2017-10-04 | Технологиялар
2 октябрь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида Европа тикланиш ва ривожланиш банкининг Марказий Осиё ва Россия бўйича бошқарувчи директори Наталя Ханженкова бошчилигидаги делегация билан билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда вазирлик раҳбарияти мамлакатда ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришга оид ислоҳотлар хусусида маълумот берди. Шунингдек, мазкур йўналишда Европа тикланиш ва ривожланиш банки билан амалга ошириш мумкин бўлган истиқболли лойиҳалар, жумладан Ўзбекистонда халқаро интернет каналларига уланиш тезлигини ошириш, кенг полосали интернетни ҳамда оптик толали алоқа тармоқларини ривожлантиришда ҳамкорлик муҳокама қилинди.
Меҳмонларга яқинда иш бошлаган Мирзо Улуғбек номидаги Инновация маркази фаолияти хусусида маълумот берилди ҳамда венчур капитали учун экотизимни яратиш ва ИТ-стартапларини қўллаб-қувватлаш бўйича сармоя киритиш ҳамда янги инновацион ғояларни илгари суриш таклиф қилинди.
Европа тикланиш ва ривожланиш банки томонидан учрашувда март ойида янгиланган ва Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан имзоланган англашув меморандумида кўзда тутилган кейинги режалар хусусида маълумот берилди. Жумладан, унга кўра банк мамлакатимизда коммунал хўжалик, транспорт, энергетика ва бошқа йўналишлар қаторида АКТ соҳасида ҳам ҳамкорлик қилишга қизиқиш билдираётгани маълум бўлди. Шунга кўра, учрашув якунида инвестицион ҳамкорлик юзасидан лойиҳаларни экспертлар иштирокида ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Шунингдек, учрашувда Европа тикланиш ва ривожланиш банкининг Ўзбекистондаги вакили этиб тайинланган, келиб чиқиши грециялик бўлган Алкис Дракинос ҳам таништирилди.

Встреча с делегацией ЕБРР прошла в Мининфокоме
2 октября в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с делегацией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) во главе с управляющим директором по Центральной Азии и России Натальей Ханженковой.
Руководство Мининфокома рассказало о развитии информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане. Были озвучены предложения по приоритетным направлениям сотрудничества с ЕБРР, в т. ч. по вопросам увеличения скорости доступа к международным сетям, развития широкополосного доступа и волоконно-оптических сетей.
Представлена информация о недавно созданном Инновационном центре имени Мирзо Улугбека и предложено сотрудничество по привлечению инвестиций и «ноу-хау» для создания экосистемы венчурного капитала и поддержки IT-стартапов в рамках этого центра.
Со стороны ЕБРР была представлена информация о возобновлении сотрудничества банка с Республикой Узбекистан после подписания Меморандума о взаимопонимании с Правительством Узбекистана в марте. ЕБРР в своей деятельности сосредоточен на поддержке частного предпринимательства, малого и среднего бизнеса. В части инфраструктурных проектов ЕБРР начал работу над проработкой проектов в сферах коммунального хозяйства, транспорта, энергетики, есть заинтересованность во взаимодействии в сфере ИКТ.
Достигнута договоренность продолжить консультации на уровне экспертов для проработки и согласования взаимоприемлемых и взаимовыгодных форм инвестиционного сотрудничества.
На встрече был представлен назначенный руководитель Представительства ЕБРР в Узбекистане – Алкис Дракинос, гражданин Греции.