Татаристон Президенти Самарқанддаги муқаддас қадамжо ва тарихий обидалар билан танишди
Мамлакатимизда бўлиб турган Татаристон Республикаси Президенти Рустам Миннихонов 24 сентябрь куни Самарқанддаги муқаддас қадамжо ва тарихий обидалар билан танишди.
Юқори мартабали меҳмон дастлаб Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов мангу қўним топган масканни зиёрат қилди. Буюк Юртбошимиз қабрига гул қўйиб, ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Татаристон Президенти буюк давлат ва сиёсат арбоби бўлган Ислом Каримов мустақил Ўзбекистон Республикасининг асосчиси сифатида унинг тараққиёти йўлида улкан ишларни амалга оширган йирик тарихий шахс эканини таъкидлади. Унинг раҳнамолигида юртимизда аждодларимиздан мерос тарихий-маданий обидаларни асраб-авайлаш, миллий қадриятларимизни тиклаш ва улуғлаш борасида изчил ислоҳотлар олиб борилганини қайд этди.
Меҳмонга Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг доимий эътибори туфайли бу ерда қисқа фурсатда амалга оширилган улкан бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари ҳақида сўзлаб берилди.
Ёдгорлик мажмуасининг миллий меъморлик анъаналари асосида бунёд этилаётгани ва бу ерда зиёратчилар учун кенг қулайликлар яратилаётгани меҳмонда катта таассурот қолдирди.
Татаристон Президенти Ўрта Осиёда қурилган биринчи масжид – Ҳазрати Хизр масжиди билан ҳам танишди. 1 минг 300 йиллик тарихга эга ушбу обиданинг яратилиши ва уни асраб-авайлаш борасида олиб борилаётган ишларга юксак баҳо берди.
Юқори мартабали меҳмон шаҳардаги Хўжа Дониёр зиёратгоҳи, Шоҳи Зинда мажмуаси, Амир Темур мақбараси, Регистон майдони ва Мирзо Улуғбек расадхонасини томоша қилди. Мазкур иншоотларнинг ҳар бири халқимизнинг бой ўтмиш ва қадимий маданиятга эга эканидан далолат беришини қайд этди.
Дунёга машҳур Сиёб деҳқон бозоридаги тўкин-сочинлик, шарқона савдо маданияти ҳам татаристонлик меҳмонда катта таассуруот қолдирди. Серқуёш заминимизда етиштирилган ноз-неъматлардан татиб кўриб, бу маҳсулотлар Татаристон бозорларида ҳам жуда харидоргир эканини таъкидлади.
– Самарқандга келишни анчадан буён орзу қилардим, – дейди Рустам Миннихонов. – Ўзбекистонга ташрифим Самарқанддан бошланганидан жуда хурсандман. Бу қадимий шаҳар чиндан ҳам ер юзининг сайқали, тарихан цивилизация маркази бўлганига бугун яна бир бор амин бўлдим. Сафаримиздан жуда катта таассурот олдим.
Имом Бухорий мажмуаси зиёрати Татаристон Президенти учун Самарқандга ташрифнинг муҳим воқеаларидан бири бўлди. Бу ерда юқори мартабали меҳмонга юртимизда муқаддас ислом дини ривожига беқиёс ҳисса қўшган алломалар, муҳаддис боболаримиз маънавий мероси ҳақида сўзлаб берилди. Президентимиз ташаббуси билан айни пайтда мажмуа яқинида Имом Бухорий номидаги халқаро илмий-тадқиқот маркази қурилаётгани муқаддас ислом динининг эзгу ғоялари ва маърифий аҳамиятини ўрганиш ҳамда тарғиб этишга хизмат қилади.
Татаристон Президенти бугун Тошкентда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театрида мамлакатимизда истиқомат қилаётган татар миллатига мансуб юртдошларимиз билан учрашади, Татаристон санъат усталари иштирокидаги концерт дастурини томоша қилади.
Рустам Миннихонов 25 сентябрь куни Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ҳайкали пойига гул қўяди. Пойтахтимиздаги Халқаро ҳамкорлик марказида ташкил этиладиган Ўзбекистон – Татаристон ишбилармон доиралари вакиллари қўшма бизнес-форумида қатнашади.
Татаристон Президенти мамлакатимизнинг турли вазирлик ва идораларида учрашувлар ўтказади, пойтахтимизнинг диққатга сазовор жойларини бориб кўради.

President of Tatarstan visited the historical sites of Samarkand
On September 24, President of the Republic of Tatarstan Rustam Minnikhanov got acquainted with the historical sites and monuments of Samarkand.
The distinguished guest visited the final resting place of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov, laid flowers at the grave of the great statesman and paid tribute to his memory.
The President of Tatarstan noted that the great statesman and politician, the founder of independent Uzbekistan Islam Karimov was a great historical figure who carried out enormous work for the development of Uzbekistan. It was emphasized that consistent work was carried out on preserving the historical and cultural heritage of our ancestors, reviving and promoting national values under the leadership of the First President.
The guest was told about the large-scale constructive and landscaping activities in this complex under the constant attention of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The design of the memorial complex on the basis of national traditions of architecture and the wide conditions created for visitors made a great impression on the guest.
The President of Tatarstan got acquainted with the Khazrati Khizr mosque – the first such construction in the territory of Central Asia. The activities carried out on preservation of this more than 1300-year-old monument, is highly appreciated.
The honored guest visited the Khoja Doniyor monument, the Shahi Zinda complex, the Amir Temur mausoleum, the Registan complex and the Mirzo Ulugbek observatory. He noted that each of these constructions testifies to the rich history and ancient culture of our people.
Abundance in the world-famous Siab dehkan market, the eastern culture of trade left a great impression on the President of Tatarstan. He tried the taste of fruits grown on our sunny land and noted that this production is in great demand in Tatarstan market.
– I dreamed of visiting Samarkand, – noted Rustam Minnikhanov. – I am very glad that my visit to Uzbekistan started from Samarkand. I became convinced that this ancient city is truly an adornment of the earth, the historical center of civilization. This day, spent in Samarkand, left very vivid impressions on me.
One of the important events within the framework of the trip to Samarkand for the President of Tatarstan became a visit to the Imam Bukhari complex. Here the honored guest has been told about the spiritual heritage of scientists and thinkers, muhaddith, who made a great contribution to the development of Islamic culture. Currently, at the initiative of the President of our country, the Imam Bukhari International Research Center is being built next to the complex. Its activities will promote studying and propaganda of noble ideas and the enlightening significance of the sacred religion of Islam.
Today, the President of Tatarstan will meet with representatives of the Tatar diaspora in our country at the State Academic Grand Theater of Uzbekistan named after Alisher Navoi, will take part in the concert program of art masters of Tatarstan.
On September 25, Rustam Minnikhanov will lay flowers at the foot of the monument to the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov.
The Head of Tatarstan will take part in a joint business forum of representatives of business circles of Uzbekistan and Tatarstan, which will be held at the International Business Center in Tashkent.
President of Tatarstan will hold meetings in various ministries and departments of our country, will visit the sights of the capital.