Ўзбекистонда Президент сайлови бошланди
Бугун соат 06:00 да Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи барча 14 сайлов округида сайлов участкалари очилди. Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси янгради. Сайловчилар рўйхатига мамлакатимизнинг 20 миллион 798 минг 52 фуқароси киритилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида тўрт номзод – Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ҳотамжон Кетмонов, Ўзбекистон "Миллий тикланиш" демократик партиясидан Акмал Саидов, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ислом Каримов, Ўзбекистон "Адолат" социал-демократик партиясидан Наримон Умаров иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига сайлов янги ижтимоий-сиёсий ва социал-иқтисодий шароитда ўтказилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси мақоми оширилди. Сайлов қонунчилигига риоя этиш, Марказий сайлов комиссияси қарорларини сўзсиз бажариш бўйича жавобгарлик кучайтирилди.
Сайлов кампаниясида кузатувчилар институти ва оммавий ахборот воситаларини жалб этган ҳолда, сайловнинг очиқ ва ошкоралигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ўзбекистон Президенти сайловини 43 давлат ва беш халқаро ташкилот – ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси ва Ислом ҳамкорлик ташкилоти вакиллари кузатаётир. Сайлов жараёнини маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг 1000 га яқин вакили ёритиб бормоқда.

В Узбекистане начались выборы Президента
Сегодня в 06:00 во всех 14 избирательных округах по выборам Президента Республики Узбекистан открылись избирательные участки. Прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан. В списки избирателей включены имена 20 миллионов 798 тысяч 52 граждан нашей страны.
В выборах Президента Республики Узбекистан участвуют четыре кандидата - Хотамжон Кетмонов от Народно-демократической партии Узбекистана, Акмал Саидов от Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», Ислам Каримов от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана и Наримон Умаров от Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат».
Выборы Президента Республики Узбекистан проводятся в новых общественно-политических и социально-экономических условиях. Повысился статус Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан. Усилена ответственность за добросовестное соблюдение законодательства, неукоснительное исполнение решений Центральной избирательной комиссии.
Особое внимание в ходе избирательной кампании уделяется обеспечению гласности и открытости с привлечением института наблюдателей и средств массовой информации. Центральной избирательной комиссией зарегистрировано около 300 наблюдателей от 43 государств и пяти международных организаций – БДИПЧ ОБСЕ, СНГ, ШОС, ВАИО и ОИС, которые осуществляют мониторинг выборов Президента Республики Узбекистан. В освещении избирательного процесса участвуют около тысячи представителей отечественных и зарубежных СМИ.