжум. Майдонга халқаро турнир иштирокчи мамлакатлар терма жамоалари кириб келади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси янграйди.
Мусобақанинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси Р.Қурбонов ва бошқалар мамлакатимизда ёш авлодни жисмонан ва маънан соғлом этиб тарбиялаш, спортни ривожлантириш, бу жараёнда Олимпия спорт турларини янада оммалаштириш, жаҳон майдонларида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишга қодир истеъдодли спортчиларни тайёрлаш ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга доимий эътибор қаратилаётганини алоҳида таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 9 мартдаги Ўзбекистон спортчиларини 2020 йил Токио шаҳрида (Япония) бўлиб ўтадиган XXXII ёзги Олимпия ва XVI Паралимпия ўйинларига тайёрлашга оид, 3 июндаги «Жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги, 10 августдаги “Нуфузли халқаро спорт мусобақаларида юксак натижаларга эришган Ўзбекистон спортчиларини жамоат ва спорт ишларига кенг жалб этиш ҳамда спортчиларни ва уларнинг тренерларини рағбатлантириш тўғрисида”ги қарорлари қабул қилиниши соҳа ривожида муҳим дастуриламал бўлмоқда.
– Ўзбекистонда ҳар қандай йирик спорт анжумани юксак савияда ўтказилиши халқаро спорт жамоатчилиги томонидан кенг эътироф этилади, – дейди Халқаро дзюдо федерацияси ижроия қўмитаси аъзоси, Таълим ва мураббийлик бўйича директори Муҳаммад Мериджа. – Мана бир неча йилдирки, пойтахтингиз дзюдо бўйича Гран-при туркумига кирувчи нуфузли турнирга мезбонлик қилади. Бу мамлакатингизнинг улкан спорт салоҳиятига эга эканидан, спорт тараққиёти учун бор куч ва имкониятларини ишга солишидан далолатдир.
Бу йилги турнирда Ватанимиз шарафини тажрибали полвонлар билан бирга, ёш, иқтидорли дзюдочилар ҳам ҳимоя қилмоқда.
Мусобақанинг дастлабки кунида Шарофиддин Лутфуллаев ва Сардор Нуриллаев ўз вазн тоифасида бронза медални қўлга киритди.

В Ташкенте стартовал международный турнир серии Гран-при по дзюдо
В престижном турнире, организованном Международной федерацией дзюдо (IJF), Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту, Национальным олимпийским комитетом, Федерацией дзюдо нашей страны совместно с рядом министерств и организаций, за призовые места борются свыше 180 спортсменов почти из 30 государств мира.
В спортивном комплексе “Узбекистон” 6 октября состоялась церемония открытия престижного соревнования.
Празднично оформленный спортивный комплекс переполнен гостями, спортсменами, тренерами и зрителями. На арену выходят сборные команды стран-участниц международного турнира.
На открытии соревнования председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту Р.Курбонов и другие особо отметили, что в нашей стране постоянное внимание уделяется воспитанию молодого поколения физически крепкими и духовно развитыми личностями, развитию спорта, дальнейшей популяризации в данном процессе олимпийских видов спорта, подготовке и всемерной поддержке талантливых спортсменов, способных достойно защищать честь нашей Родины на мировой спортивной арене.
Постановления главы нашего государства о подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпийским играм 2020 года в городе Токио (Япония) от 9 марта текущего года, «О мерах по дальнейшему развитию физической культуры и спорта» от 3 июня, “О широком привлечении спортсменов Узбекистана, достигших высоких результатов на престижных международных спортивных соревнованиях, к общественной и спортивной деятельности, а также поощрении спортсменов и их тренеров” от 10 августа нынешнего года служат важным руководством к действию.
– Любое крупное спортивное соревнование в Узбекистане проводится на высоком организационном уровне, что способствует широкому признанию со стороны международной спортивной общественности, – говорит член исполнительного комитета Международной федерации дзюдо, директор по образованию и тренерству Мухаммад Мериджа. – Вот уже несколько лет в Ташкенте проводится престижный турнир серии Гран-при. Это свидетельствует об огромном спортивном потенциале вашей страны, направлении усилий на развитие спорта.
В нынешнем турнире честь нашей Родины вместе с опытными атлетами защищают также молодые, талантливые дзюдоисты.
В первый день соревнований бронзовую медаль в своих весовых категориях завоевали Шарофиддин Лутфуллаев и Сардор Нуриллаев.