Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири ва Татаристон Республикаси Президенти расмий учрашди
Жорий йилнинг 24 сентябрь куни Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театрида  Татаристон Республикаси Президенти Рустам Минниханов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири Бахтиёр Сайфуллаев ўртасида расмий учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув доирасида Россия Федерациясининг Ўзбекистондаги элчиси Влалимир Тюрденев, Бутунжаҳон татар конгресси ижроия раиси  Ринат Закиров ҳамда татар жамоатчилик ташкилотлари вакиллари ҳам иштирок этдилар.
Учрашувнинг очилиш қисмида кириш сўзи билан бошлаган Тошкентдаги татар маданий-маърифий жамоатчилик маркази директори Ришат Набиуллин Ўзбекистонда татар маданиятини ривожланиши учун барча шарт-шароитлар яратилганлиги, ҳозирги вақтда Ўзбекистон пойтахтида 100 мингдан ортиқ ҳамда, Республика миқёсида бу кўрсаткич 280 мингдан ортиқ  татарлар истиқомат қилишини айтиб ўтди.
Учрашувда Татаристон Республикаси кунларини ҳар йили ўтказиш таклифи берилди. Бугунги кунда республикамизда 137 та маданий марказлар ва 7 та ҳамдўстлик уйлари фаолият юритаётганлигини маълум қилди.
Татаристон Президенти томонидан фан, таълим, ишлаб чиқариш, маданият ва санъат соҳасида ҳамкорликни кучайтириш бўйича таклифлар илгари сурилди.
Расмий учрашувда иккала томон маданият ва санъат соҳасини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Татаристон Президенти Ўзбекистон ҳукуматига республикамизда яшаб келаётган татарларнинг ҳамма тарафлама қўллаб қувватланишида ҳукумат раҳбарига ўз миннатдорчилигини билдирди.
Бахтиёр Сайфуллаев очилиш маросимида сўзлаган нутқида ҳаммани муборакбод этиб, бу каби дўстона алоқалар бардавом бўлишини тилади.

Встреча Президента Республики Татарстан с министром культуры Узбекистан
24 сентября 2017 года в Государственном академическом большом театре оперы и балета имени Алишера Навои прошла встреча Президента Республики Татарстан Рустама  Минниханова с министром культуры Узбекистана Бахтиером Сайфуллаевым.
А также, с  послом РФ в Узбекистане Владимиром Тюрденевым,  председателем Исполкома Всемирного конгресса татар Ринатом Закировым и представителями татарских общественных организаций Узбекистана.
Открывая встречу, председатель Татарского общественного культурно-просветительского центра города Ташкент Ришат Набиуллин сообщил, что в Узбекистане созданы все условия для развития татарской культуры и в настоящий момент в столице Узбекистана проживают более 100 тыс. татар, а всего в стране – 280 тыс.
На встрече были предложения о возобновлении Дней культур Республики Татарстан в Узбекистане. Потому как, по республике имеется 137 культурных центров и 7 домов дружбы культурных общин в Узбекистане.
Со стороны Президента Республики Татарстан были предложения сотрудничать в области науки, образования, промышленности, культуры и искусства.
На официальной встрече Министр культуры Б. Сайфуллаев с Президентом РТ Р.Миннихановым совместно обсудили планы развития и сотрудничества в области культуры и искусства.
Президент РТ также выразил благодарность руководству Узбекистана за всестороннюю поддержку местных татар.
На церемонии открытия Министр культуры Б. Сайфуллаев в вступительной речи поздравил всех и пожелал чтобы такие дружеские встречи были всегда.