Ўзбекистон ва Тожикистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари мулоқот аввалида Тожикистон Президентини туғилган куни билан самимий муборакбод этди.
Ўзаро қўллаб-қувватлаш ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик мустаҳкам дўстлик ришталари, умумий тарих, маънавий ва маданий қадриятларга асосланган анъанавий яқин ва яхши қўшничилик алоқалари мустаҳкамланаётгани чуқур мамнуният билан алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорлик изчил ривожланмоқда, барча даражада, жумладан, чегараолди ҳудудлар ҳамда ишбилармон доиралар ўртасида мулоқот фаоллашгани кузатилмоқда.
Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми сезиларли даражада ўсди. Душанбе шаҳрида Ўзбекистон корхоналарининг саноат ярмаркаси ва икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокида бизнес-форумлар муваффақиятли ўтказилди.
Қўшма савдо уйлари ва замонавий ишлаб чиқариш корхоналари ташкил этилмоқда. Мамлакатларимиз пойтахтлари Тошкент ва Душанбе шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар тикланди.
Маданий алоқалар кенгаймоқда – жорий йил май ойида Тожикистонда Ўзбекистон маданияти ва санъати кунлари ўтказилди, октябрь ойида мамлакатимизда ҳам шундай тадбир ўтказилиши режалаштирилган.
Мамлакатларимизни яқинлаштириш ва кўп қиррали шерикликни мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган ҳамкорликдаги ишлар Ўзбекистон ва Тожикистоннинг кўп миллатли халқлари манфаатига хизмат қилмоқда, бу халқларимиз томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Мулоқотда давлатларимиз ўртасида амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари, олий ва юксак даражада бўлиб ўтадиган тадбирлар режаси муҳокама қилинди.
Шунингдек, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Мулоқот сўнгида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмонни яна бир бор самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлиқ ва улкан муваффақиятлар, дўст тожик халқига тинчлик, осойишталик ва фаровонлик тилади.
Ўз навбатида, Тожикистон Президенти ҳам Ўзбекистон Президентига самимий табрик ва юксак эътибор учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Томонлар дўстлик ва яхши қўшничилик алоқаларини мустаҳкамлаш, мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасида кенг кўламли ўзаро манфаатли ҳамкорликни бундан буён ҳам биргаликда ривожлантиришга тайёр экани қайд этилди.

On telephone conversation of Presidents of Uzbekistan and Tajikistan
On October 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The Head of our state at the beginning of the conversation sincerely congratulated the President of Tajikistan on his birthday.
It was particularly noted with deep satisfaction that traditionally close and good-neighborly relations between our countries and people, based on strong ties of centuries-old friendship, common history, spiritual and cultural values, are being strengthened due to mutual support and joint efforts.
The mutually beneficial and fruitful cooperation between Uzbekistan and Tajikistan is dynamically expanding, dialogue is being intensified at all levels, including between the border regions and the businessmen.
The trade turnover has increased noticeably since the beginning of this year. An industrial exhibition of Uzbekistan enterprises and business forums with participation of leading companies of the two countries were successfully held in Dushanbe.
Joint trading houses and modern enterprises are being established. Direct flights between the capitals – the cities of Tashkent and Dushanbe are resumed.
Cultural exchange is expanding – Days of Uzbek culture and art were held in Tajikistan in May, it is planned to conduct similar events in our country this month.
It was emphasized that the joint work on bringing our countries closer and deepening the multifaceted partnership is based on the interests and is supported by multinational people of Uzbekistan and Tajikistan.
During the conversation, the prospects of further development of practical cooperation between the two countries were discussed, as well as a schedule of upcoming high-level events was considered.
The sides also exchanged views on current issues of international and regional policy.
In conclusion, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, once again sincerely congratulating the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, wished him good health, wellbeing and success, and to the friendly people of Tajikistan – peace and prosperity.
In his turn, the President of Tajikistan expressed his deep gratitude to the President of Uzbekistan for warm congratulations and sincere attention.
The readiness to further strengthen relations of friendship and good-neighborliness, to develop a full-scale mutually beneficial cooperation in the interests of our countries and people by joint efforts, was emphasized.