Татаристон Президенти Самарқанддаги муқаддас қадамжо ва тарихий обидалар билан танишди
Мамлакатимизда бўлиб турган Татаристон Республикаси Президенти Рустам Миннихонов 24 сентябрь куни Самарқанддаги муқаддас қадамжо ва тарихий обидалар билан танишди.
Юқори мартабали меҳмон дастлаб Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов мангу қўним топган масканни зиёрат қилди. Буюк Юртбошимиз қабрига гул қўйиб, ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Татаристон Президенти буюк давлат ва сиёсат арбоби бўлган Ислом Каримов мустақил Ўзбекистон Республикасининг асосчиси сифатида унинг тараққиёти йўлида улкан ишларни амалга оширган йирик тарихий шахс эканини таъкидлади. Унинг раҳнамолигида юртимизда аждодларимиздан мерос тарихий-маданий обидаларни асраб-авайлаш, миллий қадриятларимизни тиклаш ва улуғлаш борасида изчил ислоҳотлар олиб борилганини қайд этди.
Меҳмонга Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг доимий эътибори туфайли бу ерда қисқа фурсатда амалга оширилган улкан бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари ҳақида сўзлаб берилди.
Ёдгорлик мажмуасининг миллий меъморлик анъаналари асосида бунёд этилаётгани ва бу ерда зиёратчилар учун кенг қулайликлар яратилаётгани меҳмонда катта таассурот қолдирди.
Татаристон Президенти Ўрта Осиёда қурилган биринчи масжид – Ҳазрати Хизр масжиди билан ҳам танишди. 1 минг 300 йиллик тарихга эга ушбу обиданинг яратилиши ва уни асраб-авайлаш борасида олиб борилаётган ишларга юксак баҳо берди.
Юқори мартабали меҳмон шаҳардаги Хўжа Дониёр зиёратгоҳи, Шоҳи Зинда мажмуаси, Амир Темур мақбараси, Регистон майдони ва Мирзо Улуғбек расадхонасини томоша қилди. Мазкур иншоотларнинг ҳар бири халқимизнинг бой ўтмиш ва қадимий маданиятга эга эканидан далолат беришини қайд этди.
Дунёга машҳур Сиёб деҳқон бозоридаги тўкин-сочинлик, шарқона савдо маданияти ҳам татаристонлик меҳмонда катта таассуруот қолдирди. Серқуёш заминимизда етиштирилган ноз-неъматлардан татиб кўриб, бу маҳсулотлар Татаристон бозорларида ҳам жуда харидоргир эканини таъкидлади.
– Самарқандга келишни анчадан буён орзу қилардим, – дейди Рустам Миннихонов. – Ўзбекистонга ташрифим Самарқанддан бошланганидан жуда хурсандман. Бу қадимий шаҳар чиндан ҳам ер юзининг сайқали, тарихан цивилизация маркази бўлганига бугун яна бир бор амин бўлдим. Сафаримиздан жуда катта таассурот олдим.
Имом Бухорий мажмуаси зиёрати Татаристон Президенти учун Самарқандга ташрифнинг муҳим воқеаларидан бири бўлди. Бу ерда юқори мартабали меҳмонга юртимизда муқаддас ислом дини ривожига беқиёс ҳисса қўшган алломалар, муҳаддис боболаримиз маънавий мероси ҳақида сўзлаб берилди. Президентимиз ташаббуси билан айни пайтда мажмуа яқинида Имом Бухорий номидаги халқаро илмий-тадқиқот маркази қурилаётгани муқаддас ислом динининг эзгу ғоялари ва маърифий аҳамиятини ўрганиш ҳамда тарғиб этишга хизмат қилади.
Татаристон Президенти бугун Тошкентда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театрида мамлакатимизда истиқомат қилаётган татар миллатига мансуб юртдошларимиз билан учрашади, Татаристон санъат усталари иштирокидаги концерт дастурини томоша қилади.
Рустам Миннихонов 25 сентябрь куни Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ҳайкали пойига гул қўяди. Пойтахтимиздаги Халқаро ҳамкорлик марказида ташкил этиладиган Ўзбекистон – Татаристон ишбилармон доиралари вакиллари қўшма бизнес-форумида қатнашади.
Татаристон Президенти мамлакатимизнинг турли вазирлик ва идораларида учрашувлар ўтказади, пойтахтимизнинг диққатга сазовор жойларини бориб кўради.

Президент Татарстана посетил исторические достопримечательности Самарканда
Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов 24 сентября ознакомился с достопримечательностями и историческими памятниками Самарканда.
Высокий гость посетил место упокоения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, возложил цветы к могиле великого государственного деятеля и отдал дань уважения его памяти.
Президент Татарстана отметил, что великий государственный и политический деятель, основатель независимого Узбекистана Ислам Каримов был крупной исторической личностью, осуществившей колоссальную работу во имя развития Узбекистана. Подчеркивалось, что под руководством Первого Президента проведена последовательная работа по сохранению историко-культурного наследия наших предков, возрождению и пропаганде национальных ценностей.
Гостю было рассказано о проведенной под постоянном вниманием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева широкомасштабной созидательной и благоустроительной работе в этом комплексе.
Оформление мемориального комплекса на основе национальных традиций зодчества и создаваемые здесь широкие условия для посетителей произвели большое впечатление на гостя.
Президент Татарстана ознакомился с мечетью Хазрати Хизр – первым таким сооружением на территории Центральной Азии. Дана высокая оценка проводимой работе по сохранению этого памятника, история которого насчитывает более 1300 лет.
Высокий гость посетил памятник Ходжи Дониёра, комплекс Шахи Зинда, мавзолей Амира Темура, комплекс Регистан и обсерваторию Мирзо Улугбека. Отметил, что каждое из этих сооружений свидетельствует о богатой истории и древней культуре нашего народа.
Изобилие на всемирно известном Сиабском дехканском рынке, восточная культура торговли оставили большое впечатление у Президента Татарстана. Он попробовал вкус выращенных на нашей солнечной земле фруктов и отметил, что эта продукция имеет большой спрос на рынке Татарстана.
– Я мечтал посетить Самарканд, – отметил Рустам Минниханов. – Очень рад, что мой визит в Узбекистан начался с Самарканда. Убедился, что этот древний город является поистине украшением лика земли, историческим центром цивилизации. Этот день, проведенный в Самарканде, подарил мне очень яркие впечатления.
Одним из важных событий в рамках поездки по Самарканду для Президента Татарстана стало посещение комплекса Имама Бухари. Здесь высокому гостю рассказано о духовном наследии ученых и мыслителей, мухаддисов, внесших огромный вклад в развитие исламской культуры. В настоящее время по инициативе Президента нашей страны рядом с комплексом возводится Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари, деятельность которого будет способствовать изучению и пропаганде благородных идей и просветительской значимости священной религии ислам.
Президент Татарстана сегодня в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои в Ташкенте встретится с представителями татарской диаспоры в нашей стране, примет участие в концертной программе мастеров искусства Татарстана.
Рустам Минниханов 25 сентября возложит цветы к подножию памятника Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову.
Глава Татарстана примет участие в совместном бизнес-форуме представителей деловых кругов Узбекистана и Татарстана, который пройдет в Международном бизнес-центре в Ташкенте.
Президент Татарстана проведет встречи в различных министерствах и ведомствах нашей страны, а также осмотрит достопримечательности столицы.